Najstraszniejsze horrory

Rozrywka

21.06.2021 10:58

Najstraszniejsze horrory – najlepsze filmy grozy. Gdzie obejrzeć dobry horror?

Filmy i seriale
12
2
0
12
2

Szukasz strasznego filmu na wieczór? W tym artykule omawiamy najlepsze i najstraszniejsze horrory w historii. Polecamy straszne filmy i doradzamy, gdzie je obejrzeć. Jeśli lubisz czuć dreszczyk emocji podczas seansu, koniecznie przeczytaj!

Czym cechuje się dobry horror?

Głównym celem horroru jest wzbudzenie w widzach konkretnych emocji. Chodzi tu głównie o strach, ale może to być także szok, niepokój czy obrzydzenie. Wykorzystuje się do tego często zjawiska nadprzyrodzone, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Bywa jednak, że najbardziej boimy się tego, co naprawdę może się wydarzyć…

Najstraszniejsze horrory - opuszczony dom
Opuszczony dom pośrodku niczego to jeden z ulubionych motywów twórców horrorów

Samo wywołanie emocji często nie wystarcza, by film określić jako dobry horror. Potrzeba też wielu innych cech, które razem składają się na satysfakcjonujący film grozy. Do najważniejszych z nich należą:

 • tajemniczość;
 • nieprzewidywalność;
 • odpowiednia, budująca napięcie muzyka;
 • bohaterowie, z którymi widz może się utożsamić;
 • odwołania do znanych nam lęków;
 • głębokie, wielowarstwowe historie.

W dobrym zrealizowaniu wszystkich tych aspektów niezwykle istotną rolę odgrywa reżyser. To on czuwa nad całością produkcji i kontroluje elementy, które mają poruszyć przyszłych odbiorców. Często przy realizacji horrorów twórcy decydują się na technikę found footage, czyli stylizację filmów na amatorskie nagranie. Wydarzenia ukazywane są wtedy z perspektywy jednego z bohaterów, co pozwala widzom zanurzyć się w prezentowanym świecie.

Sprawdź też: Klasyka kina — filmy, które musisz obejrzeć. Najlepsze filmy wszechczasów. Zestawienie TOP 15

Najlepsze horrory o duchach i demonach – dlaczego lubimy się bać?

To, co straszne i przerażające, jest dla nas fascynujące. Przeprowadzono wiele badań na temat tego, dlaczego strach jest dla nas tak atrakcyjny. Okazuje się, że zależy nam głównie na dreszczu emocji i podnieceniu, które towarzyszy seansom. Analizując najstraszniejsze horrory na świecie i reakcje widzów na takie produkcje, można zauważyć, jak silnie reaguje nasz organizm, gdy się boimy. Nasz mózg staje się bardziej aktywny, a produkowanie emocji jest znacznie wzmożone. Im dłużej oglądamy horror, tym bardziej rośnie nasze napięcie.

Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje strachu. Pierwszy to taki, w którym emocje narastają stopniowo i gdy towarzyszy nam przeczucie, że za chwilę może wydarzyć się coś przerażającego. Drugi to ten, który pojawia się, gdy w horrorze występuje tzw. jump scare, czyli nagłe, niespodziewane pojawienie się na ekranie czegoś strasznego. Zjawisko to nierzadko połączone jest z efektami dźwiękowymi.

Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj strachu odnaleźć możemy w filmach o duchach czy demonach. Oto najstraszniejsze horrory o duchach, które musisz znać:

 • Paranormal Activity – to już klasyka gatunku. Pierwsza część filmu zadebiutowała w 2007 roku, a jej sukces sprawił, że produkcja doczekała się kilku kontynuacji. Historia skupia się na młodej parze, która przypuszcza, że ich dom jest nawiedzony. By się o tym przekonać, w domu montują wiele kamer, które rejestrują wszystko, co dzieje się na ich posesji w nocy. Produkcja obfituje w pełne napięcia sceny, co sprawia, że od filmu trudno oderwać wzrok. Paranormal Activity można obejrzeć np. w serwisie VOD.pl.
 • Egzorcysta – kolejny klasyk o duchach, obok którego nie da się przejść obojętnie. Film w reżyserii Williama Friedkina, mimo że powstał w latach 70. XX wieku, wciąż potrafi wzbudzić emocje wśród widzów. Historia skupia się na małej dziewczynce, u której matka zauważa pewne niepokojące objawy. Lekarze nie umieją postawić żadnej diagnozy, ale stan dziewczynki nie polepsza się. Przerażona zachowaniem córki matka zwraca się o pomoc do księdza. Ten natomiast stwierdza, że dziewczynkę opętał szatan. Wtedy do akcji wkracza egzorcysta. Film jest dostępny w serwisie Chili.
 • Obecność – pierwsza część produkcji zadebiutowała w 2013 roku. Film w reżyserii Jamesa Wana opowiada o parze, która zajmuje się badaniem zjawisk paranormalnych. Lorraine i Ed Warrenowie w każdej części mierzą się z inną sprawą dotyczącą nawiedzonych domów czy opętań. To jedna z najpopularniejszych serii ostatnich lat, która zgromadziła miliony widzów na całym świecie. To zdecydowanie jedna z tych pozycji, które trzeba znać. Jest dostępna np. w serwisie Netflix.
 • Inni – to produkcja z 2001 roku, w której główną rolę odgrywa Nicole Kidman. Wciela się w matkę, która wraz z dziećmi czeka na powrót męża z wojny. Dzieci mają dość nietypową chorobę – nie mogą spędzać czasu na słońcu. Są wrażliwe na nawet delikatne promienie wpadające przez okno. Wraz z rozwojem akcji, w ogromnej posiadłości bohaterów zaczynają dziać się niewytłumaczalne i przerażające rzeczy. To świetny film grozy z genialną obsadą, który z pewnością wzbudzi Twoje zainteresowanie. Można go obejrzeć w serwisie Netflix.
 • Lśnienie – to, że królem mrocznych historii jest Stephen King, jest raczej oczywiste. To właśnie na podstawie jego powieści powstało Lśnienie. Film w reżyserii Stanleya Kubricka powstał w 1980 roku i do dziś stanowi jedną z najlepszych i najpopularniejszych produkcji tego gatunku. Akcja rozgrywa się w hotelu, który jest nieczynny ze względu na ostrą zimę. Główny bohater, dozorca budynku, zostaje tam zamknięty wraz ze swoją rodziną. Z czasem okazuje się, że budynek jest opętany przez duchy, a sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna. Lśnienie można obejrzeć w serwisie Chili oraz na Apple TV+
Najstraszniejsze horrory - efekty
Dobry horror potrafi wywołać ciarki na plecach nawet bez sztucznych potworów i komputerowych efektów

Najstraszniejsze horrory na świecie – top horrory wszech czasów

Straszne filmy nie zawsze są tak samo przerażające dla wszystkich widzów. Jest jednak grupa filmów, które uznaje się za najlepsze w swoich gatunkach. Oto najbardziej polecane horrory wszech czasów:

 • Obcy – 8 pasażer Nostromo – to film z 1979 roku, którego akcja rozgrywa się w kosmosie. Podczas gdy siedmioro członków załogi przebywa w hibernacji, rozlega się dźwięk S.O.S. Bohaterowie udają się na nieznaną planetę, a tam zaczyna się koszmar, którego zupełnie się nie spodziewali. Dołącza do nich tytułowy, ósmy pasażer. Produkcję w reżyserii Ridleya Scotta obejrzysz m.in. w Player.pl.
 • The Ring – to jedyna japońska produkcja na tej liście. Film z 2002 roku skupia się na tajemniczej taśmie wideo, która sprawia, że każdy, kto ją obejrzy, umiera. Pewna dziennikarka decyduje się na zbadanie tej sprawy. Jednak po obejrzeniu nagrania rozpoczyna się jej ucieczka przed śmiercią. Film doczekał się kilku kontynuacji i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników kina grozy. Można go obejrzeć w serwisie Chili.
 • Martwe zło – produkcja z 1981 roku opiera się na dość popularnym dziś schemacie. Grupa przyjaciół przybywa do opuszczonego domku w górach. Tam znajdują tajemniczą księgę zmarłych i nagranie, które wzywa demony. Po odsłuchaniu taśmy okazuje się, że bohaterom nie zostało wiele czasu. Film doczekał się wznowień i różnych wersji. Są one dostępne np. na Apple TV+ oraz za pośrednictwem iTunes.
 • Omen – kolejna produkcja, która nie należy do najnowszych, ale za to można zaliczyć ją do najbardziej kultowych horrorów wszech czasów. Omen powstał w 1976 roku i opowiada o parze, której dziecko umiera tuż po porodzie. Mężczyzna boi się reakcji swojej partnerki, więc nie zawiadamia jej o tragedii. W zamian przygarnia inne, osierocone niemowlę. Po pewnym czasie okazuje się, że nie jest to zwyczajne dziecko. Film w reżyserii Richarda Donnera do dziś co jakiś czas pojawia się w telewizji i to właśnie tam obejrzysz go legalnie.

Do tej listy oczywiście zaliczają się też omówione wyżej najstraszniejsze horrory o duchach i demonach.

Najstraszniejszy horror to ten oparty na faktach!

Widzowie niezwykle chętnie sięgają po produkcje, które powstały na podstawie prawdziwych wydarzeń. W przypadku horrorów może to nawet wpływać na jeszcze większe nasilenie emocji. Świadomość tego, że komuś naprawdę przytrafiły się tak straszne i niepokojące rzeczy sprawia, że boimy się jeszcze bardziej. Oto najstraszniejsze horrory oparte na faktach:

 • Egzorcyzmy Emily Rose – to jeden z najpopularniejszych horrorów w historii. Opowieść o tytułowej bohaterce zadebiutowała w 2005 roku. Emily to młoda dziewczyna, katoliczka, która zauważa u siebie niepokojące objawy. Prosi o pomoc księdza, a ten przeprowadza na niej egzorcyzm. Podczas obrzędu bohaterka umiera, a kapłan zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie jej śmierci. Rozpoczyna się proces, który ma oczyścić go z zarzutów. Film powstał na podstawie wydarzeń z 1976 roku w Niemczech. Możesz obejrzeć go w serwisie Chili.
 • Horror Amityville – to film oparty na prawdziwej historii rodziny, która wprowadziła się do nowego domu, ale nie miała pojęcia, że rok wcześniej w budynku doszło do makabrycznej zbrodni. Poprzedni właściciel zamordował swoją rodzinę, po czym stwierdził, że zmusiły go do tego głosy słyszalne w domu. Z czasem nowi mieszkańcy także zauważają niepokojące aspekty ich nowej posiadłości. Film można obejrzeć na platformie Apple TV+
 • Wzgórza mają oczy – ta produkcja zadebiutowała w 1977 roku i opowiada o rodzinie, która podczas wycieczki natrafiła na grupę kanibali. Wszystko dlatego, że na środku pustkowia zepsuł im się samochód. Wtedy rozpoczęło się polowanie na bohaterów, którzy muszą walczyć o swoje życie. Film jest aktualnie trudno dostępny w legalnym streamingu, więc warto nabyć go na płycie lub czekać na transmisję w telewizji. Można też obejrzeć którąś z późniejszych wersji. Produkcja ta doczekała się bowiem kilku wznowień.
 • Teksańska masakra piłą mechaniczną – to film z 1974 roku, który także kilka razy próbowano odtworzyć. Wersja z lat 70. wydaje się jednak nie do przebicia. Opowiada o piątce przyjaciół, która podróżuje przez Teksas. Po drodze zabierają ze sobą autostopowicza, który zaczyna wzbudzać ich zaniepokojenie. Nagle rani jednego z nich, lecz jest to dopiero początek makabrycznej historii. Postać autostopowicza została zainspirowana historią prawdziwego amerykańskiego mordercy –  Eda Geina. Film można obejrzeć na CDA Premium.

Do najstraszniejszych horrorów na faktach należą także omówione wcześniej – Egzorcysta i Obecność.

Najstraszniejsze horrory na Netflix

Netflix to najpopularniejsza platforma streamingowa w Polsce. Można na niej odnaleźć różnorodne gatunki filmów i seriali, co sprawia, że znajduje się tam też mnóstwo produkcji grozy. Oto najstraszniejsze horrory o demonach i nie tylko, dostępne w serwisie Netflix:

 • Coś za mną chodzi – horror z 2004 roku to pierwsza propozycja, którą można obejrzeć w serwisie Netflix. Film w reżyserii Davida Roberta Mitchella opowiada o młodej dziewczynie, Jay, którą dręczą tajemnicze, złowrogie siły. Niebezpieczeństwo wciela się w różne osoby z jej otoczenia, co sprawia, że Jay jest prześladowana cały czas. W filmie występuje m.in. znany z hitowego serialu platformy Atypowy – Keir Gilchrist.
 • Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii – to film twórcy niezwykle docenianej produkcji Lighthouse z Robertem Pattinsonem –  Roberta Eggersa. W roli głównej występuje tutaj Anya Taylor-Joy, znana przede wszystkim z serialu Netflixa Gambit królowej. Akcja horroru rozgrywa się w latach 30. XVII wieku w Nowej Anglii. Historia skupia się na rodzinie, która traci nowo narodzonego syna. Jego zniknięcie wiąże się z dziwnymi zjawiskami występującymi wokół. To opowieść trzymająca w napięciu od początku do końca.
 • Apostoł – to film oryginalny Netflix, którego akcja rozgrywa się na początku XX wieku. Opowiada o samozwańczym proroku, Malcolmie, który przewodzi religijną sektą. Pewnego dnia porywa młodą dziewczynę, a na jej poszukiwania wyrusza jej brat, który podstępem dołącza do grupy Malcolma. Apostoł zadebiutował w 2018 roku.
 • Rytuał – film z 2017 roku opowiada o czwórce przyjaciół, którzy wyruszają razem do Szwecji, by wędrować po górach. Wycieczka przeradza się w niebezpieczną przygodę, która może okazać się ich ostatnią. To film w reżyserii Davida Brucknera, w którym główną rolę odgrywa Rafe Spall.
 • Czyj to dom? – ta produkcja zadebiutowała na platformie Netflix w 2020 roku. Opowiada o parze młodych uchodźców, którzy uciekli z Sudanu Południowego do Wielkiej Brytanii. Bohaterowie marzą o spokojnym, ułożonym życiu, jednak nie spodziewają się, że w ich nowym miejscu zamieszkania czyha ogromne niebezpieczeństwo.
 • Co widać i słychać – to jedna z najnowszych produkcji Netflix. W roli głównej tego horroru występuje Amanda Seyfried. Jest to film, który początkowo wydaje się typowym filmem grozy, w którym rodzina wprowadza się do nowego, nawiedzonego domu. Z czasem historia rozwija się i wraz z biegiem wydarzeń możemy wejść głębiej w relacje między bohaterami. To nie tylko horror, ale i dramat psychologiczny.
 • W lesie dziś nie zaśnie nikt – ten film to pierwszy polski slasher. Z powodu pandemii jego premiera odbyła się na platformie Netflix w 2020 roku. Choć budzi on skrajne emocje, zdecydowanie warto go obejrzeć. Chociażby po to, by wyrobić sobie własną opinię na jego temat. Opowiada on o grupie nastolatków, którzy udają się na leśny obóz, mający pomóc im z uzależnieniem od telefonów komórkowych. Historia przybiera jednak makabryczny obrót, kiedy bohaterowie spotykają przerażających kanibali. W roli głównej występuje Julia Wieniawa.
 • Nawiedzony dom na wzgórzu – czym byłaby lista poleceń z platformy Netflix bez chociażby jednego serialu? Oto właśnie on. Nawiedzony dom na wzgórzu to przerażająca 10-odcinkowa historia o rodzinie, która musi zmierzyć się z demonami przeszłości. Bohaterowie wychowywali się bowiem w nawiedzonym domu. Produkcja powstała na podstawie powieści Shirley Jackson pod tym samym tytułem.

Warto mieć na uwadze, że na platformach takich jak Netflix nie wszystkie filmy są własnością platformy. Na Netfliksie cały czas pojawiają się i znikają różne produkcje dostępne na licencji. Mnóstwo tam nie tylko nowych filmów, ale i klasyków gatunku. Warto śledzić kategorię nowości i wyszukiwać kolejne mrożące krew w żyłach produkcje. By odnaleźć swój ulubiony, najstraszniejszy horror, trzeba obejrzeć ich naprawdę wiele!

Najstraszniejsze horrory - Lśnienie
Hotelowy korytarz nie powinien nam się negatywnie kojarzyć, no chyba że dopiero obejrzeliśmy Lśnienie

Sprawdź też: Najlepsze filmy familijne, które obejrzysz z całą rodziną. Polecane klasyki i najlepsze filmy familijne ostatnich lat

12
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *