Filmy o nastolatkach

Rozrywka

28.07.2021 08:58

Najlepsze filmy o nastolatkach i dla nastolatków – te tytuły warto zobaczyć

Filmy i seriale
8
6
1
8
6

Filmy o nastolatkach dla młodzieży poruszają problematykę dojrzewania. Choć nie każdy film okazuje się hitem, są takie tytuły, których nie możesz przegapić. Co warto obejrzeć? Sprawdź nasze propozycje i znajdź coś dla siebie.

Filmy dla nastolatków, o nastolatkach – fenomen filmów dla młodzieży

Co sprawia, że filmy dla nastolatków są wyjątkowe? Być może wydaje Ci się, że film młodzieżowy jest przeznaczony dla młodego widza. Czy aby na pewno? W szerokim rozpatrywaniu kwintesencją produkcji, których głównymi bohaterami są młodzi dorośli i uczniowie, jest tzw. okno na przeszłość. Twórcy są z reguły dorosłymi, doświadczonymi ludźmi, którzy muszą powrócić pamięcią do młodzieńczych lat, aby ukazać istotę wybranego problemu.

Obecnie w sferze kina młodzieżowego można zauważyć nowe trendy, które eliminują niepotrzebne zamglenia emocjonalne. Nastolatkowie, będący adresatami konkretnych filmów, z reguły wcale nie zwracają uwagi na wartości, jakie niosły za sobą ujęcia sentymentalne. Dlatego też obserwuje się swojego rodzaju odarcie scen z narzucanych interpretacji, które mają pozwolić odbiorcy na indywidualną podróż do świata przedstawionego. Wartość filmów skupia się głównie na oddziaływaniu emocjonalnym.

Zobacz też: Co wiemy o House of Gucci? Data premiery, zwiastun, obsada

Niezależnie od modelu filmowego – starszego czy nowszego – filmy te nadają się dla widzów w różnym wieku, choć niekoniecznie dla dzieci do 12. roku życia. Widz taki potrafi szerzej odbierać przedstawiane mu sytuacje. Niemniej jednak kino młodzieżowe może przynieść wiele odczuć także widzom dorosłym, nie tylko na poziomie sentymentalnym.

Gwiazd naszych wina
Gwiazd naszych wina (2014) / Źródło: www.imdb.com

Fenomenem filmów o nastolatkach jest zatem fakt, że nie są one zarezerwowane tylko dla młodego odbiorcy. Każda historia opowiedziana w filmie nawiązuje do uczuć i emocji, które wiążą się z etapem dojrzewania – problemach miłosnych, społecznych, związanych z inicjacją seksualną, dramatach życiowych i szkolnych oraz trudnych wyborach. Tak naprawdę fabuła filmu młodzieżowego może nawiązywać do każdego gatunku filmowego: romansu, komedii, sensacji czy dramatu. A które tytuły musisz obejrzeć, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku?

Filmy romantyczne o nastolatkach – przegląd najlepszych

Najlepsze filmy o nastolatkach, które uplasowały się na liście topowych tytułów, to z pewnością te romantyczne. Budzące się w młodych ludziach uczucia, problemy związane z inicjacją seksualną, nieodwzajemniona miłość czy problemy ze znalezieniem chłopaka/dziewczyny, to tematy, które tlą się w głowach każdego nastolatka. Jakie tytuły zasługują na miano hitów filmowych w kategorii „Dla Młodzieży”?

Zobacz też: Seria Szybcy i wściekli – dla fanów czterech kółek. Kolejność oglądania, obsada, przyszłość serii

Gwiazd naszych wina

Gwiazd naszych wina to dramat romantyczny, który serwuje prawdziwą emocjonalną mieszankę wybuchową. Bohaterami jest para nastolatków, którą łączy nie tylko szereg wspólnych zainteresowań, ale także problemy zdrowotne. Hazel (Shailene Woodley) i Gus (Ansel Elgort) poznają się w nietypowych dla młodzieży okolicznościach, bo na terapii grupowej osób chorych na raka. Odnajdują w sobie uczucia i wspólnie zmagają się z problemami, dążąc przy tym do realizacji pewnego marzenia głównej bohaterki.

Cudowne tu i teraz

Nastolatek, uczeń liceum, który wolny czas poświęca na zabawę w towarzystwie i niespecjalnie przykłada się do nauki, poznaje fantastyczną dziewczynę. Aimee to urocza i fascynująca młoda kobieta, którą wiele różni od koleżanek. Między nimi zawiązuje się uczucie. Jak miła dziewczyna wpłynie na światopogląd chłopaka, dla którego przyszłość nie ma znaczenia? Czy dwa przeciwne charaktery mogą stworzyć dobry związek?

Twój na zawsze

Jak to jest, kiedy z założenia udawane uczucia zmieniają się w prawdziwą miłość? Twój na zawsze opowiada historię chłopaka – studenta, który w dzieciństwie przeżył pewną traumę. Zostaje on aresztowany, po czym odkrywa, że surowy policjant ma córkę. W akcie zemsty próbuje zdobyć uczucia pięknej dziewczyny, jednak po czasie tajemnice obojga zakochanych wychodzą na jaw. Główne role w filmie grają Robert Pattinson (gwiazda Zmierzchu) oraz Emilie de Ravin. Obejrzyj, by poznać tę ciekawą historię.

Każdego dnia

Każdego dnia to opowieść o szesnastoletniej dziewczynie pragnącej doświadczyć prawdziwej miłości. Jej dotychczasowy związek nie zapowiada się jednak najlepiej. Rhiannon (Angourie Rice) poznaje nastolatka, którego życie owiane jest tajemnicą. Codziennie budzi się on w innym ciele. Chłopak stara się żyć tak, by nie zmieniać losu tych ludzi, których spotyka każdego dnia. Kiedy zakochuje się w Rhiannon, wszystko ulega zmianie. Czy ich miłość przetrwa tak trudną próbę?

Filmy o bogatych nastolatkach

Filmy o nastolatkach, którzy mają wszystko, to niewątpliwie jeden z ulubionych tematów produkcji młodzieżowych. Mogłoby się wydawać, że życie w luksusie jest marzeniem, ale wszystko ma swoją drugą, ciemną stronę. Jaki wpływ na życie młodych ludzi ma bogactwo ich rodziców? Przedstawiamy najpopularniejsze tytuły tej kategorii.

Wredne dziewczyny

Cady to dojrzewająca dziewczyna, która do 16. roku życia przebywała w Afryce. Otoczenie dzikich zwierząt i przyrody oraz towarzystwo skromnych ludzi wiele wniosło do jej postrzegania świata. Kiedy wraz z rodzicami przeprowadza się do USA, trafia do szkoły, w której rządzi elita towarzyska – trzy młode dziewczyny, które mają wszystko. Szybko okazuje się, że ludzie mogą w zachowaniu przypominać niebezpieczne, dzikie drapieżniki.

Wredne dziewczyny
Wredne dziewczyny (2004) / Źródło: www.imdb.com

Kochaj i mścij się

W prywatnej szkole w Beverly Hills uczy się córka bogatego przedsiębiorcy, Kimberly (Evan Rachel Wood). Jej marzenia kręcą się wokół aktorstwa. Dziewczyna wierzy, że do celu trzeba stąpać pewnie – nawet po trupach. Namawia swoje koleżanki do wniesienia skargi związanej z molestowaniem seksualnym na jednego z nauczycieli. Kiedy dziennikarka dowiaduje się o skandalu, nagłaśnia całą sprawę. Ojciec Kimberly obawia się o swoją reputację w związku z zeznaniami córki-manipulantki.

Komediowe filmy o nastolatkach

Komedie dla młodzieży to jeden z najsympatyczniejszych gatunków filmowych. Dostarczają one rozrywki dla całej rodziny i skupiają się na ukazaniu problemów młodych ludzi w luźnej wersji. Dystans do trudnych sytuacji niejednokrotnie okazuje się kołem ratunkowym. Komedia o nastolatkach na pewno uprzyjemni Ci nudny wieczór. Które tytuły zaliczają się do czołówki hitów w swoim rodzaju?

The Kissing Booth

Polecamy sprawdzić dostępny na platformie Netflix film The Kissing Booth. Główna bohaterka zakochuje się w bracie swojego przyjaciela, a przez pocałunek w tytułowej budce relacja pomiędzy nimi się komplikuje. Fabuła toczy się wokół tematyki dorastania i pierwszych porywów serca. Produkcja okazała się absolutnym hitem komediowym i doczekała się już trzech części!

Wynajmij sobie chłopaka

Jeśli interesuje Cię coś z innej beczki, obejrzyj film Wynajmij sobie chłopaka. Amerykańska komedia romantyczna opowiada o życiu nastolatka, którego chęć zarobienia pieniędzy przewyższa poczucie moralności. Co dzieje się, gdy licealista tworzy aplikację, przez którą można go wynająć jako partnera na różnego rodzaju okazje? Czy dzięki pomysłowi na niecodzienny biznes uda mu się poderwać bogatą koleżankę?

Filmy o nastolatkach w szkole

Życie każdego nastolatka w 80% dotyczy szkoły i znajomych, których codziennie widuje. Jak można się domyślić, tematyka szkolna stała się bardzo popularnym motywem przewodnim kina młodzieżowego. Oprócz dobrych przyjaciół, w towarzystwie ze szkolnych korytarzy zawsze znajdą się czarne charaktery, które potrafią zepsuć nastrój na wiele tygodni. 

Do wszystkich chłopców, których kochałam

Koniecznie sprawdź Do wszystkich chłopców, których kochałam – przykładna uczennica pisze listy miłosne do kolegów, którzy jej się podobają, jednak nigdy ich nie wysyła. W ten sposób daje upust tłumionym od zawsze emocjom, które według niej nie powinny wyjść na światło dzienne. Co się stanie, jeśli przypadkiem wszystkie wyznania trafią w ręce adresatów? 

Łatwa dziewczyna

Nieco inną historię, która ukazuje, jak szybko rozchodzące się informacje potrafią zmienić życie nastolatki, opowiada film Łatwa dziewczyna. Główna bohaterka wymyśla kłamstwo o randce, aby uniknąć rodzinnego wyjazdu. Jedno kłamstewko ciągnie za sobą konieczność dalszego mijania się z prawdą, zarówno w życiu rodzinnym, jak i wśród rówieśników – jak skończy się ta historia? 

Filmy o poważnych problemach nastolatków

Oprócz rozrywki filmy młodzieżowe niosą także ważne walory edukacyjne i dotykają problematyki naprawdę poważnych sytuacji. Niejednokrotnie nastolatkowie znajdują się w potrzasku, z którego nie są w stanie samodzielnie wybrnąć. Dramaty miłosne to jedno, ale dramaty życiowe i zdrowotne, które generują prawdziwy strach i traumy, to drugie. Na które tytuły warto zwrócić uwagę, aby przekonać się o tym, że życie młodych ludzi to nie tylko szkolne perypetie?

Aż do kości

Aż do kości – historia o wewnętrznym bólu, który doprowadza do anoreksji. Choroba, z której główna bohaterka nie może się wyleczyć, sprowadza ją na tory niekonwencjonalnej terapii. Oprócz tego, że poznaje innych ludzi dotkniętych anoreksją, przechodzi podróż do zrozumienia siebie. Choć kino młodzieżowe kojarzy się z sielanką, życie nastolatków nie zawsze jest proste. To dramat psychologiczny, który powinien zobaczyć każdy młody widz.

You Get Me

A co ze stalkingiem? Może on dotyczyć każdego z nas. Jak to chorobliwe zachowanie może wpłynąć na życie? Poznaj historię nastolatki, która za wszelką cenę chce zdobyć serce swojego wybranka w filmie You Get Me. Po tym, jak młoda dziewczyna spędza noc z przystojniakiem, wpada w obsesję na jego punkcie – co się stanie, gdy zmieni szkołę, aby przebywać bliżej swojej miłości… a w zasadzie ofiary?

To wszystkie propozycje filmów młodzieżowych, które naszym zdaniem są zdecydowanie warte uwagi. Zarówno ze względów humorystycznych, jak i dla głębszych refleksji. Historie kinowe dla nastolatków i opowiadające o nich wniosą w Twoje życie więcej niż tylko chwilę niezobowiązującej rozrywki, mogą też czegoś nauczyć. Serdecznie polecamy!

8
6

Podziel się:

Komentarze (1)

Wiele z powyższych tytułów nie zasługuje na poświęcenie im czasu. Nie widzę w nich postaci, które pod każdym względem mogłyby stanowić przykłady godnych naśladowania. W historii kina mamy wiele wartościowych produkcji – warto poszukać czegoś na naprawdę wysokim poziomie, a jeszcze lepiej zastąpić seans lekturą ambitnej książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *