co to jest matrix

Rozrywka

12.02.2023 15:32

Co to jest Matrix? Odpowiadamy!

Filmy i seriale
3
0
0
3
0

Co to jest Matrix i czym się charakteryzuje? Poznajcie jego definicję, dowiedzcie się, jaki wpływ na współczesne kino miał kultowy film o tym tytule i dlaczego wciąż fascynuje on widzów na całym świecie. Zapraszamy do lektury.

Poruszenie wielu filozoficznych wątków, widowiskowość, a przede wszystkim kasowy hit i tytuł, który ogromnie wpłynął na popkulturę – tym właśnie był Matrix, jedna z najwybitniejszych serii kina science-fiction w historii. Czym jednak jest Matrix, dlaczego tak mocno wpłynął na kino i dlaczego warto jest się tym filmem zainteresować?

Matrix: co to jest i skąd pochodzi?

Co to jest Matrix? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które oglądały film braci, a teraz właściwie sióstr Wachowskich. Przede wszystkim warto pamiętać, że Matrix to seria filmów, które opowiadają historię Neo. Do tej pory powstały cztery części, a pierwsza z nich trafiła do kin w 1999 roku. Film wywołał niemałe zamieszanie w świecie kina i do tej pory jest uważany za kultowy. Nie ma się co dziwić, ponieważ jego fabuła jest niezwykle interesująca, a sam film jest bardzo dobrze zrobiony.

Główna postać z Matrix - Neo
Główny bohater serii filmów Matrix – Neo | Źródło: people.com

Bracia Wachowscy sami wpadli na scenariusz filmu. Przede wszystkim jest on oparty na teorii symulacji, która twierdzi, że żyjemy jedynie w symulacji komputerowej. Warto pamiętać, że w tamtych latach technologia rozwijała się niezwykle szybko, w związku z czym ludzie faktycznie wierzyli w tego typu teorie. Matrix jest próbą rozprawienia się z tego typu dywagacjami. Sam Matrix to symulacja, która jest jedynie sztucznym światem stworzonym dla zniewolonych ludzi.

Film, który zmienił oblicze kina, czyli Matrix w pigułce

Siostry Wachowskie faktycznie wpadły na znakomity pomysł rewolucji w kinie. Nie chodzi jedynie o oryginalną fabułę, która rzeczywiście jest fascynująca. Chodzi również o wiele technologii, które zostały wykorzystane w filmie. W tamtych latach robił on niesamowite wrażenie, ponieważ skorzystano z długiej listy efektów specjalnych. Udało się to osiągnąć przede wszystkim poprzez duży budżet na realizację, który otrzymał film Matrix. Z perspektywy czasu z pewnością się to opłaciło.

Sprawdź też: Matrix – kultowa seria, która zmieniła oblicze kina

Skorzystano z pomocy wielu specjalistów, aby sprawić, że sceny walki są niezwykle realistyczne. Do nakręcenia filmu wykorzystano najnowsze kamery, które pozwoliły na uchwycenie kultowych scen z unikaniem kul, w których wykorzystano „bullet time”. Na uzyskanie tego efektu pozwoliła najnowsza technologia cyfrowa, wykorzystująca ogromną liczbę aparatów fotograficznych. Wiele scen także zostało uzupełnione przez techniki CGI, co pozwoliło na uzyskanie niesamowitych efektów jak na tamte czasy.

Matrix – mit czy rzeczywistość?

Warto pamiętać, że Matrix Trylogia to również filmy, które nawoływały do przemyśleń. Przede wszystkim dotyczyły one teorii symulacji, jednak warstw Matrixa jest niezwykle dużo. Dużą uwagę przykładała do tego Lana Wachowski. Z powodu wykorzystania popularnego tematu życia-snu, Matrix skłonił wiele osób do refleksji. W filmie widać jednak także dużo więcej nawiązań do różnych tematów religijnych i filozoficznych.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Oczywiście ciężko wyobrazić sobie świat, w którym Matrix przejął nad nami kontrolę — według twórców filmu jest to niemal niemożliwe. Dystopijny świat jest raczej negatywną wizją w przyszłości, w której to technologia przejęła władzę nad nami. W związku z tym faktycznie wiele osób odebrało go jako ostrzeżenie przed tym, co może nadejść w przyszłości. Warto pamiętać, że przy tym film posiada swojego pozytywnego bohatera, czyli Neo.

Co skrywa Matrix? Krótka analiza kultowego filmu

Obsada Matrixa jest również niesamowicie ciekawa. Zdecydowanie jest to jedna z kultowych ról Keanu Reevesa. Wiele osób kojarzy go właśnie przede wszystkim z roli Neo. Wcielił się on w głównego bohatera w znakomity sposób. Rozpatrując Matrixa na poziomie symulacji świata rzeczywistego, jest on bardzo realistycznym filmem. Przejęcie w przyszłości władzy przez maszyny wcale nie jest takie niemożliwe, a w Matrixie przedstawiono to w znakomity i niezwykle dogłębny sposób.

Wirtualna rzeczywistość nie jest odpowiednia dla bohatera. Decyduje się on na wybranie czerwonej pigułki, dzięki czemu dołącza do anarchii i walczy z maszynami odpowiedzialnymi za symulację. W przypadku wybrania niebieskiej pigułki pozostałby on w swoim świecie, w którym wciąż byłby wykorzystywany jako zwykły element sytuacji. Maszyny wykorzystywały tam ludzi jak baterie. Wybór pigułki był więc niezwykle istotny z punktu widzenia fabuły i dalszego życia głównego bohatera.

Sprawdź też: Matrix Zmartwychwstania – recenzja. Jak poznałem waszą Macierz

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *