Riddick

Rozrywka

28.02.2022 16:08

Riddick – filmy i gry z kultową postacią. Wszystko o Riddicku Vina Diesela

Filmy i seriale Gry
16
2
0
16
2

Richard B. Riddick – nie do końca bohater, nie do końca złoczyńca. Kim dokładnie jest postać, w którą wciela się Vin Diesel? W jakich produkcjach się pojawił i czy możemy spodziewać się kontynuacji jego losów?

Kim jest Riddick? 

Richard B. Riddick w świadomości widzów po raz pierwszy pojawił się w 2000 roku, wraz z premierą filmu Pitch Black. 22 lata temu pewnie sam Diesel nie zdawał sobie sprawy z tego, że postać, którą odgrywa po raz pierwszy, urośnie do roli niemalże ikonicznej i stanie się jedną z głównych, z którą kojarzony będzie amerykański aktor.

Kim on jednak jest? To imponujący siłą wojownik, który pochodzi z planety Furya. Na skutek działań wojennych (nie będziemy spoilerować jakich, jednak odgrywają one istotną rolę w fabule dalszych części filmu), jakich doświadczyła jego macierzysta planeta, Riddick jest jednym z ostatnich przedstawicieli swojej rasy. To, co najbardziej wyróżnia jego postać (oprócz muskulatury), to jego oczy. Pozwalają mu one widzieć swobodnie w mroku, jednak sprawiają, że jest wrażliwy na światło, stąd też Riddick zmuszony jest nosić specjalne gogle ochronne podczas dnia. Nie jest pewne czy zdolność ta jest cechą charakterystyczną dla kasty z której się wywodzi. W filmie Pitch Black sam Riddick mówi, że jego oczy zostały „wypolerowane” na skutek operacji chirurgicznej.

Furianin posiada szeroki wachlarz różnych umiejętności i cech – począwszy od wysokiej sprawności, siły, zdolności pilotowania maszyn latających, umiejętności survivalowych, skradania się, etc. Zaklasyfikowanie samego Riddicka w sztywne ramy bohater-lub-złoczyńca jest trudne. Poznajemy go jako antybohatera, który posiada przeszłość kryminalną i jest w trakcie transportu do kolonii karnej. Jednak sam Riddick zdolny jest do moralnego działania, które często stoi w sprzeczności z jego naturą. Niejednokrotnie postać odgrywana przez Diesela wykazywała się uczuciami wyższymi, choć chłodna kalkulacja sytuacji nakazywałaby coś zupełnie innego. Skłonny jestem myśleć, że zabieg ten jest jedną ze składowych, które wpływają na sukces tego bohatera.

Niewiele wiadomo o jego wczesnej młodości – sam Riddick przekonany jest o tym, że jego własna matka usiłowała się go pozbyć i ostatecznie skończył w śmietniku za sklepem monopolowym. Następne lata jego życia to zatargi z prawem, które cechowały go od najmłodszych lat. Więzienne życie, którego zasmakował dosyć prędko, było jedyną nauką, jaką odebrał. Poznajemy go jako dorosłego mężczyznę, znanego przestępcę, któremu powinęła się noga i został pojmany przez łowcę nagród. W trakcie transportu do kolonii karnej, gdzie miała zostać odebrana nagroda za jego głowę, doszło jednak do nieprzewidzianych problemów… Tak właśnie zaczyna się saga o Riddicku – za chwilę prześledzimy jego dalsze losy.

riddick
Wyobrażacie sobie kogoś innego w roli Riddicka niż Vina Diesela? Ja też nie | Źródło: wegotthiscovered.com

Co warte odnotowania, obsadzenie Vina Diesela w roli Riddicka we wszystkich częściach filmu okazało się bardzo trafną decyzją. Aktor stworzył wyrazistą postać, która zapadła w pamięci widza – Riddick jest arogancki, butny, pewny siebie. Wydawać by się mogło, że ta góra mięśni jest odpowiedzialna tylko za siebie i myśli tylko o sobie, z tokiem kolejnych wydarzeń okazuje się jednak inaczej. Starszej widowni Vin Diesel już zawsze chyba kojarzyć się będzie z najemnikiem o lśniących oczach.

Wszystkie produkcje, w jakich pojawiła się postać Riddicka

Antybohater stworzony przez Davida Twohy’ego i braci Wheat pojawia się w trzech zrealizowanych do tej pory filmach pełnometrażowych, jednej animacji filmowej oraz dwóch grach komputerowych. Dodatkowo powstaje czwarta odsłona filmu – informacje o niej przedstawimy poniżej. Jednak to nie wszystko.

Choć wyżej wymienione tytuły są najczęściej kojarzone z sylwetką łysego najemnika, Riddick pojawia się także w innych formach. Dwa pierwsze filmy pełnometrażowe zostały znowelizowane w postaci książek i znane są pod tymi samymi tytułami: Pitch Black i Kroniki Riddicka. Należy zaznaczyć, że autorzy nie poszli tu na łatwiznę i stworzyli dzieła, które rozwinęły uniwersum obu filmów – książkowy Pitch Black rozwija przeszłość głównego antybohatera, natomiast Kroniki Riddicka rozwijają wątek Necromongerów, opisując ich kulturę, religię i rasę jako całość w większym stopniu, niż robi to film.

Powstały także dwa animowane komiksy, znane jako Pitch Black: Slam City i Riddick: Blindsided. Pierwszy jest prequelem do tego, co widzieliśmy w Pitch Black – przedstawia on historię ucieczki Riddicka z ośrodka penitencjarnego Ursa Luna Slam City. Animacja przedstawia także opisywaną przez Riddicka w filmie operację oczu i moment ujęcia przez łowcę nagród Williama Johnsa. Blindsided jest natomiast swoistym połączeniem fabularnym między Kronikami Riddicka a filmem Riddick z 2013 roku. Animacja odgrywała dosyć ważną rolę, gdyż oba te tytuły dzieli 9 lat – jej głównym celem było przypomnienie widzom postaci Riddicka oraz zrobienie szumu przed premierą filmu z 2013 roku.

Losy Riddicka zostały niejako zekranizowane także na mniejszym ekranie. Into Pitch Black to trwający 47 minut odcinek specjalny, który został nadany tuż przed premierą Pitch Black. Opowiada on o losach przedstawiciela prawa, który bada przeszłość Riddicka oraz przyczyny katastrofy statku kosmicznego, która otwiera film. Co ciekawe, tytuł ten zawiera wiele nieścisłości w stosunku do pełnometrażowej produkcji. Poza Into Pitch Black w 2015 roku Vin Diesel wspominał o innym serialu, który rzekomo powstaje. Za sprawą opublikowanego na Instagramie posta wrócił temat Merc City – serialu, który miałby powstawać od… 2004 roku! Niewiele jest o nim wiadomo poza tym, że ma się skupiać na losach najemników i łowców nagród z uniwersum Riddicka. Niemniej jednak, od 2015 roku nie dowiedzieliśmy się nic nowego o tej produkcji, co nie jest dobrą wróżbą.

Pitch Black – niespodziewany sukces niszowego horroru

Pierwszy film to już klasyk mrocznego sci-fi. Nie będzie przesadą stwierdzić, że Pitch Black zapisał się złotymi zgłoskami w historii kina. Ośmielę się stwierdzić, że w 22 lata po premierze nie zestarzał się on jakoś tragicznie. Owszem, efekty specjalne nie porywają, ale swoim klimatem film wgniata widza w fotel. Bezsprzecznie, jest to najlepsza odsłona w całej serii, do poziomu której kolejne filmy się nawet nie zbliżyły. Co składa się na sukces filmu?

David Twohy, reżyser filmu, udowodnił, że duży sukces komercyjny możliwy jest do osiągnięcia małym nakładem finansowym, jednak aby tego dokonać, sam film musi się wyróżniać. Udało się to osiągnąć m.in. postacią Riddicka – czarnym charakterem, który przejmuje się tylko sobą. W filmie nie było miejsca dla nieskazitelnie czystych i prawych superbohaterów, którzy kierują się tylko losem innych. Do tego dochodzi też sama formuła – film nakręcono w przepalonych kolorach, które nasycają obraz i potęgują klimat planety, na której rozgrywa się akcja. Przynajmniej dopóki blask ostatniej gwiazdy nie zniknie za horyzontem…

Riddick, jako groźny przestępca, jest przewożony do więzienia statkiem kosmicznym Hunter-Gratzner. Ten rozbija się w miejscu na pozór opustoszałym. Wkrótce jednak zapada noc, która nie skończy się prędko. Okazuje się wówczas, że planeta zamieszkiwana jest przez krwiożercze stwory, których jedyną słabością jest światło.

Horror trzyma w napięciu, bo pasażerowie rozbitego statku kosmicznego i więzień muszą sobie wzajemnie zaufać. Na tym jednak nie koniec, ponieważ bohaterowie zmierzą się z groźnym przeciwnikiem, widzowie zaś przez cały seans będą mieli zagwozdkę – kto wyjdzie z tego cało? Pitch Black to doskonałe kino akcji sci-fi, które zaczyna całą serię z wysokiego C. Jeżeli jeszcze nie widzieliście tego filmu, warto jest to nadrobić jak najszybciej.

Kroniki Riddicka – ciepło przyjęta kontynuacja

Kroniki Riddicka, za które odpowiada to samo trio, co w przypadku Pitch Black (Twohy i bracia Wheat), stanowią kontynuację losów Riddicka z pierwszego filmu – Pitch Black. Tytuł ten nie jest już jednak horrorem, a bardziej filmem akcji z gatunku science fiction. Zauważalnym jest to, że produkcję zrobiono z większym rozmachem, co pochłonęło także znacznie więcej środków niż jedynka. Kroniki są jednak przykładem, że pieniądze to nie wszystko, co potrzeba do stworzenia obrazu, który zapadł widzom w pamięć. Kontynuacja losów Riddicka okazała się fiaskiem – zarówno finansowym, jak i filmowym. Krytycy nie byli dla niego łaskawi, zarzucając mu, że efektami chciał przykryć wszelkie inne niedoróbki. Niemniej, największym zawodem okazało się to, że Kroniki Riddicka pozbawione były tego specyficznego klimatu jedynki.

Akcja filmu toczy się pięć lat po wydarzeniach z poprzedniej części – Riddick spotyka ocalałych z masakry, która odbyła się na planecie pierwszej części. Tutaj także poznajemy rasę Necromongerów, których przywódca odpowiada za koniec planety Furya – domu Riddicka. Jak potoczyło się starcie najemnika z potężną i zaawansowaną rasą? Przekonajcie się, oglądając Kroniki Riddicka – nie szykujcie się na wspaniałą ucztę, jaką była pierwsza część, jednak uważam, że w swoich opiniach krytycy się trochę zagalopowali.

Sprawdź też: Filmy i seriale o kosmosie – dokumentalne oraz science-fiction. Zobacz największe zestawienie filmów o kosmosie!

Kroniki Riddicka: Mroczna Furia – inne klimaty, ten sam Riddick

Jak już wspomnieliśmy, Dark Fury wyjaśnia nieścisłości pomiędzy zamknięciem akcji w Pitch Black a Kronikach Riddicka w nieco odmiennej scenerii. 

Kroniki Riddicka: Mroczna Furia (The Chronicles of Riddick Dark Fury) to produkcja animowana z 2004 roku (w reżyserii Petera Chunga). Ten krótkometrażowy animowany film science fiction opowiada o przygodach Riddicka, pokazuje, co działo się z nim pomiędzy kolejnymi częściami.

Riddick, Jack i Imam, czyli wszyscy, którzy przeżyli wydarzenia, jakie miały miejsce w Pitch Black, zostają pojmani przez najemników. Kapitan jednostki para się dosyć specyficznym hobby – „kolekcjonuje” najbardziej zaciekłych wojowników z różnych zakątków Wszechświata. Trzyma ich przy tym w zamrożonej formie, chcąc uzupełnić swoją kolekcję o Riddicka.

Połączenie klasycznego rysunku, animacji komputerowej oraz technik Cel-shadingu stanowi o sile strony wizualnej Mrocznej Furii. Ważne jest także to, że choć jest to opowieść w innym klimacie, to jednak nadal losom Riddicka towarzyszy dubbing z filmów. Niemniej jednak, animacja otrzymała średnie noty i raczej nie zapadła widzom w pamięć.

Riddick (2013) – mogło być lepiej

Riddick z 2013 roku mocno nawiązuje do Pitch Black poprzez powrót do gęstszych klimatów znanych i pokochanych w pierwszej odsłonie jego przygód. Wielu zarzuca odsłonie to, że Twohy (który ponownie odpowiadał za scenariusz i reżyserię) postanowił odciąć kupony od sukcesu jedynki. Jest w tym ziarno prawdy, jednak film z 2013 roku odniósł większy sukces niż Kroniki Riddicka.

Riddick, który po wydarzeniach znanych z Kronik, zostaje przywódcą Necromongerów, postanawia zrzec się swojej władzy. Po zawarciu umowy z Vaako antybohater odlatuje na swoją macierzystą planetę, wraz z małą eskortą Necromongerów. Wszystko okazuje się spiskiem Vaako i próbą eliminacji Furianina, jednak sam Riddick wychodzi ze starcia zwycięsko. Teraz jednak zaczną się prawdziwe problemy: bohater pozostaje sam na obcej planecie, która okazuje się roić od śmiertelnych niebezpieczeństw.

Riddick 4 powstaje – co wiemy o kolejnej części?

Pierwszy informacje o czwartej pełnometrażowej odsłonie serii pojawiły się już dawno, dokładnie w 2014 roku. Na swoim koncie Facebook główny odtwórca roli ogłosił, że Universal życzy sobie kontynuacji historii łysego najemnika. Wytwórnia filmowa miała rzekomo poszukiwać partnerów do wsparcia finansowania przedsięwzięcia. Sam aktor zaznaczył też, że czwarta odsłona będzie posiadać podtytuł Furya.

Następnie w 2016 roku na wierzch wypłynęła informacja, że za scenariusz i reżyserię ponownie będzie odpowiadał David Twohy. Poznaliśmy też tytuł produkcji, która nazywać ma się Kroniki Riddicka: Furya. Produkcja miała się rozpocząć w 2017 roku, jednak informacje o filmie przycichły. Dopiero w 2019 roku Diesel potwierdził na Instagramie, że otrzymał pełny scenariusz od Twohy’ego dla filmu Riddick 4: Furya.

Wszelkie szczegóły filmu pozostają nieznane, jednak biorąc pod uwagę sam podtytuł, produkcja skupiać się będzie na wczesnym etapie życia Riddicka. Niestety, od 2019 roku informacji o filmie jest jak na lekarstwo. Fani zaczęli się obawiać, czy projekt zostanie zrealizowany. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki za czwartą odsłonę historii najemnika.

Riddick to także świetne gry!

Dzięki filmom Riddick wkroczył też do świata gier:

  • The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay,
  • The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena.

Nie ma pewności, czy powstanie kolejna odsłona gier z Riddickiem w roli głównej. Raczej na pewno nie nastąpi to w najbliższym czasie. Omówmy zatem pokrótce dwa tytuły, które ukazały się do tej pory.

Sprawdź też: Najlepsze gry na Xbox – TOP 10 gier na pierwszego Xboxa

The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay

Fabuła gry Ucieczka z Butcher Bay przedstawia losy Richarda B. Riddicka, których nie mogliśmy zobaczyć na wielkim ekranie. Gracz ma do przejścia 30 poziomów i podobnie jak filmowy bohater, próbuje uciec z więzienia. Przeszkody pokonuje za pomocą różnego rodzaju broni oraz umiejętności widzenia w ciemności. Na jego drodze stają liczni przeciwnicy, pojawiają się zasadzki oraz systemy reagujące m.in. na dźwięk. Gracz steruje postacią z widoku FPP, choć np. podczas wspinaczek perspektywa potrafi zmienić się na TPP

Gra została wydana w 2004 roku na konsole Xbox i PC. W Polsce premiera miała miejsce rok później. W procesie produkcji czynny udział brał Vin Diesel, użyczając głosu, wizerunku, nagrywając sekwencje motion-capture, a także wprowadzając poprawki do scenariusza.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena

Assault on Dark Athena to gra akcji, rozwijająca i kontynuująca Escape from Butcher Bay. Gracz ponownie wciela się w postać Riddicka, który walczy z załogą statku Dark Athena, należącą do grupy najemników i dowodzoną przez niejaką Revas. Do wykorzystania są różnego rodzaju techniki walki, przydatne okazują się także – jak zawsze – umiejętność widzenia w ciemności oraz czuły słuch.

Sprawdź też: Polecane filmy postapokaliptyczne. Co warto obejrzeć z gatunku postapo?

W porównaniu do pierwszej gry w tej poprawiono grafikę i sztuczną inteligencję. Twórcy dodali także tryb dla wielu graczy. Premiera gry Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena miała miejsce w 2009 roku na platformach Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. W grze występuje oczywiście aktor Vin Diesel.

Jak widać, uniwersum Riddicka obfituje w tytuły związane z książkami, grami czy wreszcie filmami. I choć nie wszystkie trzymają dobry poziom, pewne jest jedno: pierwszy film, znany jako Pitch Black to świetne kino, którego klimat można kroić nożem – jest tak gęsty! Choć jak sami możecie się przekonać, szczegółów o postaci łysego najemnika jest znacznie więcej do odkrycia. A kolejny film jest w drodze, jest więc na co czekać.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się, jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

Źródło obrazu głównego: universalpictures.com

16
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *