1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Vampyr (PS4, PS5, Xbox One, XSX, Nintendo Switch, PC)

Rozrywka

26.10.2021 11:49

Vampyr (PS4, PS5, Xbox One, XSX, Nintendo Switch, PC)

Gry
10
1
0
10
1

Vampyr to przygodowa gra akcji stworzona przez studio Dontnod. Jako świeżo przemieniony przedstawiciel wampirów przyjdzie nam zanurzyć się w gotycką, nastawioną na fabułę przygodę w opanowanym przez tajemniczą zarazę Londynie.

Data premiery i twórcy

Premiera gry Vampyr miała miejsce 5 czerwca 2018 roku. Wydawcą było Focus Home Interactive, a twórcą znane z takich tytułów jak Remember Me czy nieoczekiwanego hitu Life is Strange, studio Dontnod Entertainment. Gra pierwotnie ukazała się na konsole PS4, Xbox One oraz na komputery osobiste.

Vampyr to gra twórców rewelacyjnego Life is Strange. Czy tytuł ten też daje radę? | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Resident Evil VII: Biohazard (PC, Xboxe One, PS4)

Gry podobne do Vampyr

O ile przygodowych gier akcji na rynku jest całkiem sporo, to nieczęsto ich przewodnią tematyką są wampiry. Dla szukających podobnego klimatu, elementów walki i bogatej narracji interesujące okazać się mogą:

 • Vampire the Masquerade: Bloodlines (PC) – czyli tytuł, który zna każdy miłośnik krwiopijców! Legendarny tytuł od Troika Games początkowo straszył bugami i kiepską optymalizacją, ale po załataniu problemów (w większości przez fanów) uchodzi za jeden z najbardziej klimatycznych tytułów o wampirach w historii gier;
 • seria Legacy of Kain (PC, PS2, Xbox) i jej dwie główne postacie — wampiry Kain i Raziel — znane są raczej starszym graczom, którzy już od lat czekają na kontynuację lub godny remake serii, lecz tytuły takie jak Soul Reaver nawet dziś potrafią utopić klimatem;
 • inFamous 2: Festival of Blood (PS3) to dodatek do podstawowej wersji gry, w którym przyjdzie nam się mierzyć z hordami wampirów;
 • The Sinking City (PC, PS4, XONE, Switch, PS5, XSX) to najmniej „wampiryczna” gra z tutaj wymienionych, ale cechuje się podobnym co Vampyr klimatem, no i nawiązuje do mitu Cthulhu, co gwarantuje “horrorowe” wrażenia!

Vampyr — oceny i opinie 

Vampyr spotkał się z mieszanym odbiorem i średnią ocen w okolicach 70% na Metacritic. Chwalono przede wszystkim elementy, w których studio Dontnod się niejako specjalizuje: świetną atmosferę i klimat XX wiecznego Londynu, bohaterów, gdzie każda z napotkanych osób jest dokładnie nakreślona i ma swoją rolę w świecie gry i naprawdę ciekawe podejście do tematyki, w tym wypadku wampiryzmu. 

Sama fabuła miała swoich zwolenników i przeciwników — podobała się narracja godna prawdziwej gotyckiej powieści i niejednoznaczne podejście do moralności. Głównymi zarzutami był jednak po prostu brak spełnienia obietnic w temacie konsekwencji podejmowanych wyborów i scenariusza żywo reagującego na poczynania gracza. O ile sama gra umożliwiała wybór sposobu rozgrywki i sporadyczne decyzje, gracze oczekiwali czegoś więcej.

To samo tyczyło się walki, która potrafiła według recenzentów sprawić radość, jednak kulała pod kątem płynności i animacji. Narzekano również na sterowanie, długie loadingi, brak dbałości w sferze technicznej, toporne mechaniki i generalny brak innowacyjności.

Reklama

”Mroczna atmosfera Londynu opanowanego przez epidemię naprawdę potrafi zachwycić i lekko przerazić. (…) Gdyby więcej popracować nad systemem walki, przemyśleć sposób, w jaki są prezentowane wybory i nieco rozbudować relacje z innymi postaciami, mógłbym ją polecić. Niestety tego nie zrobiono” (Grelg, SteamCommunity.com)

“Gdyby wszystkie elementy zostały wykonane z taką pieczołowitością jak historia, to rozmawialibyśmy o murowanym hicie, ale niestety nie wszystko udało się studiu DONTNOD tak, jakby tego chcieli. System walki jest niestety dość ubogi, i choć starcia potrafią sprawić sporo satysfakcji, to w którymś momencie przestałem czerpać z tych walk radość” (Taniecchochola, SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

20 października 2021 roku niespodziewanie ukazała się bezpłatna aktualizacja Vampyr dla konsol PS5 i Xbox Series X/S. Wersja na konsole nowej generacji wprowadziła płynność rozgrywki na poziomie 60 klatek na sekundę, obsługę rozdzielczości 1440p i niewielkie poprawki w sferze technicznej.

Zwiastun i gameplay

Zwiastun premierowy z czerwca 2018 roku. Przedstawia świat gry, głównego bohatera i jego motywacje, a także ogólny zarys fabuły. Prócz scen mających za zadanie wprowadzić w klimat rozgrywki niestety nie przedstawia żadnego gameplayu.

Fabuła i rozgrywka w Vampyr

W Vampyr wcielamy się w Jonathana E. Reida, lekarza wracającego z frontu pierwszej wojny światowej do rodzinnego Londynu. Niestety, zanim przyjdzie mu spotkać się z rodziną, zostaje on w tajemniczych okolicznościach przemieniony w wampira. 

Od tego momentu rozpoczyna się jego droga związana z pogodzeniem ze sobą natury lekarza i chęci pomagania ludziom z nowo nabytymi wampirycznymi instynktami. Dodatkowo w Londynie wybucha tajemnicza zaraza, której zwalczenie staje się głównym celem naszego bohatera.

Przy okazji prowadzonego śledztwa przyjdzie nam zwiedzić kolejne dzielnice Londynu. Wraz z postępami w grze teren gry poszerza się, a jego eksploracja jest dowolna. Na graczy czeka mnóstwo zakamarków i kolejnych tajemnic do zbadania.

Sprawdź też: Filmy o wampirach i wilkołakach – gdzie oglądać? Które filmy o wampirach i wilkołakach warto obejrzeć?

Podczas rozgrywki będziemy rozmawiać z mieszkańcami dotkniętego zarazą Londynu, wykonywać dla nich zadania poboczne, czy nawet, jak na lekarza przystało — leczyć. Możemy jednak również decydować o wyssaniu z nich krwi w celu zdobycia punktów doświadczenia, wykorzystywanego do rozwoju postaci i zdobywania nowych, wampirzych umiejętności.

Wszystko to przekłada się na możliwości bohatera w walce z napotkanymi przeciwnikami — łowcami wampirów, potworami i bossami, ale także na stabilność sytuacji w poszczególnych dzielnicach i życie ich mieszkańców. Przekłada się to na obecny w grze system moralności i mnogość podejmowanych decyzji, mających też wpływ na zakończenie gry. 

Multiplayer

Vampyr to produkcja nastawiona na rozgrywkę jednoosobową. Nie posiada trybu multiplayer

Wymagania sprzętowe Vampyr

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64 bits)
 • Procesor: Intel Core i3-2130 (3.4 GHz)/AMD FX-4100 (3.6 GHz)
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: 2 GB, GeForce GTX 1050 (Legacy GPU: GeForce GTX 660) / Radeon R7 370
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64 bits)
 • Procesor: Intel Core i7-3930K (3.2 GHz)/AMD Ryzen 5 1600 (3.2 GHz)
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: 4 GB, GeForce GTX 970 / GTX 1060 / Radeon R9 390
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni  

Aby zainstalować grę na konsolach, potrzebna jest następująca ilość wolnego miejsca: około 15 GB na PS4 i Xbox One, oraz ok. 7 GB na Nintendo Switch.

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.