1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Przydatne komendy do Minecrafta. Jak włączyć i korzystać z komend w Minecraft

Poradniki

2 tygodnie temu

Przydatne komendy do Minecrafta. Jak włączyć i korzystać z komend w Minecraft

Gry
10
2
1
10
2

Komendy do Minecrafta to coś, co urozmaici grę każdemu! Które z nich przydają się najbardziej podczas rozgrywki? Gdzie szukać kodów i jak je włączyć? Zobacz, jak w łatwy sposób możesz stać się mistrzem Minecrafta!

Kody i komendy do Minecraft – do czego się mogą przydać?

Rozgrywka w grze Minecraft polega głównie na budowaniu i niszczeniu bloków na losowo wygenerowanej mapie. Gracz ma do dyspozycji kilkadziesiąt różnych bloków, które mogą być wydobywane i przetwarzane na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje, takie jak np. emitowanie światła. Istnieją też bloki ruchome, do których zalicza się woda, ogień, lawa oraz portal. W grze można bawić się samemu lub z innymi, w trybie sieciowym.

Kody lub inaczej komendy, w Minecraft dają możliwość znacznego urozmaicania sobie rozrywki. Pozwalają np. na zmianę trybu gry, modyfikowanie zasad, wysyłanie wiadomości na czacie, włączanie konkretnych zjawisk atmosferycznych w grze oraz wiele innych ciekawych opcji, które przedstawimy Ci w dalszej części artykułu.

komendy do minecrafta
Źródło: wikihow.com

Jednakże komendy w Minecraft to nie tylko sposób na ułatwienie sobie rozgrywki. Szczególnie przydatne są w trybie sieciowym, ponieważ umożliwiają między innymi nadawanie statusu operatora (administratora) i pozwalają na kontakt z innymi graczami. Komendy w Minecraft zazwyczaj wymagają podania argumentu, czyli wskazania, kto jest przedmiotem lub odbiorcą danej operacji. Możesz to być Ty, inni gracze, moby (NPC, zwierzęta lub potwory w grze) albo wcześniej wspomniane bloki. Aby kody do Minecraft zadziałały, najpierw musisz je w poprawny sposób aktywować.

Jak włączyć komendy w Minecraft

Włączenie komend w Minecraft jest bardzo proste! Poniżej w kilku krokach pokażemy Ci jak to zrobić:

 1. Aby włączyć komendy w grze, najpierw musisz otworzyć konsolę komend, wciskając klawisz T.
 2. Następnie wybierz kod, który chcesz uruchomić. Wprowadzany kod zawsze musisz poprzedzić znakiem „/” i potwierdzić klawiszem Enter. Przykładowo, chcąc się teleportować, wpisujesz /teleport i wybierasz Enter.
 3. Po wpisaniu komendy wciśnij klawisz Tab. Sprawi to, że gra automatycznie przypisze komendzie argumenty.
Włączenie komendy
Źródło: alphr.com

Pamiętaj, aby upewnić się, że zaznaczyłeś możliwość korzystania z kodów. Aby to zrobić, musisz przejść do głównego menu gry, odnaleźć „Ustawienia” i przesunąć suwak przy opcji „Activate Cheats”. Dopiero wtedy komendy zadziałają. Większość komend możesz używać w Minecraft Java Edition oraz Minecraft Bedrock Edition (Windows 10 Edition), choć istnieją kody działające wyłącznie w jednej wersji gry.

Przydatne komendy Minecraft

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, komendy do Minecraft mogą być zarówno uniwersalne, jak i działające tylko w konkretnej wersji gry. Poniżej znajdziesz przydatne kody do gry, które zadziałają w Minecraft Java Edition oraz w wersji Windows 10 Edition.

 • /tp teleportacja z jednego miejsca w drugie. Jest to jedna z najbardziej przydatnych komend w Minecraft, która umożliwia szybkie przemieszczanie się pomiędzy światami w Minecraft. Jest ich kilka, dlatego ten kod daje możliwość bardziej strategicznej rozrywki. Ponadto możesz nim przenosić nie tylko swoją postać po mapie światów, ale również inne postaci, jak i przedmioty.
 • /summon przyzywa odpowiedni byt. Równie przydatny kod w grze, który pozwala na natychmiastowe dostarczenie do Twojej lokalizacji, czego tylko chcesz – przedmiotu, innego gracza lub moba.
 • /weather zmienia pogodę. Ciekawa komenda, która pozwala na określenie typu pogody, jaki zostanie ustawiony w świecie. Opcje, które masz do wyboru, to: clear, rain oraz thunder.
 • /locate pokazuje numeryczne dane określające położenie konkretnego punktu na mapie. W Minecrafcie istnieje wiele różnych tzw. struktur, które możesz odnaleźć, poruszając się po różnych światach. Dzięki tej komendzie natychmiast otrzymasz informację, gdzie znajduje się konkretna struktura. Wystarczy, że po wpisanej komendzie wpiszesz ID słowne struktury. Wykaz wszystkich struktur znajdziesz tutaj.
 •  /time ustawia czas świata. Po wybraniu tej komendy wystarczy wpisać „set” oraz „night” lub „day”, w zależności od tego, czy chcesz, aby w Twojej grze obecnie był dzień czy noc.
 • /kill zabija konkretnego gracza lub stworzenie.
 • /clear czyści cały ekwipunek gracza, niektórych bytów lub określony przedmiot.

Pamiętaj, że po wpisaniu konkretnej komendy, musisz określić również argument, którego ma ona dotyczyć. Mamy na myśli określonego gracza, moba, blok, strukturę itd. Mówiąc prościej, wpisując konkretny kod, musisz dać znać, czego dokładnie od niego oczekujesz.

Komendy do Minecraft Java Edition

Zobacz, których poleceń możesz użyć tylko podczas korzystania z Minecraft Java Edition:

 • /advancement komenda modyfikuje postępy gracza,
 • /bossbar tworzy lub zmienia pasek życia bossa (głównego gracza) przy wybranym mobie,
 • /data modyfikuje właściwości bytów oraz bloków,
 • /debug włącza ekran debugowania,
 • /function uruchamia funkcję z plików gry, która pozwala na wykonanie wielu poleceń naraz,
 • /publish udostępnia grę jednoosobową przez LAN (lokalną sieć komputerowa).

Komendy do Minecraft Windows Edition

Tak samo, jak w przypadku Minecraft Java Edition, komendy stosowane w Minecraft Windows Edition nie będą działy w przypadku innych wersji gry. Poniżej, przedstawiamy Ci kody, których możesz używać tylko w Minecraft Windows Edition:

 • /alwaysday – ustawia dzień jako jedyną porę w grze,
 • /daylock – zmienia cykl dnia i nocy w grze,
 • /save – zarządza różnymi zapisami na serwerze,
 • /mobevent – modyfikuje zdarzenie związane z mobami, przykładowo: występowanie wędrownego handlarza z lamami,
 • /setmaxplayers – pozwala na ustawienie maksymalnej liczby graczy,
 • /tickingarea – zarządza listą chunków (obszarów), w których akcja toczy się bez udziału gracza,
 • /toggledownfall – włącza lub wyłącza niekorzystne zjawiska atmosferyczne (burza, deszcz, śnieżyca),
 • /transferserver – przenosi gracza na serwer,
 • /wsserver – łączy się z serwerem WebSocket.

Serwer Minecraft – przydatne komendy

Jak już wiesz, w Minecrafta możesz grać pojedynczo lub z innymi użytkownikami. Aternos to witryna gdzie możesz stworzyć swój serwer lub dołączyć do wybranego. W sieciowej wersji gry na serwerze również możesz używać komend. Poniżej, przedstawimy Ci kilka kodów, z których warto skorzystać:

 • /op – nadaje graczowi status operatora,
 • /deop – usuwa graczowi status operatora,
 • /whitelist – pokazuje listę wszystkich graczy na białej liście, czyli na głównym serwerze,
 • /say – wysyła wiadomość do wszystkich graczy na chacie,
 • /ban – umieszcza nick gracza na czarnej liście, co oznacza, że nie może się on już z nim połączyć,
 • /pardon usuwa gracza z czarnej listy, umożliwiając mu ponowne połączenie,
 • /kick – rozłącza gracza z serwerem, wyświetlając mu opcjonalny powód.

Niektóre z nich (whitelist, ban, pardon oraz kick) działają tylko w wersji Minecraft Java Edition.

Wszystkie komendy do Minecraft – gdzie znaleźć?

Pamiętaj, że komendy, które zostały przez nas wymienione w artykule to tylko niektóre, których możesz użyć w trakcie gry. Wykaz wszystkich poleceń do Minecraft znajduje się na wiki poświęconej grze Minecraft. Znajduje się tam specjalna zakładka ze wszystkimi, dokładnie opisanymi kodami oraz z informacją, w jakich wersjach gry możesz ich używać.

Zobacz też: Cheaty i kody do Red Dead Redemption 2. Ułatw sobie swój żywot kowboja!

Treści zawarte w tej zakładce na pewno wzbogacą Twoją grę w nowe, przydatne kody do Minecrafta. Mamy nadzieję, że nasz artykuł skutecznie pomógł Ci w zrozumieniu, po co stosuje się komendy w Minecrafcie, jak z nich korzystać i w jaki sposób je włączyć.

10
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.