1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii gier Civilization — najważniejsze informacje o kultowej grze strategicznej

Rozrywka

4 tygodnie temu

Historia serii gier Civilization — najważniejsze informacje o kultowej grze strategicznej

Gry
5
1
0
5
1

Seria gier Civilization cieszy się wielką popularnością od 30 lat. Z czego wynika fenomen gry, jak przedstawia się jej historia oraz co czeka fanów Civilization w przyszłości? Odpowiadamy!

Civilization — krótka historia serii

Początki serii gier Civilization (znanej w Polsce jako Cywilizacja) sięgają 1991 roku — wtedy to na Amidze, Atari, MS-DOS, Super Nintendo, Macintoshu i PC z systemem Windows ukazała się pierwsza, kultowa część turowej strategii pozwalającej na stworzenie własnej cywilizacji.

Co to jest Cywilizacja? Jak sama nazwa wskazuje, głównym celem i zadaniem graczy jest nieustanny rozwój ludzkości, zaczynając od 4000 lat przed naszą erą aż po futurystyczny podbój kosmosu. 

Przez 30 lat gra doczekała się aż sześciu części, a także licznych dodatków urozmaicających rozgrywkę i przynoszących graczom nowych wrażeń.

cywilizacja

Zobacz też: Najlepsze strategie, w które musisz zagrać w 2021. Gry strategiczne – TOP 5

Fenomen gier Civilization

Fenomenu gry nie trzeba tłumaczyć osobom, które choć raz spotkały się z jedną z odsłon Civilization. Wierni fani cenią w niej wiele różnych aspektów, jednak najczęściej wymieniana jest ogromna dowolność wyborów. Możemy bowiem sami zdecydować, jaką nacją chcemy rządzić, jak również obrać kierunek, w którym nasze imperium będzie się rozwijać.

Do tego dochodzi oczywiście dostępność na różnych platformach i ogromne możliwości w mechanice gry, pozwalające na prowadzenie rozgrywki wielowymiarowo. Civilization jest naprawdę wymagającym tytułem, ale jednocześnie niezwykle satysfakcjonującym podczas rozgrywki.

Co więcej, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych jest to ogromne doświadczenie edukacyjne. Warto tutaj również wspomnieć, że zdarza się, iż nauczyciele decydują się użyć Civilization jako narzędzia do nauki w szkole, ponieważ gra doskonale pokazuje mechaniki powstawania i rozrastania się różnych kultur, formy rządów i polityki oraz ich wpływ na ludzi.

cywilizacja

Lista wszystkich gier z serii Civilization

Wydanie Civilization przez Sida Meiera poprzedzało wiele lat pracy projektanta, który starał się przygotować idealną koncepcję gry, zanim pokaże ją światu.

Gdy Civilization odniosła sukces, można się było spodziewać, że jej historia nie zakończy się na pojedynczym wydaniu. W ciągu 30 lat od dnia premiery zmieniło się naprawdę wiele, w tym niejednokrotnie producent i wydawca.

Postaram się więc w skrócie opisać Wam każdą z części i przedstawić pełną historię tej kultowej serii okrzykniętej jedną z najlepszych gier strategicznych:

civilization

Civilization

Pierwsza część serii Civilization ukazała się 21 kwietnia 1991 roku. Sid Meier przygotował dla graczy pozycję, która umożliwiała im sterowanie cywilizacją od samych jej początków, czyli od założenia miasta wybranej nacji przy pomocy małej grupy osadników. 

Następnie panowała już pełna dowolność. W tym momencie mogliśmy już sami w pełni decydować, jaką ścieżkę rozwoju wybrać — czy postawić na rozwój armii i podbijać okoliczne tereny, czy też skupić się na kulturze i nauce. Mieliśmy możliwość wybrania własnej strategii prowadzenia rozwoju cywilizacji na przestrzeni wieków: formy rządów, rozwoju technologii, polityki, powstałych budynków i cudów świata.

Gra ta była bardzo rozbudowana. Tuż przed rozpoczęciem tworzenia populacji mogliśmy wybrać nawet wielkość globu, jego wiek i stosunek lądów do powierzchni morskich, co z kolei wpływało na klimat i wilgotność, a ta na rozwój cywilizacji…

civilization

Civilization II 

Druga część gry — Civilization II — która ukazała się w 1996 roku, była zasadniczo kontynuacją tej pierwszej. Skupiała się ona na tym, aby przedstawić graczom jeszcze większą liczbę możliwości. Dodane zostały między innymi nowe cuda świata, a także fundamentalizm, jako kolejny typ rządów. 

Tym razem studio postanowiło zaoferować nam też interesujące dodatki do podstawowej wersji gry. W ciągu trzech lat ukazały się dwa rozszerzenia, z których pierwszym było Civilization II: Conflicts in Civilization Scenarios. Zawierało ono aż dwadzieścia scenariuszy, skupiających się wokół historycznych konfliktów.  W 1997 roku światło dzienne ujrzało Civilization II: Fantastic Worlds, czyli dodatek w klimacie fantasy i sci-fi. 

Civilization II: Test of Time ukazało się w 1999 roku i można uznać je za remake gry. Był to jednak przełomowy moment dla serii Civilization — od tego momentu rozgrywkę można było prowadzić w trybie multiplayer wraz z ośmioma innymi graczami!

civilization

Civilization III

W październiku 2001 roku odbyła się premiera trzeciej części gry — Civilization III. Tytuł ten stworzony już został przez inną ekipę, mianowicie zespół Firaxis Games.

Mimo że podstawowe założenia znane z Civilization się nie zmieniły, wprowadzone zostały postacie dowódców armii, którzy z biegiem czasu zdobywali własne doświadczenie. Nowością okazały się także surowce strategiczne, które znaleźć można było tylko w określonych miejscach.

Wkrótce ukazały się również dwa dodatki: w 2002 roku światło dzienne ujrzało Civilization III: Play the World, natomiast rok póżniej wydane zostało Civilization III: Conquests. Pierwszy z nich wprowadzał tryb multiplayer wraz z trzema rodzajami rozgrywki, nowymi cywilizacjami i władcami, natomiast drugi skupiał się na podbojach militarnych. 

gry strategiczne

Civilization IV 

Po czterech latach od premiery trzeciej części, na graczy czekała kolejna odsłona serii: Civilization IV.  Ona również została wyprodukowana przez Fraxis Games. Gra spotkała się z dużym entuzjazmem graczy, otrzymując noty rzędy 9-9,5/10. 

Część ta wyróżniała się znaczącymi zmianami w kwestii wizualnej, było to m.in. zastosowanie trójwymiarowego silnika Gamebryo. Dodatkowo wprowadzono tzw. system wielkich ludzi oraz możliwość szerzenia religii i ustanawiania ustroju.

W dwóch następnych latach premierę miały też dwa dodatki: Civilization IV: Warlords (2006) oraz Civilization IV: Beyond the Sword (2007), które wzbogaciły rozgrywkę o nowe postacie, scenariusze i cuda świata. 

W 2008 roku pojawił się również remake gry — Civilization IV: Colonization, która opierała się, jak sama nazwa wskazuje, na kolonizacji Nowego Świata przez cztery mocarstwa.

najlepsze strategie

Civilization Revolution

W 2008 roku nadszedł czas pierwszej konsolowej odsłony gry o cywilizacjach — Civilization Revolution. Pozycja ta była przeznaczona na PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS oraz iOS. 

W tej części otrzymaliśmy możliwość rozgrywki w dwóch trybach: singleplayer i multiplayer. Interfejs oraz sterowanie zostały dopasowane do poszczególnych urządzeń, lecz główny cel i założenia, z których znana jest seria, zostały zachowane.

civilization

Civilization V

Twórcy nie zwalniali tempa i już w 2010 roku zaprezentowali kolejną część serii: Civilization V. Tym razem największa zmiana zaszła w grafice — od tej pory mapę wyznaczała siatka sześciokątna. Zmiany zaszły też w systemie walki oraz zarządzaniem terenem — można było kupować lub sprzedawać ziemię, a także handlować technologiami. W 2015 roku gra zyskała miano jednej z najlepszych na PC.

Tak samo jak w przypadku poprzednich części, Civilization V doczekało się dwóch dodatków: Bogowie i królowie, wydanego w 2012 roku, a także Nowy wspaniały świat z 2013 roku. Wprowadzały one między innymi nowe cywilizacje, budynki, technologie i cuda świata. Pojawiły się też zgromadzenia międzynarodowe i szlaki handlowe.

gry RTS

Civilization Revolution 2

Wraz z rokiem 2014 nadeszła premiera Civilization Revolution 2, czyli drugiej odsłony stworzonej na konsole i urządzenia mobilne, za której projektem znowu stanął ojciec serii Sid Meier.

Wprowadzony został nowy interfejs, zmieniła się też grafika — tym razem była ona trójwymiarowa i pełna ciekawych animacji bitewnych. Mimo kilku nowości gra nie przedstawiła znaczących zmian w rozgrywce, przez co spotkała się z mniejszym entuzjazmem. 

civilization

Civilization Beyond Earth

Kolejną grą, jednakże spin-offem nawiązującym do serii, wyprodukowanym przez Firaxis Games i zaprojektowanym przez Meiera było Civilization Beyond Earth. 

Rozgrywka wciąż skupia się na rozwoju cywilizacji, jednak tym razem przenosimy się w przyszłość… i w kosmos. Musimy nie tylko badać, lecz także kolonizować obcą planetę i właśnie tam kierować rozwojem cywilizacji.

gry strategiczne

Civilization VI

Ćwierć wieku po premierze pierwszej części Cywilizacji, 21 października 2016 roku ukazała się Civilization VI. 

Znacząco zmienił się między innymi sposób rozwoju miast — od tej pory mogliśmy budować również tzw. dzielnice, znajdujące się poza obrębem miast. Oprócz tego gra więcej uwagi poświęca również rozwojowi naukowemu i technologicznemu. 

Szósta część serii doczekała się dwóch ciekawych rozszerzeń Rise and Fall wydanego w 2018 roku oraz Gathering Storm, które pojawiło się w 2019 roku. W 2017 roku wydano również 6 DLC oraz opublikowano season pass. Dodatki te standardowo przyniosły nowe cywilizacje oraz nowych przywódców (m.in. Polskę władaną przez króla Jadwigę Andegaweńską), a także kilka innych ciekawych funkcji dla wszystkich fanów. 

Spin-offy, czyli gry nawiązujące do serii

Oprócz kolejnych części i licznych dodatków, twórcy gry Civilization przedstawili też liczne spin-offy. Warto poznać również je:

master of orion

Seria Master of Orion

Jest to seria, której początki sięgają 1993 roku. Fabuła pierwszej części wyznacza kierunek gry — przenosimy się tu się w odległą przyszłość, w której naszym głównym zadaniem jest kolonizacja kosmosu. W drugiej części poprawiona zostaje grafika, a gracze mogą cieszyć się rozgrywką w trybie wieloosobowym.

colonization

Colonization

Jest to spin-off do serii wydany w 1994 roku, w którym głównym zadaniem graczy była tytułowa kolonizacja Nowego Świata oraz odzyskiwanie niepodległości przez kolonie rozwijane na przestrzeni wieków. 

civilization

Master of Magic

To była dość ciekawa gra z 1994 roku, która mocno dostawała od głównego nurtu. W tym spin-offie kluczowym aspektem rozgrywki jest tytułowa magia. 

Fabuła osadzona została w fikcyjnym świecie Arcanus, gdzie wcielaliśmy się w czarodzieja. To właśnie jego zadaniem jest władanie początkowo małą osadą i rozwój magicznej cywilizacji.

call to power

Call to Power

W marcu 1999 roku światło dzienne ujrzało Call to Power wyprodukowane i wydane przez kultowej studio Activision. Jest to gra, która wciąż skupia się na rozwoju cywilizacji, rozgrywka sięgała wówczas również przyszłości i futurystycznych technologii. 

civilization

Zobacz też: Co wiemy o Age of Empires 4? Data premiery, zwiastun, najważniejsze informacje

CivCity: Rome

Wyprodukowana przez FireFly Studios gra skupia się nie tylko na strategii, lecz także na ekonomii. Przenosimy się tu do czasów Cesarstwa Rzymskiego, gdzie bardzo duży nacisk kładziony jest na sam rozwój miasta. Znaczące są tutaj również liczne interakcje z mieszkańcami.

Przyszłość serii

Mimo że od premiery Civilization VI minęło już ponad pięć lat, to studio nie ogłosiło dotąd zapowiedzi kolejnej części. Warto wspomnieć o tym, że przerwa pomiędzy Civ 5 i Civ 6 wynosiła aż sześć lat, dlatego można wciąż mieć nadzieję na powstanie Civilization 7.

Która część Cywilizacji jest Waszą ulubioną?

Źródła zdjęć: Materiały prasowe i własne

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.