Rozrywka

03.12.2021 13:27

David Fincher – najpopularniejsze filmy i nowe produkcje

Filmy i seriale
7
0
0
7
0

David Fincher to jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych reżyserów na świecie. W artykule przybliżamy drogę do sławy i sylwetkę artysty, jakim jest słynny David Fincher. Filmy, które musisz znać, znajdziesz w liście poniżej. Zapraszamy!

David Fincher – najważniejsze informacje o reżyserze

David Fincher urodził się 28 sierpnia 1962 roku w Denver. Jak przyznawał w wywiadach, jego fascynacja reżyserią i kinem zaczęła się jeszcze w dzieciństwie. Jako mały chłopiec Fincher zobaczył film dokumentalny o powstawaniu westernu Butch Cassidy i Sundance Kid. Był zszokowany tym, że nagrywanie filmu trwa tak długo i że wszystkie sceny nie odbywają się w czasie rzeczywistym, chronologicznie i za jednym razem.

Jako nastolatek został uczniem szkoły średniej Ashland High School, a po jej ukończeniu dorabiał w restauracjach. Cały czas rozwijał się reżysersko, próbując swoich sił w tworzeniu sztuk teatralnych. Zgłębiał wiedzę na temat kina, oglądał masę filmów i udało mu się zostać asystentem w lokalnej stacji telewizyjnej. Swoją pierwszą poważną posadę otrzymał w 1983 roku w studiu Johna Korty’ego. Pracował w wielu miejscach, a jeszcze w latach 80. udało mu się wyreżyserować pierwsze teledyski, reklamy czy produkcję dokumentalną. W trakcie swojej kariery stworzył klipy do utworów m.in. Madonny, Michaela Jacksona, czy The Rolling Stones.

David Fincher na planie filmu Obcy 3 obejmujący główną aktorkę Sigourney Weaver | Źródło: Collider.com

Jego debiutem reżyserskim w filmie fabularnym był Obcy 3 z 1992 roku, który spotkała się ze sporą krytyką. Reżyser na chwilę odsunął się od reżyserowania filmów, ale już w 1995 roku stworzył jedną ze swoich najwybitniejszych produkcji, czyli Siedem. W rolach głównych wystąpili tam Morgan Freeman i Brad Pitt. Następnie powstały Gra oraz Podziemny krąg.

Sprawdź też: UFO i kino – najlepsze filmy o kosmitach

Po 2000 roku w karierze Finchera rozpoczęło się nieustające pasmo sukcesów. To właśnie wtedy zadebiutowały takie filmy jak Azyl, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona czy Zodiak. W międzyczasie Fincher był także producentem innych tytułów, a w późniejszych latach zaczął pracować także przy serialach, na przykład House of Cards. W 2020 roku reżyser podpisał kontrakt z przedstawicielami Netflixa. Umowa polega na tym, że Fincher przez cztery kolejne lata będzie tworzył produkcje jedynie dla streamingowego giganta. Pierwszym filmem, który reżyser zrealizował dla platformy, był czarno-biały Mank z 2020 roku.

Najpopularniejsze filmy reżyserii Davida Finchera

David Fincher to zdecydowanie jeden z tych reżyserów, który zamiast na ilość, stawia na jakość swoich produkcji. Nic zatem dziwnego, że znaczna większość jego filmów znalazła miłośników na całym świecie. Poniżej przygotowaliśmy listę z tytułami, które koniecznie trzeba znać.

Siedem (1995) – na szlaku grzechów głównych

Siedem to zaledwie drugi film fabularny Finchera, ale to wystarczyło, by stał się międzynarodowym klasykiem. Produkcja z 1995 roku opowiada o dwóch detektywach, nowicjuszu Davidzie oraz weteranie Williamie, którzy łączą siły, by dorwać seryjnego mordercę. Przestępca w swoich działaniach kieruje się motywem siedmiu grzechów głównych. Mimo różnic w charakterach detektywi muszą zrobić wszystko, by powstrzymać psychopatę przed kolejnymi morderstwami. W rolach głównych w filmie wystąpili Morgan Freeman i Brad Pitt. Poza nimi na ekranie można zobaczyć też Gwyneth Paltrow czy Kevina Spacey’ego. Za scenariusz odpowiada Andrew Kevin Walker.

Gra (1997) – koniec z monotonią życia

Autorami scenariusza do Gry Finchera są John Brancato i Michael Ferris. W roli głównej w thrillerze wystąpił Michael Douglas. Wcielił się on w postać Nicholasa Van Ortona, mężczyzny w średnim wieku, który w prezencie urodzinowym otrzymuje zaproszenie do tajemniczej gry. Ma ona odmienić życie bogacza, które jest jednostajne i nijakie. Ze względu na nudę codzienności bohater przyjmuje zaproszenie do rozgrywki i wszystko wokół niego gwałtownie się zmienia. Od teraz zamiast monotonni odczuwa nieustanne zagrożenie i napięcie. Choć historia zaczyna się niewinnie, to Nicholas szybko orientuje się, że trudno odnaleźć mu granicę między rzeczywistością a elementami rozgrywki. To, co miało zmienić jego życie na lepsze, okazuje się walką o przetrwanie.

Podziemny krąg (1999) – więcej niż walka

Wydawać by się mogło, że Podziemnego kręgu nie trzeba nikomu przedstawiać, ale z pewnością znajdą się osoby, które jeszcze nie widziały tego thrillera psychologicznego ze znakomitą obsadą. W rolę narratora i jednego z głównych bohaterów produkcji wcielił się Edward Norton. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Brad Pitt, Jared Leto i Helena Bonham Carter. Narrator to mężczyzna cierpiący na bezsenność, który zaczyna uczestniczyć w spotkaniach grupy wsparcia. Tam poznaje anarchistę Tylera (Pitt). Mężczyźni są swoimi przeciwieństwami – postać Nortona to pochłonięty pracą facet, cieszący się wysoką pozycją społeczną. Tyler to typowy buntownik, który nagle traci swoje mieszkanie. Wtedy bohaterowie zamieszkują razem, a między nimi nawiązuje się silna relacja. Postanawiają założyć wspólnie tytułowy „podziemny krąg”, czyli miejsce, w którym odbywają się walki na pięści. Wkrótce klub nabiera niebezpiecznego rozmachu.

Zodiak (2007) – historia prawdziwego mordercy

W 2007 roku zadebiutował film Finchera, którego fabuła powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń. Produkcja opowiada bowiem o słynnym amerykańskim mordercy, Zodiaku, który działał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Przyznał się on do zamordowania kilkudziesięciu osób. W filmie śledzimy losy Roberta Graysmitha, w którego rolę wcielił się Jake Gyllenhaal. Mężczyzna usiłuje ustalić tożsamość mordercy, wysyłającego tajemnicze listy do policji i dziennikarzy. Poza Gyllenhaalem w filmie występują m.in. Robert Downey Jr., Mark Ruffalo czy John Carroll Lynch. Historia Zodiaka, mimo upływu lat, fascynuje ludzi na całym świecie. Zagadka ta nie została nigdy do końca rozwiązana.

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (2008) – opowieść o czasie płynącym na odwrót

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona to produkcja, która powstała na podstawie opowiadania Francisa Scotta Fitzgeralda. Film z Bradem Pittem w roli głównej opowiada o mężczyźnie, który urodził się z ciałem starca, a z biegiem lat staje się coraz młodszy. Historia przedstawiona jest jako czytana z pamiętnika Buttona. Po lekturę sięgnęła kobieta, czuwająca przy łożu swojej umierającej matki. W kultowej już produkcji poza Bradem Pittem występują m.in. Cate Blanchett, Tilda Swinton czy Elle Fanning. Film zdobył aż dziesięć nominacji do Oscarów, a nagrodę udało mu się zdobyć w trzech kategoriach – Najlepsza charakteryzacja, Najlepsze efekty specjalne i Najlepsza scenografia.

Zaginiona dziewczyna (2014) – małżeńska tajemnica

W 2014 roku premierę miał film na podstawie książki Gillian Flynn. Pisarka odpowiadała także za scenariusz produkcji. Zaginiona dziewczyna to historia o mężczyźnie, którego żona zaginęła w rocznicę ich ślubu. Małżeństwo nie przechodziło najlepszego okresu, więc podejrzenia w sprawie szybko padły na głównego bohatera. Nick Dunne postanawia dowieść, że to nie on jest winny zaginięcia swojej żony Amy. W roli głównej występuje Ben Affleck, a w postać jego partnerki wciela się Rosamund Pike.

Udział reżysera w tworzeniu serialu Mindhunter

Mindhunter to serial kryminalny Netflixa z 2017 roku. Powstał na podstawie książki Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit Johna E. Douglasa i Marka Olshakera. David Fincher jest reżyserem części odcinków zarówno z pierwszego, jak i z drugiego sezonu oraz showrunnerem produkcji. Tytuł przypomina nieco Zodiaka i Siedem. Opowiada bowiem o dwóch agentach FBI, którzy za pomocą analizy behawioralnej starają się rozwikłać niewyjaśnione przestępstwa. Z tego powodu prowadzą długie rozmowy z więźniami, w tym brutalnymi mordercami.

Sprawdź też: Mindhunter sezon 3 jednak powstanie? Zbiór najważniejszych informacji

Choć oba sezony Mindhuntera to bardzo jakościowe produkcje, to nie zdobyły one oczekiwanej przez twórców popularności. Z tego powodu prace nad trzecim sezonem zostały odwleczone, a David Fincher w 2020 roku przyznał, że nie wie, czy tworzenie kontynuacji byłoby sensowne. Porzucił prace nad serialem na rzecz filmu Mank oraz innych tytułów tworzonych w ramach podpisanego z Netfliksem kontraktu. Produkcja Mindhuntera wymagała ogromnych nakładów finansowych, a wymagającemu reżyserowi trudno było znaleźć współpracowników, którzy spełnialiby jego oczekiwania. Reżyser, mimo że na razie nie zajmuje się serialem, nie wyklucza powrotu do projektu za kilka lat. W 2021 roku pojawiły się doniesienia, że przedstawiciele Netflixa i David Fincher prowadzą nawet wstępne rozmowy nad wznowieniem serii.

The Killer – nowy film z Michaelem Fassbenderem

Jedną z nadchodzących produkcji Davida Finchera jest The Killer. Film w wyniku zawartego kontraktu zadebiutuje oczywiście na platformie Netflix, a jego premiera przewidziana jest na 2022 lub nawet 2023 rok. Autorem scenariusza jest Andrew Kevin Walker, który napisał także Siedem Finchera. The Killer powstaje na podstawie powieści graficznej autorstwa Alexisa Nolenta. W roli tytułowego zabójcy wystąpi znany z takich produkcji jak Makbet, Zniewolony. 12 Years a Slave czy Bękarty wojny Michael Fassbender. Wiadomo też, że poza nim w filmie pojawi się Tilda Swinton (Musimy porozmawiać o Kevinie, Doktor Strange). The Killer opowie o zabójcy na zlecenie, który przeżywa załamanie emocjonalne związane ze swoimi poczynaniami, podczas gdy jego klienci wciąż domagają się kolejnych morderstw.

David Fincher to wybitny twórca, którego filmy od dziesięcioleci cieszą się ogromnym uznaniem, a fani kina nieustannie wyczekują jego nowych produkcji. O takich filmach jak Siedem, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona czy Podziemny krąg słyszał chyba każdy, kto choć trochę interesuje się kinematografią. Daj znać w komentarzu, który film Davida Finchera jest Twoim ulubionym.

Źródło zdjęcia głównego: premiumbeat.com

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.