Skazany na śmierć

Rozrywka

18.10.2021 19:28

Serial Skazany na śmierć – wszystko o Prison Break! Obsada, gdzie obejrzeć, czy będzie 6 sezon?

Filmy i seriale
20
3
17
20
3

Skazany na śmierć jest jednym z tych seriali, o których mówi się „must watch”. Historię więzionych braci zamknięto w pięciu sezonach, a przynajmniej tak nam się wydawało. Czy fani Prison Break doczekają się szóstej odsłony ich ulubionego serialu?

Skazany na śmierć – historia serialu

Twórcami Prison Break jest Paul Sheuring. Urodzony w Illinois reżyser napisał scenariusz serialu po swoim pierwszym wyprodukowanym filmie – Odwet. Amerykanin udał się najpierw do telewizji FOX, która odrzuciła początkowy zarys fabuły. Tak naprawdę, Skazany na śmierć nie ukazałby się na małym ekranie, gdyby nie sukces innego serialu o niecodziennej historii. Mowa tu oczywiście o Lost, którego udana premiera w dużym stopniu przyczyniła się do popularyzacji produkcji nieoczywistych.

Skazany na śmierć
Źródło: igimag.pl

Zobacz: Gotham – serial o Batmanie na Netflix. Czy warto obejrzeć serial Gotham?

Początkowo Sheuring zakładał, że Prison Break będzie 14 odcinkowym miniserialem, co wzbudziło zainteresowanie wielu znaczących figur kinematografii. Udział w tym projekcie chciał ponoć wziąć sam Steven Spielberg, jednak finalnie wycofał się z powodu swojej pracy nad Wojną Światów. Scenariusz przeszedł ogrom zmian, co widać w finalnej jego wersji. Pierwszy odcinek został wyemitowany 29 sierpnia 2005, rok po napisaniu pierwotnej wersji scenopisu.

Fenomen Prison Break, czyli odbiór serialu przez widzów

Serial z miejsca stał się telewizyjnym hitem. Świadczą o tym choćby wyniki oglądalności z pierwszego tygodnia transmisji. Skazany na śmierć został obejrzany przez ponad 9.2 miliona odbiorców. Dzięki ogromnej popularności, która towarzyszyła serii od samego początku, FOX zdecydowało się przedłużyć pierwszy sezon o dodatkowe 9 odcinków. Tym samym Prison Break stało się pierwszym nowym serialem przełomu 2005/2006, który doczekał się pełnego formatu złożonego z 22 odcinków.

Fani pokochali w serialu w zasadzie za wszytko: od brudnego klimatu zakładu karnego, przez dobrą obsadę, aż po idealnie dopasowaną ścieżkę dźwiękową. Te opinie podzielali także krytycy. The New York Times, Entertainment Weekly, czy Metacritic wystawili serialowi bardzo wysokie noty, doceniając takie elementy jak: oryginalny pomysł na fabułę, autentyczne przedstawienie realiów życia za kratami, pokazanie jak wygląda hierarchia w więzieniu, czy świetna gra aktorska.

Nierozłącznym elementem serialu są także zwroty akcji. W momencie, w którym oglądającym wydaje się, że stoją na ubitym gruncie, fabuła robi obrót o 180 stopni. W większości przypadków taki twist jest w pełni racjonalny i dobrze pasuje do postaci, czy settingu. Oczywiście serialowi zdarzało się także zakręcić w głowach widzów skrajnie odrealnionym wyjściem z fabularnej ślepej uliczki. Jednak w porównaniu do innych produkcji, stawiających sensację na pierwszym miejscu, Skazany na śmierć ma śladową ilość takich momentów.

Aktorzy z Prison Break
Źródło: gram.pl

Mówiąc o cechach serialu, które pokochali fani, nie można nie wspomnieć o fenomenalnej charakteryzacji Wentwortha Millera. Wcielając się w rolę Michaela Scofielda, gwiazda serialu musiała liczyć się z wielogodzinnym procesem nakładania sztucznego tatuażu na swoje ciało. Dla przykładu: w ciągu trzech takich „sesji” można by było obejrzeć prawie cały pierwszy sezon serialu. Twórcy próbowali za wszelką cenę ograniczyć sceny, w których był widoczny pełen tatuaż. Z tego powodu tak często widzimy Michaela ubranego w kurtki, swetry, czy długie spodnie.

Warto także zwrócić uwagę na fenomenalną ścieżkę dźwiękową, która towarzyszy oglądaniu. Za oprawą audio stoi Ramin Djawadi, dziś znany z soundtracków takich produkcji jak Westworld, Gra o Tron, czy Pacific Rim. Muzyka z intra została nagrodzona Emmy w 2005 właśnie w tej kategorii. Artysta stworzył podkład także do kolejnych sezonów serialu.

Skazany na śmierć został uhonorowany wieloma innymi statuetkami. Najważniejsza z nich to wygrana w 2006 People`s Choice Award w kategorii najlepszy nowy serial telewizyjny. Prison Break oraz Wenworth Miller byli również nominowani do Złotych Globów za najlepszy serial, oraz najlepszego aktora małego ekranu. Miller był zestawiany także w konkursie Saturn Awards w tej samej kategorii, a Robert Knepper został uhonorowany nominacją w Satellite Awards za rolę T-Baga.

Skąd wziął się pomysł na Prison Break?

Marzeniem jednej z producentów – Dawn Parouse, było stworzenie serialu akcji inspirowanego serią Grand Theft Auto. Często żartowała, że jedynym powodem, przez który nie zrealizowała swojego marzenia, była droga licencja. Z Paulem Scheuringiem poznała się podczas współpracy nad jednym z nieudanych projektów. W trakcie jednej z rozmów Parouse opowiedziała Paulowi o koncepcie serialu o więzieniu, w którym główny bohater dobrowolnie udaje się na odsiadkę. Oczywiście robi to tylko po to, aby wyciągnąć z zakładu karnego kogoś innego. Scheuring odpowiedział słowami, które stały się kluczem do sukcesu Prison Break: „Po co ktokolwiek miałby to robić? No, chyba że ratuje brata”.

Główna obsada serialu
Źródło: flarrow.pl

Paul Scheuring długo zastanawiał się nad formatem, który odpowiednio ujmie tak dobry pomysł. Producent myślał nawet o stworzeniu pełnometrażowego filmu. Serial o więzieniu byłby jednak kompletną nowością dla ramówki telewizyjnej, więc finalnie Amerykanin zdecydował się napisać scenariusz podzielony na odcinki. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, Scheuring chciał początkowo stworzyć miniserię rozłożoną na 14 części, jednak taka forma nie pozwalała w pełni rozwinąć wszystkich wątków. Finalnie Skazany na śmierć ukazał się jako pełnoprawny, wielosezonowy serial, co z perspektywy czasu trzeba uznać za świetną decyzję.

Jak wyglądał casting w serialu Skazany na śmierć?

Niestandardowy pomysł na fabułę serialu szedł w parze z oryginalnym podejściem do castingów. Przede wszystkim należało zadbać, aby aktor grający głównego bohatera przyciągał odbiorców na dłużej. Wiele seriali staje się kultowe właśnie dzięki dobrze napisanemu i zagranemu protagoniście. Charyzmatyczny, inteligenty i wyjątkowy, takiego bohatera potrzebował Skazany na śmierć. Obsada innych ról przebiegała w dość szybkim tempie. Sarah Wayne Callies, grająca więzienną pielęgniarkę, była pierwszą aktorką przesłuchiwaną do tej roli.

Za to obsadzenie roli Michael Scofielda i Lincolna Burrowsa trwało naprawdę długo. Scheuring określił tygodnie przesłuchań aktorów ubiegających się o gażę, przerażającym doświadczeniem. Producent żartuje także, że w castingu wziął udział chyba każdy aktor z Los Angeles w przedziale wiekowym 25-35. Na tydzień przed rozpoczęciem zdjęć na przesłuchanie przyszedł Wentworth Miller. Mężczyzna był uosobieniem Scofielda i z miejsca został zatrudniony. Scheuring opisał Wentwortha jako „Michael razy dziesięć!”.

Rozmowa z aktorami z Skazany na śmierć
Źródło: pl.wikipedia.org

Największym wyzwaniem okazało się obsadzenie roli Lincolna. W końcu, na 3 dni przed startem planu filmowego, tę gażę dostał Dominic Purcell. Nikt się nie spodziewał, że aktor zatrudniony na 72 godziny przed rozpoczęciem prac nad serialem, spisze się tak dobrze. Początkowo sam Paul Scheuring nie chciał współpracować z Purcellem, jednak po pierwszych zdjęciach w pełni zmienił zdanie na jego temat.

Sam aktor pokochał rolę Lincolna. W jej odgrywaniu nie przeszkodziła mu nawet ogromna kontuzja, której nabawił się podczas kręcenia piątego sezonu. W wyniku nieplanowanej awarii, na głowę Dominica spadła żelazna sztaba. Aktor musiał natychmiastowo zostać przewieziony do szpitala w Casablance, a zatamowanie krwotoku wymagało aż 150 szwów. Po tym incydencie Purcell… jedynie zażartował sobie na Instagramie ze swoich korzeni Wikingów. Aktor wrócił na plan po kilku tygodniach, a jego obrażenia zostały sensownie wpisane w fabułę serialu.

Skazany na śmierć – obsada serialu. Jak wyglądają i co teraz robią aktorzy?

Szesnaście lat to naprawdę długi okres. Dokładnie tyle lat temu zadebiutował pilot Prison Break. Po sukcesie serialu aktorzy nie mogli narzekać na brak ofert pracy. Wentworth Miller dostał główną rolę w wysokobudżetowym Resident Evil: Afterlife z 2010 roku. Grał także w wielu innych popularnych serialach, np. The Flash. Aktor trochę gorzej radził sobie w życiu prywatnym. W 2016 Wentworth przybrał sporo na wadze, co odbiło się szerokim echem w internecie. Gwiazda Prison Break przyznała się wtedy do wieloletniej walki z depresją. W 2019 aktor zagrał jeszcze w dwóch filmach: Stoker i The Disappointments Room.

Druga gwiazda Skazanego na śmierć – Dominic Purcell, także dołączył do Arrowverse, występując w The Flash w tym samym roku co Wentworth Miller. Aktorzy są bardzo bliskimi przyjaciółmi także w życiu prywatnym. W 2007 rozstał się z ówczesną żoną, a po trzech czterech latach związał się z AnnaLynne McCord. Ten związek także był pełen problemów, rozstań i ponownych spotkań, jednak w 2020 para zeszła się ponownie, tym razem na stałe.

Amaury Nolasco, czyli serialowy Fermnando Sucre, na dobre został w klimatach kryminalnych. Po sukcesie Prison Break portorykański aktor zagrał m.in. w Southland, Chase, czy The Rum Diary. Amaury był znany z wielu miłosnych podbojów, jednak po rozstaniu z Jennifer Morrison w 2012, nie pokazał się publicznie z nową partnerką.

Obsada serialu Prison break
Źródło: tvinsider.com

Aktorem, który zrobił największą karierę po Skazanym na śmierć, jest Robert Knepper. Można go zobaczyć w wielu renomowanych i wysokobudżetowych produkcjach, np. Twin Peaks z 2017, czy w serii Igrzysk Śmierci. W 2013 wziął ślub z Nadine Kary. Małżeństwo przeszło dużą próbę, gdy w 2017 Knepper został pozwany przez kilka kobiet o napaść seksualną. Aktor zaprzeczył wszystkiemu, jednak sprawa sądowa trwa do dziś.

Ciekawym przypadkiem jest kariera Wadea Williamsa. Aktor czuje się dobrze w rolach funkcjonariuszy prawa. W policjanta, strażnika więziennego, czy szeryfa wcielał się w wielu filmach i serialach! Wade występował w takich produkcjach jak: Mroczny Rycerz Powstaje, Venom oraz Westworld.

Gdzie kręcono Prison Break?

Większość odcinków pierwszego sezonu została nagrana poza Hollywood. Kultowe więzienie, które oglądamy przez większość pierwszego z nich leży pod Chicago. Obiekt w rzeczywistości pełnił swoją funkcję aż do 2002. Co więcej, w cel Lincolna Burrowsa, czyli brata głównego bohatera, to, to samo pomieszczenie, w którym więziony był seryjny morderca – John Wayne Gacy! Członkowie ekipy filmowej często odmawiali wejścia do konkretnych pomieszczeń zakładu. Zdarzało się także, że po dniu zdjęciowym wracali do domu przytłoczeni atmosferą więzienia.

Fox River z Skazany na śmierć
Źródło: prisonbreak.fandom.com

Następne cztery sezony były kręcone w różnych lokacjach, od Dallas po Panamę. Graniczące z Kostaryką państwo było miejscem, w którym nagrano trzeci sezon serialu. Wydarzenia w Sona Prison były wzorowane na autentycznej historii więzienia Carandiru w Brazylii. Jednocześnie plan zdjęciowy w Panamie, był jednym z najdroższych miejsc do nagrywania Skazanego na śmierć. Twórcy płacili za około 3 milionów dolarów za każdy odcinek. Drugie w tej kwestii okazało się Illinois. Producenci na każdy epizod nagrany w tym stanie przeznaczyli dwie trzecie powyższej kwoty.

Czy będzie 6 sezon Prison Break?

Fani serialu opisują oczekiwanie na kolejny sezon Prison Break niczym odsiadkę bardzo długiego wyroku Czy serial doczeka się kontynuacji, czy z góry jest Skazany na śmierć? Niestety, na chwilę obecną szansę na powrót serii są nikłe. Wentworth Miller, który w 2016 zrobił oficjalny coming out, przedstawił swój brak chęci do gry jakiejkolwiek roli heteroseksualnego mężczyzny. Odważne stanowisko poparł jego bliski przyjaciel, Dominic Purcell, również wycofując się z serialu. Co więcej, pomimo scenariusza tworzonego przez ojca serialu – Paula Schueringa, CEO telewizji FOX przedstawiła brak chęci do prób wskrzeszenia serii. W skrócie: aby szósty sezon ukazał się na małym ekranie potrzeba cudu. Ale przecież już nie takie zwroty akcji widzieliśmy w Skazanym na śmierć!

Gdzie obejrzeć Skazanego na śmierć?

Do niedawna serial dostępny był w paru bibliotekach streamingowych, zwykle niedostępnych w naszym kraju. Fani musieli kombinować z ustawieniami VPN lub płacić potężne sumy, za możliwość dowolnego oglądania Prison Break przez internet. Serial był także dość często pokazywany w telewizji, jednak nieregularność transmisji zabijała chęć wyczekiwania na następny odcinek. Ostatnio prawa do serii Skazany na śmierć wykupił jednak Netflix.

Michel, Lincoln i Sarah z Skazany na śmierć
Źródło: netflix.com

Skazany na śmierć to dziś zdecydowanie klasyk wśród seriali. Seria została zwieńczona kontrowersyjnym finałem, który można w łatwy sposób otworzyć. Dzięki temu szanse na szósty sezon, choć nikłe, nadal są. Prison Break warto zobaczyć choćby dla fenomenalnie napisanej i zagranej postaci Michaela Scofielda. Obiecujemy, że serial nie będzie skazywał na śmierć z nudów, wręcz przeciwnie!

Źródło obrazka głównego: wall.alphacoders.com

20
3

Podziel się:

Komentarze (17)

Zaplanować 6 i 7 i 8 sezonów zgoda ma Paul scheuring z Dominic purceli potwierdzić 6 i 7 i 8 sezon żeby powstał na ekranie w telewizji Fox nowych premierów na Netflixce żeby powstał na telewizji polskiej

Instagramie Dominic purceli i też Wentworth Miller pragnie żeby ten aktor Michael Scofield
Jest młody mężczyzną grał dobrą współpracę z Dominic purceli żeby Michael Scofield muszic być ekranie w telewizji Fox

Ja myślę że ten serial prison break muszic powstać na ekranie w telewizji Fox żeby nakręcić nowe odcinki żeby były też emocje

Instagramie Dominic purceli potwierdzić 7 sezon żeby powstał na Netflixce żeby będzie 6 i 7 sezon zobaczyć

Ja też się cieszę się że skazany na śmierć będzie w tym roku na jesieni żeby zobaczyć na Netflixce

I cieszę się że prison break będzie na Netflixce w tym roku na jesieni żeby jeszcze było dużo sezonów i dużo odcinków zaplanowano dla Paul scheuring który musi przeczytać mój komentarz

Ten serial który powstał na telewizję na Polsacie i też żeby wrócić na Netflix żeby 6 sezon zobaczyć na Netflixce

Fani cieszą się że będzie skazany na śmierć ten serial dostał nagrodę za dobrą współpracę w serialu dostał milionów złotych za ten serial który będzie niebawem

Cieszę się że będzie 6 sezon skazanego na śmierć czy Paul Scheuring musisz nakręcić 7 sezon. Paul scheuring musisz zaplanować jeszcze dużo sezonów skazanego na śmierć niech Paul poczyta mój komentarz

prawa do serii Skazany na śmierć wykupił jednak Netflix i Polsat też wszyscy fani będą przywróceni do kina na Netflixa

Niech ten serial prison break ma być na telewizyjny Fox na ekranie na Netflix po latach ten serial dostał milionów złotych na Polsacie niech ktoś napisał na mój komentarz do czekam

Instagramie Dominic purceli żeby powstał dużo sezonów zaplanowałem tak 15 sezonów i dużo odcinków ten serial skazany na śmierć co tam dzieje nowy premiery dużo na telewizyj Fox

Chcę żeby ten serial skazany na śmierć powstał 6 sezon nowy premier. Serial skazany na śmierć żeby powstał jeszcze dużo sezony dużo odcinków zaplanowano na Instagramie Dominic purceli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *