Alfred Hitchcock

Rozrywka

05.04.2022 13:00

Alfred Hitchcock – mistrz suspensu w historii kina. Najważniejsze dokonania reżysera

Filmy i seriale
7
0
0
7
0

Każdy zna jego Psychozę i kultowe dreszczowce. Jakie filmy Alfreda Hitchcocka koniecznie musisz zobaczyć oraz jak prezentuje się biografia wybitnego twórcy – to wszystko w artykule!

Alfred Hitchcock – najważniejsze informacje o reżyserze

Alfred Hitchcock urodził się 13 sierpnia 1899 roku w Anglii. W szkole pasjonował się geografią a także interesował się mapami, w tym także rozkładami kolejowymi czy tramwajowymi (które namiętnie kolekcjonował, ucząc się ich nawet na pamięć). Dlatego też w jego filmach często można zobaczyć sceny związane z transportem szynowym. Jako nastolatek chciał zostać inżynierem, jednak przeszkodził mu w tym wybuch I wojny światowej. Po konflikcie zbrojnym zainteresował się pisaniem i pracował w wydawnictwie. Wtedy też zaczął pasjonować się kinem.

W 1919 roku rozpoczął pierwszą pracę w studiu filmowym. Kilka lat spędzonych na planach wielu produkcji poskutkowało w 1925 roku pierwszym, wyreżyserowanym samodzielnie przez Hitchcocka, tytułem – Ogrodem rozkoszy. Film, podobnie jak kolejna produkcja reżysera, czyli Orzeł górski, powstawał w Niemczech. Dwa pierwsze dzieła nie spotkały się z pozytywnym odbiorem. Wyprodukowany w Anglii The Ring z 1927 roku (do którego Hitchcock napisał też scenariusz) został bardziej doceniony przez krytyków.

Jego pierwszym thrillerem, który rozpoczął późniejszą lawinę pełnych intryg produkcji o mordercach, był Lokator. Hitchcock przez dekadę tworzył jeszcze na Wyspach, po czym przeniósł się do Hollywood. Tam podpisał kilkuletni kontrakt z producentem Davidem O. Selznickiem. W 1940 roku zadebiutował jego pierwszy amerykański film, który został nagrodzony dwoma Oscarami.

Alfred Hitchcock
Młody Hitchcock w trakcie kręcenia Ogrodu rozkoszy – swojego reżyserskiego debiutu | Źródło: twitter.com/NeoText_Films

Produkcje Hitchcocka stały się z czasem nieco bardziej różnorodne. Stworzył m.in. komedię Pan i Pani Smith. Na początku lat 40. stracił matkę i brata, co spowodowało poważne kłopoty w jego życiu osobistym. Zdecydował wtedy, że musi zadbać o swoje zdrowie. Po wojnie ponownie współpracował z Selznickiem, a wraz ze swoim przyjacielem, Sidneyem Bernsteinem, założył firmę producencką Transatlantic Pictures.

W 1948 roku zadebiutował pierwszy kolorowy film reżysera – Sznur. Lata 50. i 60. przyniosły mnóstwo nowych produkcji, w tym m.in. słynną Psychozę czy Ptaki. Ostatnie filmy reżysera powstały w latach 70. W 1976 roku opublikowana została Intryga rodzinna, która była ostatnim dziełem Hitchcocka. Twórca zmarł 29 kwietnia 1980 roku w Los Angeles.

Najlepsze filmy Hitchcocka

Filmografia Alfreda Hitchcocka obfituje w nagradzane i znane na całym świecie dreszczowce. Artysta istnieje w świadomości zarówno pasjonatów kina, jak i krytyków filmowych. Poniżej przygotowaliśmy listę szczególnie istotnych produkcji, których seanse będą niezbędne, by dobrze zapoznać się z twórczością artysty.

Lokator (1927) – pierwszy w historii dreszczowiec

Lokator zadebiutował w 1927 roku. Jest to film inspirowany historią Kuby Rozpruwacza. Opowiada o losach młodej kobiety, Daisy, która kierowana strachem przed działaniami seryjnego mordercy postanawia zamieszkać ze swoimi rodzicami. Ich dom często odwiedza policjant, więc dziewczyna czuje się tam bezpiecznie. Rodzice wynajmują jednak pokój obcemu współlokatorowi, który zaprzyjaźnia się z Daisy. Po czasie okazuje się, że nowy mieszkaniec być może nie jest tym, za kogo się podaje. W pisaniu scenariusza Alfredowi Hitchcockowi pomagał Eliot Stannard. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. June Tripp, Ivor Novello i Malcolm Keen. Niema produkcja jest jedną z najważniejszych pozycji w początkowej twórczości reżysera.

Alfred Hitchcock - Lokator
Lokator to pierwszy komercyjny sukces w dorobku reżysera | Źródło: intofilm.org

Zawrót głowy (1958) – współcześnie uznany za jeden z najwybitniejszych filmów reżysera

Pod koniec lat 50. XX wieku odbyła się premiera filmu Zawrót głowy z Jamesem Stewartem w roli głównej. Aktor wcielił się w rolę detektywa, który musi śledzić żonę przyjaciela, Madeleine (Kim Novak). Okazuje się, że kobieta ma myśli samobójcze, a sam śledczy cierpi na lęk wysokości. Podczas śledzenia każdego kroku Madeleine detektyw zaczyna mieć obsesję na jej punkcie. Akcja Zawrotu głowy rozgrywa się w San Francisco. Film zdobył dwie nominacje do Oscara, a także garść innych wyróżnień. Choć początkowo odbiór produkcji nie był najlepszy, dziś uważa się ją za jedno z najważniejszych dzieł w karierze Hitchcocka.

Północ, północny zachód (1959) – objęty konserwacją przez National Film Registry

Rok po Zawrocie głowy zadebiutował film Północ, północny zachód. Opowiada o Rogerze Thornhillu, który przypadkowo wpada w ręce szpiegów, uważających go za agenta CIA. Mężczyzna zajmujący się reklamą ledwo uchodzi z życiem i musi uciekać przed odpowiedzialnością za morderstwo, którego nie popełnił. W roli głównego bohatera wystąpił Cary Grant, a poza nim na ekranie można zobaczyć takie gwiazdy jak Eva Marie Saint, Jessie Royce Landis czy James Mason. Autorem scenariusza do produkcji był Ernest Lehman. Tytuł ten uzyskał trzy nominacje do Oscarów.

Psychoza (1960) – kultowa scena z Janet Leigh pod prysznicem

Psychoza to najbardziej znana produkcja Alfreda Hitchcocka, którą zrealizowano na podstawie wydanej rok wcześniej powieści Roberta Blocha. Opowiada o sekretarce Marion Crane, która ucieka ze skradzionymi pieniędzmi swojego szefa i zatrzymuje się w motelu. Przybytek prowadzi młody mężczyzna, Norman Bates, wraz ze swoją matką. Podczas gdy sekretarka bierze prysznic w swoim pokoju, Bates zadaje jej śmiertelne ciosy nożem. Partner i siostra Marion zatrudniają detektywa, by dowiedzieć się, jaki los spotkał dziewczynę. W rolę sekretarki wcieliła się Janet Leigh, a Batesa zagrał Anthony Perkins. Scena morderstwa pod prysznicem stała się już kultową i jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina. Janet Leigh za swoją rolę została nagrodzona Złotym Globem, a film nominowano w czterech oscarowych kategoriach.

Ptaki (1963) – film nagrodzony Złotym Globem

Trzy lata po Psychozie zadebiutował kolejny kultowy i uwielbiany do dziś film Hitchcocka, czyli Ptaki. Akcja produkcji rozgrywa się w nadmorskim miasteczku, którego mieszkańcy doświadczają nietypowej inwazji. Zlatują się tam dziwne ptaki, atakujące mieszkańców. Głównymi bohaterami filmu są Melanie i Mitch, którzy poznają się w sklepie zoologicznym. W roli Melanie występuje nagrodzona za tę kreację Złotym Globem Tippi Hedren, a w Mitcha wcielił się Rod Taylor. Autorem scenariusza do dreszczowca jest Evan Hunter.

Alfred Hitchcock przedstawia – serial emitowany w latach 1955-1962

W latach 50. i 60. XX wieku powstało siedem sezonów serialu Alfred Hitchcock przedstawia. Jest to seria niepowiązanych ze sobą odcinków reżyserowanych przez różnych twórców. Każdy z nich opowiada odrębną historię kryminalną. Dotyczą one najróżniejszych motywów – od kradzieży aż po brutalne morderstwa. Rola Hitchcocka w produkcji polegała na tym, że był on komentatorem przedstawianych obrazów. Jego wypowiedź emitowana była zarówno przed, jak i po odcinku. W 1958 roku serial zdobył statuetkę Emmy za reżyserię Roberta Stevensa.

Alfred Hitchcock przedstawia
W trakcie omawiania jednego z odcinków Alfred Hitchcock przedstawia | Źródło: metv.com

Przygody Trzech Detektywów – seria książek kryminalnych dla młodzieży

Figura Alfreda Hitchcocka to nie związek z filmami i programami telewizyjnymi. Jego nazwisko widnieje także na okładkach serii książek detektywistycznych dla młodzieży pt. Przygody Trzech Detektywów. Tak naprawdę reżyser nie jest autorem powieści, a jego nazwisko zostało użyte jedynie w celach promocyjnych. Za teksty odpowiada kilku autorów, w tym m.in. Robert Arthur. Historie opisane w książkach opowiadają o grupie młodocianych detektywów-amatorów. Są nimi Jupiter Jones, Pete Crenshaw i Bob Andrews.

Wiesz już, jakie są najlepsze filmy Hitchcocka i jak wyglądała droga twórcy na szczyt światowej kinematografii. Pionier dreszczowców na stałe zapisał się na kartach historii kina, wciąż zdobywając nowych miłośników na całym świecie. Koniecznie daj znać w komentarzu, który film Alfreda Hitchcocka jest Twoim ulubionym.

Zapoznaj się także z tekstami na naszym blogu, które dotyczą innych wielkich reżyserów:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *