Globalny Bank Nasion obraz główny

Technologia

29.09.2021 11:40

Czym jest Globalny Bank Nasion? Wszystko o tzw. Krypcie Zagłady

Nauka
7
0
0
7
0

Czym jest Globalny Bank Nasion i jakie jest jego przeznaczenie? Przedstawiamy projekt, który jest odpowiedzią na galopujące zmiany klimatyczne. Dowiedz się wszystkiego o norweskim przedsięwzięciu, z którego mogą skorzystać wszystkie kraje na świecie.

Globalny Bank Nasion – jakie zadanie ma spełniać to miejsce?

Globalny Bank Nasion, znany również pod nazwą „Krypta Zagłady”, to bardzo ciekawe przedsięwzięcie zainicjowane w 2008 roku przez Cary’ego Fowlera – amerykańskiego rolnika i byłego dyrektora Crop Trust oraz Konsorcjum Międzynarodowych Centrów Badawczych Rolnictwa (CGIAR). Krypta Zagłady, której budowę sfinansował norweski rząd, stanowi pewnego rodzaju schron dla nasion jadalnych roślin z całego świata. Globalny Bank Nasion stanowi także największy bank nasion na Ziemi. Dlatego też ośrodek obrał sobie za cel uzbieranie oraz depozyt kompletnego zbioru nasion, które pozwolą na odnowienie upraw mogących ucierpieć w trakcie klęsk żywiołowych, wojen lub nawet globalnej katastrofy.

Globalny Bank Nasion - wejście
Główne wejście do banku nasion

Dodatkowo Globalny Bank Nasion stanowi zabezpieczenie przed bezpowrotną utratą próbek nasion przechowywanych w lokalnych lub krajowych bankach genów na całym świecie. Krypta Zagłady jest więc asekuracyjnym spichlerzem, którego zasoby można rozdysponować również w przypadku braków żywności wynikających ze złego zarządzania, cięcia budżetu państwa czy awarii sprzętu.

W kolekcjonowanie nasion roślin jadalnych zaangażowane są różne kraje i ich rządy. Dzięki temu w Krypcie Zagłady uzbierano już nasiona ponad 5000 gatunków roślin. Wśród zbiorów GBN można spotkać nasiona nawet najbardziej podstawowych roślin takich jak pszenica, jęczmień czy fasola. Co ważne, nasiona znajdujące się w Globalnym Banku Nasion są stuprocentowo naturalne, ponieważ przechowywanie genetycznie zmodyfikowanych nasion jest zabronione prawem norweskim.

Zobacz: Hallotron – czym jest czujnik Halla i jakie ma zastosowanie?

Choć jeszcze nie doszło do wielkiej zagłady, Globalny Bank Nasion już udowodnił, że jego funkcjonowanie ma znaczenie. Pierwszy raz skorzystano z jego zasobów w 2015 roku, kiedy dokonano transferu do ogarniętej wojną Syrii. Przesłanie nasion pozwoliło na odnowę rolnictwa i wykarmienie Syryjczyków. Było to możliwe dlatego, że we wcześniejszych latach syryjskie środowisko naukowe zaangażowało się zaopatrzenie banku w nasiona roślin ze swoich rodzimych upraw.

Gdzie jest zlokalizowany Globalny Bank Nasion?

Globalny Bank Nasion został ulokowany na wyspie Spitsbergen w norweskim archipelagu Svalbard, która leży około 300 km na północ od koła podbiegunowego. Bank znajduje się w długim na 120 metrów tunelu wydrążonym w górze piaskowca i otoczony jest wieczną zmarzliną. Krypta Zagłady położona jest 130 metrów nad poziomem morza, co zapewnia bezpieczeństwo od zalania nawet w przypadku topnienia czap lodowych. Okolica, w której ulokowano światowy spichlerz żywności, jest terenem o znikomym ruchu tektonicznym. Naukowcy twierdzą, że Globalny Bank Nasion pozostanie nienaruszony w razie zmian klimatycznych lub nawet wojny nuklearnej.

Globalny Bank Nasion pod powierzchnią - schemat
Rysunek obrazujący rozmieszczenie pomieszczeń pod powierzchnią wiecznej zmarzliny / Źródło: faktafyk.no

Informacje o budynku Banku Nasion

Budynek norweskiego banku nasion składa się z długiego tunelu prowadzącego w głąb góry, centrum operacyjnego oraz trzech ogromnych spichlerzy. Zasilany jest energią z wydobywanego w pobliżu węgla. Gdyby jednak doszło do odcięcia prądu czy awarii systemów chłodzących, zgromadzonym w Krypcie Zagłady nasionom nie grozi zepsucie. Zmarzlina otaczająca bank zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury jeszcze przez wiele lat po awarii. Budynek ulokowany wewnątrz wzniesienia od 2017 roku jest wodoszczelny, a ponadto stanowi jeden z najlepiej zabezpieczonych obiektów na świecie. Wynika to z misji, jaką pełni – ma przecież przetrwać ewentualną katastrofę globalną.

Może Cię zainteresować: Czym jest bomba wodorowa? Najważniejsze informacje o ładunku termojądrowym

Pojemność i warunki przechowywania nasion

Cały obiekt tworzący Globalny Bank Nasion w Norwegii liczy około 1000 m². Każdy z trzech wspominanych wyżej magazynów ma wymiary 9 × 27 m i może pomieścić 1,5 miliona różnych nasion. Łącznie Globalny Bank Nasion jest więc w stanie zdeponować nawet 4,5 miliona próbek, stanowiących duplikaty nasion przechowywanych w krajowych, regionalnych i międzynarodowych bankach genów. Wszystkie zasoby, które przechowuje Globalny Bank Nasion w norweskim Svalbardzie, magazynowane są w suchych i chłodnych warunkach. W całym budynku panuje temperatura –18°C. Same nasiona pakowane są w specjalne trójwarstwowe pakiety foliowe, które następnie zostają zgrzewane.

Wnętrze GBN
Transport nasion do schronu odbywa się za pomocą wózków / Źródło: Svalbard Global Seed Vault

Zmiany klimatyczne i ich wpływ na całe przedsięwzięcie

Zmiany klimatu możemy zaobserwować na całym świecie. W Polsce mamy cieplejsze zimy oraz gorętsze lata – jak zatem wygląda sytuacja w okolicy Bieguna Północnego? Tutaj można odczuć ocieplenie klimatu jeszcze bardziej. Ekstremalna pogoda wpływa bowiem na topnienie wiecznej zmarzliny. W 2016 roku, który okazał się jednym z najcieplejszych okresów w historii Arktyki, prawie doszło do zalania banku przez topniejące lodowce. Nikt nie spodziewał się takiej sytuacji, ponieważ w trakcie planowania przedsięwzięcia i budowy, które odbywały się 10 lat wcześniej, nie prognozowano tak ogromnych zmian klimatycznych. Na szczęście zebrane zasoby udało się uchronić przed wodą. Wydarzenie to poskutkowało jednak zmodernizowaniem budynku. Norweski rząd wydał 20 mln euro na poprawienie systemu chłodzącego oraz zapewnienie wodoszczelności całego kompleksu.

Oprócz ochrony zebranych już nasion ważnym elementem, który determinują zmiany klimatyczne, jest także ciągłe kolekcjonowanie kolejnych gatunków roślin. Nasiona przechowywane w bankach nie tylko zapewniają bioróżnorodność, ale i pozwalają hodowcom pracować nad ulepszaniem odmian roślin. Te prace mogą zaowocować nasionami, które będą bardziej odporne na susze, choroby czy inne skutki zmian klimatycznych. Takie nasiona będą lepiej dostosowane do odnawiania upraw w przyszłości.

Zasilacze komputerowe – zadbaj o dobry model, jeśli składasz peceta

Globalny Bank Nasion to inicjatywa, która może w przyszłości zapewnić życie. Nasiona zebrane w Krypcie Zagłady mogą pozwolić na odnowienie upraw po wojnie lub ogromnej katastrofie klimatycznej. Nowoczesny budynek ulokowany na mroźnej wyspie Spitsbergen ma potencjał na przetrwanie najgorszych możliwych warunków. Warto więc zaangażować się w deponowanie surowców, które kiedyś mogą przydać się nam wszystkim.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *