gry na telewizor

Poradniki

22.04.2022 11:20

Gry na telewizor – jak zagrać na telewizorze bez konsoli?

Gry
17
4
0
17
4

Gry na telewizor, choć mało popularne, są dostępne. Oto sposób na to, by telewizor stał się źródłem zabawy bez konieczności kupowania konsoli. Dowiedz się jak zmienić swój telewizor z funkcją Smart TV w urządzenie do grania.

Jak grać w gry na telewizorze?

Przyzwyczajeni do tego, że telewizor dawniej pełnił tylko funkcję wyświetlania obrazu, czasem nie jesteśmy nawet świadomi tego, jak wiele oferują urządzenia nowej generacji. Dzięki wbudowanej opcji Smart TV możesz korzystać z wielu ciekawych aplikacji. Połącz się z internetem i uzyskaj dostęp do Netflixa, Spotify, YouTube, czy nawet do możliwości grania na swoim telewizorze bez konieczności kupowania konsoli i ciesz się nowymi wrażeniami z rozgrywki na dużym ekranie.

By móc zagrać na telewizorze, będziesz musiał zaopatrzyć się w kontroler. Wszystkie urządzenia muszą mieć możliwość połączenia poprzez Bluetooth. Nie istnieje niestety żadna oficjalna lista z kontrolerami, które współgrają z konkretnymi telewizorami, dlatego przed ewentualnym zakupem pada warto, żebyś sprawdził zgodność sprzętu. Na szczęście większość urządzeń ma funkcję Bluetooth, także nie powinieneś martwić się o kompatybilność.

Jeśli jednak chcesz zagrać na swoim telewizorze, a nie posiadasz ani kontrolera, ani klawiatury i myszy, może okazać się, że w zupełności wystarczy… pilot! Telewizory Toshiba, JVC i Hitachi z Android TV w swojej ofercie mają parę tytułów umożliwiających grę na pilocie od telewizora.

Jakie gry na telewizor z Androidem?

Ciekawe aplikacje to jedno, ale w takim razie, jakie gry znajdziesz na telewizorach z Android TV? Funkcja ta działa podobnie do sklepu Google Play dostępnego na smartfonach. Również oferta dostępnych tytułów jest do siebie bardzo zbliżona. Z darmowych gier do zdecydowanie najbardziej popularnych należy zręcznościowe Crossy Road, clicker Orbia oraz wyścigowe Horizon Chase – World Tour.

W ofercie płatnych gier jednym z ciekawszych jest This War of Mine polskiego studia 11 bit studios oraz Star Wars: KOTOR. Pierwszy tytuł z gatunku survivalu umieszczony został w wojennych realiach. Star Wars: KOTOR to gra osadzona w świecie Gwiezdnych Wojen. Oba tytuły początkowo dostępne były jedynie na komputery, z czasem ze względu na swoją popularność trafiły również na telefony i telewizory.

Fani klasycznych gier z pierwszych konsol Nintendo lub Atari powinni zainteresować się aplikacją RetroArch. Jej największą zaletą jest to, że jest emulatorem starszych systemów. Dzięki temu pełni funkcję retro konsol, na których zagrasz, chociażby w klasyczne Super Mario lub Donkey Konga z pierwszych generacji Nintendo.

gry na telewizor
Do grania na telewizorze potrzebne jest oprogramowanie smart TV

Sprawdź też: GeForce NOW, czyli granie w chmurze według NVIDIA

Jakie gry na TV Box?

Przystawki Smart TV Box zostały stworzone z myślą o osobach posiadających telewizory starszych generacji, dzięki czemu nie będzie konieczne kupienie nowszego, drogiego urządzenia. Mimo wszystko sprzęt, do którego planujesz podłączyć odbiornik Smart TV, musi spełniać pewne kryteria. Głównym wymogiem jest możliwość podłączenia przystawki za pomocą złącza HDMI lub USB. Po podłączeniu i konfiguracji Smart TV Box możesz się cieszyć wszystkimi opcjami dostępnymi na nowoczesnych telewizorach. Ceny przystawek wahają się od około 200 do nawet 1000 złotych. Jest to mimo wszystko znacznie przystępniejsza cena niż w przypadku nowego telewizora.

Przystawka z Android TV (np. Chromecast, Xiaomi Mi Box)

Przystawki bazujące na systemie Android są najpopularniejszym wyborem, zwłaszcza że to Google jest pionierem w kwestii tego typu sprzętu. Wybór firmy oraz parametrów będzie zależny oczywiście od tego, jakim budżetem dysponujesz. Technologia Chromecast firmy Google dawniej używana była w połączeniu z urządzeniem mobilnym. Telefon pełnił funkcję zarówno pilota, jak i również źródła przekazywanych obrazów, a Google Chromecast przesyłał je do telewizora. Obecnie sprzęt (a nie rodzaj streamingu) od marki Google posiada jednak swój własny system operacyjny, dzięki czemu do obsługi przystawki nie trzeba używać telefonu. Pomimo że Chromecast jest na bazie systemu Android, wyświetla również treści z telefonów marki Apple. Smart TV Box firmy Google zapewnia jakość obrazu 4K oraz realistyczny, przestrzenny dźwięk Dolby Atmos.

stadia kontroler
Kontroler Google Stadia

Popularnymi przystawkami bazującymi na systemie Android są również urządzenia marki Xiaomi. Mi Box ma wbudowane 2 GB pamięci RAM, obsługuje rozdzielczość 4K oraz dźwięk przestrzenny Dolby i DTS. Ponadto Xiaomi Mi Box posiada moduł pozwalający na bezprzewodowe przesyłanie treści z urządzenia mobilnego na telewizor tak jak w przypadku sprzętu Chromecast. Przystawki firmy Xiaomi są co prawda mniej zaawansowane, mają jednak również znacznie niższą cenę w porównaniu do swojej konkurencji.

Apple TV

Przystawki Apple TV są urządzeniami działającymi na bazie tvOS, autorskiego systemu Apple. Przystawka jest w pełni kompatybilna z innymi sprzętami firmy, takimi jak MacBook, iPhone lub iPad, dzięki czemu z łatwością prześlesz z niej dane na swój komputer lub telefon. Główną cechą urządzenia Apple TV jest dostęp do platformy Apple+ pełnej wyjątkowych filmów i seriali. Ponadto przystawka pozwala na dostęp do usługi Apple Arcade, na której znajdziesz ponad 200 rozmaitych gier. Koszt urządzenia waha się od około 700 złotych do nawet 1000. Droższa wersja przystawki posiada 6-rdzeniowy procesor oraz funkcję wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K. Apple TV dostępne są z dyskiem twardym o pojemności 32 lub 64 GB.

apple tv
Apple TV w całej okazałości

Jak grać w chmurze na telewizorze? Jak grać w gry z komputera na TV?

Granie w chmurze to stosunkowo nowa opcja, która rozwinęła się w ciągu ostatnich paru lat. Usługa pozwala na dostęp do gier przy pomocy dedykowanej aplikacji lub strony internetowej. Uruchamiane gry nie korzystają z wymagań sprzętowych użytkownika, a z serwerów dostawcy. Tak jak w przypadku chmur do przechowywania danych, jedyne czego potrzebujesz to dostęp do internetu, a techniczną stroną i wymaganiami zajmuje się firma oferująca tego typu usługi.

Stadia (Chromecast, Android TV)

Stadia jest usługą zaprojektowaną przez Google, umożliwiającą grę w chmurze. W płatnej wersji pojawiła się na rynku w roku 2019, jednak rok później stała się darmowa dla 14 krajów, w tym dla Polski. Olbrzymim plusem Stadii jest brak konieczności instalowania aplikacji oraz gier. Wystarczy, że będziesz mieć zainstalowaną przeglądarkę Google Chrome. Aby zacząć rozgrywkę, jedyne co musisz zrobić to zakupienie swojego wymarzonego tytułu. Głównym warunkiem korzystania ze Stadii jest posiadanie dobrego internetu. Minimalna wymagana prędkość połączenia to 10 Mb/s.

Pomimo że Stadia jest darmowa, możesz wykupić do niej subskrypcję. Dzięki płatnemu abonamentowi na czas jego trwania uzyskasz dostęp do wielu darmowych gier oraz zniżek na ciekawe tytuły. Ponadto w ofercie jest również zapewniona lepsza jakość obrazu i dźwięku. Subskrypcja kosztuje 39 złotych za miesiąc.

apple tv pilot
Pilot do Apple TV jako kontroler

GeForce Now (LG)

GeForce Now powstało w 2015 roku, jednak oficjalnie na rynku pojawiło się dopiero w 2020. Do niedawna usługa dostępna była jedynie dla użytkowników przystawki SHIELD TV firmy Nvidia oraz na komputerach z systemem Windows i iOS. W ostatnim czasie producent zdecydował się jednak na wprowadzenie usługi GeForce Now na sprzęty z Androidem, między innymi telewizory LG z systemem Android TV. Jedyne czego potrzebujesz do grania to dobry internet oraz konto GeForce Now.

Po założeniu konta GeForce możesz powiązać je z biblioteką platformy takiej jak Steam, Epic Games, Origin lub Uplay. Uzyskasz dzięki temu dostęp do swoich gier zakupionych w tych sklepach. GeForce Now ma również w swojej ofercie wiele ciekawych, darmowych gier.

Aplikacja GeForce Now w podstawowej wersji jest darmowa, jednak za 25 złotych możesz wykupić tzw. subskrypcję Founders. Podstawowa wersja umożliwia granie przed jedną godzinę, a następnie konieczne jest ponowne odczekanie w kolejce do serwera oraz zalogowanie się do aplikacji. Osoby z zakupioną subskrypcją nie muszą martwić się o oczekiwanie w kolejkach, czy nagłe wylogowanie z gry. Ponadto użytkownicy Founders mają dostęp do lepszej jakości rozgrywki. Uruchamiane tytuły korzystają z maszyn posiadających karty graficzne RTX firmy Nvidia.

gry na telewizor
Nie wszystkie gry na telewizor wymagają pada

Jakie można znaleźć gry na telewizor?

Ilość dostępnych gier na telewizor jest olbrzymia. Jeśli posiadasz wystarczająco zaawansowany sprzęt, wypróbuj ciekawe tytuły wieloosobowe, na przykład te z gatunku strzelanek. Wiele platform w swojej ofercie ma wersje demo gier, dlatego przed zakupem możesz sprawdzić, czy będą dobrze działać na Twoim telewizorze. Najmniejsze wymagania techniczne mają jednak produkcje, w których do sterowania wystarczy pilot. Przykładem są między innymi szachy, gry karciane i wiele innych gier logicznych.

W obecnych czasach dzięki rozwojowi technologii telewizory swoim zaawansowaniem powoli doganiają smartfony. Funkcja Smart TV dostępna jest w większości nowoczesnych sprzętów. Zamień swój zwykły telewizor w konsolę do grania i ciesz się godzinami wspaniałej rozrywki.

Sprawdź też:

17
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *