survival horror obraz glowny

Rozrywka

12.08.2021 11:24

Gry typu survival horror – strach przez duże S. Najlepsze gry survival horror

Gry
10
0
4
10
0

Lubisz się bać? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! Prezentujemy najlepsze gry z gatunku survival horror, które przyspieszą bicie Twojego serca i zjeżą włos na głowie. W co po prostu trzeba zagrać, gdy idzie o gatunek survival horrorów?

Survival horror – czym jest w grach wideo i jakie były jego początki

Gatunek survival horror gromadzi gry, w których nagłe zwroty akcji i wyzwania to normalność. Gracz musi zmierzyć się z przeciwnikami, a jego głównym zadaniem jest walka o przetrwanie. Dominuje eksplorowanie otoczenia i podejmowanie kluczowych decyzji dla dobra bohatera lub ogółu społeczeństwa. Priorytet stanowi rozwiązywanie zagadek. Postacie nie mają silnej linii obrony – łatwo ulegają obrażeniom, a ilość amunicji i przedmiotów, które mogą zapewnić kontratak jest niewielka. Wszystkie gry opierają się na atmosferze grozy, miejsca są mroczne i ciemne.

Haunted House - pierwszy survival horror
Haunted House (1982) / Źródło: giantbomb.com

Za pierwszą grą gatunku survival horror uznaje się wyprodukowaną w 1982 roku Haunted House, której motywem przewodnim był tytułowy nawiedzony dom. Jest to jedna z pierwszych gier wideo z przewijaną grafika i polem gry bazującym na kilku poziomach. Nie jest to jednak produkcja, która wprowadziła termin „survival horror”. Nazewnictwo to zapoczątkowała firma Capcom podczas promocji gry Resident Evil w 1996 roku.

Najlepsze gry z gatunku survival horror

Gry survival horror doskonale budują napięcie i zapewniają dreszczyk emocji. Jeśli masz ochotę sprawdzić się w sytuacji, w której losy Twojej postaci zostaną poddane złowrogiemu działaniu duchów, obcych, przerażających bestii czy morderców, zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Zobacz: Polskie horrory – najlepsze polskie filmy grozy. Sprawdź te TOPowe tytuły!

Obcy: Izolacja – nieustanne zagrożenie, emocje gwarantowane

Jedną z najlepszych gier survival horror ostatnich czasów, inspirowaną filmem grozy, jest Obcy: Izolacja. Gracz wciela się w postać Amandy, córki głównej bohaterki filmowej serii Obcy – Ellen Ripley, po której ślad zaginął. Akcja dzieje się 15 lat po wydarzeniach przedstawionych w filmie, a celem misji jest odkrycie prawdy.

Obcy Izolacja - najlepszy survival horror ostatnich lat
Obcy: Izolacja / Źródło: gamerant.com

Wyobraź sobie, że przenosisz się na pokład stacji kosmicznej, a Twoim zadaniem jest przemierzanie zacienionych korytarzy i ucieczka przed Obcym, który podąża za Tobą krok w krok. Jesteś zdany na siebie, a wykonywane zadania wystawiają Cię na niebezpieczeństwo. Jedyną szansą jest wykazanie się sprytem – rozszyfruj pracę urządzeń, poszukaj kryjówek i odkryj prawdę zawartą w czarnej skrzynce. Gra pojawiła się na rynku w 2014 roku, jest dostępna na PC i konsolach: PS3, PS4, Xbox One i Xbox 360.

Seria Dead Space – Isaac Clarke versus potwory z najgorszego koszmaru

Podróż w przyszłość? Gracze trylogii Dead Space mogą przenieść się do kosmicznej przestrzeni, ale uważaj – pobytowi zagraża obecność Nekromorfów. Dead Space została okrzyknięta horrorem dekady – dopracowana grafika połączona z porywającą fabułą i elementami gatunku shooter doskonale wpisują się w klimat survival horroru. Gracz z perspektywy trzeciej osoby (TPP) eksploruje nieznane miejsca, które pozbawione są grawitacji. Pierwsza część wydana w 2008 roku pojawiła się na PC, PS3 i Xbox 360. W 2011 wydano jej kontynuację, a 2 lata później część trzecią.

Dead Space
Dead Space / Źródło: lenovogaming.pl

Główny bohater Isaac Clark przybywa na statek kosmiczny, by odnaleźć i naprawić pokład USG Ishimury. Na miejscu okazuje się, że załogę dotknęła inwazja wirusa, który przemienia towarzyszy w obcych Nekromorfów wykorzystujących martwe ciała do rozwoju gatunku. Ważna jest ucieczka, przełamywanie granic lęku i zdolność rozwiązywania zagadek logicznych. Przedmioty zbierane w świecie gry pozwolą Ci wymknąć się z mrocznej przestrzeni i ukończyć misję.

Seria Resident Evil – mówisz „survival horror”, myślisz o RE

Niekwestionowany klasyk gier typu survival horror to Resident Evil. Seria składa się z licznych głównych części, spin-offów i remake’ów, które urozmaicają akcję rozgrywaną w świecie opanowanym przez epidemię wirusa T. Zarażone społeczeństwo przemienia się w zombie. Zadaniem gracza jest zapanowanie nad rozprzestrzeniającą się infekcją i walka z korporacją Umbrella, która przyczyniła się do wybuchu zarazy.

Gameplay serii Resident Evil oparty jest o próbę przetrwania. Możesz zdobywać przedmioty, które wykorzystasz przy rozwiązywaniu zagadek, jednak stale musisz pamiętać o przeciwnikach. Szanse na pokonanie wrogów maleją wraz z ubywającą amunicją, a jej ilość w grze jest znikoma. Części: 5 i 6 odchodzą nieco od typowej dla pierwszych odsłon konwencji survival horroru. Akcja dominuje nad znanymi z początków serii zagadkami i eksplorowaniem otoczenia. Nowsze odsłony sięgają już jednak po klasyczną wersję Resident Evil – pełną napięcia atmosferę survival horroru. Część pierwsza, wydana w 1996 roku, dostępna jest na PC, PS1, SS i PSN.

Sprawdź: Potwór ze szklanego ekranu – Obcy, Predator, Pennywise i inne. Ich historia, filmy, w których występowały i inne informacje

The Forest – walcz o przetrwanie na niebezpiecznej wyspie

Nie masz ochoty walczyć z obcymi i potworami? Zagraj w The Forest – survival horror, w którym wrogiem jest tubylcze plemię kanibali. Akcja rozpoczyna się od katastrofy lotniczej. Eric LeBlanc i jego syn odzyskują przytomność przy wraku samolotu, jednak ich losy komplikują mieszkańcy lądu, którzy porywają dziecko. W świat grozy na wyspie wprowadza pierwszoosobowa perspektywa, dzięki której możesz wykonywać misję oczami bohatera.

The Forest survival horror
The Forest / Źródło: store.steampowered.com

Gracz w roli samotnego ojca musi przetrwać na nieznanej wyspie, zapewnić sobie pożywienie i narzędzia, które posłużą mu do uratowania syna. Podczas eksplorowania wyspy natrafisz na szereg podziemnych korytarzy, jaskiń i laboratoriów, gdzie możesz liczyć na scenerię wprost z horroru – zdeformowane ciała i czaszki. W każdej chwili może zaatakować Cię zmutowana bestia, dlatego warto zadbać o kryjówkę, która zapewni schronienie, zwłaszcza w nocy. Gra została wydana w 2018 roku na PC z systemem Microsoft Windows i PS4.

Chernobylite – nasz rodzimy akcent w temacie survival S-F/horror

Gra Chernobylite to survival horror od polskich twórców. Akcja rozgrywa się w Strefie Wykluczenia znajdującej się przy czarnobylskiej elektrowni jądrowej na Ukrainie. Miejsce to nie jest jednak opustoszałe, a obszar kontroluje wojsko. Wszystko przez odbywające się na tym terenie wykopaliska cennego surowca – czarnobylitu.

Polski Chernobylite
Chernobylite / Źródło: store.steampowered.com

Gracz musi przemierzyć teren pełen armii i krwiożerczych potworów powstałych po wybuchu reaktora, by odnaleźć zaginioną 30 lat temu narzeczoną. Możesz liczyć na zaskakujące zwroty akcji oraz pojawienie się potworów, których obecność przyspieszy bicie serca. Planuj każde działanie, zbieraj informacje i zarządzaj drużyną – pomoże Ci to poznać tajemnicę skrywaną w Prypeciu. Gra pojawiła się w fazie wczesnego dostępu w 2019 na platformie Steam.

SOMA – klimatyczna i mroczna fabuła

Czy może być coś straszniejszego od maszyn przejmujących kontrolę nad światem? Gra survival horror SOMA pokazuje, że tak, jeśli znajdziesz się razem z przebiegłą, sztuczną inteligencją na dnie Oceanu Atlantyckiego. Simon Jarrett – główny bohater – budzi się w ośrodku badawczym PATHOS-II, którym, jak się okazuje, zawładnęły maszyny. Jarret musi przeżyć, odkryć tajemnice związane z podmorskim ośrodkiem i się wydostać, a to wszystko w mroku i w obecności urządzeń czyhających na jego życie. Od 2015 roku gra dostępna jest na PC i PS4.

System Shock 2 – klasyk wśród survival horrorów

System Shock 2 to kultowa gra survival horror na PC, która stanowi drugą część wydanej w 1994 roku gry komputerowej. Akcja dzieje się kilkadziesiąt lat od wydarzeń z pierwszej części – główny bohater wybudza się z kriogenicznej śpiączki na statku kosmicznym Von Braun. Jego zadanie polega na odkryciu tajemnicy brutalnej rzezi, która spotkała jego załogę i zmieniła załogę w potwory żądne krwi. Twórcy gry zadbali o to, by nie zabrakło łamigłówek i logicznych wyzwań. Musisz wykazać się wiedzą i sprytem, a pokonanie przeciwników ułatwią Ci pokładowe dzienniki. Odpowiednio dobieraj broń, uważaj na wyczerpującą się amunicję i szukaj kryjówek, a dowiesz się, co tak naprawdę wydarzyło się na statku.

Od 2015 roku mówi się o wydaniu kontynuacji gry System Shock 2. Finansowanie System Shock 3 przejęła korporacja Tencent. Prace nad nową odsłoną trwają, ale termin premiery nie jest jeszcze znany.

System Shock 2
System Shock 2 / Źródło: store.steampowered.com

Seria Outlast – kryj się i przeżyj

Zestawienie najlepszych gier survival horror zamyka brutalna seria Outlast. Dziennikarz trafia na teren zakładu psychiatrycznego i chce poznać prawdę na temat tego miejsca. W grze przeplatają się elementy horroru gore i motywy religijne, które wzmagają uczucie strachu. To propozycja dla ludzi o silnych nerwach – brak tu dedykowanych narzędzi do obrony, a postać dysponuje jedynie kamerą, dzięki której możesz tworzyć notatki. O przetrwaniu stanowi umiejętność ukrywania się i wykorzystywania przedmiotów z otoczenia. Część pierwsza pojawiła się w 2013 roku na PC, a gracze mogą zmierzyć się również z wyzwaniami pojawiającymi się w kontynuacji Outlast 2.

Outlast 2
Outlast 2 / Źródło: store.steampowered.com

Gry typu survival horror wymagają od gracza logicznego myślenia, nawet w sytuacjach mrożących krew w żyłach. Liczy się spryt, odwaga oraz chęć odkrycia tajemnicy. Mroczne jump scare, wciągający gameplay, groźni przeciwnicy i ograniczone zasoby składają się na rozgrywkę pełną strachu. Jaka gra survival horror jest Twoim faworytem, a której nie udało Ci się ukończyć? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu!

10
0

Podziel się:

Komentarze (4)

System Shock 2 to klasyczny immersive sim. Co to za survival horror gdzie mogę robić save co 2 sekundy. To że można sie doszukać jakichś elementów survival horrorow w tej grze to nie znaczy że już nalezy do gatunku. Sorry za bałagan w komentarzach, ale nie da się tu odpowiedzieć na odpowiedź.

To klasyczny immersive sim. Co to za survival horror gdzie mogę robić save co 2 sekundy. To że można sie doszukać jakichś elementów survival horrorow w tej grze to nie znaczy że już nalezy do gatunku.

SS2 jest survival horrorem, powiem więcej – ta gra wyznaczyła pewne standardy dla tego gatunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *