Szybcy i wściekli obraz glowny

Rozrywka

13.07.2021 11:14

Seria Szybcy i wściekli – dla fanów czterech kółek. Kolejność oglądania, obsada, przyszłość serii

Filmy i seriale
14
2
0
14
2

Szybcy i wściekli to seria, która zawładnęła sercami fanów motoryzacji. Wartka akcja, sportowe samochody i solidni aktorzy. Chcesz wiedzieć więcej o tej serii? Przeczytaj!

Szybcy i wściekli – podstawowe informacje o franczyzie

Serii filmowej Szybcy i wściekli nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest ona bardzo dobrze znana nie tylko wśród młodzieży, lecz także dorosłych, którzy pokochali ją za adrenalinę i nietypowe przygody grupy przyjaciół. Warto jednak poznać kilka podstawowych informacji, które jeszcze lepiej przybliżą nam istotę tego filmu. Zacznijmy od tego, że seria Szybcy i wściekli to amerykańska produkcja, której dystrybucją zajmuje się Universal Pictures, a pierwszy film miał premierę w 2001 roku. Na początku miał nosić tytuł Redline, jednak wytwórnia zdecydowała się na wykupienie praw autorskich do nazwy Fast and Furious (oryginalnie należały one do Rogera Cormana, reżysera kina klasy B). 

Szybcy i wściekli obsada
Główne twarze serii / Źródło: xpressmag.com.au

Jest to typowy film sensacyjny, idealny dla fanów adrenaliny. Pieczę nad wszystkimi częściami sprawował producent Neal H. Moritz, który korzystał również z pomocy osób takich jak Vin Diesel, Michael Fottrell oraz Clayton Towsend. Warto wspomnieć, że to z wytwórni Original Film wyszło aż 8 części filmu, jednak swój udział w powstaniu serii miały także inne jednostki. Serię rozpoczyna tytuł Szybcy i wściekli z 2001 roku.

Szybcy i wściekli – aktorzy związani z serią

Najbardziej znanym aktorem Szybkich i wściekłych jest bez wątpienia Vin Diesel. Za jeden z jego atutów uznaje się to, że ma on umiejętności kaskaderskie, co wypływa na jakość scen kaskaderskich z jego udziałem. Jest znany również z produkcji takich jak Szeregowiec Ryan, Kroniki Riddica czy też Pacyfikator. Podczas kręcenia filmów z omawianej serii, wcielił się w postać Dominica Toretto, głównego bohatera tego uniwersum. Torreto to nie tylko mechanik, lecz także miłośnik wyścigów ulicznych. Stanowią one ogromną część jego życia i zaangażowani są w nie członkowie jego rodziny oraz przyjaciele. Dominic posiada własną grupę wyścigową, która regularnie uczestniczy w różnego typu nielegalnych zawodach. 

Szybcy i wściekli nie staliby się tak kultowym filmem, gdyby nie znakomita gra aktorska Paula Walkera. Zagrał on postać Briana O’Connera, który jako młody chłopak miał bardzo duże problemy z prawem i trafił do zakładu poprawczego. Jednak jako dorosły wyszedł na prostą i ukończył akademię policyjną. Na samym początku działa on pod przykrywką i stara się rozbić grupę Dominica, jednak później sam staje się jej członkiem i wnika w świat wyścigów samochodowych. Niestety Paul Walker tragicznie zginął w wypadku samochodowym w 2013 roku, co wstrząsnęło zarówno ekipą samej produkcji, jak i jej fanami. W 7 części serii niedokończone sceny z udziałem Walkera odegrali jego młodsi bracia.

Nie można wyobrazić sobie Szybkich i wściekłych także bez Dwayne’a Johnsona, który jest nie tylko znakomitym artystą, lecz także byłym wrestlerem i futbolistą. Johnsona możesz kojarzyć również z produkcji takich jak Jumanji czy też Sztanga i cash. Pojawia się on dopiero w 5 części filmu i wciela się w rolę Luke’a Hobbsa, agenta o ponadprzeciętnych umiejętnościach, a jego zadaniem jest schwytanie Dominica oraz Briana. Ta postać zawsze działa samodzielnie, a każdy jego plan jest dobrze przemyślany. 

W obsadzie nie mogło zabraknąć również znakomitej aktorki Michelle Rodriguez, znanej między innymi z Resident Evil oraz serialu Zagubieni, która odgrywa rolę Letty Ortiz. Letty jest dziewczyną Dominica, już od najmłodszych lat jest związaną ze światem wyścigów samochodowych i łamaniem prawa. Sama regularnie uczestniczy w niebezpiecznych akcjach, co, jak się później okazuje, bywa zgubne. Grana przez nią postać ma silny charakter, a rywalizacja z mężczyznami nie stanowi dla niej wyzwania. 

Szybcy i wściekli
Źródło: Universal Pictures

Kolejną znakomitą rolę damską w Szybkich i wściekłych odegrała Jordana Brewster, Aktorka znana również z roli w Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną oraz w Annapolis, która wcieliła się w Mię Toretto, czyli siostrę Dominica. W przeciwieństwie do ludzi ze swojego otoczenia Mia rzadko bierze udział w wyścigach, pomimo posiadania do tego dużych predyspozycji. Zamiast tego woli prowadzić bar. Mia jest także dziewczyną Briana i ma z nim syna. 

W serii pojawiają się również inni aktorzy, którzy dopełniają całą obsadę i doskonale wpasowują się w klimat ulicznych wyścigów. Są to:

 •  Tyrese Gibson jako Roman Pearce,
 •  Christopher Brian Bridges jako Tej Parker,
 •  Gal Gadot jako Gisele Harabo,
 •  Lucas Black jako Sean Boswell,
 •  Jason Statham jako Deckard Shaw,
 •  Sung Kang jako Han Seoul-Oh.

Seria The Fast and The Furious – jak oglądać po kolei?

Seria Szybkich i wściekłych rozpoczęła się w 2001 roku i od tego czasu sukcesywnie wydawane są jej kolejne części. Dla osoby, która chce poznać to uniwersum, kolejność nie zawsze może być oczywista. Dlatego w celu dobrego zrozumienia fabuły, warto zapoznać się z poniższym zestawieniem, które wyjaśnia, jaka kolejność oglądania będzie najlepsza. Serię można oglądać po kolei zgodnie z datą produkcji, jednak niektórzy fani serii wolą nieco zmodyfikować tę listę.

Jeżeli chcesz oglądać wszystkie części chronologicznie, powinieneś rozpocząć seans według następującej kolejności:

 •  Szybcy i wściekli (2001),
 •  Za szybcy, za wściekli (2003),
 •  Szybcy i wściekli: Tokio Drift (2006),
 •  Szybko i wściekle (2009),
 •  Szybcy i wściekli 5 (2011),
 •  Szybcy i wściekli 6 (2013),
 •  Szybcy i wściekli 7 (2015),
 •  Szybcy i wściekli 8 (2017),
 •  Szybcy i wściekli 9 (2021).

Sprawdź: Wszystko o filmie Legion Samobójców: The Suicide Squad – data premiery, zwiastun, obsada

Jeżeli jednak wolisz oglądać zgodnie z zaleceniami fanów serii, kolejność jest następująca:

 •  Szybcy i wściekli (2001),
 •  Za szybcy, za wściekli (2003),
 •  Szybko i wściekle (2009),
 •  Szybcy i wściekli 5 (2011),
 •  Szybcy i wściekli 6 (2013),
 •  Szybcy i wściekli: Tokio Drift (2006),
 •  Szybcy i wściekli 7 (2015),
 •  Szybcy i wściekli 8 (2017),
 •  Szybcy i wściekli 9 (2021).

Zauważyć można jedną, istotną zmianę. Film Szybcy i wściekli: Tokio Drift został umieszczony pomiędzy 6 i 7 częścią. Z czego wynika ta zmiana? Głównie z faktu, że część ta jest osadzona w innych ramach czasowych i zakończyła się śmiercią jednego z bohaterów serii, a więc chronologiczne oglądanie wszystkich części może być mylące dla widza, który nie miał wcześniej do czynienia z tą produkcją filmową.

Szybcy i wściekli (2001)

Premiera pierwszej części sagi miała miejsce w 2001 roku. To w niej poznajemy większość bohaterów, których losy i przygody będą z nami przez kolejne kilka lat. Akcja filmu toczy się na niebezpiecznych ulicach Los Angeles, a jego fabuła opiera się na artykule Racer X autorstwa Kena Li. Ta część opowiada o wojnie gangów, których członkowie ścigają się ze sobą, jednocześnie rywalizując o wpływy i duże pieniądze. Z biegiem czasu zaczynają być oni podejrzewani przez policję o okradanie ciężarówek, dlatego też w ich szeregi pod przykrywką wnika Brian O’Conner, który próbuje zdobyć zaufanie przywódcy jednego z gangów, Dominica Toretto. Zadanie policjanta jednak znacznie się utrudnia, kiedy zakochuje się on w siostrze Doma – Mii. 

Szybcy i wściekli (2001)
Początek serii miał miejsce 20 lat temu – Szybcy i wściekli (2001)

Za szybcy, za wściekli (2003)

Film Za szybcy, za wściekli miał premierę w 2003 roku i przedstawia dalsze przygody Briana O’Connera, który w wyniku działań niezgodnych z prawem traci pracę i jest ścigany przez agentów federalnych. Po aresztowaniu dostaje szansę na rehabilitację i ma pomóc im schwytać Cartera Verone’a, znanego biznesmena i barona narkotykowego, który zajmuje się również praniem brudnych pieniędzy. Brianowi pomaga jego dobry przyjaciel z dzieciństwa Roman Pierce, także uwielbiający wyścigi samochodowe. To od powodzenia tej misji zależy, czy zostaną oni oczyszczeni ze wszystkich zarzutów i będą mogli rozpocząć normalne życie.

Szybcy i wściekli: Tokio Drift (2006)

Kolejną, czyli trzecią częścią serii, jest film Szybcy i wściekli: Tokio Drift. Znacznie różni on od poprzednich filmów z tej sagi i opowiada o miłośniku wyścigów samochodowych Seanie Boswellu, który ma poważne problemy z prawem po rozbiciu dwóch pojazdów podczas nielegalnego wyścigu. By uniknąć konsekwencji, Sean przeprowadza się do Tokio do swojego ojca. Tam jednak jego pasja do szybkich samochodów nie zanika, a wręcz przeciwnie, staje się jeszcze większa, gdy poznaje smak tokijskich wyścigów ulicznych. Podczas jednego z nich rozbija wypożyczony samochód, przez co zmuszony jest do rywalizacji z lokalnym mistrzem driftingu.

Szybko i wściekle (2009)

Akcja filmu Szybko i wściekle przenosi się do Republiki Dominikany, gdzie Dominic Toretto zamieszkał wraz ze swoją dziewczyną. Tam wspólnie zajmują się rabowaniem ciężarówek, jednak Toretto, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na jakie naraża Letty, postanawia ją zostawić i przenieść się do Panamy. Później jednak dowiaduje się od swojej siostry, że jego ukochana została zamordowana, a za jej śmiercią może stać gang narkotykowy. Dominic planuje zemstę na Antonio Bardze, który zlecił zabójstwo jego dziewczyny, a pomóc w tym przedsięwzięciu ma Brian O’Conner, przywrócony do służby po przerwie.

Szybcy i wściekli 5 (2011)

Kolejna część cyklu, czyli Szybcy i wściekli 5, jest bezpośrednią kontynuacją filmu Szybko i wściekle. Tym razem akcja dzieje się w Rio de Janeiro, gdzie Brian, Mia i Dominic ukrywają się przed policją. Chcą odzyskać utraconą wolność, jednak w tym celu muszą wykonać ostatnie zlecenie. Zadanie nie jest łatwe, dlatego zbierają grupę specjalistów, którzy mają im pomóc w kradzieży dużych pieniędzy. Ich zadanie dodatkowo utrudnia fakt, że są oni ścigani przez tajnego agenta Hobbsa, a także przez skorumpowanego biznesmena, który pragnie ich śmierci.

Gra Fast and Furious
Gra komputerowa Fast and Furious: Crossroads nie została dobrze przyjęta przez recenzentów i graczy

Szybcy i wściekli 6 (2013)

W szóstej części tej serii, czyli Fast & Furious 6, Dominic i Brian muszą pozostać poza Stanami Zjednoczonymi, ponieważ są ścigani przez amerykańskie prawo. Planowany przez nich skok zakończył się sukcesem i zarobili dzięki niemu 100 milionów dolarów. W tym samym czasie agent Hobbs śledzi inny gang samochodowy, którego członkowie są świetnie wyszkolonymi płatnymi zabójcami. Jak później się okazuje, szefem tego gangu jest Owen Shaw, a jego pomocnicą Letty Ortiz – dziewczyna Toretto, która jednak nie zginęła podczas wypadku samochodowego. Jedyna szansa na schwytanie Shawa to uliczny pojedynek, który ma oczyścić Doma i członków jego ekipy z wszelkich zarzutów.

Szybcy i wściekli 7 (2015)

Furious Seven to kolejna część opowiadająca o przygodach Dominica i jego przyjaciół, jednak w przeciwieństwie do poprzednich, zaczyna się ona bardzo sielankowo. Po rozprawieniu się z wrogiem z poprzedniej części bohaterowie mogli wrócić do Stanów Zjednoczonych, gdzie wiodą spokojne życie, jednak spokój ten nie trwa wystarczająco długo. Mają oni bowiem nowego nieprzyjaciela – Deckarda Shawa, który chce pomścić swojego brata Owena. Deckard nie obawia się konsekwencji i chce sprawić Dominicowi jak największy ból, dlatego na celownik nie bierze bezpośrednio niego, a jego przyjaciół i rodzinę. Pierwszą z ofiar Shawa jest Han, który zostaje zamordowany w Tokio.

Może Cię zainteresować: Al Capone i spółka – najlepsze filmy o mafii. Zestawienie filmów podejmujących temat świata przestępczego

Szybcy i wściekli 8 (2017)

Kolejny raz życie i zdrowie Doma i jego rodziny zostaje wystawione na próbę. Akcja ósmej części, The Fast and the Furious, rozpoczyna się niepozornie, ponieważ ekipa Doma postanawia żyć normalnym życiem, natomiast on i jego żona spędzają miesiąc miodowy na Kubie. Trafiają tam jednak na cyberterrorystkę Cipher, która zmusza Dominica do współpracy i wykonania dla niej zlecenia. Co ciekawe, w tym przedsięwzięciu Toretto może liczyć na pomoc swojego byłego wroga, znanego z poprzedniej części Deckarda Shawa. Akcja tej części toczy się na Kubie, w Nowym Jorku, a nawet na arktycznym morzu, więc widzowie mogą spodziewać się różnorodnych scen pełnych adrenaliny.

Szybcy i wściekli 9 (2021)

Dziewiąta część Szybkich i wściekłych nie odbiega jakością od swoich poprzedników. Co tym razem czeka Dominica i jego rodzinę? Po odbiciu swojego synka z rąk Cipher, wiedzie on spokojne życie ze swoją rodziną. Spokój Doma przerywa jednak pojawienie się jego młodszego brata Jackoba, który został wynajęty przez antybohaterkę z poprzedniej części. Wyzwanie, z którym musi zmierzyć się Toretto, nie będzie proste, ponieważ jego brat jest nie tylko znakomitym kierowcą, lecz także zawodowym zabójcą.

Spin-offy Szybkich i wściekłych

Twórcy Szybkich i wściekłych w 2019 stworzyli również spin-off, czyli część bazującą na wątkach i bohaterach serii, jednak niepowiązaną z nią bezpośrednio. Jest to film Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw. W tej części znani nam już wcześniej agent Luke Hobbs i były oficer wojskowy Deckard Shaw, pomimo dużej niechęci do siebie, łączą siły, by powstrzymać Brixtona, czyli cyber-genetycznie ulepszonego zbrodniarza, który w swoich rękach ma niezwykle niebezpieczną broń biologiczną. Można usłyszeć także głosy, że planowana jest produkcja kolejnego spin-offu, w którym to kobieta zagra główną rolę.

Przyszłość serii Szybcy i wściekli – czy powstaną kolejne filmy?

Przygody Doma i jego przyjaciół cieszą się niesłabnącą popularnością. Wielu fanów nie wyobraża sobie zakończenia tej historii i z niecierpliwością czeka oni na kolejne produkcje. Jeżeli także jesteś jej miłośnikiem, nie musisz się martwić – producenci zaplanowali jeszcze wydanie 10 oraz 11 części sagi. Filmy mają być kręcone jeden po drugim i fani będą mogli zobaczyć je w 2023 i 2024 roku. Warto wspomnieć, że twórcy rozważają także nakręcenie kolejnych spin-offów i prequeli kultowej opowieści, więc w kinach będzie jeszcze wiele ciekawych produkcji.

Jeżeli jeszcze nie znasz historii Dominica Toretto i jego rodziny, koniecznie obejrzyj filmy opowiadające o ich życiu pełnym adrenaliny. Na pewno warto też czekać na kolejne tytuły sagi, które mogą się okazać nie lada gratką dla miłośników szybkich aut i ostrych zakrętów. 

14
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *