filmy postapokaliptyczne

Rozrywka

14.12.2021 13:26

Polecane filmy postapokaliptyczne. Co warto obejrzeć z gatunku postapo?

Filmy i seriale
9
0
0
3 lata temu
Polecane filmy postapokaliptyczne. Co warto obejrzeć z gatunku postapo?
9
0
0
9
0

Filmy postapokaliptyczne, choć makabryczne, wciąż cieszą się ogromną popularnością. Bądź co bądź lepiej patrzeć na zagładę świata na ekranie niż przez okno… Inwazja umarlaków, katastrofy, wojna atomowa – a jakie są Twoje ulubione wizje postapo?

Gatunek postapo – jaki jest i czym się charakteryzuje?

Fantastyka postapokaliptyczna nie od dziś wzbudza trwogę. Popularność tego typu książek sprawiła, że zaczęło powstawać coraz więcej filmów w tym gatunku. Czym się charakteryzuje i jakie są założenia postapo? Filmy i seriale skupiają się przede wszystkim na wizji świata bezpośrednio po apokalipsie, spowodowanej najczęściej przez katastrofy naturalne, światowe pandemie czy wojny nuklearne. Bohaterami są niedobitki ludzkości pozostawione wokół szczątek zapomnianej cywilizacji.

Najczęstszymi motywami dobrych filmów postapokaliptycznych są zmagania ze skutkami zagłady, samotność związana z wymarciem populacji, survival, próby przystosowywania się do nowych warunków i wędrówka w poszukiwaniu nowego lepszego świata do skolonizowania. Nic nie ogranicza jednak fantazji reżyserów i scenarzystów. Każdy kolejny film postapokaliptyczny poraża nową, niespotykaną dotąd wizją świata po końcu świata. Dowiedz się, jakie filmy i seriale postapokaliptyczne warto obejrzeć!

Najlepsze filmy postapokaliptyczne

Krwawe bitwy o kurczące się zasoby, codzienna walka o przetrwanie. Mordercze maszyny, kosmici, żywe trupy, rybo-ludzie, zarażeni. To tylko niektóre wizje, których mamy nadzieję nigdy nie doświadczyć w prawdziwym życiu. Oto najlepsze filmy o końcu świata!

Sprawdź też: Epidemia na szklanym ekranie – polecane filmy i seriale o epidemiach

Mad Max 2: Wojownik szos – świat jako jałowa pustynia

Jedną z najpopularniejszych wizji postapokaliptycznego świata jest jałowa i sucha pustynia: piasek spowija całą Ziemię, którą przypieka bezlitosne palące słońce. W takich realiach przyszło żyć bohaterom kultowej serii filmowej George’a Millera Mad Max, w dużej mierze zainspirowanej brutalnymi gangami motocyklowymi. Mad Max 2: Wojownik szos to kontynuacja pierwszej części z 1979 roku, uznawana za sequel doskonały, który jeszcze bardziej skupia się na wątkach postapo. Ponownie ukazuje widzom dystopijną rzeczywistość, w której najbardziej pożądanym dobrem jest benzyna. Tytułowy Mad Max pomaga mieszkańcom jednej z osad wydobywczych uporać się z bandą bandytów. Postapokaliptyczna przyszłość w oczach reżysera to wyjątkowo surowy świat pełen przestępczości.

Hardware – cyberpunk i śmiercionośne roboty

Stylowe połączenie postapo ze stylistyką cyberpunk. Świat przedstawiony w Hardware to ponura rzeczywistość po katastrofie nuklearnej. Nieodłącznymi elementami krajobrazu są radioaktywne czerwone pustynie, postapokaliptyczne złomowiska pełne zardzewiałych gratów i poplątanych kabli. W takim świecie przyszło żyć głównych bohaterom. W ręce jednego z nich, Mosesa, wpadają szczątki robota, które ten postanawia podarować swojej dziewczynie. Złom okazuje się jednak wyrafinowaną maszyną do zabijania ludzi, która chce spełnić swoje zadanie.

Wodny świat – Ziemia zalana oceanem

Inną wizją świata, odmienną od tej z Mad Maxa, jest ta z filmu Kevina Reynoldsa. Wodny świat opowiada o Ziemi zalanej po horyzont oceanem. W wyniku topnienia lodowców istnienie stałego lądu należy już tylko do legend, w które jednak wierzą prawie wszyscy. Ludzie, którzy przetrwali, organizują sobie życie na łodziach, zasiedlają sztuczne atole lub prowadzą życie samotnych żeglarzy. Ewolucja pomaga ludzkości przystosować się do nowych warunków, obdarowując nowe pokolenia skrzelami. Fabuła dramatu krąży wokół żeglarza Marinera (w tej roli Kevin Costner), który wraz z Helen i młodą Enolą wyruszają na poszukiwania mitycznego stałego lądu.

28 dni później – Anglia opanowana przez zombie

28 dni później to także film o końcu świata – jednak innym, niż pozostałe. Apokalipsa jest tu jedynie pretekstem, by opowiedzieć ponurą historię o ludziach pozbawionych jakichkolwiek granic oraz nadzoru. Ludzkość stoi nad przepaścią po epidemii tajemniczego wirusa, który powoduje w ludziach niekontrolowaną agresję. Ujęcia opustoszałego Londynu z filmu Dannyego Boyle’a przeszły już do historii. Główny bohater Jim (w tej roli Cillian Murphy) budzi się w szpitalu ze śpiączki. Zdezorientowany trafia na opuszczone ulice miasta, które wygląda, jakby jego mieszkańcy opuścili je w pośpiechu i chaosie. Jim wraz z nielicznymi ocalałymi wyrusza w podróż do bazy wojskowej, w której mają znaleźć bezpieczną przystań. Najbardziej przerażającym elementem filmu jest jednak fakt, że zarażeni, zachowujący się jak rasowi zombie, poruszają się zadziwiająco szybko.

Ludzkie dzieci – świat nad przepaścią demograficzną

Większość filmów postapokaliptycznych dotyka tak widowiskowych wydarzeń, jak katastrofy naturalne, zarażenia śmiertelnymi wirusami czy wojny niszczące większość życia na planecie. W morzu tego typu produkcji wyłania się intrygujący tytuł Ludzkie dzieci. Film Alfonso Cuaróna opowiada o równie przerażającej wizji świata, w którym przestają się rodzić dzieci. Ludzkość traci zdolność reprodukcji, stając przed zagładą demograficzną. Wszyscy powoli popadają w nihilizm i obojętność. Każdy kolejny bezdzietny rok bezlitośnie przybliża ich do zagłady. W końcu, po prawie 20 latach, pewna kobieta zachodzi w ciążę, stając się najważniejszą osobą na świecie. Główny bohater filmu, Theo Faron, grany przez Clive’a Owena, zostaje wyznaczony na jej opiekuna i ochroniarza.

Jestem legendą – krwiożercze potwory i samotność ocalonego

Klasyk gatunku w reżyserii Francisa Lawrence’a. Nowy Jork nie jest już taki sam po inwazji tajemniczego wirusa, który morduje lub zamienia ludzi w krwiożercze potwory ukrywające się w mroku. Spomiędzy gruzów i opuszczonych budynków amerykańskiego miasta wyłania się Robert Neville (Will Smith). Wydaje się jedynym ocalałym człowiekiem. Towarzyszy mu wyłącznie pies. Neville jest naukowcem i wciąż ma nadzieję wynaleźć lek, który przywróciłby normalne życie. Jestem legendą to film postapokaliptyczny o zombie, który jednak ponad widowiskowe walki z potworami stawia dramat jednostki. To film o przeszywającej samotności i powoli gasnącej nadziei.

Droga – postapokaliptyczny dramat o człowieczeństwie

Najczęściej filmy o apokalipsie są głośne, widowiskowe, pełne akcji, krwawych starć, strzałów, wybuchów. Nie w przypadku Drogi. Film Johna Hillcoata to prawdziwy „autentyk” gatunku postapo – jest minimalistyczny, oszczędny. Skupia się na cierpieniu poszczególnych bohaterów, którzy w nieludzkim świecie chcą zachować resztki godności, człowieczeństwa i zawalczyć o swoje życie. Głównymi bohaterami są tu ojciec (brawurowo zagrany przez Viggo Mortensena) oraz syn, wytrwale wędrujący ku wybrzeżu. Towarzyszy im zimno, głód oraz krajobraz zagłady po wojnie nuklearnej. To ponura wizja świata, w którym katastrofa zmusiła ludzi do walki o przetrwanie, zmuszając ich nawet do aktów kanibalizmu.

Sprawdź też: Dobrzy nieznajomi – film o silnej potrzebie bliskości

Cloverfield Lane 10 – koniec świata w podziemnym schronie

Cloverfield Lane 10 to nie tylko postapokaliptyczny film, który przeszedł już do historii, ale i imponujący dramat psychologiczny. Akcja rozgrywa się w klaustrofobicznym podziemnym schronie, w którym niespodziewanie znalazła się główna bohaterka Michelle. Kiedy kobieta uległa wypadkowi samochodowemu, Howard przeniósł ją do swojej piwnicy, twierdząc, że był to ratunek przed śmiercionośnym atakiem chemicznym, w wyniku którego Ziemia została skażona, a wyjście na zewnątrz nie jest bezpieczne. Michelle z czasem zaczyna jednak kwestionować zaprezentowany jej scenariusz. Akcja zaczyna się zagęszczać, a film przemienia się w trzymający w napięciu thriller.

Snowpiercer – arka przyszłości wśród wiecznej zimy

Pisaliśmy już o postapokaliptycznym świecie rozległych pustkowi czy bezkresnych oceanów. Przyszedł więc czas na Ziemię pod wiecznym władaniem mroźnej zimy. Ziemianie przegrali bitwę z globalnym ociepleniem, doprowadzając do wszechobecnego mrozu, który zabija wszelkie życie. Taki scenariusz przyszłości proponuje Joon-ho Bong w filmie Snowpiercer. Fabuła dotyczy niedalekiej przyszłości, bo roku 2031. Jedynymi ludźmi, którzy przetrwali kataklizm, są pasażerowie pociągu Snowpiercer, który krążący wokół globu dzięki samonapędzającej go energii. Jednak postapokalipsa w tle to jedynie pretekst, by opowiedzieć równie przerażającą historię niesprawiedliwości społecznych i walk klas, podzielonych tu na mniej i bardziej uprzywilejowane wagony.

Zombie Express – apokalipsa zombie w pociągu

Epidemia krwiożerczych umarlaków zaprezentowana w ciasnej, klaustrofobicznej przestrzeni wagonów kolejowych – brzmi ciekawie? Nie bez powodu Zombie Express w reżyserii Yeon Sang-ho jest przez wielu uznawany za jeden z najciekawszych filmów o apokalipsie zombie. Wygodna podróż niczego niepodejrzewających Koreańczyków zamienia się w walkę o przetrwanie wskutek wybuchu epidemii. Seok-woo i jego córka, razem z innymi pasażerami, oczyszczają kolejne wagony z hordy żywych truposzy. Mimo wielu życiowych dramatów, poświęceń, krwawych desperackich walk o przetrwanie, film nie stroni od humoru i ironii, dostarczając świetną rozrywkę.

Najepsze seriale postapo

Groza i postapokalipsa rozciągnięta na kilka sezonów? Jeśli uwielbiasz czuć adrenalinę, oglądając ekranowych bohaterów toczących nieludzkie walki o przetrwanie, seriale postapokaliptyczne są właśnie dla Ciebie!

The Walking Dead – popkulturowy klasyk

Prawdziwy klasyk produkcji o zombie. Serial liczący 11 sezonów zachwyca nie tylko bardzo realistycznie ucharakteryzowanymi żywymi trupami. To także pełna napięcia akcja i wyraziści bohaterowie, do których nie chcesz się przywiązywać… ale i tak to robisz. Grupa ocalałych na czele z Rickiem przemierza opustoszałą Amerykę w poszukiwaniu nowych miejsc schronienia przed zombie. Jednak trupy to nie jedyne ich zagrożenie. Równie często bohaterom przyjdzie rywalizować z innymi ludźmi. Walking Dead stworzono na podstawie komiksów o tym samym tytule.

Falling Skies – ludzkość przeciwko obcym

Amerykański serial science fiction opowiada o dobrze znanym w popkulturze motywie zaatakowania Ziemi przez obcych. Inteligentni kosmici przeprowadzają zbrojną inwazję, podczas której większość mieszkańców Ziemi ginie. Atutem kosmicznych najeźdźców jest zaawansowana technologia, którą wciąż wymierzają w ludzkość. Wśród tych, którzy przeżyli, zawiązują się sojusze skierowane przeciwko tyranii przybyszów z kosmosu. Główny bohater, profesor historii Tom Mason, stara się wykorzystać swoją wiedzę na temat militariów i wojskowości, by obronić współtowarzyszy przed kolejnymi atakami oraz by odbić porwanego syna. Ludzkość jest zdeterminowana, by walczyć z najeźdźcą.

Wychowane przez wilki – serial Ridleya Scotta

Wychowane przez wilki to nowy serial HBO, którego producentem wykonawczym jest Ridley Scott, twórca między innymi Łowcy androidów czy Obcego – 8. pasażera Nostromo. Akcja serialu krąży wokół dwójki androidów: Ojca i Matki, którzy przybywają na dziewiczą planetę, by założyć i wychować nową kolonię ludzkich dzieci. Jest to spowodowane wielką wojną, która wybuchła na Ziemi między frakcją ateistów a wyznawców bóstwa Sol. W wyniku światowego konfliktu Ziemia stała się niezdatna do zamieszkania. Serial zachwyca kosmicznymi krajobrazami, ale także daje do zrozumienia, że wykorzystywanie ludzkiej wiary do kontroli społeczeństwa może mieć tragiczne konsekwencje.

Colony – kosmiczna okupacja

Trzysezonowy serial Colony opowiada o inwazji kosmitów na Ziemię. Podczas gdy duża grupa ludzi została unicestwiona, ocaleńcy otoczyli się grubymi murami w zamkniętych koloniach. Ziemia funkcjonuje więc pod kosmiczną postapokaliptyczną okupacją, podczas której niektórzy decydują się kolaborować z wrogiem. Główny bohater, Will Bowman niechętnie dołącza do grupy kolaborantów, podczas gdy jego żona, Katie, zostaje agentką ruchu oporu. Serial nie bez przyczyny pełen jest nawiązań do historii państw totalitarnych. W jednym z wywiadów producent serialu Carlton Cuse przyznał, że serial jest metaforą Francji pod okupacją nazistowską.

3% – apokalipsa nierówności społecznych

Tytułowe 3% to wybrana część populacji świata, która żyje na rajskiej wyspie, podczas gdy reszta świata przemieniła się w wielki slums. Wybrana elita, która przeszła specjalny proces selekcji, odgrodziła się od większości populacji, która musi walczyć o podstawowe dobra, takie jak woda czy jedzenie. Dla osób po 20 roku życia jest jednak przewidziana jedna jedyna szansa w życiu na to, by odmienić swój los i przenieść się do luksusowego Mar Alto. Szansa nosi nazwę Procesu, który składa się z wielu różnych prób, podczas których uczestnicy rywalizują ze sobą na śmierć i życie. 3% autorstwa Pedro Aguilera to mroczny brazylijski serial, w którym dystopia nie ma nic wspólnego z apokalipsą zombie czy kosmitami. Tutaj walczy ze sobą człowiek z człowiekiem.

Z Nation – ozdrowieniec w świecie zombie

Kolejna produkcja o apokalipsie zombie na tej liście – jednak amerykańskie Z Nation różni się nieco od pozostałych tytułów. Akcja serialu rozpoczyna się trzy lata po wybuchu „epidemii zombie”. Główny bohater, Murphy, okazuje się jednym z niewielu ludzi, którym udało się przeżyć bezpośredni kontakt z zarażonymi. Grupa ocalałych decyduje się pomóc przetransportować bohatera do laboratorium w Kalifornii, w którym naukowcy mają nadzieję stworzyć szczepionkę z przeciwciał pobranych z krwi Murphy’ego. Z Nation stawia na gęstą i szybką akcję oraz dużą dawkę humoru.

Jericho – o życiu w postnuklearnej rzeczywistości

Koniec świata w spokojnym, nieco zapyziałym miasteczku w sercu równinnego Kansas. Głównym bohaterem serialu jest Jake Green, który przybywa do tytułowego Jerycho, aby odwiedzić dawno niewidzianą rodzinę. Długo skrywane żale dają o sobie znać i kiedy Jake ma już wyjechać, na horyzoncie pojawia się zwiastujący nieszczęście atomowy grzyb. Okazuje się, że seria ataków dotknęła całe Stany Zjednoczone. Twórcy serialu skupiają się na bohaterach, którzy starają się ułożyć jakoś życie w postnuklearnej rzeczywistości, odgrywając niekiedy komedię normalności. Nie jest to jednak łatwe w obliczu wojny i kolejnych konfliktów, kiedy dostęp do informacji jest utrudniony, a na pomoc z zewnątrz próżno czekać.

Sprawdź też: Ridley Scott – filmy reżysera. Najlepsze filmy Ridleya Scotta

Każdy fan stylistyki postapo znajdzie tu coś dla siebie. Od produkcji science fiction, przez krwawe thrillery, aż po dramaty z inwazjami w tle. Mimo że filmy o przetrwaniu charakteryzują się zazwyczaj ponurą tematyką, nie oznacza to jednak, że ich oglądanie nie zapewni Ci świetnej rozrywki! Jeśli masz swój ulubiony tytuł, którego zabrakło na tej liście – koniecznie podziel się nim w komentarzu!

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *