jak stworzyć serwer minecraft

Poradniki

02.03.2022 13:28

Jak stworzyć serwer Minecraft? Podpowiadamy!

Gry
37
4
1
37
4

Jak stworzyć serwer Minecraft? Choć gra Markusa Perssona zadebiutowała lata temu, to wielu z Was nadal może nie wiedzieć jak tego dokonać.  Własny serwer, na który zapraszać będzie można tylko wybrane osoby. W związku z tym, przygotowaliśmy niniejszy poradnik, który Wam to ułatwi.

Serwer Minecraft może być postawiony na dwa sposoby: wynajmując serwer od usługodawcy lub stawiając go na własnej, prywatnej maszynie. Pierwszy sposób wiąże się z miesięcznymi opłatami, jednak jest on zdecydowanie prostszy do wprowadzenia w życie. W tym tekście skupimy się na stworzeniu serwera, który będzie działał na naszym komputerze. I to całkowicie za darmo!

Jak stworzyć własny serwer Minecraft za darmo?

Dobre i te gorsze strony tego rozwiązania zostały naświetlone, pora zabrać się do pracy i stworzyć swój własny serwer – na którym to właśnie Ty, a nie nikt inny, będzie dyktował wszelkie warunki. Jak stworzyć własny serwer Minecraft za darmo?

 1. Pierwszym krokiem, który trzeba będzie wykonać jest pobranie programu Java – będzie on niezbędny przy konfiguracji własnego serwera. Możesz go pobrać ze strony java.com. Po pobraniu aktualnej wersji Javy, zainstaluj ją na swoim komputerze
 2. Następnym krokiem powinno być ściągnięcie pliku server.jar. Jest on dostępny na stronie minecraft.net.
 3. Otwieramy plik server.jar. Naszym oczom ukazują się nowe pliki – jednym z nich jest dokument tekstowy „eula”. Musimy go lekko zmodyfikować, aby nasz serwer nie wyłączał się automatycznie z powodu braku akceptacji licencji. Otwieramy go i zmieniamy wartość „eula=false” na „eula=true”.
 4. Ponownie otwieramy plik server.jar, który po akceptacji licencji, zachowa się inaczej. Naszym oczom ukaże się więcej nowych plików, które zostaną wczytane przez grę

Tworzenie serwera Minecraft na tym etapie jest zakończone pod jednym warunkiem: jeśli Twoi znajomi lub rodzeństwo korzysta z tego samego połączenia internetowego co Ty. Wystarczy włączyć Minecrafta i w zakładce Multiplayer powinni być w stanie dostrzec serwer i dołączyć do niego – warto jednak pamiętać, że wersje gry muszą się zgadzać i każdy kto chce dołączyć na Twój serwer, musi posiadać wersję zgodną z tą, którą posiadasz.

Sprawdź też: Kamień szlifierski w Minecraft – jak go zrobić? Poradnik

Zapraszanie osoby spoza Twojej sieci/innego wifi/innego IP

Sprawa komplikuje się, gdy rodzina lub znajomi mieszkają poza Twoim domem i korzystają z innego połączenia (mają inny numer IP etc.). Na tym etapie prac, które ukończyłeś do tej pory i mimo najszczerszych starań, nie będą oni w stanie dołączyć do Twojego serwera. Jest na to kilka rozwiązań. Jednym z nich jest przekierowanie portów, drugim zaś korzystanie z aplikacji, które tworzą wirtualną sieć prywatną.

Przekierowanie portów

Nie będziemy ukrywać, że procedura przekierowania portów jest skomplikowanym zadaniem, którego niewłaściwe przeprowadzenie może narazić na niebezpieczeństwo Twoją sieć. Sugerujemy zatem, abyś ominął ten krok jeśli nie czujesz się na siłach, by go poprawnie przeprowadzić. Ewentualnie, możesz skorzystać z pomocy osoby, która posiada odpowiednią wiedzę w tym temacie.

Minecraft - jak stworzyć serwer minecraft

Przekierowanie odpowiednich portów pozwoli Twoim znajomym na dołączenie do serwera postawionego na Twojej prywatnej sieci domowej. Opis tej procedury będzie się różnił w zależności od rodzaju routera z którego korzystasz – będziesz zmuszony znaleźć odpowiednie tutoriale w sieci, gdyż wszelkie zmiany poczynione w tym temacie, muszą zostać zrealizowane przez router.

Na tym etapie musisz znać także konkretny numer portu dla Minecrafta jest to 25565. Z poziomu ustawień routera, będziesz mógł wybrać z listy interesującą Cię aplikację, wtedy port i protokół powinny załadować się automatycznie. Jeśli nie, skorzystaj z numeru przedstawionego powyżej. Pamiętaj jednak aby zastosować dokładnie ten numer, inna konfiguracja nie będzie działać.

Twój router może na tym etapie przygotować zarezerwowany adres IP, który podasz osobom chcącym wejść na Twój serwer. Jeśli jednak się tak nie stanie, będziesz musiał użyć swojego własnego adresu IP. Znajomi po otrzymaniu adresu, powinni być w stanie dołączyć do Twojego serwera i zacząć rozgrywkę. Czasami, po wpisaniu adresu może być wymagane dodanie “:25565”.

Sprawdź też: Mikstury Minecraft – jak stworzyć mikstury w Minecraft?

Wirtualne sieci prywatne

To rozwiązanie powinno być prostsze do przeprowadzenia. Wprowadzając je w życie, możesz skorzystać z wielu programów jak np. Hamachi, FreeLAN czy Wippien. Z racji popularności tego pierwszego, przedstawimy niniejszą metodę z wykorzystaniem tego właśnie programu.

 1. Po zainstalowaniu i uruchomieniu Hamachi, utwórz nową sieć do której dołączą znajomi
 2. Następnie, już z poziomu gry stwórz rozgrywkę dla jednego gracza
 3. Wciśnij Esc i wybierz przycisk Open to LAN
 4. Otwórz sieć LAN
 5. Zostanie wygenerowany adres portu, który należy rozesłać do znajomych

Wszystkie osoby, które znajdują się w tej samej sieci wirtualnej, powinny być w stanie dołączyć do serwera. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami – otóż maksymalna liczba graczy na jedną sieć wirtualną to 5 osób. Dodatkowo, sieć potrafi być niestabilna dla graczy, którzy próbują połączyć się modemami USB obsługującymi sieci 3G i 4G.

jak stworzyć serwer minecraft
Postawienie własnego serwera Minecraft potrafi być skomplikowane – nasz poradnik postara się wyjaśnić całą procedurę | Źródło: ionos.com

Warto jeszcze wspomnieć o innym winowajcy blokowania rozgrywki multiplayer: firewallu. Jeśli ktoś nie będzie w stanie dołączyć do serwera, poinformuj go aby dezaktywował firewall i samemu zrób to samo. Nie zawsze musi to zadziałać, jednak warto spróbować.

Rodzaje serwera Minecraft – czym jest Vanilla lub Forge?

Tworząc własny serwer Minecraft staniesz przed koniecznością wyboru jego typu. Owszem, możesz wybrać podstawową opcję, która została stworzona przez twórców (Vanilla), jednak wtedy nie będziesz miał możliwości wgrywania jakichkolwiek dodatków na serwer. Zatem, w prostych słowach, zmieniając typ serwera sprawiasz, że możliwym będzie instalacja różnego rodzaju pluginów, modów i innych dodatków. Jeżeli zdecydujesz się wybór opcji, która obsługuje modowanie, przeważnie zmuszony będziesz do pobrania odpowiedniego klienta, który następnie trzeba będzie zainstalować na komputerze. Instalacja tego rodzaju silnika serwera wiąże się zatem z większym wyzwaniem, jednak nie jest ono przesadnie skomplikowane.

Oprócz wspomnianej powyżej wersji Vanilla, do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy m.in. Craftbukkit, Spigot i Forge. Te pierwsze dwa są niezwykle popularnymi wyborami, z tej racji, że wszelkie pluginy wgrane są po stronie serwera (Spigot jest bardziej rozwiniętą i stabilniejszą wersją Craftbukkita). Stąd też gracz nie stoi przed koniecznością instalacji czegokolwiek na swojej maszynie – wszelkie informacje pobierane są z serwera. Forge to natomiast opcja dla wymagających. Umożliwia on zainstalowanie modyfikacji, pomijając przy tym pluginy. Modyfikacje są jednak bardziej zaawansowane i pozwalają na wprowadzanie większych zmian na serwerze.

Czasami napotkasz rzekome rodzaje serwera, które nie do końca się nimi okazują, choć są tak określane. Ich zadanie jest jednak zupełnie inne – przykładowo, BungeeCord choć działa jako serwer Minecrafta, wcale nim nie jest. Jego zadaniem jest łączenie różnych serwerów Minecrafta w jedną sieć. Innym przykładem jest WaterFall, który stanowi rozwinięcie BongeeCorda, wprowadzając liczne poprawki i poprawiając jego stabilność działania.

Konfiguracja ustawień na darmowym serwerze

Serwer działa, ale przydałoby się poczynić ostatnie poprawki zanim pojawią się na nim znajomi. Możesz pobawić się w boga, ustalając zasady gry na serwerze według własnego mniemania. Odnajdz stosowny dokument, który nazywa się server.properties i otwórz go za pomocą notatnika. Powinieneś zobaczyć długą listę ustawień, które możesz swobodnie modyfikować. Pełną listę, wraz z wyjaśnieniem znajdziesz na stronie minecraft.fandom.com/wiki (w języku angielskim). Poniżej krótkie omówienie najważniejszych ustawień.

 • difficulty – ustawienie trudności na serwerze (jak dużo uszkodzeń zadają moby, jak na gracza wpływają efekty etc). Definiuje się za pomocą cyfr 0, 1, 2, 3 – kolejno odpowiadają one peaceful, easy, normal, hard.
 • gamemode – definiuje tryb rozgrywki, tu także odpowiednia wartość dotyczy konkretnego trybu: survival (0), creative (1), adventure (2), spectator (3)
 • hardcore – jeśli wybierzesz wartość „true”, każdy gracz na serwerze po śmierci zostanie przeniesiony w tryb obserwatora
 • pvp – umożliwia zadawanie obrażeń innemu graczowi
 • motd – ustawia wiadomość powitalną dla każdego gracza, który dołącza do serwera. Może być użyteczne w celu przedstawienia zasad panujących na serwerze
Ustawienia parametrów serwera Minecraft
Pamiętajmy również o odpowiednim ustawieniu parametrów naszego serwera

Po odpowiedniej konfiguracji, Twój serwer jest gotowy aby podjąć znajomych. Pamiętaj jednak, że Twoi znajomi będą mogli grać na nim tylko wtedy, gdy komputer i gra są włączone. Jeśli chcesz, aby byli w stanie to robić bez konieczności włączonego komputera hostującego, warto jest rozważyć opcję wykupu serwera zewnętrznego. Oszczędzi Ci to także konfiguracji – w każdym innym przypadku, możesz spróbować swoich sił samemu, bez inwestycji finansowej. Udanej rozgrywki!

Zalety i wady serwera postawionego na własnym komputerze

Zanim przejdziemy dalej, warto jest rozważyć wszelkie za i przeciw. Zacznijmy od plusów tego rozwiązania – niewątpliwie największym jest pełna kontrola nad serwerem. Wszelkie poprawki, które chcesz na nim wprowadzić, a także zmiany nie wymagają interwencji osób trzecich. Masz pomysł? Realizujesz go praktycznie od ręki. Innym dużym plusem, zwłaszcza wśród młodocianych fanów tej gry, jest niewątpliwie brak dodatkowych kosztów, poniesionych z powodu utrzymania serwera. Serwer na własnym komputerze generuje koszty tylko w postaci prądu, jaki potrzebny jest do uruchomienia jednostki.

Konfigurowanie serwera może być także połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Próbując zrealizować swój plan, każdy zainteresowany poznaje tajniki działania sieci i połączeń, które w przyszłości mogą zaowocować pasją do nauki i poszerzania wiedzy.

Sprawdź też: Oto najciekawsze mody do Minecraft – lista najlepszych modów do Minecrafta

Niestety, jest też druga strona medalu – ta mniej ciesząca kogoś, kto chce stawiać prywatny serwer Minecrafta. Największym wymaganiem jest posiadanie mocnego komputera i stabilnego łącza internetowego, takiego o dobrej przepustowości. To, jak Twój pecet będzie obciążony, zależy w głównej mierze od ilości graczy na serwerze oraz zainstalowanych modów. Decydujący wpływ na te czynniki będą mieć dwa podzespoły: procesor oraz ilość pamięci RAM. Im szybszy jest ten pierwszy i im więcej masz tego drugiego, tym Twój serwer będzie działał sprawniej i stabilniej. Nie bez znaczenia pozostaje także połączenie internetowe: radzimy “uzbroić” komputer w połączenie kablowe (wszystko inne może nie zdać roli). Nie chcesz przecież zrazić swoich znajomych lagami i traceniem połączenia, prawda?

Wszelkie naprawy problemów, które związane są z działaniem serwera, będą leżeć po Twojej stronie. To właśnie Ty jesteś odpowiedzialny za rozwiązywanie ich. Własny serwer to zatem pewna forma odpowiedzialności. Z którą wiąże się także inny minus: postawienie serwera to procedura, która wymagać będzie więcej niż ściągnięcie programu i włączenie go. Może wydawać się to skomplikowane, ale postaramy się odpowiednio to Wam wyjaśnić.

Źródło obrazu głównego: mat. prasowe

37
4

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *