elden ring cenega

Rozrywka

09.02.2022 14:11

Elden Ring (PC, PS4, PS5, XONE, XSX)

Gry
12
1
2
12
1

Elden Ring to kolejna gra od zasłużonego dla branży gier studia From Software. Podobnie, jak poprzednie gry studia jest to RPG akcji kładący ogromny nacisk na niezwykle wymagające starcia z przeciwnikami i swobodną eksplorację tajemniczego świata gry.

Data premiery i twórcy

Elden Ring pierwotnie swoją premierę miał mieć 21 stycznia 2022 roku, jednak gra zaliczyła niewielkie opóźnienie. Ostatecznie gracze mogą spodziewać się premiery wyczekiwanego tytułu 25 lutego 2022 roku. Gra ukaże się jednocześnie na PC oraz konsole PS4, PS5, Xbox One i Xbox Series X|S. 

Za tytył ten odpowiada studio From Software, twórcy takich dzieł jak Demon’s Souls, Bloodborne czy Sekiro: Shadows Die Twice, natomiast wydaniem zajęło się Bandai Namco. W produkcję zaangażowany jest Hidetaka Miyazaki, człowiek uznawany przez graczy za ojca sukcesu gier studia. Co ciekawe, do stworzenia świata i fabuły Elden Ring zaangażowano Georga R. R. Martina, autora książek fantasy i bestsellerowego cyklu Pieśni Lodu i Ognia.

Elden Ring premiera
Elden Ring to w skrócie Dark Souls z otwartym światem | źródło: materiały prasowe

Zobacz też: Premiery gier 2022 – w które będzie warto zagrać? (PC, PS4, PS5, Xbox, Switch)

Gry podobne do Elden Ring

From Software słynie z gier RPG, które wraz z wydaniem Demon’s Souls w 2009 roku, rozpopularyzowały podgatunek zwany soulslike. Wraz z premierą Bloodborne w roku 2015 ewoluował on do określenia soulsborne. 

Gry te charakteryzują się wysokim poziomem trudności, częstymi śmierciami bohatera (z których uczyniono zresztą istotną mechanikę rozgrywki) oraz oryginalnym budowaniem świata i szczątkowym prezentowaniem dziejącej się w nim fabuły. Do gier tego typu zaliczamy:

 • Demon’s Souls wydany w roku 2009 na PS3, przez From Software oraz jej remake Demon’s Souls (wydany w 2020 roku, na PS5 przez Bluepoint Games) – gra osadzona jest w settingu mrocznego medival fantasy, w świecie zwanym Boletaria.
 • Dark Souls (2011, PS3, X360, PC, From Software), Dark Souls II (2014, PS3, X360, PC, From Software) oraz Dark Souls III (2015, PS4, XONE, PC, From Software) – to trzy części gry, które, podobnie jak Demon’s Souls, osadzone są w mrocznym świecie fantasy, łączącym mity i legendy z historycznym, średniowiecznym settingiem.
 • Bloodborne (2015, PS4, From Software) – ten tytuł osadzony jest w mrocznym świecie fantasy łączącym czasy wiktoriańskie ze steampunkiem.
 • Sekiro: Shadows Die Twice (2019, PS4, XONE, PC, From Software) – w tym tytule wcielamy się bohatera żyjącego w XVI-wiecznej Japonii, w której wydarzenia historyczne mieszają się z fantastycznymi.

Każda osoba, którą wciągnął którykolwiek z wyżej wymienionych tytułów, z całą pewnością powinna spróbować innych gier z listy.

Elden Ring –  oceny i opinie 

Jako że Elden Ring nie miał jeszcze swojej premiery, gra nie zebrała jeszcze ocen od recenzentów. Znając jednak dorobek studia From Software można się spodziewać dzieła, które może kandydować do tytułu gry roku. 

Oczekiwania są ogromne, gra już ponad miesiąc przed premierą znalazła się na pierwszym miejscu listy życzeń użytkowników serwisu Steam. Dodatkowo zainteresowanie podsycił dostęp do testów sieciowych produkcji, zorganizowany przez twórców dla ograniczonej liczby osób. Po ich uruchomieniu niewiele trzeba było czekać, by internet zapełnił się pochwalnymi opiniami i zachwytami graczy nad wysoką jakością Elden Ring

Chwalono usprawniony system walki, poprawione animacje postaci, mnogość ekwipunku i stylów rozgrywki oraz ciekawy, pełen sekretów świat gry.

AKTUALIZACJA:

Recenzję Elden Ring możecie przeczytać już na naszej stronie – Elden Ring – recenzja. Czy to soulsy dla każdego?

DLC i edycje specjalne

Na ten moment nie wiadomo nic o planowanych DLC i dodatkach do Elden Ring. Na premierę zaplanowano wydanie edycji standardowej – zawierającej samą grę oraz deluxe – oferującą dodatkowo cyfrowy album z grafikami i oryginalną ścieżkę dźwiękową. 

Nie można zapominać o limitowanej edycji kolekcjonerskiej, w skład której wchodzą 3 karty z grafikami, naszywka, plakat, steelbook, 40 stronicowy artbook w twardej oprawie, figurka o wysokości 23 cm, cyfrowa wersja ścieżki dźwiękowej i replika hełmu głównego bohatera w skali 1:1.

Zwiastun i gameplay

Na zwiastunie widzimy gameplay z gry urozmaicony prezentacją świata i skromnym wprowadzeniem w fabułę Elden Ring. Gameplay ukazuje nie tylko niezwykle dynamiczne starcia, ale również prezentuje oryginalny design wielu przeciwników.

Fabuła i rozgrywka w Elden Ring

Niewiele wiadomo o fabule w Elden Ring. Jest to zresztą celowy zabieg twórców, którzy swoje gry konstruują w taki sposób, by fabułę i lore świata poznawać nie jak to zwykle bywa przy okazji rozbudowanych dialogów, czy długich cutscenek, ale samodzielnie, powoli składając szczątkowe informacje znajdowane w świecie gry czy nawet w opisach przedmiotów. 

Do tej pory wiemy, że akcja Elden RIng toczy się w krainie Lands Between, której ważnym elementem jest rosnące w jej środku drzewo Erdtree, a źródłem porządku i panujących w niej zasad jest tytułowe Elden Ring. Jednak po tajemniczej kradzieży Runy Śmierci, będącej jego częścią, i następujących po tym wydarzeniach, w Lands Between zaczął trawić konflikt, a Elden Ring zostaje podzielone na sześć części. 

Prawa rządzące krainą ulegają przez to osłabieniu, a śmierć zaczęła kroczyć światem żywych. To właśnie misją gracza będzie zebranie wszystkich części Elden Ring, strzeżonych przez potężnych przeciwników, władających poszczególnymi częściami mapy.

elden ring dark souls
Klimat w nowej grze From Software zachwyca | źródło: materiały prasowe

Jeśli chodzi o mapę, po raz pierwszy From Software postanowiło wprowadzić do swojej gry otwarty świat z dynamicznym cyklem dnia i nocy. O ile do tej pory był on zwykle podzielony na poszczególne, mniejsze lokacje, tak w Elden Ring gracz od początku ma do dyspozycji ogromny, otwarty obszar do eksploracji. Przemierzać go możemy pieszo lub z wykorzystaniem wierzchowca. 

By ułatwić orientację w terenie, do dyspozycji oddano również nowość w postaci kompasu i prowadzących do celu znaczników. Niewątpliwą nowością jest też ułatwiająca eksplorację i walkę funkcja skoku (z wyjątkiem Sekiro opcja nieobecna do tej pory w grach From Software). Podkreśla to tylko zwiększoną rolę eksploracji otwartego świata, na którego terenie odnaleźć możemy ukryte lokacje, specjalnych przeciwników oraz unikalny ekwipunek i skille dla naszej postaci.

Sprawdź też: Największe premiery gier na luty 2022 (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Swoją postać tworzymy na początku gry z wykorzystaniem rozbudowanego edytora. Mamy wpływ na płeć, wygląd i statystyki naszego bohatera. Klasycznie mają one największe znaczenie podczas walki, która jest niewątpliwie dominującym elementem rozgrywki. Zarówno skille, jak i dobrany ekwipunek można dostosowywać do preferowanego stylu rozgrywki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kierować rzucającym kulami ognia lub przyzywającym nieumarłych magiem, dzierżącym potężny dwuręczny topór wojownikiem, trzymającym się na dystans łucznikiem, zakradającym się do przeciwników skrytobójcą, czy odzianym w zbroje i tarcze rycerzem. 

Mnogość przeciwników i wyzwań zmusza nas jednak za każdym razem do zastanowienia i dobrania odpowiedniej strategii, gdyż nawet szeregowy wróg może być śmiertelnie groźny dla nieostrożnego gracza. Nie mówiąc oczywiście o bossach, będących znakiem rozpoznawczym gier od From Software, ze względu na ich unikalny design i intensywność pojedynków. Dodatkowym utrudnieniem jest potrzeba zarządzania staminą, która potrzebna jest do wyprowadzania ciosów, blokowania, czy wykonywania uników.

dark souls
Rozrywka w nowej grze From Software stawia przed graczem wiele wyzwań – podołasz im? | źródło: materiały prasowe

Multiplayer

Nieodzownym elementem gier soulsborne jest multiplayer i mnogość funkcji sieciowych. O ile rozgrywka skrojona jest do przechodzenia jej w pojedynkę, to świat gry pełen jest znanych fanom wiadomości pozostawianych przez innych graczy. 

Dodatkowo w każdym momencie można przyzwać innego gracza do pomocy w eksploracji czy walce i wspólnego grania w trybie co-op lub wyzwania go na pojedynek dzięki bogatym funkcjom PvP. Istnieje również opcja wymieniania się przedmiotami.

Potwierdzone zostały również tak zwane Covenants, czyli system przynależności graczy do boskich istot lub grup NPCów w świecie gry. Przynależność ta ma mieć wpływ na interakcje z innymi graczami oraz dynamiczne zmiany w świecie gry, a nawet możliwość zdobywania specjalnych przedmiotów.

Wymagania sprzętowe Elden Ring

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • CPU: Intel Core i5-2500K / AMD FX-6300
 • RAM: 8 GB
 • OS: Windows 7 SP1
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 770 2GB / AMD Radeon R9 280
 • Wolne miejsce na dysku: 150 GB

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • CPU: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X
 • RAM: 12 GB
 • OS: Windows 10
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 4GB
 • Wolne miejsce na dysku: 150 GB

Nie wiadomo na ten moment ile miejsca gra zajmie na dysku poszczególnych konsol.

12
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *