clint eastwood

Rozrywka

28.09.2021 04:50

Najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem. Propozycje filmowe z legendą kina akcji

Filmy i seriale
13
1
0
13
1

Clint Eastwood to legenda — aktor, reżyser i producent, który zrewolucjonizował kino akcji. W swoim bogatym dorobku ma wiele świetnych produkcji, ale które z nich są najbardziej polecane? Sprawdź najlepsze filmy w karierze Eastwooda!

Najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem

Choć niedawno skończył 91 lat, Clint Eastwood to legendarny twórca filmowy, który od początku swojej kariery nie zwalnia tempa i konsekwentnie tworzy filmy już siódmą dekadę. Najpierw tylko jako aktor, później także jako reżyser. Co w jego filmografii jest jednak najbardziej godne uwagi? Przyjrzyjmy się temu.

Dobry, zły i brzydki (1966)

Clint Eastwood zaczął robić swoje najlepsze filmy już jako aktor, gdy pracował z Sergio Leone przy kultowych spaghetti westernach. Najsłynniejszym z nich jest Dobry, zły i brzydki, w którym Eastwood wciela się w rolę bezimiennego rewolwerowca „Blondasa”. Film, pełen spektakularnych scen strzelanin, okraszony dodatkowo piękną muzyką Ennio Morricone, już w momencie premiery stał się jednym z najważniejszych dzieł lat 60.

Tylko dla orłów (1968)

Adaptacja powieści Alistaira MacLeana to kolejna produkcja, która ugruntowała pozycję amerykańskiego aktora jako wzoru klasycznej męskości. Clint Eastwood filmy wojenne robi do dziś (czego przykładem są choćby Listy z Iwo Jimy z 2006 r.oraz bliźniaczy Sztandar chwały z tego samego roku). Jednak Tylko dla orłów, gdzie Eastwood występuje u boku Richarda Burtona, to absolutna podstawa, jeśli chodzi o solidne produkcje opowiadające o drugiej wojnie światowej w sensacyjnym wydaniu.

Powiesić go wysoko (1968)

To zapewne mniej znana pozycja na tej liście, bo została niesprawiedliwie zapomniana. Eastwood w latach 60. był twarzą kina wojennego i westernowego — również za sprawą tej produkcji. Film w reżyserii Teda Posta opowiada historię rewolwerowca, który omyłkowo zostaje skazany na karę śmierci. Udaje mu się jednak uniknąć egzekucji. Dobre filmy Clinta Eastwooda mają to do siebie, że pojawia się w nich wątek zemsty. Tak też jest w tym wypadku — protagonista wyrusza na osobistą krucjatę mającą na celu odpłacenie swoim oprawcom pięknym za nadobne.

Sprawdź też: Kolejny filmy od Eastwooda – Cry Macho. Co wiemy o nim do tej pory?

Złoto dla zuchwałych (1970)

Na przełomie lat 60. i 70. filmy z Clintem Eastwoodem charakteryzowały się tym, że wszystkie powstawały w obrębie jednego lub dwóch gatunków. Eastwood grał więc wówczas albo żołnierza, albo kowboja. Złoto dla zuchwałych to, podobnie jak w przypadku Tylko dla orłów, filmowa adaptacja bestsellerowej powieści osadzonej w czasach drugiej wojny światowej. Warto zwrócić tutaj uwagę także na postaci drugoplanowe — Telly Savalas oraz Donald Sutherland absolutnie dominują ekran w każdej ze scen, w której się pojawiają.

Brudny Harry (1971)

Pierwszy etap kariery Eastwooda dobiegł końca w 1971 roku, kiedy wcielił się w bodaj najsłynniejszą ze swoich ról. Brudny Harry to dzieło Dona Siegela opowiadające o policjancie, który nie cofnie się przed niczym, by wprowadzić porządek i ład publiczny. Kultowa postać doczekała się jeszcze kilku następnych części, w tym choćby Siły Magnum z 1973 roku. Dziś wokół tej produkcji roztaczają się coraz to nowe dyskusje, a bardziej lewicowi krytycy z podejrzliwością przyglądają się, jaki przekaz polityczny wypływa z tego filmu.

Ucieczka z Alcatraz (1979)

Być może Clint Eastwood najlepsze filmy kręcił z Donem Siegelem? Oprócz serii o Brudnym Harrym obaj panowie współpracowali jeszcze przy Ucieczce z Alcatraz. To ciekawa pozycja w karierze Eastwooda, bo staje on niejako po drugiej stronie prawa. Jako więzień podejmuje się próby ucieczki ze słynnego Alcatraz. Niektórzy widzowie po latach dochodzą wręcz do wniosku, że jest to najlepsza produkcja o ucieczce z więzienia w historii. To mocne słowa, tym bardziej, że konkurencja w konkursie o takie miano z pewnością jest duża.

Bez przebaczenia (1992)

Patrząc na liczbę otrzymanych Oscarów, można dojść do wniosku, że Clint Eastwood najbardziej spełnił się w 1992 roku, gdy popełnił wybitny antywestern Bez przebaczenia. Gatunek, w którym Eastwood pracował od kilkudziesięciu lat, doczekał się w tym dziele pewnej rewizji. Na czym ona polegała? Przede wszystkim mistrz każe widzowi dwa razy zastanowić się nad tym, komu tak naprawdę kibicuje. To produkcja mierząca się z mitem Dzikiego Zachodu, ale jednocześnie aktywnie go odtwarzająca. Takie właśnie są filmy w reżyserii Clinta Eastwooda — mieszają ze sobą nostalgię i przewrotność. Warto przy tym wspomnieć, że jest to dzieło wyróżnione na gali Oscarów czterema statuetkami — w tym jedną dla najlepszego filmu i jedną dla najlepszego reżysera.

Na linii ognia (1993)

Na linii ognia opowiada o fikcyjnej próbie zamachu na prezydenta USA. Oczywiście tragedii zapobiec musi grany przez Clinta Eastwooda policjant Frank Horrigan, który staje naprzeciwko Mitcha Leary’ego (John Malkovich), szantażysty grożącego, że zabije głowę państwa. Produkcja w reżyserii Wolfganga Petersena (Okręt) trzyma w napięciu od początku do końca dzięki świetnej dynamice pomiędzy dwoma głównymi bohaterami. To także film w ciekawy sposób opisujący pewne paranoiczne lęki i pesymizm charakterystyczne dla USA lat 90.

Gran Torino (2008)

W wielu rankingach to Gran Torino wymieniane jest jako największe arcydzieło, jeśli chodzi o filmy z Clintem Eastwoodem. Tytuł odnosi się do klasycznego samochodu, który jest obsesją głównego bohatera o polskobrzmiącym nazwisku Walt Kowalski. Protagonista to weteran wojenny, a jego życie na emeryturze nacechowane jest dbałością o porządek i ład. Gdy w okolicy wprowadza się więc rodzina azjatyckiego pochodzenia, jego spokój zostaje zaburzony. To późny film w karierze Amerykanina, ale, co ciekawe, mierzący się z nowym dla niego tematem rasizmu. Po Gran Torino widać więc, że Clint Eastwood robi filmy, trzymając stale rękę na pulsie i wypatrując dla siebie nowych, aktualnych zagadnień.

Sprawdź: Nowa Diuna — co o niej wiemy? Data premiery, obsada, zwiastun

Przemytnik (2018)

Naprawdę imponujące jest to, że nie tylko jako reżyser, ale i aktor, Clint Eastwood filmy robi do dziś. Jedną z jego ostatnich produkcji był Przemytnik, w którym Amerykanin wciela się w rolę Earla Stone’a, 80-letniego emeryta na granicy bankructwa. Doprowadzony do ostateczności główny bohater przyjmuje ofertę przewozu pewnego transportu przez granicę meksykańsko-amerykańską. Tytuł filmu zdradza, kim niechcący staje się protagonista. To kolejna z niedawnych produkcji Eastwooda, które pochylają się nad amerykańską klasą robotniczą. Tak zwane „niebieskie kołnierzyki” to bohaterowie, którzy licznie zaludniają najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem. Widać, że pomimo niesamowitej kariery filmowej Eastwood wciąż stąpa twardo po ziemi i opowiada historie tych, z którymi los nie obszedł się tak życzliwie. Echa podobnych fascynacji można dostrzec w Richardzie Jewellu, czyli innym dziele Amerykanina z 2019 roku. Patrząc na jego ostatnie filmy, Clint Eastwood wcale nie zwalnia.

Nadchodzący film z Eastwoodem — Cry Macho

Już naprawdę niewiele zostało do premiery kolejnego dzieła Clinta Eastwooda, czyli produkcji pod tytułem Cry Macho. Polska premiera filmu jest zapowiedziana na 1 października 2021. Już po opisie fabuły widać, że Amerykanin zmierzy się z tematami bliskimi jego sercu już od początku kariery. Mowa tu o męskości, wątku odkupienia, ale i przemijaniu. Eastwood wcieli się w rolę emerytowanego gwiazdora rodeo, co wydaje się pewnego rodzaju żartem na temat własnej kariery. Imponującym pozostaje jednak fakt, że do przejścia na jakąkolwiek emeryturę 91-letniemu Eastwoodowi wciąż daleko.

Clint Eastwood robi filmy już siódmą dekadę i wciąż wydaje nowe produkcje porywające kolejne pokolenia widzów. To twórca, który według pewnej grupy krytyków ma już swoje najlepsze lata ma za sobą, aczkolwiek nie można mu odmówić wyjątkowej żywotności i zapału do zawodu. Głosy o końcu jego kariery wciąż wydają się więc mocno na wyrost. Kto wie, być może jeszcze nas czymś w swoich przyszłych produkcjach zaskoczy?

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *