frostpunk za darmo

Rozrywka

17.01.2023 15:16

Frostpunk – wymagania sprzętowe, data premiery, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
17
1
0
17
1

Frostpunk to gra strategiczna z elementami survivalu, osadzona w steampunkowym świecie. Gra została wydana na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

Gra została wydana 24 kwietnia 2018 roku. Opracowaniem gry zajęło się 11 bit studios, natomiast jej wydaniem Cenega S.A. dzięki której światło dzienne ujrzały takie tytuły jak: Syberia, Railroad Tycoon czy Hidden & Dangerous.

Gry podobne do Frostpunk

Frostpunk to pełna napięcia i klimatyczna strategia czasu rzeczywistego, która stanowi nie lada wyzwanie. Sukces gry był na tyle niezwykły, że postanowiliśmy przyjrzeć się innym tytułom, które mogą przyciągnąć graczy lubiących zmagania z malejącymi zasobami i trudnymi wyborami dotyczącymi przetrwania.

 • This War of Mine od 11 bit studios to gra wojenna wydana w 2014 roku na PC, iOS oraz Androida. W This War of Mine kierujemy grupą cywilów, zajmujących schron w ogarniętym wojną mieście. Naszym zadaniem jest zapewnienie ocalałym środków do przetrwania horroru konfliktu zbrojnego, utrzymanie ich zasobów, a także stanu psychicznego. Nie przez przypadek listę naszych propozycji zaczęliśmy od tej pozycji, w końcu pozwoliła ona 11 bit studios zaistnieć na rynku gier. Gra została dobrze przyjęta i była chwalona za realistyczne podejście do tematu przetrwania w ekstremalnych warunkach, przerażającą oprawę i rozgrywkę nastawioną na zbieranie zasobów, by utrzymać się przy życiu, a nie na walkę.
 • They Are Billions od Numantian Games to strategia czasu rzeczywistego wydana w 2019 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC. Akcja gry They Are Billions toczy się w losowo generowanym świecie, w którym inwazja zombie doprowadziła do niemal całkowitej zagłady ludzkości. Stajemy na czele twierdzy, w której resztki ludzkości starają się przetrwać w walce z hordami nieumarłych. Podobnie jak we Frostpunk czeka tu na nas postapokaliptyczne, steampunkowe otoczenie i rozgrywka skoncentrowana na budowaniu, poszerzaniu i utrzymywaniu bazy.
 • Oxygen Not Included od Klei Entertainment to gra symulacyjna wydana w 2019 roku na komputery PC. Mówcie, co chcecie, ale pobudka na asteroidzie z niewielką lub żadną atmosferą nie jest tym, co uważamy za przyjemny poranek. A tak właśnie bohaterowie gry Oxygen Not Included rozpoczynają swoją przygodę w kosmosie. Naszym zadaniem jest opieka nad trójką bohaterów, którzy próbują stworzyć kolonię nadającą się do zamieszkania. Utrzymanie kosmonautów przy życiu będzie wymagało pilnowania ich zapasów tlenu i pożywienia, a także tego, by byli wypoczęci i czyści. Kolonista może eksplorować obszary wewnątrz asteroidy, poszukując zasobów, które pozwolą mu na rozbudowę siedliska. Tak jak we Frostpunk, tutaj również musimy zmagać się z nieprzyjaznym środowiskiem i opiekować się ocalałymi.
frostpunk cena
Frostpunk to cudowna i wymagająca gra RTS – każdy fan gatunku powinien dać jej szansę! | źródło: materiały prasowe

Frostpunk – oceny i opinie

Rzadko krytycy i gracze są aż tak zgodni co do oceny gry, jak w przypadku Frostpunk. I tak gracze przyznali jej 8,4 punkty, natomiast krytycy punktów przyznali jej 84.

Gra zebrała sporo pochwał zarówno za ambitny rozmach, jak i rozgrywkę oraz moralne wybory związane z prowadzeniem miasta dwiema odrębnymi ścieżkami ideologicznymi.

Na Steamie również przeważają pozytywne opinie:

Frostpunk to rewelacyjna na wielu płaszczyznach gra strategiczno-ekonomiczna, którą dodatkowo okrywa całun przerażająco zimnego i śmiertelnie poważnego elementu survivalowego.(…)

walas85, SteamCommunity.com

Ciężko o powiew świeżości na mocno wyeksploatowanym rynku, jakim są gry komputerowe. 11bit wpadło jednak na (kolejny) wyjątkowy pomysł i studiu udało się stworzyć produkt, którego mogą mu pozazdrościć wielcy deweloperzy.(…)

crnge, SteamCommunity.com
kody rabatowe morele

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w trzech edycjach: standardowej, gry roku oraz Complete Collection. Edycje dodatkowe zawierają przepustkę sezonową, a w niej dwa dodatki fabularne:

 • The Last Autumn (Ostatnia jesień)
 • On the Edge (Na krawędzi)

Oraz jeden dodatek zawierający mapę i nowy obiekt:

 • The Rifts (Szczeliny)

Poza wymienionymi wydano jeszcze jedno rozszerzenie z nowym wątkiem fabularnym:

 • The Fall of Winterhome
frostpunk gra
Na ekranie potrafi się sporo dziać – skupienie to mus! | źródło: materiały prasowe

The Last Autumn

The Last Autumn to pierwsze rozszerzenie wydane 21 stycznia 2020 roku na konsole PS4, XOne i komputery PC.

W tym rozszerzeniu 11 bit studios koncentruje się na czasach, zanim przerażający zimowy krajobraz ogarnął świat i zmusił ludzi do stworzenia niepewnych, ogrzewanych miast, które widzimy w podstawowej grze. Klimat w tej chwili to w miarę przyjemne 10 stopni, ale nadchodzi apokaliptyczna zima. Fabuła Ostatniej Jesieni koncentruje się na zbudowaniu jednego z pierwszych generatorów – wieży, która w podstawowej wersji gry staje się źródłem nadziei i ciepła dla wielu miast. To monumentalne zadanie. Zamiast utrzymywać miasto w cieple, naszym celem w tym rozszerzeniu jest zbudowanie generatora na czterech etapach produkcji.

On the Edge

On the Edge to drugie rozszerzenie wydane 20 sierpnia 2020 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC. Na Krawędzi  w przeciwieństwie do poprzedniego rozszerzenia, nie daje nam kontroli nad wszystkim. Akcja On The Edge rozgrywa się po wielkim sztormie z oryginalnej kampanii Frostpunka, ale to miasto Nowy Londyn rządzi i ma kontrolę nad Księgą Praw. 

Jakiekolwiek prawa Nowy Londyn zdecyduje się wprowadzić, musimy ich przestrzegać w swojej placówce. W pobliżu naszej osady jest ograniczona przestrzeń do budowania i nie ma żadnych zwierząt do upolowania, co oznacza, że musimy polegać na Nowym Londynie, który będzie wysyłał nam jedzenie, podczas gdy my będziemy wysyłać cenne zasoby w jego stronę. Nasza osada nie ma nawet masywnego generatora w centrum, więc musimy wymyślić jakiś inny sposób na ogrzanie swoich obywateli i pracowników.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2018 roku i zawiera warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Frostpunk

Frostpunk rozgrywa się w alternatywnej historii XIX wieku, w której nadejście epoki lodowcowej wyniszcza zdecydowaną większość rasy ludzkiej, a gracze muszą poprowadzić małą i delikatną grupę ocalałych, przygotowując się na coraz gorsze mrozy. Budując osadę i wysyłając odkrywców w poszukiwaniu niezbędnych zapasów, dowódcy muszą stawić czoła serii trudnych decyzji, które sprawdzają granice praw człowieka w sytuacjach, w których nie ma wyjścia.

Frostpunk to gra, która łączy w sobie wiele różnych gatunków gier. W swej istocie jest to strategia przetrwania w czasie rzeczywistym. Mamy za zadanie poprowadzić grupę ludzi, którzy starają się rozwijać, ale przede wszystkim jest to gra o zarządzaniu kryzysowym, w której kryzys nie kończy się, dopóki nie skończy się gra.

Sprawdź też: Najlepsze strategie, w które musisz zagrać w 2021. Gry strategiczne – TOP 5

Świetnym przykładem tego, jak ta gra różni się od innych, jest to, że mamy ograniczoną liczbę ludzi, których niezwykle trudno zastąpić. Nie możemy budować, hodować, klonować ani przyzywać nowych ludzi do swojej społeczności tak jak w innych grach.

Możemy rekrutować ludzi, których znajdujemy na wolności, ale w większości ludzie, z którymi zaczynamy grę, to ludzie, z którymi również ją kończymy. Ważne jest, aby utrzymać ich przy życiu i zdrowiu, ponieważ są cennym zasobem.

Kluczowym zasobem tej gry jest ciepło. Nieustanne burze śnieżne i spadające temperatury są największym i najbardziej powszechnym zagrożeniem w tej produkcji, a jedynym sposobem na walkę jest podtrzymywanie ognia.

.Klimat wręcz wylewa się z ekranu | źródło: materiały prasowe

Ciepło jest nie tylko niezbędne do utrzymania wszystkich przy życiu, ale także, podtrzymuje morale i zapewnia, że ​​nie zostaniemy zdradzeni lub wygnani. Przede wszystkim musimy utrzymywać generator w ruchu, aby ciepło nadal promieniowało do społeczności.

Rdzenie parowe są ważnym źródłem tworzenia bardziej zaawansowanych rzeczy w naszej społeczności. Problem polega na tym, że ich ilość jest również ograniczona. To sprawia, że ​​niezwykle ważne jest, aby tak zaplanować ich użycie, by zbudować rzeczy, których absolutnie potrzebujemy. Jedyną szansą na znalezienie nowych rdzeni jest wysyłanie zwiadów, ale niestety nie zawsze mamy gwarancję ich powodzenia.

Oprócz wspomnianych wcześniej rdzeni parowych, na świecie można znaleźć wiele rzeczy, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zdobyć zwiadowców. Wymaga to zbudowania radiolatarni i wybrania pięciu osób do zwiadu.

Sprawdź też: Historia serii gier Civilization — najważniejsze informacje o kultowej grze strategicznej

Bez względu na to, jak dobrze planujemy wszystko i przechowujemy na przyszłość, często napotykamy problemy, których nie da się łatwo rozwiązać. Czasami do wykonania może być niemożliwe wyzwanie i trzeba wtedy poświęcić zasoby, postęp, a nawet własnych ludzi, aby wszystko się nie zawaliło. Brzmi to szorstko, ale pozwolenie kilku osobom na zamarznięcie na śmierć zamiast spalania ostatnich rezerw węgla może okazać się uzasadnioną strategią utrzymania społeczności jako całości. Ta gra wymaga ciągłego osądzania, więc trzeba się przygotować na wybór mniejszego zła, gdy kreatywne rozwiązania nie są dostępne.

Multiplayer

Gra nie posiada trybu multiplayer, jest jednak na tyle rozbudowana, że jego brak wcale nie przeszkadza.

Wymagania sprzętowe Frostpunk

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Dual Core 3.2 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 660 / Radeon R7 370 lub lepsza
 • Dysk: 8 GB HDD
 • System operacyjny i inne: Windows 7/8/10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Quad Core 3.2 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 970 / Radeon RX 580 lub lepsza
 • Dysk: 8 GB HDD
 • System operacyjny i inne: Windows 7/8/10 64-bit

Żeby zainstalować grę na konsolach, potrzeba około 33 GB wolnego miejsca.

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
17
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *