okulary z filtrem światła niebieskiego

Technologia

18.02.2022 14:46

Okulary z filtrem światła niebieskiego – jak działają? Tłumaczymy

Gadżety Nauka
5
0
2
5
0

Okulary do komputera – czy warto w nie zainwestować? Jak patrzenie w ekran monitora wpływa na oczy i kto powinien nosić okulary z filtrem światła niebieskiego? Sprawdzamy, czy okulary z niebieskimi soczewkami to korzystny zakup.

Okulary z filtrem światła niebieskiego – czym się charakteryzują?

Sztuczne światło o niebieskiej barwie, emitowane przez ekrany monitorów, tabletów czy smartfonów może niekorzystnie oddziaływać na stan zdrowia i oczu, jeśli są one wystawione na dłuższą ekspozycję. Możesz jednak w łatwy sposób zaradzić wystąpieniu skutków długotrwałego wpatrywania się w wyświetlacz, decydując się na zakup okularów z filtrem światła niebieskiego. Okulary do komputera chronią oczy i poprawiają komfort widzenia za każdym razem, gdy korzystasz z urządzeń elektronicznych. Specjalny filtr blokuje niebieskie światło i pozwala na przenikanie mniejszej ilości refleksów do oczu. Zazwyczaj występuje on w postaci powłoki o żółtym zabarwieniu, która nie jest zauważalna podczas codziennego użytkowania.

Światło niebieskie – czym jest i czy wpływa na zdrowie?

Światło niebieskie towarzyszy Ci każdego dnia, nie tylko podczas korzystania z urządzeń wyposażonych w wyświetlacze. Promienie słoneczne docierające na Ziemię składają się z kilku fal światła o różnych barwach i długości, które kumulując się, tworzą światło słoneczne o barwie białej. Jedna z nich to widzialne światło niebieskie, występujące w zakresie długości fal od 380 do 500 nm. Cechuje się wysoką energią, która jest niezbędna do prawidłowego nastroju i rytmu dobowego. Niestety, rozwój technologii i większa obecność źródeł niebieskiego światła w otoczeniu może zaburzać naturalny cykl organizmu i niekorzystnie wpływać na samopoczucie.

Okulary z filtrem światła niebieskiego
Okulary z filtrem światła niebieskiego przydają się podczas długich sesji przed monitorem | Źródło: fd-distribution.pl

Sprawdź też: Okulary Google Glass – cena, modele, newsy. Wszystko o Google Glass (2021)

Długa praca przed ekranem monitora, rozrywka ze smartfonem czy tabletem w ręku, a także oświetlenie LED w Twoim otoczeniu dostarcza więcej niebieskiego światła, które przenika przez rogówkę aż do siatkówki oka. W konsekwencji długiej ekspozycji na jego działanie możesz odczuwać większe zmęczenie oczu i suchość. Naładowane energią fale światła pobudzają organizm oraz regulują poziom melatoniny, dlatego są potrzebne, jednak ich zbyt duża ilość może przerodzić się w problemy ze snem, koncentracją, a także objawiać się bólami głowy.

Dla kogo będą odpowiednie okulary z filtrem światła niebieskiego?

Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego to rozwiązanie pozwalające ograniczyć ilość niesprzyjających dobremu zdrowiu fal świetlnych. Takie akcesoria polecane są szczególnie osobom, które dużo czasu w ciągu swojego dnia spędzają przed ekranem monitora lub innych urządzeń cyfrowych. Pracownicy hal produkcyjnych i biur, personel medyczny oraz inne osoby, które odczuwają działanie oświetlenia LED na ich organizm, również mogą rozważyć wybór okularów blokujących niebieskie światło na co dzień. Z oferty w salonie optycznym może skorzystać każdy, nawet osoby o doskonałym wzroku – wybierając zerówki z filtrem.

Okulary przydają się między innymi dla programistom, którzy spędzają sporo czasu przed monitorami
Okulary przydają się między innymi dla programistom, którzy spędzają sporo czasu przed monitorami

Czy warto zainwestować w takie okulary?

Okulary z filtrem światła niebieskiego mogą wyeliminować objawy cyfrowego zmęczenia wzroku, jednak inwestycja w takie szkła ma sens, gdy faktycznie dużo czasu spędzasz przed ekranem monitora. W dobie rozwijającej się technologii, smartfony i tablety zostały wyposażone w funkcję filtrowania światła niebieskiego (lub tryb nocny), które umożliwiają zmianę barwy światła na bardziej przyjazną dla oczu. Jak sama nazwa wskazuje, okulary do komputera dedykowane są osobom, które pracują z ekranem monitora i są bardziej narażone na oddziaływanie niebieskiego światła w ciągu dnia.

Okulary z filtrem światła niebieskiego – koszt

Każda powłoka na soczewkach okularowych, która gwarantuje poprawę komfortu widzenia, niesie za sobą dodatkowe koszta. Ile kosztują okulary z filtrem światła niebieskiego? Najtańsze modele dostępne są już nawet za mniej niż 100 złotych. Pamiętaj jednak, że znaczący wpływ na ostateczną cenę okularów ma ich konstrukcja, rodzaj zastosowanych soczewek i marka.

Mężczyzna ma ubrane okulary z filtrem światła niebieskiego
Mężczyzna ma ubrane okulary z filtrem światła niebieskiego

Okulary z filtrem światła niebieskiego to najlepszy wybór dla osób, które odczuwają negatywne skutki sztucznego światła emitowanego przez urządzenia cyfrowe. Jeśli chcesz cieszyć się doskonałym wzorkiem i dobrym samopoczuciem, a dużo czasu spędzasz z oczami skupionymi na ekranie, nie zwlekaj z ich zakupem. Korzystasz z okularów do komputera? Zostaw komentarz ze swoją opinią dla innych użytkowników!

Sprawdź też: Xbox VR – czy powstaną okulary VR dla konsoli Microsoftu?

5
0

Podziel się:

Komentarze (2)

ulga dla oczu i konieczny zakup dla każdego, kto naświetla się ekranami po zmroku do późnych godzin lub do samego snu. okulary na noc z pomarańczową soczewką blokujące 100% światła robią robotę, sen jest niesamowicie poprawiony, śpi się dużo efektywniej, bez porannej mgły mózgowej. ja telefon zazwyczaj i tak mam w trybie czytania, ale są ludzie, którzy naświetlają się rozjaśnionym na maksa ekranem i potem się dziwią, że są senni w ciągu dnia 🙂 spróbujcie sami.. ja mam akurat okulary polskiej firmy, polskiej produkcji.. droższe niż 100-200 zł na allegro za chińczyki i wg mnie cena gra rolę patrząc na wyniki z laboratorium fotometrycznego dla poszczególnych modeli, ale nawet te za 200 już dużo pomogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *