1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Jak ułożyć kostkę Rubika – ogólne porady

Rozrywka

30.03.2022 16:50

Jak ułożyć kostkę Rubika – ogólne porady

Gadżety Gry
9
2
0
9
2

Kostka Rubika to układanka, która od lat cieszy się dużą popularnością. Poznaj najważniejsze informacje o logicznej zabawce oraz dowiedz się, jak ułożyć kostkę Rubika. Przedstawiamy metodę dla początkujących!

Jak ułożyć kostkę Rubika?

Kostka Rubika stanowi jedną z najpopularniejszych zabawek logicznych na całym świecie. Ten słynny sześcian został wynaleziony w 1974 roku. Jego oryginalna wersja miała ścianki dzielące się na 9 kwadratów, co dawało klasyczny format 3×3×3. Wraz ze wzrostem popularności łamigłówki zaczęto wymyślać inne modele.

Jak ułożyć kostkę Rubika - kostka 3x3x3
Istnieje kilka sposobów na ułożenie kostki Rubika

Kolekcję popularnej układanki wzbogaciły m.in. kostki w konwencji 2×2×2 (Rubik’s Mini Cube), 4×4×4 (Rubik’s Revenge) czy 5×5×5 (Professor’s Cube). Z czasem powstały jeszcze bardziej zaawansowane zabawki logiczne. Dziś w sklepach można znaleźć różnorodne nieregularne układanki lub kostki, dzielące się nawet na kilkadziesiąt mniejszych kwadracików. Największa kostka Rubika ma format 33×33×33.

Chcąc rozwiązywać tak skomplikowane zagadki, warto najpierw poznać podstawy tego, jak ułożyć kostkę Rubika. Klasyczna układanka (3×3×3) ma trzy warstwy (górną, środkową i dolną linię kwadracików) oraz punkty odniesienia takie jak centra, krawędzie czy narożniki. Centrum to środkowy kwadracik, który wyznacza kolor ściany. Ułożenie centrów w kostce Rubika jest niezmienne. Kolor żółty znajduje się naprzeciw białego, niebieski zielonego, a pomarańczowy leży po przeciwnej stronie od czerwonego.

Sprawdź też: Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci – online, darmowe. Sprawdź gry dla dzieci w różnym wieku

Krawędzie to miejsca styku dwóch kolorów, a narożniki trzech. Wśród oznaczeń znajdują się także nazwy poszczególnych ścian. Każda z nich ma literę, odpowiadającą angielskim słowom. Mamy więc ścianki: F (front), B (back), U (up), D (down), R (right) i L (left). Za pomocą tych liter i symboli prim (′) opisuje się algorytmy układania. Sama litera oznacza odwrócenie danej ścianki zgodnie ze wskazówkami zegara, a litera ze znakiem prim odpowiada ruchowi odwrotnemu.

Najprostsza metoda ułożenie kostki Rubika – metoda LBL

Kostkę Rubika można rozwiązać na kilka sposobów. Metody układania różnią się liczbą algorytmów (sekwencji ruchów), a także czasem i poziomem trudności. Jak najprościej ułożyć kostkę Rubika? Najłatwiejszym sposobem jest metoda LBL (Layer by Layer), którą poleca się początkującym.

Reklama

Ten sposób układania składa się z 7 etapów. Pierwszy z nich polega na ułożeniu białego krzyża. Cztery białe krawędzie powinny zostać ustawione wokół białego środka. Należy zrobić to tak, aby drugi kolor krawędzi zgadzał się z barwą środka na bocznej ściance.

Drugim etapem jest ułożenie wszystkich narożników białej warstwy. Można to wykonać po ustawieniu narożników w dolnej warstwie i wykonaniu algorytmu: R′ D′ R D. Sekwencję należy powtarzać do momentu, gdy narożniki będą na odpowiednich pozycjach.

Kolejny krok to ułożenie krawędzi środkowej warstwy. Przed rozpoczęciem tego etapu ustaw kostkę białą ścianą do dołu. Następnie uzupełnij środkową warstwę za pomocą algorytmów wstawiania krawędzi na lewo (U’ L’ U L F’ L F L’) i na prawo (U R U’ R’ F R’ F’ R).

Po ułożeniu dwóch pierwszych warstw należy zabrać się za uzupełnienie ostatniej. Układanie trzeciej warstwy zaczyna się od uformowania żółtego krzyża na ściance, którą trzymasz górą do siebie. Aby wykonać ten etap, użyj następującego algorytmu: F R U R’ U’ F’. Powtarzaj go do momentu uzyskania żółtego krzyża.

Sprawdź też: Gry Google – poznaj najpopularniejsze ukryte gry w wyszukiwarce Google

W następnym etapie zabierz się za ułożenie środkowych klocków na ostatniej warstwie. Chodzi o to, aby wszystkie krawędzie żółtego krzyża zgadzały się z centrami środkowej warstwy. W tym przypadku istnieją dwa warianty algorytmów.

W pierwszym z nich poprawne krawędzie ułożone są naprzeciw siebie (np. niebieski i zielony są na odpowiednich miejscach). Takie ułożenie należy potraktować algorytmem R U R’ U R U2 (2 oznacza dwukrotny ruch) R’.

W drugim wariancie poprawne krawędzie będą znajdować się obok siebie (np. czerwony i zielony są na odpowiednich miejscach). Ustaw układankę tak, aby prawidłowe krawędzie znajdowały się z prawej strony i z tyłu kostki. Następnie użyj algorytmu R U R’ U R U2 R’ U.

Kolejna faza polega na ustawieniu rogów ostatniej warstwy. Znajdź narożnik o odpowiednim ustawieniu i obróć tę stronę kostki przodem do siebie. Później wykonaj algorytm U R U’ L’ U R’ U’ L. Powtarzaj sekwencję do czasu, gdy wszystkie cztery narożniki znajdą się na swoich miejscach.

Ostatnim krokiem jest orientacja rogów, czyli obrócenie narożników. Ustaw kostkę tak, aby narożnik wymagający orientacji znajdował się w prawym górnym rogu przed Tobą. Następnie wykonuj algorytm R′ D′ R D do momentu, gdy narożnik będzie odwrócony prawidłowo. Ta sekwencja ruchów może chwilowo zniszczyć ułożenie kostki. Jednak po sześciokrotnym powtórzeniu schematu, wrócisz do prawidłowego ustawienia. Po wykonaniu odpowiedniej liczby ruchów wobec wszystkich narożników otrzymasz ułożoną kostkę Rubika.

Rekordy ułożenia kostki Rubika

Pierwsze ułożenie kostki Rubika zajęło wynalazcy około miesiąca. Dziś rozwiązywanie logicznej zagadki jest międzynarodową konkurencją, której wyniki czasowe przyprawiają o zawrót głowy. Najlepsze osiągi liczą tylko kilka sekund.

Ludzi

Pierwsze miejsce na liście rekordów szybkości układania kostki 3×3×3 zajmuje Yusheng Du. Chińczyk rozwiązał łamigłówkę w 3,47 s. Jest on jedynym speedcuberem, który przełamał granicę 4 sekund.

Organizowane są również bardziej wymagające konkurencje. W układaniu kostki jedną ręką przoduje Max Park (6,82 s). Rozwiązywanie układanki stopami to domena Daniela Rose-Levine’a (16,96 s). Rekord ułożenia kostki z zasłoniętymi oczami należy do Maxa Hilliarda (15,50 s). Natomiast Sebastiano Tronto ułożył kostkę przy użyciu najmniejszej liczby ruchów (16).

Maszyn

Fascynacja kostką Rubika sprawiła, że zaczęto tworzyć maszyny, które układałyby zabawkę w jeszcze szybszym tempie niż ludzie. Czasowy rekord ułożenia wariantu 3×3×3 należy do robota niemieckiego inżyniera Alberta Beera. Jego maszyna wykonała zadanie w 0,637 sekundy.

Sprawdź też: Wybieramy najlepsze gry dla 3-latka. Polecane gry komputerowe dla dziecka

Kostka Rubika ma wiele różnych formatów, ale klasyczny model to układ 3×3×3. Ułożenie tej logicznej zabawki wielu osobom wydaje się niezwykle trudne lub wręcz niewykonalne. Jednak wcale takie nie jest! Powyższe wskazówki pokażą Ci, jak ułożyć kostkę Rubika.

Reklama
9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.