Martin Scorsese

Rozrywka

22.02.2022 12:35

Martin Scorsese – najpopularniejsze tytuły amerykańskiego reżysera

Filmy i seriale
5
0
0
5
0

Martin Scorsese – filmy tego reżysera zna chyba każdy. W artykule omawiamy życiorys twórcy i jego najlepsze produkcje, które koniecznie musisz znać. Zobacz, jaką drogę w świecie kina przeszedł Martin Scorsese i sprawdź kultowe tytuły z naszej listy.

Martin Scorsese – krótki życiorys, nagrody

Martin Scorsese urodził się 17 listopada 1942 roku w Nowym Jorku. Reżyser posiada włoskie korzenie, a jego rodzice byli aktorami. Ze względu na problemy zdrowotne w dzieciństwie nie mógł uprawiać sportu i bawić się z innymi dziećmi, więc rodzice często zabierali go do kina. Był związany z filmami od najmłodszych lat.

Co ciekawe, Scorsese po szkole średniej chciał zostać księdzem, jednak po roku zrezygnował. Podczas studiów w Tisch School of the Arts nakręcił swoje pierwsze, krótkie filmy. W 1967 roku zadebiutował jego pierwszy film pełnometrażowy – Kto puka do moich drzwi. Lata 70. to praca jako asystent reżysera i poznanie wielu ważnych osób z branży dla Scorsese. W 1974 roku stworzył film dokumentalny o swoim pochodzeniu i historii, Italianamerican, do którego zaangażował rodziców.

Dwa lata później zadebiutował jeden z najważniejszych filmów reżysera, czyli Taksówkarz z Robertem De Niro i Jodie Foster. W latach 80. Martin Scorsese trafił do szpitala wskutek częstego zażywania narkotyków. Wtedy w wyjściu z kryzysu pomógł mu Robert De Niro, z którym następnie stworzył jedną ze swoich wybitniejszych produkcji, Wściekły byk. W 1986 roku wyreżyserował teledysk Michaela Jacksona do utworu Bad. Duży rozgłos i kontrowersje przyniosło mu Ostatnie kuszenie Chrystusa z 1988 roku.

W latach 90. Scorsese tworzył zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty. Ukazali się wtedy m.in. Chłopcy z Ferajny. W 2002 roku odbyła się premiera filmu Gangi Nowego Jorku z Leonardo DiCaprio, który od tego momentu często pojawiał się w produkcjach reżysera. Cztery lata później pojawiła się Infiltracja, która okazała się międzynarodowym hitem. Po 2010 roku Scorsese zasłynął takimi produkcjami jak: Wyspa tajemnic, Wilk z Wall Street, Irlandczyk czy Hugo i jego wynalazek.

Martin Scorsese, DiCaprio i De Niro
Martin Scorsese z duetem swoich ulubionych aktorów: Robertem De Niro i Leonardo DiCaprio

W 2021 roku na platformie Netflix zadebiutował serial dokumentalny Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto. Następnie, w tym samym roku ruszyły zdjęcia do nadchodzącej adaptacji książki Davida Granna, czyli Killers of the Flower Moon. W kryminale wystąpią Leonardo DiCaprio i Robert De Niro. Scorsese w trakcie swojej dotychczasowej kariery został nagrodzony kilkoma Złotymi Globami, Oscarem, Złotą Palmą czy nagrodą BAFTA. Poza tym otrzymał też mnóstwo nominacji, a także Złotego Lwa za całokształt twórczości. Ma cztery byłe żony, a jego aktualną małżonką od 1999 roku jest Helen Morris.

Filmy Martina Scorsesego, które przyniosły rozgłos na wczesnym etapie kariery

Martin Scorsese jest obecny w przestrzeni filmowej od dziesięcioleci. Poniżej przygotowaliśmy listę produkcji, dzięki którym można prześledzić rozwój twórcy na przestrzeni lat. Oto tytuły filmów Martina Scorsesego, które musisz znać.

Sprawdź też: Ridley Scott – filmy reżysera. Najlepsze filmy Ridleya Scotta

Ulice nędzy (1973) – pierwszy film Scorsesego z Robertem De Niro

Jeden z pierwszych i jakże ważnych filmów reżysera, Ulice nędzy, zadebiutował w 1973 roku. W rolach głównych wystąpili Harvey Keitel i Robert De Niro. Wcielili się w dwóch przyjaciół, Charlie’ego i Johnny’ego, mieszkających we włoskiej dzielnicy Nowego Jorku. Charlie (Keitel) jest członkiem mafii, a jednocześnie katolikiem, co sprawia, że jest nieco rozdarty. Jego kumpel, Johnny (De Niro), to lekkomyślny, zadłużony hazardzista. Ich relacja nie pomaga Charlie’emu w przestępczej karierze, a ponadto spotyka się on w tajemnicy z kuzynką Johnny’ego. Poza wyreżyserowaniem filmu Scorsese był także współautorem scenariusza, który napisał wraz z Mardikiem Martinem.

Taksówkarz (1976) – nowojorska walka ze złem

Kolejną produkcją Scorsesego z Robertem De Niro w roli głównej był Taksówkarz. W obsadzie znaleźli się też Jodie Foster, Albert Brooks i Harvey Keitel. Niestabilny emocjonalnie weteran wojenny Travis, zatrudnia się jako taksówkarz w Nowym Jorku. Dostrzega, że wokół niego aż roi się od przemocy i zła, więc postanawia, że musi z tym walczyć. Stara się też pomóc młodej prostytutce, którą często spotyka podczas swoich nocnych kursów. Film zdobył cztery nominacje do Oscara, dwie do Złotych Globów i zwyciężył w trzech kategoriach BAFTA. Był to początek współpracy Scorsesego ze scenarzystą Paulem Schraderem.

Taksówkarz
Taksówkarz to jeden z najważniejszych filmów w dorobku Scorsese, a także początek wielkiej kariery Roberta De Niro | Źródło: rogerebert.com

Chłopcy z Ferajny (1990) – klasyk nad klasykami

W 1990 roku zadebiutował film Chłopcy z Ferajny. W obsadzie produkcji znaleźli się m.in.: Robert De Niro, Joe Pesci, Ray Liotta, Samuel L. Jackson, Paul Sorvino czy Lorraine Bracco. De Niro wcielił się w postać gangstera, który przyjmuje pod swoje skrzydła kilku młodych „adeptów”. Głównym bohaterem filmu jest Henry Hill, który opowiada widzom swoją historię życia w gangsterskim świecie. W produkcji przenikają się losy gangsterów z Nowego Jorku oraz mafii sycylijskiej. Wszystko to składa się na brutalny obraz codziennego życia gangsterów, prezentujący ich mniej i bardziej szkodliwe występki. Joe Pesci za swoją rolę w Chłopcach z Ferajny został nagrodzony Oscarem. Poza tym film zdobył wiele nominacji do Oscarów czy Złotych Globów i otrzymał pięć nagród BAFTA.

InfIltracja i Oscar za Najlepszego Reżysera

Martin Scorsese był kilkakrotnie nominowany do Oscarów w kategorii „Najlepszy reżyser”. Nominacje otrzymał m.in. za filmy: Wilk z Wall Street, Chłopcy z Ferajny czy Aviator. Nagrodę zdobył raz i miało to miejsce w 2007 roku. Statuetkę przyniósł mu wydany rok wcześniej film Infiltracja. Sama produkcja zgarnęła poza tym jeszcze trzy statuetki – za najlepszy film, montaż i scenariusz adaptowany. W obsadzie Infiltracji znaleźli się m.in.: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Vera Farmiga, Jack Nicholson, Alec Baldwin czy Martin Sheen. Akcja Infiltracji rozgrywa się w Bostonie. Film opowiada o agencie policji, który pod przykrywką musi zostać członkiem mafii. Szybko mu się to udaje, a w tym samym czasie informator głównego gangstera tego gangu otrzymuje posadę w Wydziale Spraw Wewnętrznych. Bohaterowie odgrywani przez DiCaprio i Damona muszą walczyć o przetrwanie i o to, by ich działania nie wyszły na jaw.

Infiltracja - film Martina Scorsese
Infiltracja, czyli film obfitujący w gwiazdy kina, to także upragniony Oscar za reżyserie dla Scorsese. Po sześciu nominacjach! | Źródło: viaplay.se

Owocna współpraca z Martina Scorsesego z Leonardo DiCaprio

Poza Robertem De Niro w produkcjach Scorsesego najczęściej pojawia się Leonardo DiCaprio. Słynny aktor wystąpił w największych tytułach reżysera, takich jak Wyspa Tajemnic czy Wilk z Wall Street. Poniżej znajduje się lista tytułów z DiCaprio, które koniecznie musisz zobaczyć.

Gangi Nowego Jorku (2002) – XIX-wieczny Nowy Jork

Kostiumowy dramat gangsterski z 2002 roku, Gangi Nowego Jorku, został nagrodzony dwoma Złotymi Globami. Zdobył też wiele nominacji do Oscarów czy nagród BAFTA. Poza DiCaprio w filmie wystąpili także Cameron Diaz, Daniel Day-Lewis czy Jim Broadbent. Akcja produkcji rozgrywa się w XIX wieku w ubogiej dzielnicy Nowego Jorku. Amsterdam Vallon po kilkunastu latach nieobecności wraca do miasta i planuje zemścić się na człowieku odpowiedzialnym za śmierć jego ojca. W międzyczasie poznaje kobietę, Jenny, której przeszłość staje na drodze jego zamiarom. Akcja rozgrywająca się na tle wojny secesyjnej prowadzi głównego bohatera przez drogę ku przetrwaniu w bezlitosnym środowisku gangów.

Sprawdź też: Wiekopomny LotR i krwawe komedie – Peter Jackson. Sylwetka reżysera z Nowej Zelandii

Wyspa Tajemnic (2010) – miejsce odcięte od świata

Wyspa tajemnic to zaskakujący i niezwykle klimatyczny thriller psychologiczny, którego akcja rozgrywa się w połowie XX wieku na tytułowej tajemniczej wyspie. Znajduje się tam ośrodek dla chorych psychicznie przestępców. Szpital jest bardzo dobrze zabezpieczony, by nikt nie mógł z niego uciec. Pewnego dnia okazuje się jednak, że jedna z pacjentek zniknęła bez śladu. Na wyspę przybywa dwóch detektywów, którzy mają zająć się rozwiązaniem tej zagadki. Warunki atmosferyczne odcinają to miejsce od reszty świata, po czym dzieją się coraz dziwniejsze i zaskakujące rzeczy. Leonardo DiCaprio wciela się w jednego z detektywów, a poza nim w filmie można zobaczyć też takich aktorów jak Mark Ruffalo, Ben Kingsley czy Michelle Williams.

Wyspa Tajemnic
Wyspa Tajemnic | Źródło: roobla.com

Wilk z Wall Street (2013) – na podstawie prawdziwej historii

Wilk z Wall Street powstał na podstawie książki autobiograficznej Jordana Belforta. Belfort był maklerem giełdowym i jedną z najgłośniejszych postaci w historii Wall Street. Jego droga do zbicia fortuny była zaskakująco szybka i prosta. Zdobywał i wydawał kolosalne sumy każdego dnia. Kobiety, narkotyki i szalone imprezy stały się elementem codziennego życia, które zwróciło w końcu uwagę FBI. Obok DiCaprio w filmie pojawili się m.in. Margot Robbie, Jonah Hill czy Matthew McConaughey. Leonardo DiCaprio otrzymał za tę rolę Złotego Globa, a film zdobył kilka nominacji do Oscarów.

Sprawdź też: Ingmar Bergman – szwedzki reżyser pesymistycznych dramatów psychologicznych

Killers of the Flower Moon – najnowszy film Martina Scorsesego

Nadchodzącą produkcją Martina Scorsesego jest Killers of the Flower Moon. Film powstaje na podstawie książki Davida Granna, a w obsadzie, jak to u Scorsesego, zobaczymy m.in. Leonardo DiCaprio i Roberta De Niro. Poza nimi na ekranie pojawią się także Brendan Fraser, Jesse Plemons czy John Lithgow. Akcja przeniesie widzów do lat 20. XX wieku i skupi się na historii morderstw ludności Osagów w Stanach Zjednoczonych. Do zbrodni dochodziło niedługo po tym, jak na terenach zamieszkiwanych przez Osagów odkryto złoża ropy naftowej. Produkcja trafi zarówno do kin, jak i na platformę Apple TV+ najprawdopodobniej w 2022 roku.

Martin Scorsese to twórca, którego różnorodne filmy trafiają do szerokiego grona odbiorców. Ceniony reżyser współpracuje z największymi nazwiskami Hollywood, tworząc co chwilę kolejne wybitne dzieła. Daj znać w komentarzu, która produkcja Scorsesego jest Twoją ulubioną!

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się, jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *