Wielki Wybuch obraz główny

Technologia

04.04.2023 12:02

Co zakłada teoria Wielkiego Wybuchu? Jak powstał wszechświat?

Kosmos Nauka
31
7
18
31
7

Jedną z najpopularniejszych teorii dotyczących powstania naszego świata jest teoria Wielkiego Wybuchu. O czym dokładnie mówi i jak powstał wszechświat, który nas otacza?

Nieustanna ciekawość dotycząca tego, co nas otacza i genezy obecnych na świecie zjawisk, to nieodzowny element ludzkiej egzystencji. Głęboko w sobie prawie każdy z nas ma potrzebę poznania otaczającego świata i dowiedzenia się tego, skąd my tak właściwie się tu wzięliśmy. Dlatego naukowcy od lat zajmują się tym tematem, chcąc dowiedzieć się, jak powstał wszechświat. Tak doszło do stworzenia teorii Wielkiego Wybuchu, która jest na ten moment najbliższą prawdzie spośród teorii mówiących o powstaniu wszechświata. Intryguje ona wielu ludzi, którzy często wyszukują dotyczących teorii Wielkiego Wybuchu ciekawostek, ale też i naukowych opracowań. W takim razie, o czym mówi teoria Wielkiego Wybuchu?

Co to jest teoria Wielkiego Wybuchu? Jak powstał świat?

Przy teorii Wielkiego Wybuchu – co to jest – bardzo często jest pojawiającym się pytaniem. Teoria ta zakłada, że dziś znany nam wszechświat zaczął się formować po ogromnym wybuchu, dzięki któremu doszło do stworzenia pierwiastków, z których następnie uformowały się gwiazdy i planety. 

Wedle teorii Wielkiego Wybuchu w skrócie świat istnieje dlatego, że w pewnym momencie w historii kosmosu doszło do niekontrolowanego wyrzutu bardzo gęstej i gorącej materii. Jest to bardzo proste przedstawienie tego, czym jest Wielki Wybuch. Nieco dokładniejsze tłumaczenia oferuje nam, w wypadku teorii Wielkiego Wybuchu fizyka, czyli jedna z dziedzin nauki, która jest najbardziej powiązana z samym kosmosem. 

Teoria Wielkiego Wybuchu - diagram
Schemat przedstawiający ewolucję Wszechświata od momentu Wielkiego Wybuchu po dzień dzisiejszy / Źródło: cnx.org

Po raz pierwszy o Wielkim Wybuchu zaczęto mówić nieco ponad 100 lat temu. Było to ogromnym przełomem, gdyż wcześniej uważano, że kosmos to coś stałego i niezmiennego, co trwało przez miliony lat i będzie trwać nadal. Z tego powodu po raz pierwszy, by określić nowo powstające teorie mówiące o tym, że wszechświat nie jest czymś stałym, a w pewnym momencie doszło do jego powstania. Pierwszym naukowcem, który użył tego terminu, był Fred Hoyle. Przyznał potem, że chodziło mu o podkreślenie różnic w nowych i dotychczasowych poglądach dotyczących historii wszechświata.

Samo określenie, jakim jest Wielki Wybuch, jest zresztą dosyć niefortunne. Po wybuchu dochodzi bowiem do ekspansji materii w pustej przestrzeni. Wielki Wybuch to coś zupełnie innego. Doprowadził on bowiem do rozszerzenia się dostępnej we wszechświecie przestrzeni. 

Sprawdź też: Ile trwa kosmos i od czego to zależy?

Pierwszym naukowcem, który zaczął badać ten temat, był amerykański astronom, czyli Vesto Slipher. Znalazł on dowody na to, że inne znajdujące się we Wszechświecie galaktyki oddalają się od nas. Kolejnym, który o tym mówił, był Aleksander Friedman. Spory wpływ na wzrost popularności teorii Wielkiego Wybuchu miał z kolei ksiądz z Belgii, czyli Georges Lemaitre. Powiedział on, że pierwotnie wszechświat miał formę jednego atomu, z którego powstało całe otaczające nas życie. Mimo tego, że pierwotnie był krytykowany, gdyż taka teoria zbiegała się z biblijnym powstaniem świata, ostatecznie okazało się, iż jego obserwacje mogą być prawdziwe. 

Od lat 60. XX wieku naukowcy zgodnie przyjęli już teorię Wielkiego Wybuchu jako tą, która jest właściwą, jeśli chodzi o określenie tego, jak i kiedy powstał wszechświat. Od tego momentu wielu astronomów poświęciło się jej badaniu i znajduje kolejne dowody na jej prawdziwość. 

Kiedy powstał wszechświat?

Oczywiście bardzo trudno jest określić, dokładnie kiedy powstał wszechświat. Oczywiście można to jednak oszacować. Astronomowie i fizycy, którzy badają to, jak powstał świat i ile lat ma wszechświat, aktualnie przyjmują, że powstał on około 13,82 miliarda lat temu. Wtedy miało dojść właśnie do Wielkiego Wybuchu, po którym w zasadzie powstały wszelkie prawa wszechświata i wszystko to, co nas otacza.

Jak duży jest wszechświat?

Jeszcze trudniejsze od określenia wieku świata jest wyznaczenie tego, jak duży jest wszechświat. Przede wszystkim problemem jest to, że od powstania wszechświata teoria Wielkiego Wybuchu mówi o tym, że nieustannie się on rozszerza, przez to wszelkie wyliczenia mogą okazać się po prostu nieprawdziwe. 

Promieniowanie reliktowe - pozostałość Wielkiego Wybuchu
Mapa przedstawiająca promieniowanie reliktowe – pozostałość po Wielkim Wybuchu / Źródło: wikipedia.org

Nie da się więc jasno określić, jak wielki jest wszechświat. Można jednak określić rozmiary widzialnego wszechświata, czyli czegoś nieco różniącego się od pojęcia określającego cały świat. Wynika to z tego, że wedle teorii względności przestrzeń może rozszerzać się z prędkością większą niż prędkość światła w próżni. Z tego powodu możemy zobaczyć tylko te elementy wszechświata, do których dotarło światło. W takim wypadku średnica widzialnego wszechświata to aż 91 do 93 miliardów lat świetlnych. Dla porównania średnica Drogi Mlecznej, czyli naszej galaktyki, to „zaledwie” 100 tysięcy lat świetlnych. 

Rozszerzanie się wszechświata

Rozszerzanie się wszechświata zgodnie z tym, co mówi na temat tego, jak powstał wszechświat teoria Wielkiego Wybuchu, to jedno z najważniejszych zagadnień związanych z tym tematem. Wedle większości astronomów otaczający nas świat nieustannie się rozszerza. Istnieje masa teorii dotyczących tego, jak to się może zakończyć. Niektóre mówią o tym, że nie będzie on rozszerzać się wiecznie i w pewnym momencie dojdzie do wielkiego zapadnięcia się i niejako cofnięcia się wszechświata w rozwoju, co pochłonie wszystkie jego elementy, by znów stworzyć wielką zbieraninę gęstej materii. Inne mówią o tzw. Wielkim Chłodzie, wedle którego wszechświat miałby po prostu stracić całe swoje ciepło. 

Ile lat ma wszechświat?

Jak już zostało to wspomniane, dokładne określenie tego, jak stary jest wszechświat, to bardzo trudne zadanie. Najczęściej podaje się liczbę około 13,82 miliarda lat. Dokładniejsze wyliczenia mówią, że może być ona bliższa 13,77 mld lat, zakładając około 2% błąd procentowy. Najbardziej dynamiczne miały być pierwsze tysiące lat po jego powstaniu. Wedle wyliczeń powstanie protonów trwało zaledwie 0,000001 sekundy. Po 225 sekundach rozpoczęła się fuzja termojądrowa, która zapoczątkowała erę nukleosyntezy. 

Sprawdź też: Co to jest kosmos i dlaczego od lat nas fascynuje?

W ciągu 1000 lat od Wielkiego Wybuchu miejsce miał koniec fuzji, który zapoczątkował erę jonową. Najdłużej trwająca era gwiazd i galaktyk, w której obecnie się znajdujemy, miała się rozpocząć zaledwie 3000 lat po Wielkim Wybuchu. 

Co było przed Wielkim Wybuchem?

Gdy wiemy już, co to jest teoria Wielkiego Wybuchu i jak wyglądał początek wszechświata, wielu ludzi interesuje się tym, co było przed Wielkim Wybuchem. Odpowiedź jest prosta. Nie da się określić tego, co było przed wszechświatem, gdyż o jakimkolwiek czasie można mówić dopiero od jego powstania. W teorii nie doszło więc do żadnych wydarzeń przed powstaniem wszechświata. Oczywiście cały Wielki Wybuch musiał zostać spowodowany przez jakiś mechanizm. 

Dowody potwierdzające teorię Wielkiego Wybuchu

Oczywiście nie jest tak, że wszystkie informacje na temat początków wszechświata to zbiór nieprawdziwych rzeczy. Przez dużą część XX wieku i aż do dziś fizycy potrafią poświęcać całe swoje życia, by znaleźć potwierdzające teorię Wielkiego Wybuchu dowody. Przede wszystkim trzeba tu przytoczyć odkrycia Vestro Sliphera, który zaobserwował jako pierwszy rozszerzanie się kosmosu, zupełnie zgodne z teorią. 

Teoria Wielkiego Wybuchu - początek
Wielki Wybuch w wizji artysty

Bardzo ważne jest tu też prawo Hubble’a nazwane na cześć astronoma Edwina Hubble’a, który sformułował stwierdzenie mówiące, że przesunięcie galaktyk ku czerwieni jest wprost proporcjonalne do ich odległości od ziemi

Początek wszystkiego – teorie alternatywne

Wiemy już, że nie da się określić za pomocą znanych nam terminów tego, co wydarzyło się „przed” Wielkim Wybuchem z racji tego, że to dopiero on zapoczątkował istnienie tego, co znamy jako czas, przestrzeń czy materia. Istnieje jednak masa teorii dotyczących tego, co sprawiło, że doszło do powstania wszechświata.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jedną z popularniejszych jest ta opracowana przez Roberta Penrose’a, czyli znanego fizyka Uniwersytetu Cambridge. Mówi on, że każdy wszechświat istnieje cyklicznie do momentu, gdy wypalą się ostatnie gwiazdy, a pozostałe po nich czarne dziury zanikną. Wtedy jedyne, co pozostaje, to promieniowanie i jedna tak zwana pierwotna cząstka, która następnie zaczyna się rozszerzać. 

Sprawdź też: Ile kosztuje lot w kosmos? Kto może polecieć?

Istnieją też naturalnie wytłumaczenia religijne. W naszej kulturze najbliżej nam do stwierdzenia, że Wielki Wybuch został spowodowany przez Boga podczas tworzenia świata.

31
7

Podziel się:

Komentarze (18)

Aby coś zbadać trzeba mieć możliwość obserwacji pewnych sytuacjach zjawisk itp. Aby dojść do przyczyny czegoś powstania trzeba poznać mechanizmy i prawa żądzące nimi jeśli brak jest do tego instrumentów to jest problem pozostaje tylko wymyślenie sposobu zbadania suche obliczenia bądź teorie.
Więc nie ma się co poddawać ani spekulować boskie stworzenie. Najłatwiej powiedzieć że Bóg istniał zawsze a zastanawiać się nad tym nie wolno bo to grzech. W tym wypadku można powiedzieć wszechświat zawsze istniał i on stworzył Boga (co toza sens)
Co niektórzy jadą bez końca na ludzkiej naiwności.
Pozdrawiam. Paweł.

Według naukowców wszechświat powstał z jakiejś osobliwości – to oczywiście jest nieskończenie wielką nieprawdą. Zapewniają, że powstał on ok. 14 lub 90 mld. lat temu co także jest oczywiście kompletną nieprawdą. Wszechświat wg naukowców ma rozmiar ok. 10 do potęgi 26 metra co jest kolejną nieprawdą. Znam setki zasadniczych błędnych twierdzeń naukowców i tysiące mniej istotnych.
Wszechświat jest nieskończenie wielki, elementarny kwant światła ma masę 1,595*10^(-75) kg, 1,385 * 10^33 m = W x L(e) ↔↔↔ L(NWL) = rozmiar naszego wszechświata lokalnego. To co naukowcy określają wszechświatem nie jest wszechświatem. Ilość fałszywych twierdzeń naukowców zmierza w kierunku nieskończoności. Wszechświat nie ma dla mnie jakichkolwiek tajemnic. Naukowcy blokują rozwój nauki o wszechświecie, Naukowcy i urzędnicy w ministerstwie ds. nauki blokują możliwości publikacji prawdziwej wiedzy o wszechświecie.

Takie bajeczki, z których nic nie wynika i których nie da się logicznie wytłumaczyć wymyśli średnio rozgarnięty przedszkolak. A jeśli spytasz dlaczego tak się stało, odpowie nie wiadomo (tak jak w tym artykule). Czy naprawdę potrzebujemy takich laboratoriów, profesorów, obserwatoriów, kosmicznej wielkości kosztów na badania żeby dowiedzieć się, że nic nie wiemy i na pewno nigdy się nie dowiemy. Pogonić tych pseudo naukowców do kopania rowów, przynajmniej wykonaliby coś pożytecznego.

tzw. czarne dziury produkuja materie… slonce bylo schlodzone a nastepnie wybuchlo tworzac nasz uklad planetarny…

Pytanie na pytanie i tak dalej , pisząc krótko nigdy nie dowiemy się jak powstał wszechświat(to są tylko teorie)

Przepraszam, ale co to jest osobliwość? co to jest, że coś dąży do czerwonego? Do czerwonego nieba, pościeli czy nosa?
Jak używasz jakichś określeń, to wyjaśnij ich sens. Chyba, że jest to artykuł dla tych, co już coś wiedzą, o astronomii, a nie dla laików.

Czemu około 14 miliardów lat a np nie 100 miliardów lat powstał wszechświat aby nie więcej nikt tego nie wyjaśni , nawet żaden naukowiec

Ta osobliwość to coś co łamie prawa fizyki, coś czego człowiek nie mógł by sobie wyobrazić, bo jeśli czas przed wybuchem jeszcze nie istniał, to jakim prawem ta osobliwość nagle se wybuchła? Bez zmienniej jaką jest „czas” teoretycznie wszystko by stało w miejscu i nie mogło się poruszyć czy spowodować wybuch wtf

Życie jest symulacja,i nie ma takiego kosmosu jaki wam wciskają,np.to u góry co świeci to nie słońce tylko podwieszony reflektor

Mówienie, ze przed wybuchem było tylko nic tz. że coś było, jak z próżnią, Próżnia jest pusta, ale jest coś co nazywamy próżnią

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. In the beginning God created the heaven and the earth. Am Anfang schuf Gott Himmel und Erde. En el principio, Dios creó los cielos y la tierra. Au commencement, Dieu créa les cieux et la terre. AMEN.

Jesli przed wielkim wybuchem nie bylo nic ,czau przestrzeni ,materii to z czego wybu ch powstal,dalej jesli przed wybuchem bylo jedynie promieniowanie to ono z czegos bylo zbudowane czyli nic nie bylo to nieprawda no i zapytac warto jak zaistnialo promieniowanie czyli prapoczatek .Chyba jestesmy na to w swoim postrzeganiu za glupi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *