praca kamerzysty na planie filmowym

Rozrywka

27.10.2021 07:34

Poruszające filmy o Auschwitz. Tematyka obozu koncentracyjnego na szklanym ekranie

Filmy i seriale
12
2
0
12
2

Obóz koncentracyjny stał się motywem przewodnim niezliczonych produkcji z dziedziny kinematografii. Jakie wstrząsające filmy o Auschwitz powinieneś zobaczyć? Czy są wśród nich polskie realizacje?

Polecane filmy o obozie koncentracyjnym Auschwitz

W 1933 roku Adolf Hitler doszedł do władzy w Niemczech i od tego czasu systematycznie pozbawiał niemieckich Żydów wszelkich praw obywatelskich. W końcu zmusił ich do życia w gettach, a następnie w obozach koncentracyjnych. Jak filmowcy radzą sobie z realizacją filmów, ukazujących okrucieństwo Holokaustu, jednocześnie przemawiając do publiczności, która często nie chce stykać się z realiami tej historii? Widzów, którzy z perspektywy czasu pytają: jak to się mogło stać?

W czasie Holokaustu zginęło jedenaście milionów ludzi, z czego ponad połowa to Żydzi, a przeszło milion z nich to dzieci. Filmowcy uchwycili tragedię tego czasu, jak również rzadkie momenty człowieczeństwa, które prześwitywały przez ciemność. Filmy o Auschwitz ukazują codzienną beznadzieję obozów, brutalną i trwającą całe życie traumę ocalałych oraz wytrwałość ludzkiego ducha. Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą, w której przedstawiamy najlepsze filmy o obozie Auschwitz, poświęcone pamięci o Holokauście.

Sprawdź też: Wojna na ekranie – najlepsze filmy wojenne

Triumf ducha

Filmy o tematyce Auschwitz bardzo często dotyczą poświęcenia i woli walki. W filmie Triumf ducha młody bokser — Salamo — zostaje wysłany wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego. Strażnicy dowiadują się o jego rekordach sportowych i postanawiają wykorzystać go do walk bokserskich, grożąc, że skrzywdzą jego rodzinę, jeśli odmówi. Mężczyzna stoi w trudnym położeniu — każda pokonana osoba zostanie zabita. Z drugiej strony jest to jedyny sposób na uratowanie jego ojca oraz ukochanej dziewczyny.

Mistrz

Film o doświadczeniach więźniów w Auschwitz może przyjąć najbardziej niespodziewane formy.
Każdy cios zadany przez Mistrza jest iskierką nadziei, w miejscu jej pozbawionym. | Źródło: kultura.onet.pl

Wzruszające filmy o Auschwitz-Birkenau tworzą także nasi rodzimi filmowcy. Mistrz z 2020 roku to opowieść o polskim bokserze, Tadeuszu Pietrzykowskim. Jest to postać historyczna, która wielokrotnie stanęła w obliczu śmierci w obozie koncentracyjnym, gdy naziści zmuszali go do brania udziału w prowizorycznych pojedynkach bokserskich. Cyklicznie powtarzane walki stały się jednak iskrą nadziei dla więźniów i symbolicznym triumfem nad oprawcami. Dodawały bowiem wiary w zwycięstwo w grze o najwyższą stawkę — życie.

Ostatni etap

Filmy o obozie koncentracyjnym w Auschwitz to opowieści o stracie i trudnych wyborach, jak te, których musiała dokonać Żydówka Martha Weiss. Wraz z rodziną trafia ona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Już pierwszego dnia po przybyciu do tego mrocznego miejsca zostaje przypadkowo wybrana na tłumacza. W oczekiwaniu na Armię Czerwoną, która ma uwolnić więźniów, Martha oraz jej przyjaciele zmagają się z tyranią obozowych strażników, czy równie złych „kapo” — pracowników administracyjnych, wybieranych spośród więźniów.

Portrecista

Filmy dokumentalne o Holokauście są ciężkie do przebrnięcia, ze względu na ogrom wydarzeń, z którymi trzeba się zmierzyć.
Filmy dokumentalne poruszające tematykę Holokaustu, są wyjątkowo wymagającym doświadczeniem. | Źródło: radio.lublin.pl

Jeśli interesują Cię dokumentalne filmy o Oświęcimiu — Auschwitz-Birkenau, to klasyką gatunku jest pozycja Portrecista. Opowiada ona historię Wilhelma Brasse — byłego więźnia Auschwitz, który został zmuszony do pracy w obozie jako fotograf i na polecenie SS-manów wykonał setki zdjęć do obozowej dokumentacji.

Film jest niezwykle poruszającym obrazem ukazującym pasję, która staje się jednocześnie przekleństwem i wybawieniem. Główny bohater przedstawia wykonane przez siebie portrety, a także opisuje losy osób, które zostały na nich uwiecznione. Jego wyznania szokują oraz przerażają, ale jednocześnie skłaniają do refleksji nad tym, jak wyglądał kiedyś świat, a także jak bardzo różni się od tego, w którym żyjemy obecnie.

Arytmetyka diabła

Filmy fabularne o Auschwitz są też przedstawiane z perspektywy współczesnych osób. Motyw ten został wykorzystany między innymi w produkcji Arytmetyka diabła, gdzie za sprawą magicznego portalu nastolatka zostaje przeniesiona z czasów współczesnych w lata 40. Wkracza ona w życie więźnia jednego z niemieckich obozów zagłady, gdzie na własnej skórze doświadcza okropności wojny.

Hannah początkowo nie jest zainteresowana pochodzeniem swoich przodków, jednak z czasem zaczyna doceniać żydowskie dziedzictwo. Przenosząc się do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, poznaje młodą współwięźniarkę. W obliczu codziennych okrucieństw pomiędzy dziewczynami tworzy się nierozerwalna więź, a nastolatka poznaje zrąb kulturowy, co powoduje, że zaczyna inaczej postrzegać współczesny świat.

Syn Szawła

Film "Syn Szawła" obrazuje bezsilność jednostki w obliczu okrucieństwa i beznadziejność walki o zachowanie odrobimy człowieczeństwa.
Nieludzkie realia obozu Auschwitz popychały ludzi do najbardziej ekstremalnych działań, aby tylko zachować odrobinę siebie. | Źródło: wyborcza.pl

Chcąc obejrzeć najpiękniejsze filmy o Auschwitz, nie możesz pominąć Syna Szawła. W tym obrazie ukazane są dwa dni z życia Saula Auslandera — węgierskiego więźnia, pracującego jako członek Sonderkommando w jednym z krematoriów Auschwitz. Chcąc pochować zwłoki chłopca, którego bierze za swojego syna, próbuje dokonać czynu niemożliwego: uratować ciało i znaleźć rabina, który je pochowa.

Podczas gdy Sonderkommando może zostać w każdej chwili zlikwidowane, Saul odwraca się od współwięźniów oraz ich planów buntu. Robi wszystko, by ocalić szczątki syna, którym nie zaopiekował się za życia. Poruszający obraz ukazuje chęć zachowania człowieczeństwa i przemianę duchową, która stała się przyczyną wielu dramatycznych decyzji.

Zapamiętaj imię swoje

Film Zapamiętaj imię swoje, jest oparty na autentycznych wydarzeniach. Przedstawia on losy Eugeniusza Gruszczyńskiego — więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenu. Mężczyzna spędził swoje dzieciństwo w dramatycznych warunkach. Opowiedziana w retrospekcjach historia dotyka problemu rozdzielenia matki z synem, który po latach zniewolenia zostaje adoptowany przez polską rodzinę. To bardzo emocjonalny i wzruszający obraz ukazujący cierpienie Rosjanki, której wojna odebrała dziecko.

Pasażerka

Filmy o Holokauście zaczęły powstawać po skazaniu wszystkich zbrodniarzy z czasów II wojny światowej.
Temat Holokaustu w kinematografii zaczął być poruszany niedługo po zakończeniu wojny. | Źródło: film.interia.pl

W filmie Pasażerka Niemka zauważa na statku wracającym do Europy twarz innej kobiety, co przywołuje wspomnienia z przeszłości. Skłania ją to do refleksji nad dawnymi dziejami i czynami, których dokonała. Dlatego też postanawia podzielić się swoją historią życia z mężem. Zdradza mu, że w czasie wojny była strażniczką w Auschwitz, ale mimo krzywd, jakie wyrządzała, uratowała od śmierci pewną kobietę. W filmie ukazane są dwie wersje wydarzeń — jej wizja zdarzeń, a następnie rzeczywiste losy strażniczki oraz więźniarki.

Najlepsze filmy o Holocauście

Doskonałe fabularne filmy o Auschwitz i Holokauście — te, które naprawdę trzeba zobaczyć — wykraczają poza ocenę kunsztu filmowego. Mają humanistyczne aspiracje, a filmowcy opowiadają historie, które powinny zostać nagłośnione z szacunku do ofiar obozu koncentracyjnego. Przedstawiają losy więźniów w sposób poruszający, a często brutalny, jak na sztukę wysoką przystało. Są kwintesencją tego, czym powinny być doskonałe filmy o Auschwitz.

Tytuły filmów wojennych, których nie można przegapić, nie ograniczają się do powyższej ósemki. Są to jednak pozycje niezwykle brutalne w aspekcie psychologicznym, a czasem także fizycznym i wzruszają do łez niemal wszystkich widzów. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na produkcje fabularne, czy dokumentalne, będziesz mógł poczuć dramatyzm tamtych czasów oraz odmienność realiów II wojny światowej w stosunku do współczesności.

Sprawdź też: Najlepsze tureckie seriale – sprawdź, co warto obejrzeć

12
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *