arrowverse dc

Rozrywka

12.04.2022 12:27

Arrowverse – co to jest? Fikcyjne uniwersum DC Comics. Jak się w nim połapać?

Filmy i seriale
8
0
0
8
0

Arrowverse to uniwersum, które powinno zainteresować każdego fana DC. Losy Zielonej Strzały nierzadko prowadziły do spotkań z innymi bohaterami. Jakie są najpopularniejsze crossovery z Arrowverse? Jak oglądać poszczególne seriale chronologicznie?

Arrowverse – geneza pojęcia

Czym jest Arrowverse? Nazwa ta odnosi się do uniwersum telewizyjnego, którego produkcje opisują historie postaci znanych z komiksów słynnego wydawnictwa DC Comics. Geneza uniwersum jest związana z powstaniem pierwszego serialu – Arrow z 2012 roku opowiadającego uwspółcześnioną historię bohatera znanego jako Zielona Strzała.

Od tytułu pierwszego serialu powstało pojęcie „Arrowverse”, skupiające wszystkie powiązane ze sobą seriale z bohaterami marki DC. Uniwersum znane jest z tzw. crossoverów, czyli ze spotkań między postaciami różnych serialowych produkcji. Zazwyczaj przyciągają one większą uwagę fanów. Są też zazwyczaj realizowane z większą pompą i z pomocą większego budżetu. Wydarzenia mające miejsce w odcinkach crossoverowych nierzadko wpływają na całokształt telewizyjnego świata DC.

Warto zaznaczyć, że choć Arrow już dawno się skończyło, a sama stacja preferuje, aby nazywać to uniwersum The CWverse, tak fani jednak raczej za bardzo przyzwyczaili się do starej nazwy i do tej pory jest ona częściej używana.

arrowverse tapeta
Crossovery w Arrowverse cieszą się sporą popularnością. Teraz pozostaje pytanie – kiedy kolejny?

Które seriale należą do Arrowverse?

Seriale Arrowverse, powiązane ze studiem The CW Television Network, zasadniczo nie należą do DCEU, czyli DC Extended Universe. Są jednak z nim powiązane, istniejąc wspólnie w DC Multiverse. Do uniwersum Arrowverse należą Arrow, The Flash, DC’s Legends of Tomorrow, Supergirl, Black Lightning, Batwoman, Superman & Lois. Warto wspomnieć dodatkowo o seriach animowanych Vixen i Freedom Fighters: The Ray. Inne seriale DC, takie jak Watchman, Gotham, Lucifer, czy Titans nie należą do już do Arrowverse.

Sprawdź też: Najlepsi superbohaterowie – zestawienie najciekawszych postaci z filmów

Lista oficjalnych crossoverów

Seriale DC słyną z licznych eventów crossoverowych, czyli scalania się wątków dotyczących fabuły lub postaci znanych dotychczas z różnych produkcji. W ramach seriali spod szyldu Arrowverse często emitowane są specjalne odcinki crossoverowe, w których bohaterowie spotykają w wyjątkowych okolicznościach. Poniżej znajdziecie oficjalną listę odcinków specjalnych, w których siły połączyli bohaterowie DC.

Flash vs. Arrow

Kiedy w 2013 roku w mediach pojawiły się informacje o powstaniu nowego serialu w tworzącym się dopiero Arrowverse – The Flash, fani zaczęli spekulować, czy wydarzenia z seriali Arrow i The Flash będą się zazębiać. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Flash vs. Arrow to 8 odcinek pierwszego sezonu serialu The Flash, w którym pojawiła się postać Green Arrowa. To wydarzenie zapoczątkowało długą tradycję corssoverów, z których znane będzie uniwersum Arrowverse. W odcinku Flash vs. Arrow Barry, czyli Flash, łączy siły z drużyną Olivera, czyli Zielonej Strzały, aby pomóc w odnalezieniu tajemniczego mordercy korzystającego ze śmiercionośnych bumerangów. Między Flashem a Strzałą dochodzi jednak do starć, co wykorzystuje Rainbow Raider. Złoczyńca, władający mocą kontrolowania ofiar, chwyta Flasha w swoje sidła, który nagle przeciwstawia się Strzale.

Heroes Join Forces

Jako że Flash vs. Arrow okazał się wielkim telewizyjnym wydarzeniem i sukcesem, zarówno wśród krytyków, jak i widzów, nic dziwnego, że studio chciało powtórzyć tę formułę. Kolejnym serialem, po Arrow i The Flash, okazał się DC’s Legends of Tomorrow. Heroes Join Forces to event crossoverowy podzielony na dwa odcinki (pierwszy to 8 odcinek drugiego sezonu The Flash, a drugi – 8 odcinek 4 sezonu Arrow). Odcinek miał być pretekstem nie tylko do ponownego spotkania dwóch superbohaterów seriali. Posłużył także jako pilot do nowej produkcji telewizyjnej DC’s Legends of Tomorrow, po raz pierwszy prezentując nowych bohaterów.

World’s Finest

World’s Finest to tytuł odcinka, w którym po raz pierwszy w Arrowverse spotykają się Supergirl oraz Flash. Został on wyemitowany jako 18 epizod pierwszego sezonu serialu Supergirl. Flash przybywa niespodziewanie na alternatywną wersję Ziemi zamieszkiwaną przez Supergirl. Postaci szybko się zaprzyjaźniają, wspólnie szukając najlepszego sposobu na odesłanie Flasha do domu. Bohaterowie konfrontują się jednak z Livewire i Silver Banshee. Tytuł odcinka nawiązuje do serii komiksowej „World’s Finest”, w której Superman współpracował z różnymi bohaterami DC, w tym z Batmanem czy Flashem.

Invasion!

To aż trzyczęściowy crossover, który rozgrywał się na przestrzeni trzech seriali: The Flash, Arrow i DC’s Legends of Tomorrow. Siły łączą w nim bohaterowie wspomnianych seriali oraz Supergirl, czyli nowa bohaterka w uniwersum Arrowverse. Jako że za produkcją Supergirl, nowego serialu w Arrowverse, stoi ta sama ekipa odpowiedzialna za pozostałe seriale uniwersum, spotkanie bohaterów było jedynie kwestią czasu. W Invasion! superbohaterowie przeciwstawiają się wrogo nastawionym kosmitom zwanym Dominatorami. Crossover jest wyjątkowy także dlatego, że jest okazją, aby uczcić setny odcinek Arrow i podsumować dotychczasowe wydarzenia serialu i prekursora Arrowverse.

Duet

Duet to wyjątkowy odcinek crossoverowy, bo musicalowy. W 17 odcinku trzeciego sezonu serialu The Flash ponownie spotykają się Kara i Berry, czyli Supergirl i Flash. Supergirl zapada w tajemniczą śpiączkę. Następnie Flash zostaje uwięziony w podobnej hipnozie. Dwójka bohaterów budzi się, pozbawiona swoich mocy, w alternatywnej rzeczywistości, która w całości przypomina film musicalowy. Aby z niego uciec, bohaterowie muszą przestrzegać scenariusza, włącznie ze śpiewem oraz choreografią.

Crisis on Earth-X

Event crossoverowy Crisis on Earth-X rozgrywa się na przestrzeni aż czterech seriali: Supergirl, Arrow, The Flash i DC’s Legends of Tomorrow. Trwa więc cztery odcinki, co daje mu około 3-godzinny metraż. Z tego powodu można go traktować jako osobny film. Wydarzenia dotyczą równoległego świata Earth-X, na którym II wojnę światową wygrała III Rzesza, a światem rządzi nazistowski reżim z Dark Arrowem, odpowiednikiem Zielonej Strzały, w roli dyktatora. W dniu ślubu Iris i Barry’ego superbohaterowie zostają zmuszeni odeprzeć atak najeźdźców z wrogiego Earth-X, walcząc ze swoimi mrocznymi odpowiednikami.

Elseworlds

Crossover rozgrywany pomiędzy serialami The Flash, Arrow​​​​​ i Supergirl posłużył jako pilot do nowej produkcji telewizyjnej, jaką jest Batwoman. Do świata Arrowverse zostają wprowadzone Batwoman i Lois Lane. Po raz pierwszy w uniwersum pojawia się również Gotham City. Bohaterowie trafiają tam, aby skonfrontować się z doktorem Johnem Deeganem pracującym w Arkham Asylum. Mężczyzna, dzięki posiadaniu Księgi przeznaczenia, mógł dowolnie zmieniać rzeczywistość, spisując ją na nowo zgodnie ze swoją wolą. Efektem tego stała się zamiana między Zieloną Strzałą a Flashem – Oliver stał się Flashem, a Barry – Zieloną Strzałą. Ponownie akcja dotyczy mnogości alternatywnych rzeczywistości oraz multiwersów. Warto też dodać, iż w tym crossoverze John Wesley-Shipp ponownie wcielił się w rolę Flasha, którą odgrywał w latach 90!

Crisis on Infinite Earths

Crisis on Infinite Earths uznawany jest za najbardziej ambitny crossover w historii uniwersum i na pewno jeden z największych w historii telewizji.. Jego wydarzenia miały mieć o wiele większe znaczenie dla świata Arrowverse oraz DC niż poprzednie specjalne odcinki. W Crisis on Infinite Earths spotkało się ze sobą wiele filmowych i serialowych postaci, nie tylko tych pochodzących z uniwersum Arrowverse. Mowa tu nie tylko o takich serialach, jak Titans czy Swamp Thing. Na ekranie pojawił się jeszcze m.in Ezra MIller jako Flash, Burt Ward jako Robin czy nawet Kevin Conroy jako Bruce Wayne!

 Został podzielony na aż 5 części i rozgrywa się na kanie Supergirl, Batmowan, The Flash, Arrow, DC’s Legends of Tomorrow (a także dodatkowo w Black Lightning). Akcja rozgrywa się wokół kryzysu związanego z Anty-Monitorem, przeciwieństwem Monitora próbującego ocalić świat. Anty-Monitor, złoczyńca o ogromnej mocy, grozi zniszczeniem całej rzeczywistości. Do walki z nim stają superbohaterowie z różnych światów. Wydarzenia z tego crossovera wpłynęły na fabuły wszystkich wówczas emitowanych seriali z Arrowverse. Bohaterowie poszczególnych produkcji w późniejszych odcinkach zmagali się ze skutkami wydarzeń z Crisis on Infinite Earths.

Armageddon

Crossover ten rozgrywa się przez 5 odcinków, jednak przebiega wyłącznie w obrębie jednego serialu. Armageddon otwiera 8 sezon The Flash. Wydarzenia ponownie dotyczą najazdu wrogich sił z kosmosu. Flash i jego drużyna muszą stanąć w walce z potężnym Despero. W międzyczasie bohater podróżuje do przyszłości, w której nie wszystko wydaje się takie, jak powinno. Aby wszystko wróciło na właściwe tory i udało im się pokonać wroga i Eobarda Thawne’a, czyli reverse-Flasha, bohaterowie muszą prosić o pomoc swoich starych przyjaciół. W wydarzeniu biorą udział między innymi Flash, Ray Palmer, Black Lightning czy Sentinel.

W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale od DC Comics?

Każdy osobny serial należący do Arrowverse jest osobną produkcją, która prezentuje daną historię. Fani uniwersum namawiają jednak, by oglądać je w odpowiedniej kolejności. Pomoże to zrozumieć wszelkie powiązania i niuanse zachodzące między bohaterami istniejącymi w uniwersum i spotykającymi się w crossoverowych odcinkach. Jak oglądać seriale Arrowverse?

arrowverse crossovery
Choć Arrowa już nie ma, tak wciąż pozostało sporo seriali w Arrowverse, a nowe dalej powstają! | źródło: materiały prasowe

Jako że Arrow jest pierwszą produkcją i podstawą całego uniwersum, warto od niego zacząć swoją przygodę z Arrowverse. W drugim sezonie Arrow pojawia się Barry Allen, czyli Flash. Trzeci sezon Arrow warto więc oglądać równocześnie z pierwszym sezonem The Flash. Po obejrzeniu pierwszego sezonu warto oglądać kolejne odcinki równocześnie z odcinkami nowego serialu DC’s Legends Of Tommorow. Następna produkcja w kolejce Arrowverse to Supergirl oraz Batwoman.

Jeśli chodzi o filmy, można oglądać produkcje długometrażowe od DC zgodnie z chronologią ukazywania się. Wówczas pierwszym filmem będzie Człowiek ze stali z 2013 roku, a ostatnim Legion samobójców: The Suicide Squad z 2021 roku. Fanom, którym zależy na jak najdokładniejsze zaznajomienie się ze światem przedstawionym, polecamy kolejność zgodna z wewnętrzną chronologią przedstawianych wydarzeń.

Sprawdź też: Najlepsze filmy 2022 – co będzie warto obejrzeć w tym roku?

W takim wypadku zacząć należy od filmu Wonder Woman, a następnie Wonder Woman 1984. Kolejno należy zobaczyć filmy z Supermanem, czyli Człowiek ze stali, Batman v Superman: Świt sprawiedliwości. Następnie Legion samobójców, Liga Sprawiedliwości (lub Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera), Aquaman, Shazam!, Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn), a jako ostatnie – Legion samobójców: The Suicide Squad.

Arrowverse wzbogaca świat DC o kultowych superbohaterów, dając im nowe życie i osadzając w realiach współczesności. Choć serialów Arrowverse jest wiele, największymi i najważniejszymi wydarzeniami są coroczne eventy crossoverowe, które prezentują wydarzenia niezwykle ważne dla uniwersum serialowego i samego DC. Aby połapać się w zawiłym świecie superbohaterów, warto śledzić akcje poszczególnych crossoverów, które wyraźnie wpływają na losy herosów.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *