homm 3

Rozrywka

19.08.2021 08:03

Najlepsze strategie, w które musisz zagrać w 2021. Gry strategiczne – TOP 5

Gry
9
1
0
9
1

W które gry strategiczne warto zagrać? Strategie to gatunek kojarzony głównie z komputerami, ale w ciekawe produkcje tego typu można zagrać także na konsolach oraz urządzeniach mobilnych. Poznaj warte uwagi tytuły w naszym rankingu strategii na 2021 rok.

Gry strategiczne od lat cieszą się niemałą popularnością. Przysłowiową mekką tego gatunku są pecety, ale nie oznacza to wcale, że w dobrą strategię nie można zagrać również na konsoli czy urządzeniu mobilnym. Na przestrzeni ostatnich dekad pojawiło się sporo utytułowanych serii i produkcji, które warto polecić graczom. Niektóre z nich w 2021 roku doczekały się nawet kontynuacji, dodatków lub dużych aktualizacji odświeżających i poprawiających rozgrywkę. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zainteresować się grami strategicznymi na PC i nie tylko, a także listy – znajdziecie w nich najlepsze gry strategiczne PC, strategie na konsole i darmowe gry strategiczne.

Sprawdź też: Najlepsze gry tylko na PlayStation. TOP 10 – najlepsze gry ekskluzywne Sony

Gry strategiczne – czym się cechują i skąd ich popularność

Gra strategiczna to produkcja, w której zabawa zamiast na akcji koncentruje się na szeroko rozumianym zarządzaniu. Czasem chodzi o kierowanie zasobami ludzkimi, przy czym często są to wojska czy pojedynczy, określeni żołnierze funkcjonujący w ramach pewnego teatru wojennego. W innych przypadkach gracz bierze na swoje barki losy całych narodów, organizacji, firm lub społeczności – wówczas rozgrywka polega głównie na zapewnianiu naszym podopiecznym surowców i dóbr, dbaniu o ich potrzeby oraz zrównoważony rozwój. Nie brakuje też tytułów, które łączą aspekty ekonomiczne czy geopolityczne z prowadzeniem wojen oraz gier, w których skala makro przeplata się z perspektywą mikro.

Tylko myszka – dlaczego w strategie najlepiej grać na PC

Nie ma co owijać w bawełnę – najlepszą platformą do grania w gry strategiczne są komputery. Największą przewagą, jaką popularne „blaszaki” mają nad innymi urządzeniami, jest fakt, że w ich przypadku rolę podstawowego kontrolera pełnią myszka i klawiatura, dające deweloperom niezrównaną swobodę w kwestii projektowania interfejsów. Mówiąc krótko – na PC po prostu znacznie łatwiej jest stworzyć skomplikowany, rozbudowany tytuł, którego obsługa nie będzie dla użytkownika nadmiernie uciążliwa.

Drugą ważną kwestią są ekrany. Strategie bardzo często wymagają od gracza czytania tabel pełnych statystyk czy śledzenia skomplikowanych wykresów, a powiedzmy sobie szczerze – obserwowany ze znacznie mniejszego oddalenia ekran monitora nadaje się do tego typu zadań znacznie lepiej niż telewizor, nie wspominając już o tablecie czy smartfonie.

TOP 5 gier strategicznych na PC

Poniżej znajdziecie najlepsze gry strategiczne, w jakie można obecnie zagrać na komputerach (przy czym skupiliśmy się na tytułach dostępnych tylko na PC – gry multiplatformowe znajdziecie w dalszej części tekstu). Są pośród nich bardzo różnorodne produkcje – strategie turowe, gry ekonomiczne, gry strategiczne online, RTS-y, gry skupiające się na wojnie, a także takie, w których zabawa polega na czymś zupełnie innym. Jak to mówią – dla każdego coś miłego.

Najlepsze gry strategiczne – PC:

1. Total War: Warhammer 2

2. Planet ZOO

3. Company of Heroes 2

4. Europa Universalis IV (EU4)

5. Anno 1800

Total War: Warhammer 2

Popularne gry figurkowe Warhammer Fantasy Battle oraz Warhammer 40 000 wielokrotnie były adaptowane na gry komputerowe. Jedną z najbardziej udanych prób tego typu stanowią produkcje Total War: Warhammer oraz Total War: Warhammer II, należące do znanego cyklu stworzonego przez brytyjskie studio Creative Assembly. W obydwu produkcjach otrzymujemy szansę pokierowania kilkoma odmiennymi frakcjami, takimi jak elfy (w kilku wariantach), krasnoludy, Imperium, nieumarli, jaszczuroludzie czy szczuroludzie (posiadacze „jedynki” i „dwójki” mogą też zagrać w wielką kampanię z udziałem wszystkich dostępnych ras).

Założenia rozgrywki są dość proste – naszym zadaniem jest dowodzenie armiami, podbijanie terytoriów i zarządzanie swoimi podwładnymi w ramach rozbudowanej warstwy strategicznej (dbamy m.in. o zaopatrzenie, rozwój miast czy pracę nad nową technologią i możliwościami magicznymi).

1. Data premiery: 28.09.2017

2. Klasyfikacja PEGI: 16

3. Wersja językowa: polska (napisy)

4. Producent: Creative Assembly

Planet Zoo

W strategiach nie zawsze zajmujemy się kierowaniem wojskami. Czasem otrzymujemy zadania znacznie bardziej przyziemne i kameralne… np. stworzenie i rozwijanie lokalnego ogrodu zoologicznego. Taką szansę daje nam Planet Zoo od studia Frontier Developers – bardzo udany symulator, który trafił na komputery w listopadzie 2019 roku.

Pomimo kreskówkowego stylu graficznego, omawiany tytuł nie podchodzi do tematu w nadmiernie przerysowany sposób – twórcy położyli nacisk na realizm, dzięki czemu poszczególne zwierzęta zachowują się podobnie do swoich odpowiedników z prawdziwego świata i mają własne charaktery, zwyczaje oraz potrzeby. Co więcej, katalog dostępnych stworzeń jest naprawdę obszerny – poza wielkimi kotami, wilkami czy niedźwiedziami mamy tutaj również wiele innych gatunków (m.in. bizony, słonie czy żółwie).

U podstaw Planet Zoo leży całkiem skomplikowany i wymagający symulator ekonomiczny – spodziewajcie się, że założycie i doprowadzicie do bankructwa niejeden ogród, zanim w końcu uda Wam się osiągnąć sukces.

1. Data premiery: 05.11.2019

2. Klasyfikacja PEGI: 3

3. Wersja językowa: polska (napisy)

4. Producent: Frontier Developments

Company of Heroes 2

Druga wojna światowa cieszy się sporą popularnością wśród ludzi tworzących gry. Ten okres historyczny bywa wykorzystywany w różnych gatunkach – zarówno strzelankach, grach akcji, jak i strategiach. Pośród tych ostatnich najwięcej jest rozbudowanych produkcji turowych, ale zdarzają się również odstępstwa od normy. Jednym z najciekawszych jest seria RTS-ów Company of Heroes stworzona przez studio Relic Entertainment.

Sprawdź też: Na PlayStation 5 nie ma w co grać? Nieprawda! TOP 10 – najlepsze gry na PS5

Jak to w strategiach czasu rzeczywistego bywa, zabawa koncentruje się tutaj na rozwijaniu bazy i kierowaniu wojskami. W miarę postępów w rozgrywce zdobywamy kontrolę nad terenem i realizujemy określone cele strategiczne. Całość została ukazana w przystępnej i atrakcyjnej wizualnie formie, a do tego nie przeraża poziomem skomplikowania (choć nie jest to też produkcja nadmiernie prosta).

1. Data premiery: 25.06.2013

2. Klasyfikacja PEGI: 18

3. Wersja językowa: polska (napisy i dialogi)

4. Producent: Relic Entertainment

Europa Universalis IV (EU4)

Firma Paradox Interactive stworzyła bardzo wiele udanych gier strategicznych, ale to Europa Universalis IV stanowi w tej grupie absolutną czołówkę. Jest to jedna z najlepszych produkcji osadzonych w realiach historycznych, w której stajemy na czele jednej z kilkuset autentycznych nacji znanych z kart podręczników (mamy tutaj również sporo prawdziwych historycznych postaci).

W czasie rozgrywki przeprowadzamy swoich podopiecznych przez kilkaset lat rozwoju, podejmując większość mających na niego wpływ kluczowych decyzji – kształtujemy m.in. handel, ustrój i infrastrukturę, eksplorujemy świat i walczymy lub dochodzimy do porozumienia z sąsiadami. Gra od kilku lat jest nieprzerwanie rozwijana i choć dodatki zbierają różne opinie, to całość niewątpliwie trzyma się dobrze.

1. Data premiery: 13.08.2013

2. Klasyfikacja PEGI: 12

3. Wersja językowa: angielska

4. Producent: Paradox Development Studio

Anno 1800

Anno to jeden z tych cykli gier strategicznych, które mogą się pochwalić korzeniami sięgającymi kilka dekad wstecz – pierwsza odsłona tej serii ukazała się w 1998 roku. W kolejnych latach otrzymaliśmy produkcje przenoszące nas w różnorodne okresy historyczne, a okazyjnie nawet w przyszłość. Najnowsza odsłona – Anno 1800, za którym stoi zespół Ubisoft Blue Byte – zadebiutowała w kwietniu 2019 roku, a jej akcja rozgrywa się u zarania dziewiętnastego wieku.

Anno to dość klasyczny city builder – w produkcjach z tego cyklu zabawa polega na budowaniu i rozwijaniu miasta. Seria ma to do siebie, że łączy relatywną przystępność z dużym poziomem rozbudowania i skomplikowania. Skutkuje to naprawdę satysfakcjonującą mechaniką rozgrywki, która ma spore grono oddanych fanów. Popularność i dobra sprzedaż Anno 1800 pozwala twórcom regularnie rozwijać swoje dzieło poprzez darmowe i płatne dodatki.

1. Data premiery: 16.04.2019

2. Klasyfikacja PEGI: 12

3. Wersja językowa: polska (napisy)

4. Producent: Ubisoft Blue Byte

Czy są dobre gry strategiczne na PS4 i inne konsole?

Jasne, że są. Fakt, że pecety dominują w tym gatunku nie oznacza wcale, że na innych platformach nie pojawiło się nic wartego uwagi. Wręcz przeciwnie, jest tego całkiem sporo.

Najlepsze gry strategiczne – PS4:

1. XCOM 2

2. Frostpunk

3. Into the Breach

4.     Sid Meyer’s Civilization VI (Civilization 6)

5.     Age of Wonders: Planetfall

Sprawdź też: Najlepsze gry na PS4. TOP 10 najlepszych gier, w jakie warto zagrać na PlayStation 4

XCOM 2

XCOM 2 to gra, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Kontynuacja świetnego restartu serii stworzonego przez studio Firaxis Games pokazała całemu światu, jak powinno się robić gry strategiczne. „Dwójka” inteligentnie rozwija koncepcje i pomysły znane z poprzedniej części, równocześnie odświeżając nieco przedstawione realia i stawiając gracza w zauważalnie odmiennej roli – nasza organizacja nie toczy wojny z próbującymi przejąć Ziemię obcymi. Zamiast tego XCOM stanowi serce ruchu oporu, który próbuje odbić planetę z rąk najeźdźców już po przegranej inwazji.

W warstwie rozgrywki XCOM 2 wykorzystuje losowo wygenerowane mapy, a także szereg nieznanych wcześniej mechanik, najczęściej powiązanych z partyzanckim charakterem naszej organizacji – przykładowo początek misji często kładzie nacisk na eliminowanie wrogów z ukrycia, a otwarte konfrontacje wymagają wydostania się z danego miejsca, nim przybędą posiłki. Jeszcze ciekawiej robi się po zainstalowaniu dodatku War of the Chosen, który wprowadza sporo nowości i utrudnień.

1. Data premiery: 27.09.2016

2. Klasyfikacja PEGI: 16

3. Wersja językowa: polska (napisy)

4.     Producent: Firaxis Games

Frostpunk

Polski Frostpunk – stworzony przez 11 bit studios – jest produkcją, która cieszy się sporą popularnością na całym świecie. Akcja tego tytułu rozgrywa się w alternatywnej wersji XIX wieku, w której na Ziemi zapanowała kolejna epoka lodowcowa. Nieliczni ludzie, którym udało się przetrwać, starają się na nowo zbudować cywilizację, poczynając od jednego miasta skupionego wokół parowego generatora ciepła.

Frostpunk to tzw. city builder, czyli gra, w której zabawa koncentruje się na rozwijaniu miasta i tworzeniu jego infrastruktury, jednak nietypowy charakter realiów świata przedstawionego wprowadza do rozgrywki również szereg elementów kojarzonych bardziej z grami survivalowymi. Musimy zwracać uwagę na poziom temperatury i posiadanych surowców, wznosić schronienia dla mieszkańców, a także budynki przemysłowe i użytkowe (np. szpitale). W świecie Forstpunka brakuje praktycznie wszystkiego, dlatego też grając, często musimy podejmować trudne wybory, decydując o życiu i śmierci swoich podopiecznych. Jest to balansowanie na cienkiej krawędzi, ponieważ decyzje mają swoje konsekwencje, a niezadowoleni ludzie mogą zwrócić się przeciwko nam.

1. Data premiery: 11.10.2018

2. Klasyfikacja PEGI: 16

3. Wersja językowa: polska (napisy)

4. Producent: 11 bit studios

https://www.youtube.com/watch?v=qqEpSOFDXGA

Into the Breach

Into the Breach jest turową strategią opracowaną przez znane studio Subset Games – twórców bardzo udanego FTL: Faster Than Light. Produkcja ta stawia gracza w roli dowódcy próbującego obronić Ziemię przed atakiem gigantycznych, insektoidalnych istot, które wychodzą z głębin Ziemi. Robimy to, kierując niewielkimi oddziałami żołnierzy wyposażonych w potężne pancerze wspomagane (tzw. mechy).

W Into the Breach starcia nie trwają zbyt długo i cechują się dużą dynamiką. Wyjątkową cechą tego tytułu jest nietypowe podejście do tur – otóż w produkcji tej przeciwnicy sygnalizują ruchy, które zamierzają wykonać (widzimy to w postaci określonych oznaczeń na mapie). Gracz zmuszony jest więc reagować nie tylko na to, co dzieje się na planszy w danym momencie, ale też zapobiegać sytuacjom, które będą miały miejsce w kolejnej turze. Mocno zmienia to sposób myślenia i przebieg walk.

1. Data premiery: 27.02.2018

2. Klasyfikacja PEGI: 12

3. Wersja językowa: polska (napisy)

4. Producent: Subset Games

Sprawdź też: Historia serii Far Cry — rzut oka na słynną serię strzelanek pierwszoosobowych

Sid Meier’s Civilization VI (Civilization 6)

Najnowsza część cyklu Cywilizacja ukazała się na rynku w 2016 roku i została przyjęta przez fanów z dużym entuzjazmem. Gra została opracowana przez wspomniany już w tym tekście zespół Firaxis Games i oferuje dużo przemyślanych zmian w mechanice (np. system miast-państw) oraz niezwykle urokliwą oprawę, która ma dodatkową zaletę – starzeje się z godnością.

W przeciwieństwie do poprzedniej części, która przez wielu fanów była krytykowana za niewystarczająca ilość zawartości, „szóstka” oferuje graczom naprawdę sporo, w tym właściwie wszystkie elementy i mechaniki znane z poprzedniej odsłony. Poskutkowało to naprawdę świetną grą, ale też olbrzymim poziomem skomplikowania i rozbudowania, który dla nowych graczy może być nieco zaporowy. Jednak naprawdę warto dać temu dziełu szanse, bo to jedna z najlepszych gier strategicznych, jakie kiedykolwiek powstały, a do tego tytuł stale rozwijany przez deweloperów ciekawymi dodatkami. Jeśli gry strategiczne multiplayer to coś, czego szukacie, to Civilization 6 świetnie się w tym trybie sprawdza.

1. Data premiery: 21.10.2016

2. Klasyfikacja PEGI: 12

3. Wersja językowa: polska (napisy i dialogi)

4. Producent: Firaxis Games

Age of Wonders: Planetfall

Seria Age of Wonders kojarzy się graczom głównie z krainami fantasy, jednak jej ostatnia odsłona – okraszona podtytułem Planetfall – postanowiła zerwać z tą regułą. Otrzymaliśmy spin-off osadzony w realiach science fiction, w którym mamy możliwość pokierowania przeróżnymi dziwacznymi frakcjami – na liście znajdziemy m.in. cyborgów i obdarzone inteligencją insekty. Głównym celem zabawy jest oczywiście zbudowanie gwiezdnego imperium, które podporządkuje sobie resztę galaktyki. Czy dokona tego stosując metodę kija, czy marchewki – wybór należy do nas.

Sporą zaletą Planetfall jest rozbudowana warstwa taktyczna – mamy tutaj turowy system walki, którego nie powstydziłaby się kolejna odsłona cyklu XCOM. Umożliwia on m.in. wykorzystywanie osłon czy rozmaitych zdolności specjalnych, które oczywiście są uzależnione od kierowanej przez nas frakcji oraz od żołnierzy, których wysłaliśmy na dane pole bitwy. Możemy wybierać najlepsze momenty do ataku i korzystać z szerokiego wachlarza zdolności specjalnych. W toku rozgrywki zdobywamy też i opracowujemy nowe technologie oraz wyposażenie.

Warto odnotować, że Age of Wonders: Planetfall doczekało się także kilku dodatków, które wprowadziły do gry nowe frakcje, przeciwników i mechaniki.

1. Data premiery: 06.08.2019

2. Klasyfikacja PEGI: 16

3. Wersja językowa: polska (napisy)

4. Producent: Triumph Studios

Darmowe gry strategiczne na telefon z Android i iOS

Ciekawe produkcje strategiczne można znaleźć także na urządzeniach mobilnych. Oto kilka najlepszych pozycji tego rodzaju do pobrania za darmo na smartfonach z systemami Android i iOS.

Najlepsze gry strategiczne – Android i iOS:

1. Motorsport Manager

2. Subterfuge

3. Rebel Inc.

Motorsport Manager

Motorsport Manager to przykład gry strategicznej innego rodzaju. Zamiast budowania miast, rozwijania cywilizacji, dbania o społeczność czy kierowania wojskami, w tej produkcji stajemy się menadżerem sportowym, odpowiedzialnym za drużynę wyścigową. Gracz otrzymuje szansę wzięcia udziału w rozgrywkach fikcyjnej wersji Formuły 1. Podejmujemy szereg różnych decyzji, zarówno na samym torze wyścigowym (musimy np. reagować na zmieniającą się pogodę), jak i poza nim (inwestujemy w nowe technologie, rozwijamy garaż i samochód). Całość cechuje się wysokim poziomem skomplikowania i realizmu.

1. Data premiery: 21.08.2014

2. Klasyfikacja PEGI: 12

3. Wersja językowa: angielska

4. Producent: Playsport Games

Sprawdź też: PS4 czy Xbox One – warto je kupić w 2021 roku? Podpowiadamy co wybrać – PS4 czy Xbox One

Subterfuge

Subterfuge jest strategią przygotowaną z myślą o trybie wieloosobowym. Tytuł został opracowany przez niewielki, trzyosobowy zespół SnappyTouch  i stawia gracza w roli przywódcy państwa miasta, który stara się zrealizować jedną ambicję – przejąć kontrolę nad światem. By to zrobić, musimy podejmować właściwe decyzje, zawierać kluczowe sojusze, a także… wiedzieć, w którym momencie należy je zerwać i wbić swojemu kompanowi sztylet w plecy. Produkcja oferuje też interesującą mechanikę umożliwiającą „podejrzenie” przyszłości (zabawa wymaga planowania ruchów z pewnym wyprzedzeniem – wprowadzamy komendy, po czym logując się po pewnym czasie, sprawdzamy, co się wydarzyło).

1. Data premiery: 15.10.2015

2. Klasyfikacja PEGI: 3

3. Wersja językowa: angielska (napisy)

4. Producent: SnappyTouch

Rebel Inc.

W Rebel Inc. wcielamy się w osobę, która zostaje wybrana na zarządcę terenu zniszczonego przez wojnę domową. Naszym zadaniem jest odbudowanie tego miejsca i zarządzanie zamieszkującą je społecznością. To okazuje się nie lada wyzwaniem – szczególnie że w okolicy wciąż kryją się rebelianci, którzy nie zawahają się wykorzystać każdego naszego błędu. Trochę podobnie do polskiego This War of Mine, produkcja zmusza graczy do ciągłego podejmowania naprawdę trudnych decyzji. Cechuje się przy tym całkiem sporym poziomem skomplikowania, jednak dzięki solidnemu interfejsowi nie jest on przytłaczający.

1. Data premiery: 6.12.2018

2. Klasyfikacja PEGI: 12

3. Wersja językowa: angielska (napisy)

4. Producent: Ndemic Creations

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *