ahsoka

Rozrywka

08.08.2022 16:25

Kim jest Ahsoka Tano? Dowiedz się wszystkiego o togrutańskiej Jedi

Filmy i seriale Star Wars
7
0
0
7
0

Choć Ahsoka Tano swój pierwszy występ live action miała dopiero w drugim sezonie Mandaloriana, jest bohaterką o bogatej przeszłości w uniwersum Star Wars. Przedstawiamy jej sylwetkę i losy.

Postać Ahsoki Tano trafiła do szerszej świadomości odbiorców wraz z serialami Mandalorian i Księga Boby Fetta. Obie produkcje były pierwszymi, w których ta postać została odegrana przez prawdziwą aktorkę (Rosario Dawson), jednak pochodząca z planety Togrutan wojowniczka wrażliwa na Moc ma znacznie bardziej rozbudowaną przeszłość.

Celem tego artykułu jest przedstawienie kwestii związanych z Tano i przybliżenie jej postaci fanom, którzy po raz pierwszy zetknęli się z nią w serialu o łowcy nagród. Ponad jej występ w serialu Jona Favreau jest znacznie więcej do opowiedzenia! Kim zatem jest Ahsoka? Co łączy ją z jedną z najważniejszych postaci w uniwersum Star Wars, czyli samym Anakinem Skywalkerem?

Obligatoryjnie wspominamy, że ten tekst będzie pełen spoilerów, stąd też, jeżeli wolisz odkryć historię Ahsoki na własną rękę, polecamy przejście do śródtytułu „Produkcje, w których pojawiła się Ahsoka Tano”, w celu poznania filmów z jej udziałem w chronologicznym ułożeniu.

ahsoka i plo koon
Spotkanie z Plo Koonem | Źródło: starwars.fandom.com

Ahsoka Tano – wczesne lata

Tano, urodzona na planecie Shili, pochodzi z rasy Togrutan – ich charakterystyczną cechą jest posiadanie tzw. montrali, czyli rogów na głowie. Są one puste w środku i ich kształt może się różnić między samymi Togrutanami, a ich przeznaczeniem jest echolokacja. Jej potencjał (czyli wrażliwość na Moc) odkrył mistrz Jedi Plo Koon, który postanowił zabrać ją do świątyni Zakonu na Coruscant i wyszkolić w kierunku panowania nad Mocą. Ahsoka szkoliła się wraz z kolejnymi latami do momentu, gdy osiągnęła czternaście lat i została przydzielona na padawana dla samego Anakina Skywalkera. Wszystko zainicjował sam Mistrz Yoda, który zaniepokojony zachowaniem Skywalkera chciał w ten sposób nauczyć go odpowiedzialności za kogoś innego.

Sprawdź też: Star Wars Jedi: Ocalały – kiedy premiera? Trailer i najważniejsze informacje

Skywalker mógł także przygotować ją do przetrwania toczących się wokół wojen klonów. Nauczenie jej wszystkiego, czego sam potrafił, miało przynieść korzyści zarówno mistrzowi (który cały czas obawiał się utraty bliskich mu osób), jak i samemu padawanowi. 

Czy Ahsoka Tano jest Jedi?

Choć bohaterka tego artykułu potrafi korzystać z Mocy oraz posługuje się ikoniczną bronią rycerzy Jedi, technicznie rzecz biorąc, nie jest członkiem Zakonu. Ich drogi rozeszły się w toku wydarzeń, jakie rozegrały się na planecie Coruscant pod koniec wojen klonów. Tano została oskarżona o zamach na świątynię Jedi, co doprowadziło do wytoczenia jej oficjalnego procesu. Z czasem jednak została oczyszczona z wszelkich zarzutów, a sam Zakon, widząc swoje błędy, chciał jej wynagrodzić wszelkie niedogodności, jakich doświadczyła.

ahsoka - clone wars
Ahsoka w Star Wars: The Clone Wars

Zaufanie Ahsoki zostało jednak zburzone. Na nic były próby Anakina, który starał się ją zatrzymać. Ahsoka postanowiła odejść i porzucić wszelkie przywileje związane z byciem Rycerzem Jedi. Od tej pory nigdy nie wróciła do Jedi, przez co nie można jej nazywać Rycerzem Mocy.

Jak Ahsoka przeżyła wielką czystkę Jedi?

Ahsoka, podróżując ze swoją siostrą, spotkała Bo-Katan Kryze. Mandalorianka poszukiwała wtedy wsparcia, które mogłoby jej pomóc obalić kontrolę Darth Maula nad Mandalorą. To właśnie podczas przygotowań do starcia Ahsoka otrzymała od swojego dawnego mistrza dwa miecze świetlne, których użyła w starciu z uczniem Dartha Sidiousa. Ostatecznie panowanie Maula zostało obalone, a sam Mroczny Lord został wzięty w niewolę. Podczas transportu z Mandalory nastąpiła aktywacja Rozkazu 66, którego spełnieniu każdy klon musiał się podporządkować.

Sprawdź też: Chronologia filmowa Gwiezdnych Wojen – jak oglądać Gwiezdne Wojny?

Ahsoka, chcąc kupić sobie czas, wypuściła Darth Maula, który zaczął siać chaos na statku. Sytuacja ta sprawiła, że ścigające ją klony zostają spowolnione, jednak sama Ahsoka została zaatakowana przez swojego przyjaciela Rexa. Ostatecznie statek rozbija się na planecie, gdzie bohaterka pozostawia swój miecz świetlny. W ten sposób myli pogoń, która uznaje, że zginęła ona w katastrofie. Od tej pory Ahsoka zaczyna życie w ukryciu, znikając z radarów inkwizycji oraz innych, chcących jej śmierci.

Produkcje, w których pojawiła się Ahsoka Tano

Togrutańska wojowniczka po raz pierwszy pojawiła się w filmie animowanym Star Wars: The Clone Wars z 2008 roku. Została w nim przedstawiona jako czternastoletnia dziewczynka, która dopiero co została przydzielona Anakinowi jako padawan. Film ten stanowił swoisty wstęp do serialu The Clone Wars, gdzie Ahsoka była jedną z głównych bohaterek przez większość sezonów. Następnie możemy ją zobaczyć w serialu Star Wars Rebels, gdzie togrutanka staje po stronie Rebelii i zaczyna walkę z Imperium. To właśnie w tej produkcji po raz pierwszy walczy z Darthem Vaderem.

ahsoka mandalorian
Pierwszy występ live action Ahsoki miał miejsce w drugim sezonie Mandaloriana

Wszystkie wyżej wymienione tytuły są jednak produkcjami animowanymi. Na występ prawdziwej aktorki, która wcieliła się w rolę Tano, trzeba było poczekać do 2020 roku. To właśnie wtedy, w drugim sezonie serialu Mandalorian pojawiła się jej postać. Choć jej rola była wtedy drugoplanowa, Ahsoka zaznaczyła swoją obecność poza produkcje animowane. Kolejny raz Ahsoka pojawiła się w 2022 w miniserialu Księga Boby Fetta. Jeżeli jednak chcielibyście zobaczyć tę bohaterkę w swoim własnym serialu, to mamy dla Was bardzo dobre wieści!

Serial Ahsoka już wkrótce

Ahsoka Tano doczeka się wkrótce serialu, w którym będzie główną bohaterką. Nie będzie to produkcja animowana, gdyż w jej rolę kolejny raz wcieli się Rosario Dawson. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o serialu Ahsoka, poświęciliśmy mu osobny artykuł, w którym omawiamy najważniejsze kwestie i przedstawiamy informacje, które udało się zgromadzić do tej pory.

Lubicie Gwiezdne wojny? Ahsoka Tano to jedna z bohaterek, której ekranizacja nadchodzi. Serialem, który powinien pojawić się prędzej, jest Andor – jeżeli jeszcze o nim nie słyszeliście, sprawdźcie nasz artykuł.

Źródło obrazu głównego: lucasfilm.com

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *