filmy o psach

Rozrywka

14.07.2021 10:29

Dla miłośników psów – najlepsze filmy o psach

Filmy i seriale
5
0
0
5
0

Najpiękniejszy film o psach to…? Pytanie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Większość produkcji z udziałem naszych milusińskich zostaje w pamięci już na zawsze. Jest jednak kilka pozycji, które powinni zobaczyć wszyscy.

Przegląd najlepszych filmów z psami

Utworzenie rankingu przedstawiającego najlepsze filmy o psach to naprawdę trudne zadanie. Każdy, kto widział choć kilka produkcji, gdzie główną rolę grają właśnie czworonożni przyjaciele człowieka, doskonale wie, jak trudno przejść obok nich obojętnie. Filmy o psach potrafią bowiem wydobyć z oglądających – bez względu na ich wiek lub płeć – cały wachlarz emocji. Od wzruszenia pięknem psiego oddania, przez smutek czy złość spowodowane niesprawiedliwością spotykającą te wyjątkowe zwierzaki, po radość, gdy wszystko dobrze się kończy.

Sprawdź też: Kinowe hity dla dzieci – najlepsze bajki w 2021. Zapowiedzi i premiery

W naszym przeglądzie wyodrębniamy jednak kilka spośród najlepszych filmów z psami, które warto zobaczyć. To tytuły idealne na weekendowy familijny maraton albo romantyczny wieczór we dwoje. Od lat łączą pokolenia, przyciągając przed ekran dzieci, rodziców i dziadków, wspólnie śmiejących się z szalonych przygód zwierzaków oraz ich opiekunów.

Mój przyjaciel Hachiko – historia psa, którego wierność uczczono pomnikiem

Dawno, dawno temu w Japonii… tak można by rozpocząć opowieść o Hachiko, niezwykle wiernym psiaku rasy Akita Inu. Film Mój przyjaciel Hachiko przedstawia bowiem prawdziwą historię przyjaźni człowieka z psem rodzącą się w 1924 roku w Tokio. Jej bohaterem, poza mądrym Hachiko, jest uniwersytecki wykładowca, Parker Wilson. Pewnego dnia przygarnia puchate szczenię, czemu przeciwna jest jego żona, sceptycznie nastawiona do „sierściuchów”. Nie przeszkadza to nawiązaniu między profesorem a psem prawdziwej ludzko-zwierzęcej miłości.

Niezwykłość tej relacji leży przede wszystkim po stronie zdającego się stale uśmiechać Akity. Psiak każdego dnia odprowadza swojego właściciela na stację kolejową, towarzysząc mu w drodze do pracy. Nie umyka to uwadze profesorowej i innych osób z otoczenia mężczyzny. Hachiko nie przestaje czekać na swojego pana nawet po jego śmierci – przez kolejnych 10 lat odwiedza stację. Społeczność uczciła tę niezwykłą więź, stawiając Akicie pomnik w miejscu, w którym oczekiwał na powrót Parkera.

Lassie (2005) – wzruszająca opowieść o psiej tęsknocie i przywiązaniu

Lassie z 2005 roku to doskonały remake kultowego filmu z 1943 roku: Lassie wróć. Jak wspomniano, stanowi odświeżenie pierwszego, niezwykle wiernie odwzorowując przy tym jego fabułę, włącznie z zachowaniem czasu i miejsca akcji (czasy II Wojny Światowej, Irlandia oraz Szkocja). Lassie opowiada więc historię niezwykłej suczki sprzedanej przez ubogą rodzinę ze względu na kłopoty finansowe. Została wywieziona z Irlandii aż do Szkocji, odległość ta nie przeszkodziła jej jednak usilnie próbować wrócić do domu.

Film w przepiękny sposób przedstawia psią miłość i przywiązanie do swoich opiekunów, a także ludzką tęsknotę za utraconym przyjacielem. Suczka przemierza setki kilometrów, by ponownie spotkać ukochanego właściciela. Po drodze mierzy się z wieloma niebezpiecznymi przygodami, w których przeżyciu pomaga jej bezgraniczna miłość do swojego pana. Jeśli interesują Cię wzruszające filmy o psach, Lessie bez wątpienia Ci się spodoba.

Beethoven (1992) – zabawna historia o tym, jak przypadek doprowadził do wielkiej przyjaźni człowieka i psa

Tytułowy Beethoven jest niezwykle energicznym i niezgrabnym ze względu na swoje potężne rozmiary psem. Jego historia rozpoczyna się, gdy był jeszcze szczeniakiem, a przygarniająca go rodzina nie spodziewa się jego przyszłej sylwetki. Mali Newtonowie pokochali Beethovena już od pierwszego spotkania. Na przygarnięcie szczeniaka nie chciał zgodzić się ojciec, podejrzewający nadejście problemów.

Choć pan Newton początkowo wyraża zgodę na pobyt Beethovena zaledwie przez kilka dni, psiak ostatecznie rozkochuje w sobie też jego i zostaje prawdziwym członkiem tej kochającej się rodziny. I to nie byle jakim, czas dowodzi bowiem, że nowy właściciel miał rację: Beethoven to chodzące kłopoty! Ze względu na potężną sylwetkę powoduje wiele szkód, co stanowi jednak najmniejszy problem rodziny.

Bernardyn trafił bowiem do Newtonów po ucieczce od okrutnego weterynarza, Vernicka, prowadzącego na nim liczne eksperymenty. Złemu lekarzowi udaje się po pewnym czasie odzyskać Beethovena, a rodzina dokłada wszelkich starań, by odzyskać swojego ślamazarnego przyjaciela. Jego historia dowodzi, że filmy familijne o psach potrafią podczas jednego seansu obudzić w widzach całą gamę emocji, od smutku po radość.

Wszystkie psy idą do nieba – niekonwencjonalna animacja o przemianie czarnego charakteru

Bez wątpienia spora część oglądających BoJacka Horsemana, animację dla dorosłych produkcji Netflixa, przynajmniej raz zastanawiała się: ciekawe jak ten serial wyglądałby w wersji dla dzieci? Odpowiedź na owo pytanie stanowi właśnie klasyk z 1989 roku: Wszystkie psy idą do nieba. To zaskakująca, przewrotna opowieść o owczarku niemieckim, Charliem, któremu daleko do klasycznej, cukierkowej Disnejowskiej postaci. 

Sprawdź też: Chronologia filmowa Gwiezdnych Wojen – jak oglądać Gwiezdne Wojny?

Akcję animacji rozpoczyna ucieczka z więzienia Charliego w towarzystwie przyjaciela Apsika. Główny bohater trafił za kratki za prowadzenie klubu hazardowego i właśnie do tego zajęcia wraca po „odzyskaniu” wolności. Więzienie nijak nie zmieniło swawolnego trybu życia owczarka: wciąż skupia się na alkoholu i pieniądzach. Dopóki jego partner biznesowy, Grymas, nie postanawia go zabić, by samemu korzystać z bogactwa. Grzeszny Charlie po śmierci trafia do nieba, bo idą tam wszystkie psy.

Owczarek nie zamierza jednak oddawać się niebiańskiemu spokojnemu życiu. Wykrada swój Zegar Życia pozwalający mu wrócić na Ziemię, by dokonać zemsty na zdradzieckim Grymasie. Jego celem zostaje dziewczynka, która rozumie język psów: Anne-Marie przetrzymywana przez Grymasa. W tym momencie rozpoczyna się właściwa fabuła filmu: towarzystwo dziecka prowadzi do powolnej przemiany Charliego. Wszystkie psy idą do nieba to niezwykła podróż po świecie zepsucia, zmierzającego w stronę odkupienia.

Togo – opowieść o poświęceniu i wyścigu z czasem, oparta na faktach

Filmy dla dzieci o psach kojarzą się przede wszystkim z komediami lub dramatami, w których zwierzak jest członkiem przywiązanej do niego rodziny, ewentualnie o przyjaźni psiaka z dzieckiem. Togo nieco przełamuje ten utarty schemat, przedstawiając prawdziwą historię z 1925 roku. Tytułowy husky wraz z Leonhardem „Seppem” Seppalem musi dostarczyć lekarstwo do zakażonych błonicą mieszkańców wsi Nome. Akcja rozgrywa się zimą na Alasce, co gwarantuje widzom niezwykłe widoki, a bohaterom trudną, mroźną tułaczkę w szalejącej burzy śnieżnej.

Husky Togo będący liderem psiego zaprzęgu i dowodzący psom Sepp muszą zmierzyć się z ekstremalnie niską temperaturą, odmrożeniami, pękającym lodem oraz wieloma innymi przeszkodami. Bez dwóch zdań Togo to prawdziwy wyciskacz łez. W filmie nie brakuje także momentów zabawnych czy przerażających, dostarcza więc pełnego wachlarza emocji. Jest najpiękniejszą ze wszystkich ekranizacji tej odważnej, zakrawającej na samobójczą, wyprawy. W tym samym roku pojawiła się jeszcze jedna: Wyścig o życie, przez widzów oceniana jednak zdecydowanie niżej.

Turner i Hooch – przyjaźń okraszona potężną dawką… psiej śliny

Jeśli najbardziej lubisz filmy o psach, podczas których najpierw uśmiejesz się do łez, a pod koniec uronisz kilka ze wzruszenia, Turner i Hooch z pewnością zapadnie Ci w pamięci. To przepiękna, niezwykle ciepła opowieść o przyjaźni ułożonego, spokojnego i kochającego porządek młodego policjanta (granego przez Toma Hanksa) z niezbyt czystym, trochę agresywnym psem (rasy dog z Bordeaux). Cechami charakterystycznymi zwierzaka są: piękne rude umaszczenie, długie, powiewające na wietrze fafle… oraz nieokrzesanie okraszone litrami śliny.

Turner przygarnia gruboskórnego doga po znalezieniu go w domu zaprzyjaźnionego starszego pana. Pies niestety pilnuje jego ciała. Policjant podejmuje się dwóch niezwykle trudnych zadań: odkrycia przyczyny odejścia byłego właściciela psa i ułożenia charakternego Hoocha. Po drodze nieustannie naprawia ogromne szkody wyrządzone przez doga w jego mieszkaniu. Przy okazji poznaje piękną panią weterynarz, z którą zaczyna łączyć go nieco więcej. Turner i Hooch to pozycja obowiązkowa w przypadku wszystkich miłośników czworonogów: zarówno tych starszych, jak i młodszych.

Filmy o psach tworzone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W niepowtarzalny sposób uczą empatii, a także przypominają, jak wielka potrafi być miłość tych wiernych milusińskich do towarzyszących im ludzi. Z pewnością warto podczas planowania filmowego wieczoru, wprowadzić do listy kilka klasyków z tego zestawienia. Powyższe propozycje bez wątpienia można nazwać najpiękniejszymi – koniecznie poznaj ich bohaterów!

Sprawdź też: Sitcomy, które musisz obejrzeć – TOP 10 najlepszych sitcomów wszech czasów

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *