Dishonored

Rozrywka

16.01.2023 14:19

Dishonored – wymagania sprzętowe, data premiery, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
12
0
0
12
0

Dishonored to wysoko oceniana przez graczy i krytyków przygodowa gra akcji z elementami skradankowymi, wydana na konsole PS3, X360 oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

Gra Dishonored została wydana 9 października 2012 roku. Za opracowanie gry odpowiadało Arkane Studios, natomiast jej wydaniem zajęła się Bethesda Softworks, dzięki której światło dzienne ujrzały takie serie gier jak Fallout czy The Elder Scrolls. 

Gry podobne do Dishonored

Dishonored to przebojowa gra łącząca w sobie skradanie i bezpośrednią walkę. Chociaż czerpie inspirację z gier steampunkowych, sam w sobie jest tytułem retro, futurystycznym i fantasy, łączącym kilka motywów. Po ciepłym przyjęciu gry, wiadome było, że powstanie jej kontynuacji to tylko kwestia czasu.

Dishonored 2 został wydany w 2016 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC. Akcja gry ma miejsce w Karanace – piętnaście lat po wydarzeniach z pierwszej części. W sequelu możemy zagrać jako córka Corvo – Emily lub ponownie wcielić się w jego rolę.

Inne gry z podobnym klimatem i gameplayem:

 • Prey od Arkane Studios to strzelanka FPS wydana w 2017 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC. Gra toczy się w alternatywnej linii czasu. Wcielamy się w postać Morgan Yu – osobę (kobietę lub mężczyznę – do wyboru) znajdującą się na pokładzie stacji kosmicznej Talos 1, która zostaje opanowana przez gatunek wrogich kosmitów. Naszym zadaniem jest przetrwanie próby i zbieranie odpowiednich zasobów i broni, które pomogą nam pokonać Tyfona. Prey to skradanka, której akcja toczy się w otwartym świecie.
 • Thief ze studia Eidos Montreal to pierwszoosobowa skradanka wydana w 2014 roku na konsole PS3, PS4, X360, XOne oraz komputery PC. Grając jako mistrz złodziei Garrett, rozpoczynamy grę, ucząc się podstaw ze swoją przyjaciółką Erin. Po katastrofalnym wydarzeniu, w którym Erin znika, ocalenie jej staje się naszą misją. Podobnie jak Dishonored, cała gra toczy się nocą i oferuje prawie taki sam, charakterystyczny styl graficzny.
 • Sekiro: Shadows Die Twice ze stajni FromSoftware to przygodowa gra akcji wydana w 2019 roku na konsole PS4, XOne oraz komputery PC. W grze przejmujemy kontrolę nad Sekiro – wojownikiem samurajem, który stracił rękę w obronie swojego kensei. Po zdobyciu protezy ręki, która ma różne zastosowania, wyruszamy w podróż po feudalnej Japonii, aby uratować swojego pana. Podstawą w tej grze jest skradanie i eksploracja.
dishonored steam
Skradania jest tu sporo – fani Thiefa będą zadowoleni! | Źródło: store.steampowered.com

Dishonored – oceny i opinie

Na stronie Metacritic krytycy ocenili minimalnie wyżej grę niż gracze, przyznając jej 91 punktów, podczas gdy ci drudzy przyznali jej 8,5 punktów. Jednak i tak trzeba przyznać, że obie oceny są bardzo dobrymi wynikami.

Mimo upływu lat nadal pojawia się wiele pozytywnych opinii na temat fabuły, niesamowitej atmosfery czy dużej swobody w wyborze sposobu grania. A użytkownicy Steama całkowicie się z tymi opiniami zgadzają:

Nie spodziewałem się, że ta gra po tylu latach będzie tak dobra . Świetna fabuła , przyzwoita grafika jak na dzisiejsze standardy , miodny gameplay ( można grać skradając się lub walczyć w otwartych pojedynkach ) , misje mają różne ścieżki ukończenia , system rozwoju postaci , sekrety , znajdźki , ulepszenia to wszystko sprawia, że gra zasługuje na mocne 9/10 pkt. (…)

Bartul, SteamCommunity.com

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w dwóch edycjach: standardowej i specjalnej. Wersja specjalna zawiera jedynie gadżety kolekcjonerskie.

Do gry zostały wydane dwa rozszerzenia fabularne:

 • The Knife of Dunwall
 • The Brigmore Witches

Bethesda wydała również dwa DLC zawierające mapy, bronie czy zbroje.

kody rabatowe morele

Sprawdź też: Historia serii gier Hitman — najważniejsze informacje o kultowej grze z tytułowym zabójcą

Dishonored: The Knife of Dunwall

The Knife of Dunwall to pierwsze rozszerzenie fabularne wydane w 2013 roku na konsole PS3, XOne oraz komputery PC. Tym razem nasz bohater to Daud – największy zabójca w mieście Dunwall. Jego ostatnią misją było zabicie cesarzowej Kaldwin, ale to, co powinno być jego największym sukcesem, sprawiło, że zwątpił w ścieżkę, którą podąża. Zasłyszana uwaga o kimś o imieniu Delilah intryguje go i prowadzi do nowej misji, aby dowiedzieć się, kim jest ta osoba i czego chce.

Dishonored: The Brigmore Witches

The Brigmore Witches to drugie rozszerzenie fabularne wydane również w 2013 roku na konsole PS3, XOne oraz komputery PC. The Brigmore Witches kontynuuje historię z poprzedniego DLC, The Knife of Dunwall, w którym Daud, mistrz zabójstw i antybohater Corvo z oryginalnej gry, wytropił tajemniczą czarownicę o imieniu Delilah. W tym dodatku naszym zadaniem jest zapewnienie transportu do jej posiadłości znajdującej się poza Dunwall i zaatakowanie jej, aby dowiedzieć się, co knuje Delilah i jej sabat.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun ukazał się w 2012 roku i daje nam wgląd w warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Dishonored

Akcja gry toczy się w ogarniętym zarazą mieście Dunwall, a jej fabuła obraca się wokół postaci Corvo Attano. Był on osobistym strażnikiem Cesarzowej Wysp. Wrobiony w morderstwo cesarzowej, stał się zabójcą i wyruszył, aby zemścić się na spiskowcach.

W Dishonored gra jest rozgrywana z perspektywy pierwszej osoby. Koncentruje się ona na wpływaniu na świat i narrację, głównie poprzez działania Corvo. Ważny jest sposób, w jaki wypełnia on każdą ze swoich misji. 

Nasz bohater dysponuje szeroką gamę broni, a także szeregiem nadprzyrodzonych zdolności. Zabójstwa wypełniają wskaźnik adrenaliny, a gdy jest pełny, możemy zwiększyć sprawność bojową Corvo. Jednocześnie może on podejść do każdej misji skradając się i nie dając się wykryć.

Poruszać się możemy po całym mieście. I to dosłownie po całym – od kanałów po dachy. Możemy biegać, wspinać się po budynkach, prześlizgiwać się pod przeszkodami i poruszać po platformach, a niektóre nadprzyrodzone zdolności dodatkowo wzmacniają ruchy Corvo.

Dishonored zawiera system chaosu, który śledzi stan świata w grze i jest bezpośrednio zależny od wyborów Corvo podczas jego misji. Im bardziej destrukcyjne jego działania, tym bardziej chaotyczny staje się świat. Zmiany poziomu chaosu mogą spowodować zmiany w grze. Mogą również wystąpić zauważalne konsekwencje, takie jak więcej strażników pojawiających się na patrolach lub postacie zmieniające sposób, w jaki wchodzą w interakcję z Corvo. Kiedy chaos osiąga poziom krytyczny, następuje zgiełk: NPC zaczynają się nawzajem atakować, szczury roją się w okolicy, a świat, przez który porusza się nasz bohater, staje się koszmarem. Możemy więc być niezwykle destrukcyjni, siejąc śmierć i zniszczenie lub podejść do gry subtelnie, a nawet ukończyć ją bez zabijania nikogo.

Multiplayer

Dishonored jak i cała seria jest grą z kampanią dla jednego gracza – w żadnej części nie uświadczymy trybu dla wielu graczy i raczej twórcy nie przewidują takiego rozwiązania.

dishonored
Pierwszy Dishonored zachwycał m.in. klimatem – choć nie tylko!

Wymagania sprzętowe Dishonored

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • 3.0 GHz dual core albo lepszy
 • 3 GB RAM
 • Karta graficzna NVIDIA GeForce 210 / ATI Radeon HD 5470
 • 9 GB HDD
 • Windows Vista / Windows 7

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • 2.4 GHz quad core albo lepszy
 • 4 GB RAM
 • Karta grafiki NVIDIA GeForce GTX 460 / ATI Radeon HD 5850 
 • 9 GB HDD
 • Windows Vista / Windows 7 (64-bit OS)

Żeby zainstalować grę na X360, potrzebujemy ok. 3,9 GB, natomiast w przypadku PS3 ok. 7,7 GB.

specyfikacja komputera scroll styczen 2023

Źródło obrazu głównego: mat. prasowe

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *