jak wygląda kosmos

Technologia

27.01.2023 16:46

Jak wygląda kosmos? Niezwykłe widoki i niesamowite zjawiska

Kosmos Nauka
6
0
0
6
0

Zastanawiasz się, jak wygląda kosmos? Doskonale trafiłeś! Poznaj z nami to niezwykłe miejsce pełne niesamowitych obiektów oraz niezwykłych zjawisk i dowiedz się o nich więcej!

Od zarania cywilizacji ludzie zastanawiają się nad tym, co nad nami. Nieprzemierzalna otchłań, która otacza nas z każdej strony i może być wręcz przytłaczająca, lecz mimo wszystko niezmiennie ciekawa i inspirująca. Ludzie z natury są ciekawi otaczającego ich świata, a Wszechświat kryje przed nami naprawdę wiele tajemnic. Dlaczego by więc nie zgłębić go w chociaż drobnym stopniu? Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak wygląda kosmos i co jest w stanie przed nami kryć. To bowiem coś więcej niż tylko błyszczące się kropki na ciemnym niebie.

Jak wygląda kosmos? Niezwykłe galaktyki, gromady gwiazd i mgławice

Patrząc w nocne niebo tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele może kryć przed nami nawet nie tyle cały kosmos, ile nawet nasza galaktyka czy Układ Słoneczny. Do naszego najbliższego sąsiedztwa zdołamy jeszcze wrócić. Warto bowiem pochylić się nad tym, co oferuje nam najnowsza technologia. Najpierw Teleskop Hubble’a, a teraz teleskop Jamesa Webba pozwalają nam zobaczyć zjawiskowe zdjęcia kosmosu w niebywałej rozdzielczości i jakości.

jak wygląda kosmos
Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda kosmos? Nie jesteś jedyny

Oczywiście najmocniej zapierają dech w piersiach ogromne galaktyki, w których znajdują się miliardy gwiazd, a także mgławice, potocznie nazywane „kosmicznymi żłobkami”. To jednak nie wszystko. Kilka lat temu udało się dla przykładu wykonać pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, co tylko pokazuje, jak wiele zostało do zbadania.

Warto jednak mieć z tyłu głowy fakt, że kosmos wcale nie wygląda dokładnie tak, jak na zdjęciach. Wykonanie dokładnie takich fotografii jak te publikowane przez NASA jest na ten moment niemożliwe. Niemal zawsze wymagany jest dodatkowy retusz, podczas którego wzmacniane są kolory lub są one dosłownie nadawane. Nie można iść jednak w drugą stronę i mówić, że te fotografie nie przedstawiają rzeczywistości. Tak oczywiście jest, jednak dla celów chociażby naukowych – uwypuklenia niektórych zjawisk – konieczne jest uwydatnienie niektórych obszarów wykonanych ujęć.

Rozwój technologiczny pozwolił nam również zobaczyć, jak tak właściwie wygląda Ziemia z kosmosu czy Ziemia z Księżyca. Wiele osób zdaje sobie wtedy sprawę, jak malutkim ziarenkiem jesteśmy w przekroju chociażby naszego najbliższego sąsiedztwa. Idealnie może pokazać to fakt, że największa planeta Układu Słonecznego, Jowisz, jest aż 11 razy większy od Ziemi. Równocześnie zaś planety stanowią zaledwie… 1% całej masy Układu Słonecznego.

Sprawdź też: Największa mapa kosmosu stworzona przez człowieka

Czym w ogóle jest kosmos?

Pytanie z tego nagłówka jest dość filozoficzne, lecz równocześnie trafne. Ujmijmy to jednak w inny sposób. Czym jest kosmos, który jesteśmy w stanie obserwować? Tak naprawdę jest to tylko i wyłącznie wycinek Wszechświata z uwagi na fakt, że ten nieustannie rozszerza się we wszystkich kierunkach. To właśnie nazywamy obserwowalnym Wszechświatem.

gwiazdy na niebie
Obserwując gwiazdy warto poświęcić czas na chwilę refleksji

Skąd tak naprawdę wiemy, co jest bliżej nas, a co dalej? Pomaga nam w tym promieniowanie podczerwone – długość jego fali pozwala nam stwierdzić, jak długą drogę przemierzyło szacunkowo światło, by do nas trafić. To właśnie dlatego jesteśmy w stanie twierdzić, jak daleko w latach świetlnych (odległość, jaką światło jest w stanie pokonać w ciągu roku) jest od nas dany obiekt. Dla przykładu, między nami a Słońcem jest odległość 7 minut świetlnych, co daje nam… 150 milionów kilometrów!

Kosmiczne ciała niebieskie: planety, księżyce i komety

Może zachwycać nas Droga Mleczna czy największe gwiazdy, lecz tak naprawdę nie do końca jesteśmy w stanie na razie zbadać nawet własnego podwórka. Oczywiście, technologia ciągle posuwa się do przodu, lecz mimo wszystko nadal nie posiadamy możliwości, by sprawdzić, co znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu. Być może to właśnie dlatego tyle rzeczy nadal jest w stanie nas w tym świecie zachwycać.

Nawet w Układzie Słonecznym możemy natrafić na zjawiskowe planety jak Saturn otoczony swoimi pierścieniami czy Uran ze swoją nietypową, bardzo odchyloną osią obrotu. Badaczy intryguje również Europa, księżyc Jowisza, który potencjalnie może kryć w sobie oceany wody, a także komety, które od setek lat wywołują wiele emocji wśród ludzi – kiedyś były na przykład uważane za zły omen i zwiastun nadejścia kryzysu czy katastrofy.

Sprawdź też: Łazik NASA na Marsie sfotografował dryfujące chmury

Niezbadane tereny kosmosu: nieznane galaktyki i tajemnicze niebieskie obiekty

Obserwacje Wszechświata rozwijają się coraz mocniej – widać to chociażby po tym, jak z roku na rok przybywa nowych odkryć w tej dziedzinie. Nadal jednak wiemy o nim dość mało, a niektórych tajemnic nigdy nie będziemy w stanie zbadać. Po pierwsze, nie jesteśmy w stanie ujrzeć całego Wszechświata, bowiem z wielu jego części światło nigdy do nas nie zdoła dotrzeć. Dlaczego jednak Wszechświat się rozszerza? Według najnowszych hipotez odpowiadać może za to niewidoczna ciemna materia, lecz oczywiście nie posiadamy żadnego dowodu na jej istnienie.

Ostatnimi czasy naukowcy próbują chociażby zbadać nową klasę obiektów, które wysyłają fale radiowe co lekko ponad 18 minut – jak w zegarku. Istnieją hipotezy, że może być to biały karzeł luz zupełnie nowy rodzaj gwiazdy, lecz niczego nie jesteśmy w stanie stwierdzić obecnie na 100 procent.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Podróże kosmiczne: od pierwszych lotów kosmicznych do przyszłości kosmicznych misji

Wiele o rozwoju naszych kosmicznych eksploracji może mówić również fakt, jak obecnie poruszamy się po przestrzeni międzyplanetarnej. Początki były bolesne, a w kosmos wysłano zwierzęta, jako że one – jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi – stanowiły mniejszą stratę niż świetnie wyszkoleni ludzie. Wyścig zbrojeń pchnął jednak eksplorację kosmosu naprawdę mocno, co ostatecznie sprawiło, że w 1969 roku pierwszy człowiek stanął na Księżycu.
Obecnie Możemy pochwalić się wieloma sondami wysłanymi w przestrzeń jak na przykład Voyager 1 i 2 czy New Horizons, łazikami na Marsie czy stacjami kosmicznymi. Oczywiście celem numer jeden na następne lata jest próba wysłania ludzi na Marsa. Czy jednak jest to możliwe? Cóż, na to pytanie odpowiedź może dać nam tylko czas.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *