1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Riddick – filmy i gry z kultową postacią. Wszystko o Riddicku Vina Diesela

Rozrywka

1 miesiąc temu

Riddick – filmy i gry z kultową postacią. Wszystko o Riddicku Vina Diesela

Filmy i seriale Gry
4
1
0
4
1

Riddick – wiesz już wszystko o antybohaterze, w którego wciela się Vin Diesel w swoim kosmicznym survivalu? Sprawdź, kiedy wyjdą nowe gry i filmy z jego udziałem, a także upewnij się, czy Riddick 4: Furya pojawi się już wkrótce. 

Kim jest Richard B. Riddick? 

Richard B. Riddick to fikcyjny antybohater, kreowany przez Vin Diesela w serii filmów Riddick, utrzymanych w konwencji science fiction oraz gier wideo inspirowanych kolejnymi częściami Riddicka

Richard B. Riddick, powszechnie zwany jako Riddick, imponuje muskularną sylwetką i siłą. Wzbudza respekt wyglądem oraz postawą. Ubiera się na czarno, na nogach ma ciężkie buty, nosi ciemne gogle oraz broń. Charakteryzuje go niska barwa głosu, a uwagę przyciągają charakterystyczne oczy, wrażliwe na światło, ale za to lepiej sprawdzające się w ciemności. Bez wątpienia, jest jedną z najbardziej tajemniczych i mrocznych osobistości filmowego świata.

Poznajemy go w filmie Pitch Black. Okazuje się ostatnim żyjącym przedstawicielem rasy Furian. Uwikłany w liczne tarapaty, walcząc o przetrwanie, niemal codziennie ociera się o śmierć, stając się celem łowców nagród. Oprócz predyspozycji fizycznych Riddickowi pomaga mocny charakter – jest cyniczny, gniewny, arogancki, nie ma skrupułów w dążeniu do celu, nikomu się też nie podporządkowuje. 

Kolejne filmy z postacią Riddicka to:

 • Kroniki Riddicka: Mroczna furia – The Chronicles of Riddick: Dark Fury (2004 r.),
 • Kroniki Riddicka – The Chronicles of Riddick (2004 r.)
 • Riddick (2013 r.),

oraz gry: 

 • Kroniki Riddicka Ucieczka z Butcher Bay – The Chronicles of Riddick Escape from Butcher Bay
 • Kroniki Riddicka Assault on Dark Athena – The Chronicles of Riddick Assault on Dark Athena.

Sprawdź też: Najlepsze seriale kryminalne na Netflix – ranking Top10 kryminałów Netflixa

Obsadzenie Vina Diesela w roli Riddicka we wszystkich częściach filmu okazało się bardzo dobrą decyzją. Aktor tworzy wyrazistą postać i najprościej mówiąc, nadaje się do jej kreowania. Można pokusić się o stwierdzenie, że fani pokochali go za tę rolę i wiernie kibicowali, oglądając każdą z części Riddicka. I choć pojawiają się negatywne uwagi do filmów, to gra Vina Diesela jest zawsze oceniana dobrze. 

Pitch Black – niespodziewany sukces niszowego horroru

Na niespodziewany sukces niszowego horroru Pitch Black, w reżyserii Davida Twohy’ego, składa się kilka czynników. Na przykład sam zabieg, gdzie główna postać okazuje się być złym charakterem. Do tego pomysł ukazania pierwszej części filmu w przepalonych kolorach, wręcz jako obrazu w kolorach negatywów, oddających dobrze klimat pokazywanej planety – spalonej trzema słońcami. 

Riddick, jako groźny przestępca, jest przewożony do więzienia statkiem kosmicznym Hunter-Gratzner. Ten rozbija się w miejscu na pozór opustoszałym. Wkrótce jednak zapada noc, która ma trwać ponad 20 lat. Okazuje się wówczas, że planeta zamieszkiwana jest przez krwiożercze stwory, które pokonać może tylko światło.  

Z załogi statku kosmicznego przy życiu pozostaje kapitan Carolyn Fry (w tej roli Radha Mitchell), strażnik Johns (Cole Hauser), kilku pasażerów oraz więzień Riddick (Vin Diesel). Carolyn, która przejęła dowództwo po zmarłym kapitanie statku, musi dokonać wyboru – zaufać strażnikowi Johnsonowi czy przestępcy Riddickowi, który posiada zdolność widzenia w ciemnościach. 

Horror trzyma w napięciu, bo pasażerowie rozbitego statku kosmicznego i więzień muszą sobie wzajemnie zaufać. Na tym jednak nie koniec, ponieważ bohaterowie zmierzą się z groźnym przeciwnikiem, zaś widzowie przez cały seans będą mieli zagwozdkę – kto wyjdzie z tego cało? Koniec filmu jest daleki od łzawych pożegnań i stanowi doskonałe podsumowanie całej historii. 

Kroniki Riddicka – ciepło przyjęta kontynuacja

Film Chronicles of Riddick (scenariusz: Jim Wheat i Ken Whea, reżyseria: David Twohy) stanowi kontynuację losów Riddicka z pierwszego filmu – Pitch Black. Nie jest już jednak horrorem, a bardziej filmem przygodowym z gatunku science fiction. Akcja nowego filmu toczy się pięć lat po wydarzeniach z poprzedniej części, a przeszłość łączy się z przyszłością. Bohater wciąż ucieka, przyjaciele znowu potrzebują wsparcia, a nowe zagrożenie nadciąga.

Najlepsze telewizory 4K

W porównaniu do poprzedniej części, Kroniki Riddicka to epicka kosmiczna baśń, kojarząca się z mitologią i legendami o czarnych charakterach oraz dobrych bohaterach. Dodatkowo mroczny klimat, któremu towarzyszą świetne efekty specjalne i symfoniczna muzyka, wciska w fotel. W przeciwieństwie do pierwszej części trylogii, Kroniki Riddicka są filmem wysokobudżetowym, wyprodukowanym przez samego Vina Diesela. 

Kroniki Riddicka: Mroczna furia – inne klimaty, ten sam Riddick

Mroczna furia wyjaśnia nieścisłości pomiędzy zamknięciem akcji w Pitch Black, a Kronikach Riddicka w nieco odmiennej scenerii. 

Kroniki Riddicka Mroczna furiaThe Chronicles of Riddick Dark Fury z 2004 roku (w reżyserii Petera Chunga), to krótkometrażowy animowany film science fiction o przygodach Riddicka, pokazujący, co działo się z nim pomiędzy kolejnymi częściami.

Riddick, w spektakularny sposób ucieka z pustynnej planety, trafia w ręce łowców nagród, a następnie zafascynowana zbrodniarzami przywódczyni zmusza go do walki z potworami, dając tym samym jedyną szansę na ucieczkę. Postacie przypominają swoje pierwowzory, potwory są spektakularne, animacje dynamiczne, a podkład muzyczny oraz odgłosy strzelanin i wybuchów – odpowiednio dopasowane. Połączenie klasycznego rysunku, animacji komputerowej oraz technik Cel-shadingu stanowi o sile strony wizualnej Mrocznej Furii. Ważne jest także to, że choć jest to opowieść w innym klimacie, to jednak nadal losom Riddicka towarzyszy dubbing z filmów. 

Riddick (2013) – mogło być lepiej

Riddick 3 mocno nawiązuje do Pitch Black poprzez powrót ze świata fantasy do klimatów science fiction, a zatem powrót do korzeni. Chociaż mogło być lepiej, bo nowsza część nie jest dobrze poukładaną historią i nie jest tak wciągająca, jak pierwszy film. 

Riddick z 2013 roku pokazuje jedynie jeszcze mroczniejszego oraz jeszcze bardziej zawziętego bohatera, który zrzekając się władzy nad nacją Necromongerów i wyrusza na poszukiwania rodzinnej planety Furii, której grozi zagłada. Towarzysze podróży zdradzają i opuszczają Riddicka w czasie wyprawy, zatem w pojedynkę musi walczyć z czyhającymi na niego łowcami głów. Wyznaczono bowiem za niego ogromną nagrodę. Mając za cel ratunek swojej planety, staje się jeszcze bardziej zdeterminowany i bezlitosny w walce. 

W obsadzie Riddicka 3 znaleźli się m.in. tacy aktorzy jak: Katee Sackhoff, Dave Bautista, Matt Nable, Jordi Molla i wielu innych. 

Riddick 4 powstaje – co wiemy o kolejnej części?

Odtwórca głównej roli, Vin Diesel, na swoich Instagramie ogłosił, że Riddick 4 to tylko kwestia czasu. Od dawna nie powstała żadna nowa część, choć o planach mówiło się od kilku lat. Ostatnio jednak nie przybywało żadnych dodatkowych informacji. Teraz jest to już pewne – Furya, bo tak ma nazywać się Riddick 4, czyli kolejny film o przygodach galaktycznego antybohatera, powstanie. Nie wiadomo jednak, kiedy ruszą zdjęcia, nie znamy też przybliżonej daty premiery. Pewne jest, że scenariusz jest już gotowy, a reżyserem ma być, jak w każdej części Riddicka – David Twohy. Najprawdopodobniej fabuła będzie skupiała się na przeszłości, jeszcze sprzed wydarzeń znanych z wcześniejszych części, sięgając do historii bohatera i przedstawiając jego genezę. 

Riddick to także świetne gry!

Dzięki filmom Riddick wkroczył też do świata gier:

 • Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay (ang. The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay),
 • Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena (ang. The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena). 

Przypuszcza się też, że wraz z powstaniem nowej części filmowych przygód bohatera, możliwa jest także produkcja kolejnej gry. Twórcy tego nie wykluczają, ale podkreślają, że na razie skupiają się na kinie. Wszyscy fani powinni być uradowani i nie tracić nadziei ani cierpliwości, bo powrót – szczególnie gry – aż po 17 latach byłby dla nich satysfakcjonujący. 

Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay

Fabuła gry Ucieczka z Butcher Bay przedstawia losy Richarda B. Riddicka, których nie mogliśmy zobaczyć na wielkim ekranie. Gracz ma do przejścia 30 poziomów i podobnie jak filmowy bohater, próbuje uciec z więzienia. Przeszkody pokonuje za pomocą różnego rodzaju broni oraz umiejętności widzenia w ciemności. Na jego drodze stają liczni przeciwnicy, pojawiają się zasadzki oraz systemy reagujące m.in. na dźwięk. Gracz steruje postacią z widoku FPP, a na przykład podczas wspinaczek perspektywa zmienia się na TPP. 

Gra została wydana w 2004 roku na konsolę Xbox i komputery. W Polsce premiera miała miejsce rok później. W procesie produkcji czynny udział brał Vin Diesel, użyczając głosu, wizerunku, nagrywając sekwencje motion-capture, a także wprowadzając poprawki do scenariusza.

Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena

Assault on Dark Athena to gra akcji, rozwijająca i kontynuująca Escape from Butcher Bay. Gracz ponownie wciela się w postać Riddicka, walczy z załogą statku Dark Athena, należącą do grupy najemników i dowodzoną przez niejakiego Revasa. Do wykorzystania są różnego rodzaju techniki walki, przydatne okazują się także – jak zawsze – umiejętność widzenia w ciemności oraz czuły słuch.

W porównaniu do pierwszej gry, w tej poprawiono grafikę i sztuczną inteligencję. Twórcy dodali także tryb dla wielu graczy. Premiera gry Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena miała miejsce w 2009 roku na platformach Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. W grze występuje oczywiście aktor Vin Diesel.

Sprawdź też: Horrory na Netflix – TOP 10 najlepszych horrorów na Netflixie w 2021

Najlepsze telewizory OLED

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.