Zapora Hoovera jest cudem inżynierii ukończonym prawie 100 lat temu.

Technologia

22.12.2021 09:03

Cuda inżynierii – Zapora Hoovera. Najważniejsze informacje o konstrukcji

Nauka
11
0
0
11
0

Zapora Hoovera to imponująca konstrukcja, która powstała niespełna wiek temu. Miejsce jej budowy to rzeka Colorado w Stanach Zjednoczonych. Poznaj historię tej niesamowitej zapory, dowiedz się, ile kosztowała i przeczytaj zaskakujące ciekawostki.

Historia powstania Zapory Hoovera

Zapora Hoovera na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych powstawała w czasie wielkiego kryzysu, w latach 1931-1936. Potrzeba jej wybudowania wynikała z nieprzewidywalności ogromnej rzeki Kolorado, a także z chęci pozyskiwania energii wodnej i nawodnienia pobliskich terenów. Projekt budowy został zatwierdzony w 1928 roku, a prace nad jego realizacją przejęła firma Six Companies. Dużą rolę w organizacji budowy odegrał ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Herbert Hoover.

Niedługo po podjęciu decyzji o budowie do pobliskich miejscowości, w tym do Las Vegas, zaczęli przyjeżdżać bezrobotni z całych Stanów Zjednoczonych. Tysiące osób liczyło na pracę przy budowie zapory. Ci, którym udało się dołączyć do prac nad konstrukcją, zamieszkali w Boulder City. W początkowym etapie budowy powstały dwie grodzie, odseparowujące wody rzeki od miejsca prac. Następnie pracownicy zajęli się wykopami fundamentów konstrukcji.

Ściany kanionu zostały dokładnie oczyszczone, umożliwiając rozpoczęcie prac nad samą budową. Zapora powstała z betonu. Jej wysokość wynosi ponad 220 m, a długość prawie 380 m. W 1935 roku tamtejsze tereny odwiedził nowy prezydent USA, Franklin D. Roosevelt. Polityk wziął udział w ceremonii poświęcenia prawie ukończonej zapory. Do 1947 roku zapora nazywała się Boulder Dam. Miała zostać nazwana na cześć prezydenta, który przyczynił się do jej budowy, Hoovera, jednak po jego przegranej w wyborach odstąpiono od tego pomysłu. Okazało się, że w niektórych dokumentach zapora i tak widniała jako Zapora Hoovera, a Amerykanie przez lata używali zarówno jednej, jak i drugiej nazwy. W 1947 podjęto decyzję o ujednoliceniu nazewnictwa. Herbert Hoover ponownie cieszył się większym poważaniem i oficjalnie zmieniono nazwę zapory na Zaporę Hoovera.

Zapora Hoovera imponuje swoimi rozmiarami i śmiałością przedsięwzięcia, jak na lata 30. XX wieku.
Zapora Hoovera jest gigantyczną konstrukcją, przytłaczającą swoim ogromem. | Źródło: science.howstuffworks.com

Ilu ludzi zginęło przy budowie Zapory?

Zapora Hoovera była ogromnie wymagającym przedsięwzięciem. Stanowiła wtedy największą tego typu budowę, a warunki pracy przy jej realizacji były bardzo trudne. Jeszcze zanim rozpoczęto realizację, podczas powodzi zginął geodeta, planujący miejsce budowy. W późniejszych etapach prac ludzie ginęli m.in. wskutek wysokich temperatur (prawie 50 stopni) charakterystycznych dla tego obszaru latem czy poprzez spadanie ze ścian kanionu. Kilka osób odebrało sobie życie na terenie budowy. Łączna liczba zgonów spowodowanych pracami przy Zaporze Hoovera wynosi ponad 100, ale poza tym kilkadziesiąt osób zmarło tam z powodu zapalenia płuc. Tamtejsi pracownicy donosili, że zgony te tak naprawdę były spowodowane zatruciem tlenkiem węgla, a nie chorobą płuc. Tlenek węgla pojawiał się w tunelach roboczych, ponieważ używano tam pojazdów na benzynę.

Koszt budowy zapory

Zapora Hoovera w Stanach Zjednoczonych była niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Budżet w 1931 roku wynosił 49 milionów dolarów – właśnie tyle zaoferowało w przetargu przedsiębiorstwo Six Companies. W przeliczeniu na współczesną walutę daje to aż 675 milionów dolarów.

Lokalizacja, wymiary, moc Zapory Hoovera

Zapora Hoovera znajduje się na rzece Kolorado, a dokładniej na granicy dwóch stanów – Nevady i Arizony. Jest to ponad 60 kilometrów od Las Vegas, dlatego często staje się miejscem wycieczek osób odwiedzających miasto grzechu. Zapora waży ponad 6 600 000 ton. Jest wysoka na 220 metrów, długa na 380. Na samej górze jej szerokość ma 14 metrów, a podstawa aż 200. Szczytem zapory biegnie droga, a moc znajdującej się tam elektrowni wodnej wynosi maksymalnie 2074 MW, choć wszystko zależy od poziomu wody w jeziorze Mead. Im niższy, tym mniej elektrownia produkuje energii.

Sprawdź też: Osobistości branży IT: Larry Ellison. Informacje o twórcy Oracle Corporation

Ciekawostki o Zaporze Hoovera

Zapora Hoovera w Stanach Zjednoczonych należy zdecydowanie do światowych cudów inżynierii. Trudno uwierzyć w to, że tak zaawansowana i potężna konstrukcja powstała w latach 30. XX wieku. Poniżej znajduje się kilka ciekawostek dotyczących budowli:

  • Podczas tworzenia zapory powstało sztuczne jezioro Mead, które obejmuje obszary dawnych miejscowości. Gdy poziom wody jest niski, widać jeszcze ruiny St. Thomas;
  • Budowa została ukończona dwa lata wcześniej, niż było to planowane;
  • Zapora jest o rok starsza niż słynny most Golden Gate w San Francisco;
  • Około 500 metrów od zapory znajduje się most Mike O’Callagham-Pat Tillman Memorial z 2010 roku, który powstał po to, by zmniejszyć ruch na ulicy znajdującej się na szczycie zapory;
  • Zapora Hoovera jest siódmą największą elektrownią wodną w Stanach Zjednoczonych i Narodowym Pomnikiem Historycznym USA.

Podróżując po Stanach Zjednoczonych, a szczególnie podczas wypraw z Kalifornii do Wielkiego Kanionu, warto zahaczyć o Zaporę Hoovera. To imponujące miejsce każdego roku przyciąga mnóstwo turystów. Będąc w tym miejscu, koniecznie pomyśl o tym, że wszystko to powstało bez dostępnych dzisiaj maszyn i technologii. Daj znać w komentarzu, jakie inne cuda inżynierii zrobiły na Tobie wrażenie.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *