matrix 4

Rozrywka

31.07.2021 12:21

Co wiemy o Matrix 4? Data premiery, obsada, fabuła

Filmy i seriale
6
0
1
6
0

Już prawie dwie dekady minęły, odkąd światło dzienne ujrzał jeden z największych klasyków kinematografii, czyli Matrix. W sierpniu 2020 roku Warner Bros. ogłosiło, iż trwają prace nad Matrix 4 – co o nim wiemy?

Wydawałoby się, że trzecia część serii, czyli „Matrix Rewolucje”, nie pozostawia miejsca na żadną kontynuację i cała historia jest już całkowicie zamknięta. Przypominamy, że w świecie Hollywood jednak nic nie jest niemożliwe, więc już wkrótce jedna z sióstr Wachowskich powróci wraz z czwartą odsłoną tej franczyzy. Czego się po niej spodziewać?

matrix 4
Źródło: imdb.com

Zobacz też: Wszystko o HBO Max – data premiery, cena, oferta

Kiedy premiera Matrix 4?

Oryginalnie Matrix 4 miał pojawić się w kinach 21 maja 2021 roku, jednakże sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła studio, aby przesunąć premierę na 1 kwietnia 2022 r. Ku zdziwieniu i uciesze fanów, w październiku ubiegłego roku ogłoszono, iż produkcja trafi na wielki ekran już w grudniu 2021 r. i na ten moment nie zapowiada się, aby ten stan rzeczy miał ulec zmianie.

Warto wspomnieć, iż Warner Bros. ogłosiło, iż wszystkie nadchodzące premiery odbędą się jednocześnie w kinie, jak i na ich platformie streamingowej HBO Max, która miejmy nadzieję, jak najszybciej pojawi się w naszym kraju.

matrix 4
Źródło: twitter.com

Obsada w nowym Matrixie – czy powrócą starzy aktorzy?

Choć po zakończeniu poprzedniej części wydawałoby się, że Neo i Trinity nigdy nie powrócą, tak to właśnie ta dwójka ponownie będzie grała pierwsze skrzypce w filmie i oczywiście wcielą się w nich Keanu Reeves oraz Carrie-Anne Moss. Potwierdzony został także udział Daniela Bernhardta, który powróci jako Agent Johnson oraz Jady Pinkett Smith, która ponownie wcieli się w Niobe.

Jeżeli chodzi o nowe twarze, to w Matrix 4 pojawią się takie osoby, jak Yaha Abdul-Mateen II (Aquaman, Watchmen), o którym plotkuje się, jakoby miał być młodszą wersją Morfeusza, Jonathan Groff (Mindhunter, Glee), Neil Patrick Harris (Jak poznałem waszą matkę, Seria niefortunnych zdarzeń), Stephen Graham (Zakazane imperium, Irlandczyk), Priyanka Chopra (Baywatch, Quantico) Ellen Hollman (Spartacus, Miłość i potwory ), Andrew Caldwell (iZombie, Dom strachów), Brian J Smith (Sense8, Czerwona Frakcja), Toby Onwumere (Sense8, Imperium), Eréndira Ibarra (Sense8, Kapadocja).

Wielu zasmuci fakt, że niestety Hugo Weaving nie powróci w roli Agenta Smitha. To samo tyczy się Lawrence’a Fishbourne’a, czyli Matriksowego Morfeusza. Pierwszy z nich nie mógł wcisnąć produkcji w swój kalendarz, a drugi nie został nawet zaproszony na plan. Zabraknie także Giny Torres, która nie wyraża żalu, iż nie pojawi się w nowym Matriksie, a mocno mu kibicuje, aby wyszło jak najlepiej.

Jaka będzie fabuła w Matrix 4?

Za scenariusz po raz pierwszy odpowiadać będzie wyłącznie jedna z sióstr Wachowskich, bo w projekt zaangażowana jest wyłącznie Lana, która otrzymuje wsparcie od Aleksandra Hamona i Davida Mitchella, czyli nazwiska raczej znane fanom produkcji twórców Matrixa.

O samej fabule wiadomo niestety niewiele, gdyż ta utrzymywana jest w ścisłej tajemnicy, jednakże jeżeli wierzyć słowom Keanu Reevesa, to na pewno nie będzie to prequel, także odpada motyw eksploracji przeszłości Neo.

Biorąc pod uwagę, iż oryginalna trylogia zakończyła się jego i Trinity śmiercią, to ciężko jest sobie wyobrazić, co konkretnie przygotowała dla nas Lana Wachowska. Keanu opisał scenariusz, jako „piękny i inspirujący”, także miejmy nadzieję, żę faktycznie tak jest. Zresztą od ostatniej części minęło niemalże 20 lat – to sporo czasu, aby wpaść na jakiś ciekawy pomysł.

matrix 4
Źródło: justjared.com

Matrix 4 – zwiastun

Na ten moment nie opublikowano żadnej zapowiedź lub zwiastun nadchodzącego Matrix 4, ale biorąc pod uwagę, iż data premiery wyznaczona jest na grudzień, to możemy się spodziewać takiego materiału już wkrótce.

W sieci krąży jednak sporo fanowskich materiałów, które czasem naprawdę potrafią zmylić widza. Oto najpopularniejszy z nich:

Zobacz też: Kiedy John Wick 4? Wszystko o kolejnej części kultowego filmu z Keanu Reeves’em

Krótka historia serii Matrix

Od pojawienia się pierwszego Matrixa minęło już prawie 20 lat, gdyż jego premiera odbyła się 13 sierpnia 1999 roku, od razu skradając serca widzów na całym globie i szybko zdobywając status kultowego. Zarobił on na sobie niemalże pół miliona dolarów, także nic dziwnego, iż zdecydowano się nakręcić kontynuację. W ten sposób cztery lata później pojawiły się aż dwie części – Reaktywacja i Rewolucje. O ile sequel przyniósł studiu jeszcze większy zysk, tak trzecia część, pomimo podobnego budżetu, spotkała się już z gorszym odbiorem. 

Poza filmami aktorskimi, na rynku pojawiła się także seria animacji – Animatrix, których akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z pierwszego filmu i opowiada historię o wojnie pomiędzy ludźmi i maszynami, która doprowadziła do stworzenia tytułowego Matrixa. W 2003 pojawiła się także gra “Enter The Matrix”, której fabuła zbiega się  wydarzeniami z “Matrix: Reaktywacja”.

6
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *