1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Łazik NASA na Marsie sfotografował dryfujące chmury

Technologia

21.02.2022 13:32

Łazik NASA na Marsie sfotografował dryfujące chmury

Nauka Newsy
7
1
0
7
1

Zdjęcia zrobione przez Curiosity, łazik należący do NASA, są cennym źródłem danych dla naukowców. Dzięki nim możliwe jest m.in. obliczenie prędkości ich poruszania się oraz wysokość, na której się znajdują. Zatem jak może wyglądać marsjańskie niebo?

Informacja o fotografiach zrobionych przez Curiosity została opublikowana na oficjalnej stronie agencji, dotyczącej badań Czerwonej Planety. Dzięki opisowi znamy dokładne szczegóły dotyczące samych fotografii. Co zatem wiemy o chmurach dryfujących przez marsjańskie niebo?

NASA obserwuje marsjańskie niebo

Nagranie marsjańskiego nieba składa się z ośmiu klatek połączonych ze sobą. Zdjęcia wykonane zostały w połowie grudnia 2021 roku, podczas 3325 dnia trwania misji łazika. Poruszające się chmury możecie obejrzeć pod tym i tym adresem.

Chmury nad powierzchnią Marsa | Źródło: mars.nasa.gov

Zdjęcia wykonane zostały za pomocą kamery nawigacyjnej znajdującej się na pokładzie Curiosity. Nagranie jednak nie stanowi tylko ciekawostki samej w sobie. Ruch chmur na marsjańskim niebie pozwoli naukowcom na przeprowadzenie obliczeń dotyczących prędkości ich poruszania się oraz wysokości, na której się znajdują.

Curiosity wykonał dwa nagrania – jedno przedstawia chmury, które przesuwają się centralnie nad łazikiem, drugie natomiast ukazuje przejście chmur nad powierzchnią planety (ujęcie od frontu łazika). Porównanie obu perspektyw pozwoliło na przeprowadzenie obliczeń wspomnianych powyżej.

Co wiadomo o marsjańskich chmurach?

Jak podaje NASA, badaczom udało się ustalić, że chmury znajdują się bardzo wysoko nad powierzchnią Marsa. Pułap niemal 80 kilometrów pozwolił również określić ich skład. Na tak dużej wysokości panują niezwykle zimne temperatury. W związku z tym chmury składają się z suchego lodu – czyli zestalonego dwutlenku węgla. Przykładowo, niżej umiejscowione chmury na Ziemi w swoim składzie posiadałyby cząsteczki wody zamiast dwutlenku węgla.

NASA zaznacza również, że chmury z powierzchni Marsa są widoczne bardzo niewyraźnie. Ma to związek z samą atmosferą planety i wymaga specjalnych technik w celu uwiecznienia ich na fotografiach. Dlatego łazik Curiosity zmuszony był do wykonania większej liczby fotografii w totalnym bezruchu. Dzięki temu wszystko, co poruszało się w tle obrazu kamery (zarówno cienie chmur, jak i same chmury), mogło zostać dostrzeżone po dodatkowej obróbce każdego zdjęcia.

Zdjęcie nieba nad łazikiem | Źródło: mars.nasa.gov

Curiosity, który od 2011 roku dostarcza niezwykle cennych informacji o Czerwonej Planecie, po raz kolejny potwierdził sens całego przedsięwzięcia. Fotografie chmur przemierzających marsjańskie niebo są cennym źródłem informacji o atmosferze planety i z pewnością będą przydatne w toku dalszych badań. Poza tym wielu z Was mogło się przekonać, jak wygląda marsjańskie niebo w ruchu.

Reklama

Konfiguracja i zakup nowego komputera potrafią być prawdziwym wyzwaniem. W jego realizacji pomoże Ci nasz artykuł: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. Warto traktować go jako narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Jeśli chcesz także nieco zaoszczędzić, mamy na to kilka sztuczek. Omawiamy je w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele.

Źródło obrazu głównego: mars.nasa.gov

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.