Filmy o szkole obraz glowny

Rozrywka

12.08.2021 12:04

TOP 10 filmów i seriali o szkole. Najlepsze filmy o szkole, które trzeba zobaczyć

Filmy i seriale
7
1
0
7
1

Najlepsze filmy o szkole trafią zarówno do młodszych widzów, jak i starszych. Tym pierwszym przypomną, że szkoła to nie takie złe miejsce a drugim zapewnią sentymentalną podróż do beztroskich lat nauki, pierwszych miłości i przyjaźni. Przed Wami TOP 10 filmów o szkole.

Seriale i filmy o szkole — czego możemy się spodziewać?

Ten rodzaj produkcji to zazwyczaj historie dla młodzieży o miłości ze szkołą w tle. Jednak coraz częściej obfitują też w poważniejsze wątki, przez co przypadną do gustu nie tylko nastolatkom. Wśród tematów podejmowanych przez twórców znajdują się m.in. problemy z odnalezieniem siebie i swojej ścieżki życiowej, brak samoakceptacji czy poczucie odrzucenia. W nowszych pozycjach nie zabraknie też wątków równościowych.

TOP 10 filmów i seriali o szkole

Amerykańskie seriale i filmy o szkole to jedne z popularniejszych wariantów dostępnych na rynku filmowym, ale ostatnimi czasy wybijają się też produkcje od twórców z krajów nieanglojęzycznych. Ich fabuły są różne — od lekkich i zabawnych, po poważne i refleksyjne. Poznaj TOP 10 filmów i seriali o szkole, które warto obejrzeć.

Zobacz: Najlepsze filmy o nastolatkach i dla nastolatków – te tytuły warto zobaczyć

Stowarzyszenie umarłych poetów — fenomenalne kino dla młodych ludzi, którzy wciąż szukają swojej ścieżki w życiu

Zestawienie najlepszych filmów o szkole otwiera kultowe Stowarzyszenie umarłych poetów. Film z 1989 roku to jedna z najlepszych opowieści o młodych ludziach, którzy, szukając swojego życiowego przeznaczenia, trafiają na inspirującego profesora. Nauczyciel staje się ich autorytetem oraz przewodnikiem na drodze do dorosłości. Inspiruje młodych do indywidualizmu i wyłamywania się z utartych schematów czy oczekiwań społecznych. Niesamowita produkcja w reżyserii Petera Weira została doceniona przez widzów oraz świat filmowy. Potwierdza to wyróżnienie Oscarem, nagrodą BAFTA i kilkoma innymi statuetkami.

Nasza klasa — mocne estońskie kino, dotykające tematu przemocy w szkole

Nasza klasa to film z 2007 roku, który porusza trudny temat związany z dorastaniem. Fabuła przedstawiona w tym estońskim filmie o szkole opowiada historię chłopca, który jest w swojej klasie alienowany. Do kwestii osamotnienia dochodzi jeszcze agresja. Reżyser stworzył obraz, który dobitnie i drastycznie uświadamia, że raz użyta przemoc rodzi kolejną. Kamera prowadzi widza przez szkolne korytarze, gdzie dochodzi do prześladowań chłopaka. Jest on bezsilny i nawet nie próbuje wyzwolić się z roli ofiary. Kiedy w końcu jeden z prześladowców staje w obronie krzywdzonego, między uczniami narasta konflikt, który porównać można do tykającej bomby. Dramat Ilmara Raaga to przejmująca i mocna analiza psychologiczno-społeczna, która jest zdecydowanie warta polecenia.

filmy o szkole - Nasza klasa
Nasza klasa (2007) / Źródło: fdb.pl

Harry Potter i Kamień Filozoficzny — szkoła w magicznej odsłonie

Pierwsza część znanej i lubianej sagi o młodym czarodzieju to idealny reprezentant gatunku, jakim są młodzieżowe filmy o szkole. Harry Potter i Kamień Filozoficzny, będący ekranizacją popularnej książki J.K. Rowling, to film fantasy do obejrzenia w każdym przedziale wiekowym.

Sprwdź: Filmy o tańcu, które musisz zobaczyć – zestawienie TOP 5 tanecznych filmów

Fabuła opowiada o chłopcu, który w dniu swoich 11 urodzin dowiaduje się, że jest czarodziejem i dostaje list powołujący go do Hogwartu — magicznej szkoły. Pełna przygód historia obrazuje wagę przyjaźni, miłości, nauki i walki dobra ze złem. Wielokrotnie nominowany i nagradzany film z niesamowitymi efektami specjalnymi to dobra pozycja do obejrzenia z całą rodziną. Na ekranie zobaczysz znanych i lubianych aktorów — m.in. Daniela Radcliffe’a, Emmę Watson czy Ruperta Grinta.

Młodzi gniewni — praca z trudną młodzieżą

Jak już pokazała Nasza klasa, filmy o szkole podejmują również ciężkie tematy. Młodzi gniewni to amerykańska produkcja z 1995 roku, która opowiada o zmaganiach zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Tytułowi młodzi to w tym filmie nastolatkowie, którzy mają powiązania z przestępczym półświatkiem i przechodzą trudny okres buntu. Na drugim biegunie tematyki podejmowanej w produkcji znajduje się problem wychowawczy stojący przed dorosłymi.

Historia skupia się na byłej wojskowej, która po powrocie ze służby zostaje nauczycielką w ośrodku dla młodzieży z marginesu społecznego. Początkowe trudności wychowawcze udaje jej się pokonać dzięki doświadczeniom z Marines. Ostatecznie zyskuje autorytet wśród uczniów i stara się wyprowadzić ich na prostą. Jej postawa zestawiona jest z biernym podejściem dyrektora szkoły, co podkreśla problem, jakim jest brak odpowiedniego zaangażowania w wychowanie i pomoc młodzieży. Film dodatkowo warto obejrzeć ze względu na fantastyczną grę Michelle Pfeiffer, która wciela się w główną bohaterkę.

High School Musical — seria filmów muzycznych

Seria High School Musical to 3 filmy o amerykańskiej szkole, jej uczniach i ich perypetiach związanych z dorastaniem. Pierwsze dwie musicalowe produkcje były filmami telewizyjnymi, ale po sukcesie, jaki odniosły, zdecydowano się na wyświetlanie trzeciej części w kinach. Oprócz 3 podstawowych części powstał też spin-off serii pt. Boska przygoda Sharpay.

Produkcje opowiadające o pierwszym zauroczeniu, miłości, przyjaźniach oraz uczniowskiej rywalizacji będą ciekawym widowiskiem dla nastolatków, którzy przeżywają to samo, co bohaterowie.

Do wszystkich chłopców, których kochałam — komedia romantyczna ze szkołą w tle

Biorąc pod lupę filmy dla młodzieży o miłości i szkole, nie można pominąć hitu Netflixa z 2018 roku. Do wszystkich chłopców, których kochałam to produkcja trochę naiwnie romantyczna i stylizowana na nieco bajkową, idealną historię. Nie mniej jednak film w reżyserii Susan Johnson będzie doskonały dla nastolatków lub starszych widzów, którzy zechcą obejrzeć coś w luźniejszym tonie.

Fabuła filmu opowiada o nieśmiałej dziewczynie, której prywatne miłosne listy w tajemniczy sposób wychodzą na światło dzienne. Kiedy chłopcy, w których podkochiwała się bohaterka, otrzymują notki o jej uczuciach, cały świat dziewczyny wywraca się do góry nogami. Czy dziewczyna skończy ze swoim ukochanym wybrankiem? Dowiedz się sam, oglądając ten nastoletni romans!

Everything Sucks! — problemy nastolatków z epoki przedinternetowej

Everything Sucks! to oryginalny serial Netflixa, który swoją pierwszą emisję miał w 2018 roku. Jednak czas, w którym osadzona jest jego fabuła, przypada na dwie dekady wstecz. Serial osadzono w 1996 roku, aby przedstawić życie nastolatków w erze przedinternetowej. Fabuła śledzi losy outsiderów, którzy kochają kino i teatr. Nie darzą jednak tym samym uczuciem szkoły, co nie zdziwi ani współczesnych nastolatków, ani dorosłych.

Produkcja Bena York Jonesa oraz Michaela Mohana utrzymana jest w komediowym i ekscentrycznym charakterze, ale pokazuje, że okres dorastania to czas, który wszyscy przeżywamy podobnie, bez względu na przynależność pokoleniową. Ten amerykański serial o szkole to luźna propozycja na liście pozycji do obejrzenia.

Szkoła dla elity — perypetie biednych uczniów w ekskluzywnej szkole

Wśród produkcji związanych z nastolatkami, miłością i szkołą nie mogło zabraknąć również hiszpańskiego hitu Netflixa. Szkoła dla elity to serial, który dzięki zainteresowaniu widzów liczy sobie już 4 sezony. W ich trakcie na ekranie zobaczysz hiszpańskie gwiazdy takie jak Álvaro Rico, Itzan Escamilla czy Ester Expósito.

Produkcja opowiada o trójce ubogich dzieci, które trafiają do nowej szkoły, ponieważ ich poprzedni ośrodek został zniszczony przez trzęsienie ziemi. Liceum, w którym przyszło im chodzić, okazuje się elitarną szkołą, gdzie uczą się nastolatki z wyższych sfer. Pomiędzy uczniami rodzi się konflikt. Eskaluje on tak bardzo, że doprowadza do śmierci jednego z nich. Tajemnicze morderstwo staje się głównym wątkiem historii okraszonej elementami życia dojrzewających nastolatków. Okres dorastania nie jest łatwy, ale w Szkole dla elity to czas wręcz dosłownie zabójczy.

Grease — kiczowaty klasyk, który trzeba zobaczyć

Definitywnym klasykiem wśród romantycznych produkcji, które dodatkowo opowiadają o szkole, jest Grease. Musical powstały w 1978 roku przedstawia historię dwójki nastolatków, którzy przeżywają wakacyjną miłość. Danny pochodzi ze Stanów, a Sandy z Australii, więc z końcem lata ich przygoda dobiega końca.

Niespodziewanie jednak dziewczyna przenosi się do USA i trafia do tej samej szkoły, co jej letnia miłość. Ich przynależność do odmiennych środowisk, sprawia, że uczucie zostaje wystawione na próbę. Czy młodzi ostatecznie będą razem? Oglądając ten klasyczny, choć nieco kiczowaty film o szkole i miłości, poznasz dalsze losy zakochanej dwójki, którą odgrywają John Travolta oraz Olivia Newton-John.

The Duff (ta brzydka i gruba) — nastolatka, która stara się odmienić swoje życie i zdobyć miłość

Zestawienie prezentujące seriale i filmy o nastolatkach w szkole zamyka The Duff (ta brzydka i gruba). Produkcja Ari Sandel opowiada o licealistce, która odkrywa, że jest „the duff” — Designated Ugly Fat Friend. Osoba nosząca to miano uważana jest za „brzydką i grubą koleżankę”, dzięki której rówieśnicy mogą poczuć się bardziej atrakcyjni.

Bianka chce wydostać się ze stereotypowej bańki, jaka powstała wokół niej. Widz śledzi perypetie dziewczyny, która pragnie udowodnić, że jest wartościową i fajną osobą. W trakcie zmagań spotyka ją kilka internetowych upokorzeń i rozczarowań miłosnych. Film z 2015 roku utrzymany jest w konwencji komediowej, więc warto obejrzeć go na rozluźnienie.

Wśród filmowych i serialowych produkcji znajduje się wiele pozycji poruszających tematykę szkoły, dorastania i nastoletniego życia. Niektóre filmy o szkole podejmują poważne wątki wychowawcze lub psychologiczne. Inne stawiają na humorystyczny przekaz, luźną konwencję lub kryminalny motyw. Niezależnie od upodobań, każdy widz znajdzie więc coś dla siebie.

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *