geralt

Rozrywka

28.03.2022 11:33

Kim jest Geralt z Rivii? Charakterystyka, pochodzenie

Filmy i seriale Gry
10
0
0
10
0

Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego to cykl, którego głównym bohaterem jest Geralt z Rivii. Kim jest białowłosy mężczyzna, ile ma lat, jakie jest jego pochodzenie i w jakich dziełach można go spotkać? Omawiamy najważniejsze informacje o wiedźminie!

Geralt – skąd się wzięła kultowa postać?

Geralt z Rivii to fikcyjna postać stworzona przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego. Jest głównym bohaterem serii książek, której początkiem były opowiadania wydawane od 1986 roku w magazynie „Fantastyka”. Pierwsze z nich nosiło tytuł Wiedźmin. Saga o wiedźminie zadebiutowała w 1994 roku. Pierwszą książką z serii była Krew elfów, a później ukazały się jeszcze: Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki i Pani Jeziora. Poza sagą, w 2013 roku, ukazała się jeszcze powieść Sezon burz, której akcja rozgrywa się przed wydarzeniami opisanymi w Wiedźminie.

geralt
Geralt zmierza się w swoim życiu z setkami przeciwników

Uniwersum Wiedźmina szybko wyrosło poza ramy historii spisanych w książkach. Powstały komiksy, ekranizacje (polskie i zagraniczne) oraz gry (komputerowe, karciane czy planszowe). Poza tym wydano nawet monety kolekcjonerskie dla fanów uniwersum, a liczni pisarze nawiązują do Geralta z Rivii w swoich dziełach. Postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego stała się międzynarodowym fenomenem, znajdującym miłośników na całym świecie.

Geralt z Rivii – gdzie występuje?

Wiedźmin Geralt z Rivii, syn czarodziejki Visenny, w latach 80. XX wieku zadebiutował na łamach „Fantastyki”, ale dziś można spotkać go w wielu innych tekstach kultury. Szczególnie warte uwagi, poza sagą Sapkowskiego, są gry komputerowe studia CD Projekt RED, amerykański serial Netflixa czy polski film z 2001 roku.

Fantastyka Andrzeja Sapkowskiego

Sapkowski stworzył Geralta z Rivii na potrzeby opowiadań w czasopiśmie „Fantastyka”, ale to cykl książkowy stanowi główny trzon historii o wiedźminie. Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki i Pani Jeziora to tytuły pięciu powieści składających się na sagę fantasy. Akcja Krwi elfów z 1994 roku jest kontynuacją wcześniejszych opowiadań (zebranych w tomach Ostatnie życzenie oraz Miecz przeznaczenia), gdzie oprócz Geralta główną bohaterką jest księżniczka Ciri. Kolejne tomy stanowią opowieść o losach polującego na potwory wiedźmina, jego relacji z czarodziejką Yennefer czy nieustannej walce z przeznaczeniem.

Sprawdź też: Gra Wiedźmin 4 powstaje – CDPR oficjalnie potwierdza!

Seria gier Wiedźmin – Geralt

Polskie studio CD Projekt RED stworzyło trzy fabularne gry komputerowe – Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon, których głównym bohaterem jest Geralt z Rivii. We współpracy z CD Projekt RED wydawnictwo Kuźnia Gier wyprodukowało dwie gry karciane, czyli Wiedźmin – gra promocyjna i Wiedźmin: Przygodowa Gra Karciana. Każda odsłona gry komputerowej spotkała się z uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. W znacznej mierze dzięki ogromnej popularności serii CD Projekt RED Geralt z Rivii stał się bardzo istotnym elementem nie tylko polskiej, ale też światowej popkultury.

geralt wiedźmin 3
Tak prezentuje się Geralt z gry „Wiedźmin 3: Dziki gon”

W 2014 roku na rynku pojawiła się także gra planszowa – Wiedźmin: Gra Przygodowa. Jej autorem jest Ignacy Trzewiczek. Gra ukazała się później także w wersji wideo. W 2022 roku odbędzie się premiera nowej gry planszowej osadzonej w świecie WiedźminaWiedźmin: Stary świat. Jej autorem jest Łukasz Woźniak z wydawnictwa Go On Board. Planszówka powstaje przy współpracy z przedstawicielami CD Projekt RED.

Serial Netflixa – Wiedźmin

W 2019 roku w serwisie Netflix zadebiutowała amerykańsko-polska produkcja opowiadająca o losach Geralta z Rivii. Ośmioodcinkowy pierwszy sezon powstał na motywach opowiadań poprzedzających główną sagę Sapkowskiego. W rolę głównego bohatera wcielił się Henry Cavill, aktor znany z roli Supermana w produkcjach DC. Poza nim w ekranizacji wystąpili m.in.: Anya Chalotra (Yennefer), Freya Allan (Ciri), Joey Batey (Jaskier) czy Maciej Musiał (Sir Lazlo).

geralt netflix
Netfliksowy Geralt z Rivii

Jednym z producentów wykonawczych Wiedźmina został Tomasz Bagiński. Twórczynią serialu jest Lauren Schmidt. 17 grudnia 2021 roku na platformie Netflix ukaże się drugi sezon produkcji. Pierwsza odsłona serii w miesiąc po premierze pobiła ówczesny rekord platformy, stając się najpopularniejszym serialem w historii Netflixa. Produkcję obejrzało wtedy 76 milionów użytkowników.

Wiedźmin – polski film

Ekranizacja powieści fantasy Sapkowskiego w wykonaniu Netflixa nie była pierwszą próbą przeniesienia prozy na ekran. W 2001 roku zadebiutował polski film w reżyserii Marka Brodzkiego, w którym w rolę Geralta wcielił się Michał Żebrowski. Autorem scenariusza został Michał Szczerbic, a w obsadzie poza Żebrowskim znaleźli się także: Zbigniew Zamachowski, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra czy Maciej Kozłowski. Produkcji nie zalicza się do udanych, co można wnioskować m.in. po krytycznych ocenach i recenzjach w popularnych serwisach filmowych.

Wiedźmin Geralt – czym się charakteryzuje postać?

Charakterystyczną cechą Geralta z Rivii są jego białe włosy, które uzyskały taki kolor w wyniku mutacji, jakie zaszły w jego ciele, gdy stawał się wiedźminem. Jako dziecko matka oddała go do Szkoły Wilka, w której od najmłodszych lat uczył się, jak walczyć z potworami. Jego mentorem był Vesemir, któremu poświęcony jest animowany film Netflixa z 2021 roku – Wiedźmin: Zmora Wilka.

Geralt podróżował konno, a wszystkim swoim koniom nadawał takie samo imię – Płotka. Ciekawym aspektem wiedźmina jest także jego wiek, który nigdy nie został dokładnie określony. Andrzej Sapkowski przyznał kiedyś, że wiedźmińskie lata płyną wolniej niż ludzkie i Geralt zawsze będzie wyglądał na młodszego, niż w rzeczywistości jest. W trakcie akcji Chrztu ognia wiedźmin miał, według treści wywiadu z Sapkowskim, ponad pięćdziesiąt lat.

Wiedźmin to kulturowy fenomen, który na dobre zapisał się w dziejach światowej fantastyki. Geralt z Rivii to kultowa postać, której uniwersum nieustannie się rozwija. Daj znać w komentarzu, czy czekasz na kolejne sezony serialu Netflixa. A może czytałeś książkowe pierwowzory?

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *