plakat filmu anatomia upadku

Rozrywka

30.01.2024 10:34

Anatomia Upadku – kiedy premiera? Obsada, zwiastun, fabuła

Filmy i seriale
4
0
0
4
0

Anatomia Upadku to nagrodzony Złotą Palmą w Cannes mistrzowski thriller. Co o nim wiadomo? Kiedy premiera w Polsce? Kto gra w filmie? Po odpowiedzi na te pytania zapraszam do lektury! 

Francuski thriller sądowy reżyserii Justine Triet już zdążył zebrać uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Anatomia Upadku zebrała bowiem np. Złotą Palmę na Cannes czy Nagrodę Publiczności w Sydney i Brukseli. Nieźle jak na film za zaledwie 6,8 miliona dolarów! W tym artykule natomiast dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej produkcji. Miłego czytania! 

Anatomia Upadku – kiedy premiera w Polsce?

Oficjalna data premiery Anatomii Upadku w Polsce to 23 lutego 2024 roku, czyli aż pół roku po ukazaniu się filmu we Francji! Zdjęcia do filmu rozpoczęły się pod koniec lutego 2022 roku i zakończyły 13 maja tego samego roku. Większość scen nakręcono w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w takich miejscach jak Maurienne i Villarembert w Sabaudii oraz w Montbonnot-Saint-Martin i Grenoble w Isère. Filmowano również w Charente-Maritime oraz w Paryżu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Anatomia Upadku została stworzona z myślą o Sandrze Hüller, z którą Triet współpracowała wcześniej przy Sybil z 2019 roku. Hüller wciela się w rolę niemieckiej pisarki oskarżonej o morderstwo francuskiego męża, a język odgrywa kluczową rolę w filmie. Triet odrzuciła pomysł Hüller, aby jej postać mówiła po francusku, argumentując, że jej niemiecka postać mówiąca po angielsku i próbująca mówić po francusku dodaje warstw i komplikacji. Triet przyznała, że inspiracją do stworzenia filmu była jej fascynacja sprawą Amandy Knox oraz chęć ponownego poruszenia tematyki sądowej po Victorii.

Zwiastun Anatomii Upadku

Pierwszy zwiastun Anatomii Upadku został opublikowany 13 lipca 2023 roku i obejrzysz go powyżej. Natomiast trailer do północnoamerykańskiej premiery filmu został wrzucony na kanalł na YouTube NEON 17 sierpnia 2023 roku. Daje on widzom lepsze wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać po filmie oraz o głównej tajemnicy, która w nim dominuje. Ten materiał obejrzysz za to poniżej:

Fabuła w Anatomii Upadku

Anatomia Upadku, rozgrywająca się we Francji, skupia się na konsekwencjach prawnych po tajemniczej śmierci męża i ojca, który spadł z balkonu. Główną podejrzaną o śmierć Samuela jest jego żona, Sandra, pochodząca z Niemiec. Jedyną osobą, która mogła być świadkiem zdarzenia, jest ich młody syn, Daniel, który jest niewidomy. Podczas gdy śledczy zadają pytania, zaczynają budować sprawę przeciwko Sandrze, przesłuchując ją i Daniela osobno. Daniel przyznaje, że jego rodzice czasami się kłócą i krzyczą na siebie. Niemniej woli wtedy opuszczać dom, więc nie był w domu, gdy doszło do upadku i śmierci jego ojca.

Sprawdź też: Najlepsze filmy – co obejrzeć w tym roku?

Sandra utrzymuje swoją niewinność, ale ze względu na to, że jest Niemką i głównie mówi po angielsku z francuskimi detektywami. Niewielka bariera językowa sprawia, że jej historia wydaje się jeszcze mniej wiarygodna. Dodatkowo śledczy odkrywają dowody na to, że Sandra zdradzała swojego męża w przeszłości. To okazuje się, że było przyczyną wielu ich kłótni w ciągu ostatniego roku. Nie zaprzecza romansowi, ale konsekwentnie twierdzi, że śmierć jej męża była przypadkowa.

Obsada Anatomii Upadku

sandra huller w anatomii upadku
W roli głównej utalentowana Sandra Hüller! Kto gra u jej boku? | źródło: materiały prasowe

Kto gra w Anatomii Upadku? Poza Sandrą Hüller, na ekranie pojawiają się m.in. nagrodzony Cezarem francuski aktor Swann Arlaud czy też znana z Victorii Sophie Fillières. Kto jeszcze? Oto główna obsada filmu:

  • Sandra Hüller jako Sandra Voyter
  • Swann Arlaud jako Vincent Renzi
  • Milo Machado Graner jako Daniel Maleski
  • Antoine Reinartz jako Prokurator
  • Samuel Theis jako Samuel Maleski
  • Jehnny Beth jako Marge Berger
  • Saadia Bentaieb jako Nour
  • Camille Rutherford jako Zoé Solidor[
  • Anne Rotger jako Prezydent
  • Sophie Fillières jako Monica

To by było na tyle! Oto najważniejsze informacje na temat Anatomii Upadku. Zamierasz obejrzeć ten film w kinie? Daj znać w komentarzu! 

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *