Leon Zawodowiec

Rozrywka

31.01.2023 10:10

Leon zawodowiec – kultowy film akcji w reżyserii Luca Bessona

Filmy i seriale
7
0
0
7
0

Leon zawodowiec, to kultowy film, oglądany i doceniany przez różne pokolenia. Każdy chociaż raz w życiu, powinien obejrzeć ten pełen akcji film w reżyserii Luca Bessona. Niepowtarzalna obsada aktorska i zaskakujące sceny, to prawdziwa rozkosz dla widza.  

Pokażemy Wam inną odsłonę tego filmu, taką której jeszcze nie znaliście. Brutalny świat i śmiertelna gra, kontra niewinna, ale zbuntowana nastolatka, w której rolę wcieliła się Natalie Portman. To dwa światy, które połączy morderstwo, dokonane przez skorumpowanych policjantów. Chcesz wejść w ten świat pełen miłości, śmierci, niewinności i buntu? Zapraszamy.

Leon zawodowiec – opis filmu w reżyserii Luca Bessona

To właśnie Luca Bessona nakręcił Leona zawodowca. Mimo, że film pochodzi z 1994 roku, to jest ponadczasową produkcją, która nie schodzi z ekranów. Jean, czyli filmowy Leon zawodowiec jest profesjonalnym zabójcą. Wiedzie samotne życie, które wypełnia codzienna rutyna. Każdego dnia dba o swoją sprawność fizyczną. Nie ma wokół siebie bliskich osób, a całą miłość przelewa na rośliny, którymi się opiekuje.

Charakterystyczną cechą jego wyglądu są ciemne, okrągłe okulary, które na stałe zapisały w świecie mody. Pewnego dnia, jest zmuszony przyjąć pod dach swojego domu, dwunastoletnią dziewczynę o imieniu Matylda. Jest to jego sąsiadka, a jej rodzice zostali zamordowani przez skorumpowanych policjantów.

Z każdym kolejnym dniem, Matylda odkrywa profesję Leona. Nakłania go do zemsty na mordercach jej rodziców. Od tej pory zaczyna budować się między nimi więź. Film Leon zawodowiec ukazuje dylematy moralne, wewnętrzne rozterki płatnego zabójcy i dramat nastoletniej dziewczyny.

Leon zawodowiec – obsada, która ujęła widzów

W Leonie zawodowcu, obsada stanowi klucz do sukcesu tej produkcji. Są to charakterystyczne postacie, bez których ten film nie zostałby tak dobrze odebrany i zapamiętany. To nikt inny, jak Jean Reno zagrał główną rolę w filmie Leon zawodowiec. Stworzył on niesztampową postać płatnego zabójcy na zlecenie.

Jean Reno i Natalie Portman to zdecydowanie zgrany duet, który został doceniony przez widzów | Źródło: imdb.com

Postać Matyldy w Leonie zawodowcu, uzupełnia głównego bohatera. Razem tworzą parę zupełnie innych, odmiennych charakterów. Leon przybierają rolę ojca, nauczyciela i wybawcy dla nastoletniej sieroty. To właśnie Natalie Portman zagrała Matyldę w Leonie Zawodowcu.

Nagrody i odbiór filmu Leon Zawodowiec

Film w reżyserii Luca Bessona w 1996 roku otrzymał nagrodę „Czeskie Lwy” za najlepszy film zagraniczny. Poza tą nagrodą otrzymał aż 8 nominacji do prestiżowej, francuskiej nagrody filmowej Cezary.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Film na stałe zapisał się w światowej kinematografii. Świetny scenariusz, niepowtarzalna obsada, charakterystyczne role i wygląd bohaterów, sprawiły, że Luca Besson stworzył dzieło ponadczasowe, które wpisało się w kulturę i historię kina wielu krajów. Zresztą, to nie jego pierwszy film z Jean Reno.

Ciekawostki na temat filmu Leon zawodowiec z 1994 roku

Niewiele osób wie, że to był filmowy debiut Natalie Portman w Leonie zawodowcu. W momencie dostania tej roli miała dokładnie jedenaście lat.

Leon the Professional – tak dokładnie brzmi amerykański tytuł filmu. Został wyprodukowany w 1994 roku, a w Polsce film ukazał się 26 maja 1995 roku.

Sprawdź też: Najlepsze filmy o porwaniach – zobacz zestawienie najciekawszych produkcji o przetrzymywaniu i porwaniach

Luca Besson napisał scenariusz do filmu w zaledwie 30 dni, a nakręcenie filmy zajęło kolejne 90 dni. Reżyser wpadł na pomysł Leona Zawodowca w trakcie realizacji filmu Nikity. W tym filmie pojawia się Jean Reno pod postacią Victora. Był tak ciekawą kreacją, że reżyser postanowił poświęcić mu więcej czasu. Oba filmy z Jean Reno zasługują na uwagę widza.

W Leonie Zawodowcu kwiat, którym opiekuje się bohater to aglaonema. Roślina jest trująca, zawiera silnie toksyczny sok.

Kultowe okulary, weszły do mody użytkowej, są określane lenonkami. Jeśli ich szukasz, wpisz w wyszukiwarkę „Leon zawodowiec okulary”, a na pewno je znajdziesz.

Jeżeli szukasz filmu Leon zawodowiec online, do obejrzenia na popularnej platformie internetowej, to niestety musimy Cię zmartwić – Leon zawodowiec na Netflix nie jest dostępny.

Sprawdź też: Najlepsze platformy streamingowe w Polsce – gdzie oglądać filmy i seriale online?

Na koniec mamy coś dla Ciebie z filmu Leon Zawodowiec – cytat, a dokładniej kultowy dialog między Matyldą a Leonem:

„ – Życie zawsze jest takie trudne, czy tylko w dzieciństwie?

– Zawsze jest takie.”

Źródło zdjęcia głównego: imdb.com

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *