ile kosztuje teleskop

Poradniki

30.01.2023 10:17

Zastanawiasz się, ile kosztuje teleskop? Poznaj odpowiedź!

Kosmos Nauka Zakupy
4
0
0
4
0

Ile kosztuje teleskop i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Czy jest to zakup na każdą kieszeń? Jaki budżet trzeba przeznaczyć na rozpoczęcie przygody z astronomią? Czy jest to drogie hobby? Z nami dowiesz się, od czego zacząć i ile będzie Cię to kosztować.

Amatorzy i profesjonaliści używają teleskopów do obserwacji obiektów niebieskich z powierzchni Ziemi. Istnieją także ośrodki badawcze, które za pomocą teleskopów obserwują niebo, rejestrują różne zachodzące zdarzenia i gromadzą dane. Fascynacja gwiazdami rozpoczęła się kilkanaście tysięcy lat temu i trwa do dziś. Każdy może rozpocząć swoją przygodę z astronomią. Do obserwacji nieba i gwiazd potrzebny jest teleskop. O tym, ile kosztuje dobry teleskop dowiesz się z naszego artykułu.

Ile kosztuje teleskop na początek przygody z astronomią?

Pierwszy teleskop astronomiczny nie powinien być zbyt skomplikowany, ale jednocześnie bardzo istotne są jego parametry. Nie warto decydować się na teleskop o słabszych możliwościach, ponieważ bardzo szybko może okazać się, że nie spełnia naszych oczekiwań.

Osoby dopiero rozpoczynające przygodę z astronomią, powinny zacząć od podstawowych modeli teleskopów. Ceny takich modeli mieszczą się w przedziale od 300 do ponad 1000 złotych. Zazwyczaj takie modele są proste w obsłudze, a to jest dość ważne dla osób początkujących.

Cena teleskopu podstawowego nie jest zbyt wygórowana. A na to, ile kosztuje teleskop astronomiczny mają wpływ jego rodzaj, funkcje i budowa. Niektóre modele potrafią kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

ile kosztuje teleskop

Teleskop refraktor czy reflektor jako pierwszy?

Teleskop refraktor (soczewkowy) jest zbudowany z obiektywu, który składa się z soczewek i okularu. Wykorzystuje zjawisko załamania światła – soczewki załamują światło i zmieniają jego kierunek, przekazując jego wiązki do okularu. W ten sposób otrzymujemy obraz w powiększeniu.

Teleskop reflektor (zwierciadlany) zamiast soczewek wykorzystuje pryzmat i zwierciadło, które odbija promienie światła i skupia je w jednym miejscu.

Zarówno teleskop soczewkowy i zwierciadlany mają swoje zalety i wady. Za pomocą refraktora możemy uzyskać obraz o lepszym kontraście, dlatego lepiej sprawdzi się w obserwacji jaśniejszych obiektów. Umożliwia obserwację planet, Księżyca i obiektów naziemnych. Z kolei reflektor pozwala na obserwację ciemniejszych obiektów, między innymi gromad, mgławic i galaktyk.

To, który rodzaj teleskopu należy wybrać, zależy od jego przeznaczenia. Jeżeli zamierzamy obserwować kratery na Księżycu czy pierścienie Saturna, to idealnie sprawdzi się teleskop astronomiczny soczewkowy (refraktor). Z kolei do obserwacji galaktyk i mgławic, dobrym wyborem będzie zakup teleskopu zwierciadlanego (reflektor).

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Na co zwrócić uwagę przy zakupie podstawowego modelu?

Na to, ile kosztuje teleskop astronomiczny mają wpływ jego parametry, a te z kolei wpływają na jego jakość. Dobrej jakości sprzęt pozwala nam dostrzec na niebie wiele ciekawych obiektów. Na wybór odpowiedniego teleskopu mają wpływ parametry, wielkość sprzętu i akcesoria.

Przy zakupie teleskopu astronomicznego koniecznie należy zwrócić uwagę na średnicę obiektywu lub zwierciadła. Od średnicy zależy, ile światła będzie docierać do teleskopu. Większa średnica wiąże się z lepszymi widokami. Ma ona także wpływ na budowę teleskopu – im większa średnica, tym większe wymiary i jego waga.

Kolejnym istotnym parametrem jest powiększenie. Odpowiedni dobór powiększenia umożliwia komfortową obserwację. Zbyt duże powiększenie może zniekształcić obraz obiektów, które znajdują się blisko.

Sprawdź też: NASA: sprawdź co widział Hubble w dniu Twoich urodzin

Zwróć również uwagę na jakość okularu – od niego zależy pole widzenia i możliwość uzyskania większego powiększenia. Innym ważnym parametrem jest jasność (światłosiła), jego wartość zależy od tego jakie obiekty na niebie planujemy obserwować.

I oczywiście nie zapominajmy o stabilnym montażu. Montaż azymutalny wystarczy do obserwowania obiektów naziemnych i tych znajdujących się blisko Ziemi. W przypadku oglądania obiektów znajdujących się dalej, konieczne będzie zastosowanie montażu paralaktycznego.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *