ile kosztuje bilet na lot w kosmos

Technologia

31.01.2023 09:55

Ile kosztuje lot w kosmos? Kto może polecieć?

Kosmos Nauka
10
0
3
10
0

Podróż w kosmos nadal oczywiście jest najczęściej przywilejem wyszkolonych astronautów, lecz coraz więcej firm oferuje również loty cywilne. Ile kosztuje lot w kosmos i jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z takiej okazji?

Od kiedy tylko technologia pozwoliła nam sobie to wyobrażać, wielu ludzi zaczęło marzyć o tym, by polecieć w kosmos – zobaczyć naszą planetę w całej jej okazałości, zaznać stanu nieważkości, w końcu również poznać bezkres Wszechświata. Loty kosmiczne z udziałem ludzi nadal oczywiście nie są popularne ze względu na swoje koszty, lecz w przestrzeni kosmicznej zawsze znajduje się garstka szczęśliwców – najczęściej jednak w celach naukowych. Ludzkość była już na Księżycu, a od lat planowane są śmiałe misje, których celem ma być Mars. Odejdźmy jednak na chwilę od tak przełomowych tematów, skupiając się chociaż na moment na czymś, o ironio, przyziemnym.

Rozwój techniki sprawia bowiem, że obecnie cywilny lot w kosmos znajduje się o wiele bliżej nas, niż mogłoby się to wydawać. Oczywiście nie oznacza to, że każdy może takiego przywileju zaznać. Warto jednak pochylić się nad tym, ile kosztuje lot w kosmos, kto organizuje turystyczne loty kosmiczne, a także co wiąże się z całym tym przedsięwzięciem.

Kto oferuje loty w kosmos?

Komercyjny lot w kosmos to nadal pojęcie naprawdę niszowe, choć rozgrzewa wyobraźnię wielu osób. Wizja podróży poza naszą planetę brzmi jak prawdziwe science fiction, lecz okazuje się, że tego typu wyprawy są już organizowane. Sprawdźmy więc szybko, kto tak właściwie oferuje takie przeżycia.

-5%
LEGO Lądownik księżycowy Apollo 11 Taniej o 5% z kodem rabatowym „SCROLL23”

Sprawdź też: Jak wygląda kosmos? Niezwykłe widoki i niesamowite zjawiska

Zdecydowanie najmocniej pod tym względem jest rozwinięta firma Virgin Galactic, na której czele stoi Richard Branson. Miliarder od wielu lat propaguje eksplorację kosmosu i to właśnie jego firma jako pierwsza zaczęła oferować komercyjne loty w kosmos. Start odbywa się niczym w samolocie, a na odpowiedniej wysokości odłącza się mniejszy statek z napędem rakietowym, który rozpędza maszynę do prędkości ucieczki, która pozwala uwolnić się spod wpływu ziemskiej grawitacji. 

Loty oferowane przez VIrgin Galactic są czysto turystyczne i nie przypominają tego, co doświadczają astronauci – w przeciwieństwie do sposobu firmy Blue Origin, której twórcą jest Jeff Besos. W tym przypadku start odbywa się pionowo, a w przestrzeni kosmicznej, tak samo, jak w pierwszym przypadku, spędza się zaledwie kilka minut. W tym przypadku z pomocą spadochronów będzie można bezpiecznie wrócić na Ziemię, zaś Virgin Galactic wykorzystuje lot szybowy swojego statku. Elon Musk ze swoim SpaceX na razie nie oferuje lotów komercyjnych, lecz to w przyszłości ma się zmienić.

Widoki w kosmosie wzbudzają ogromne emocje
W przyszłości loty w kosmos mogą być dostępne dla wszystkich

Warto również napomknąć o start-upie Space Perspective, która tak naprawdę oferuje… lot balonem. Jest on jednak w stanie wznieść się na wysokość 30 kilometrów i utrzymać się na tym pułapie nawet 2 godziny.

Ile kosztuje bilet na lot w kosmos?

Jeżeli zastanawialiście się, ile kosztuje lot w kosmos i czy Was na niego stać, odpowiedź niestety nie będzie dla was pocieszająca – prawie na pewno Was na to nie stać. Obecnie znamy tylko i wyłącznie cennik firmy Virgin Galactic, a w tym przypadku cena wynosi… 450 tysięcy dolarów. W przeliczeniu na złotówki mówimy tutaj o ogromnej kwocie rzędu niemal 2 milionów złotych. Są to więc naprawdę ogromne pieniądze. Nawet jeżeli poczucie stanu nieważkości i poczucie tego, jak to jest być w kosmosie, jest marzeniem wielu osób, tak naprawdę tylko garstka jest w stanie pozwolić sobie na taki lot. Oczywiście za kilkanaście lat takie przyjemności mogą być tańsze, lecz trudno jest to tak naprawdę jakkolwiek szacować. 

Kto może polecieć w kosmos?

Nie jest przypadkiem fakt, że jedynym Polakiem, który kiedykolwiek poleciał w kosmos, jest zmarły w 2022 roku Mirosław Hermaszewski. By bowiem zostać astronautą, trzeba cechować się nienaganną kondycją fizyczną oraz psychiczną, a także posiadać odpowiednie kompetencje. To właśnie dlatego profesjonalni astronauci przechodzą kilkuletnie szkolenia, zanim w ogóle dostąpią zaszczytu lotu w kosmos, a kursy są niebywale rygorystyczne.

Jeżeli jednak chcemy po prostu kupić sobie bilet w kosmos, do zdrowia nie podchodzi się aż tak rygorystycznie. Oczywiście trzeba przejść odpowiednie badania, lecz waga znajdująca się w normie, brak większych komplikacji zdrowotnych oraz odpowiednia sprawność to mimo wszystko niezbyt wygórowane oczekiwania.

Ile trwa lot w kosmos?

Obecnie loty w kosmos nie trwają najdłużej ze względu na ograniczenia sprzętowe. Cała procedura oczywiście jest w stanie zajmować cały dzień, lecz w zależności od koncepcji danej firmy, lot taki trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. W samej przestrzeni kosmicznej osoby biorące udział w takim locie znajdują się zaś jedynie przez kilka minut. Najczęściej jednak jest to czas na odpięcie pasów i poczucia stanu nieważkości na własnej skórze, co oczywiście jest niezapomnianym doświadczeniem.

Sprawdź też: Największa mapa kosmosu stworzona przez człowieka

10
0

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *