Współczynnik SAR czy bezpieczny

Technologia

28.07.2021 11:28

Współczynnik SAR – co to jest? Czy jest niebezpieczny?

Nauka Telefony i tablety
15
1
4
3 lata temu
Współczynnik SAR – co to jest? Czy jest niebezpieczny?
15
1
4
15
1

Współczynnik SAR – co to takiego i co on oznacza? Czy wysoki współczynnik jest niebezpieczny dla Twojego zdrowia?

Kiedy chcesz kupić telefon, sprawdzasz wszystkie informacje o danym modelu, marce, jego specyfice czy funkcjach. Weryfikujesz, czy telefon ma odpowiadającą nam ilość pamięci, rozdzielczość ekranu, jakość grafiki czy aparatów, a także czy posiada wszystkie funkcje, jakie Cię interesują. Oczywiście należy zwracać uwagę na wiele różnych parametrów jakościowych, ale bezpieczeństwo użytkowania urządzeń także jest ważne. Mało jednak wykazuje się zainteresowania tym, czy dany telefon na pewno jest dla Ciebie bezpieczny. Jednym z parametrów pozwalających to ocenić jest współczynnik SAR. Co to takiego i co on oznacza? Czy wysoki współczynnik jest niebezpieczny dla Twojego zdrowia?

Sprawdź też: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

Czym jest współczynnik SAR (specific absorption rate)?

Współczynnik SAR (ang. specific absorption rate), informuje o ilości energii fal radiowych pochłanianej przez ciało człowieka podczas korzystania z telefonu komórkowego. Wskazuje swoiste tempo pochłaniania energii przez tkanki naszego organizmu. W skrócie jest to współczynnik promieniowania elektromagnetycznego telefonów komórkowych. Pomiary SAR dokonywane są poprzez użycie specjalnych anten, które umieszczane są w modelu ludzkiej głowy i przykładanie do nich telefonu komórkowego w trakcie użytkowania i osiągania wysokiej mocy telefonu. Wynik podawany jest w Watach na kilogram masy ciała.

smartfony SAR
Czy nasze smartfony mogą być dla nas niebezpieczne

Obecnie każdy producent telefonów komórkowych ma obowiązek wykonywania pomiarów SAR dla każdego nowego modelu przed wypuszczeniem na rynek. Dopuszczane do sprzedaży są tylko te modele smartfonów, które nie przekraczają dopuszczalnych norm. Warto jednak pamiętać, że nie trzeba stricte używać telefonu, aby być narażonym na działanie promieniowania. Wystarczy trzymać włączony telefon komórkowy blisko siebie, a szczególnie przy głowie. Samo patrzenie w ekran powoduje pochłanianie promieniowania przez oczy i twarz, natomiast nawet, gdy trzymasz telefon w kieszeni, pochłaniasz promieniowanie inną częścią ciała.

Czy wysoki SAR może być niebezpieczny?

Naukowcy przeprowadzający badania dotyczące promieniowania telefonów komórkowych nie są zgodni co do tego, czy emitowane przez telefony komórkowe promieniowanie jest szkodliwe i jakie skutki może powodować dla organizmu. Łatwo znaleźć różne wyniki badań – sugerujące, że promieniowanie może wywołać raka albo powodować degenerację DNA oraz sugerujące, że żadnej szkodliwości nie ma. Jednak długotrwałe narażenie na takie promieniowanie może spowodować problemy ze zdrowiem.

Udowodnione zostało na przykład, że oko, które znajduje się w pobliżu urządzenia z SAR przekraczającym 100 Watów na kilogram potrafi nagrzać się do 40 stopni Celsjusza, a to już jest powyżej wartości powodującej ścinanie się białek. Łatwo więc się domyślić, że spowoduje to uszkodzenie wzroku. Wymóg postawiony przed producentami telefonów określający limit wartości współczynnika SAR jest jednak dużo, dużo niższy i sprawia, że naukowcy nie mogą przeprowadzić odpowiednich badań. Pozostaje im badać długofalowe działanie fal, a na to potrzeba dużo czasu.

Normy współczynnika SAR

Minimalna wartość współczynnika SAR dopuszczająca Smartfony do sprzedaży określona jest przez regulacje prawne. Obecnie dopuszczalna wartość SAR dla głowy i ciała w Europie wynosi 2 W/kg masy ciała, a w USA zaledwie 1 W/kg masy ciała. Ta wartość SAR nie może zostać przekroczona, bo inaczej telefon nie zostanie dopuszczony do sprzedaży i użytkowania przez ludzi.

Jeśli sprawdzając współczynnik dla naszego smartfona zauważymy, że SAR wynosi 1,6 W/kg masy ciała oznacza to, że jest on bezpieczny. Jeśli SAR wynosi 2 to można uznać, że telefon jest bezpieczny, ale najlepiej, aby wartość współczynnika była poniżej 2. Jednak mimo prawidłowej wartości SAR warto unikać długotrwałego korzystania z telefonu na wszelki wypadek i wybierać telefony komórkowe z jak najniższym współczynnikiem SAR.

Sprawdź też: Alert RCB – co oznacza ten SMS? Jak go włączyć lub wyłączyć?

Telefony jakich firm mają najniższe wartości SAR?

Jeśli naprawdę obawiasz się promieniowania Smartfona i jego negatywnego wpływu na zdrowie i życie, zdecydowanie powinieneś wybrać telefon, którego wartość współczynnika SAR wynosi od 0,2 do 0,5 W/kg masy ciała. Które marki notują takie wyniki?

Samsung

Samsung jest niekwestionowanym liderem wśród marek smartfonów pod względem współczynnika SAR i to zarówno jeśli chodzi o flagowe modele, jak Samsung Galaxy, jak i o tańsze telefony komórkowe tej firmy. Najniższe wartości SAR notują Samsungi z serii Note z wynikiem 0,21 czy 0,19. Samsung Galaxy ma już nieco gorszy wynik. Galaxy S10 posiada poziom emisji fal radiowych w wysokości 0,26 a Galaxy A8 zaś osiąga wyniki 0,24 W/kg masy ciała. Są to przede wszystkim współczynniki dla głowy.

Dlaczego Samsung uzyskuje tak spektakularne wyniki SAR? Ponieważ kilkanaście lat temu firma ta przeprogramowała swoje anteny pod kątem właśnie niskiego promieniowania. Nie brakuje jednak opinii, że Samsung specjalnie przeprogramował anteny, aby uzyskiwać dobre wyniki testów, podczas gdy w rzeczywistości nie zależy im aż tak na jak najniższych wartościach tego współczynnika.

Nokia

Nokia, a tak naprawdę HMDD Global, to kolejny producent telefonów, któremu zależy na niskich wartościach SAR. Na przykład smartfon Nokia 6 ma współczynnik pochłaniania fal radiowych na poziomie 0,21 W/kg masy ciała, Nokia 8 zaś ma wynik 0,22. Nie wszystkie jednak telefony tej firmy cieszą się takim niskim współczynnikiem. Na przykład model Nokia 2.1 ma już współczynnik SAR na poziomie 0,7. Jednak to i tak nie jest bardzo wysoki współczynnik. Do 2 Watów jeszcze bardzo daleko.

LG

LG jest trzecim producentem telefonów komórkowych, który dba o jak najniższy SAR swoich smartfonów. Na przykład LG G8X ma współczynnik na poziomie 0,27 W/kg masy ciała, LG G7 0,24 W/kg masy ciała, zaś LG Q7 Plus notuje wartości SAR na poziomie 0,37. Podobnie jak w przypadku Nokii, wartości SAR poszczególnych modeli telefonów można sprawdzić na stronie internetowej producenta. Problematyczne może być jednak nawigowanie, gdyż zamiast nazw, Smartfony tej marki mają tutaj numery kodowe.

Marki z najwyższym współczynnikiem SAR

Niestety jest kilka marek, które osiągają wysoki SAR, choć oczywiście mieszczą się one w regulowanych przez prawo normach. Inaczej smartfony tych marek nie byłyby w ogóle dopuszczone do sprzedaży. Niestety wśród tych firm również są dwie z najpopularniejszych na rynku. Mowa o iPhone’ach firmy Apple, a także o chińskiej marce Xiaomi, która święci triumfy sprzedając telefony w znacznie niższej cenie, które jakościowo nie odstają od najpopularniejszych smartfonów np. Samsunga. Oprócz tych dwóch firm współczynniki w górnej granicy normy notują jeszcze mniej znane modele, takie jak OnePlus czy Google Pixel.

Czy współczynnik SAR ma znaczenie w dzisiejszych czasach?

Niestety łatwo zauważyć, że tak naprawdę mało kto zwraca w dzisiejszych czasach uwagę na wartość współczynnika SAR podczas wybierania nowego telefonu komórkowego dla siebie. Nie chodzi tu o to, że ludzie nie boją się o swoje zdrowie. Wiele osób wciąż jest nieświadomych o istnieniu takiego współczynnika, a tym osobom, które są świadome wystarczy informacja, że każdy telefon komórkowy dopuszczony do sprzedaży spełnia wymagania prawne co do normy promieniowania. Ponadto osoby, które słyszały o tym współczynniku, na pewno wiedzą też, że nie ma potwierdzenia w badaniach szkodliwości tego promieniowania dla człowieka.

Sprawdź też: Telefon do pracy w trudnych warunkach – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Polecane modele

Ludzie zdecydowanie wolą zwracać uwagę przy wyborze telefonu na kwestie techniczne. Ważniejsza jest ilość pamięci RAM, pamięci wbudowanej, rodzaj i moc procesora, parametry aparatów, grafiki, rozdzielczość ekranu czy funkcje, jakie ma telefon. Ludzie kierują się raczej tym, do czego im najbardziej telefon jest potrzebny i wybierają taki, który najlepiej sprawdzi się do rozmowy, SMS-ów, buszowania w sieci i prowadzenia kont na portalach społecznościowych, słuchania muzyki, oglądania filmów czy nawet telewizji na smartfonie, obsługi różnorodnych aplikacji czy po prostu grania. Dopiero w dalszej kolejności bierzemy pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, w tym właśnie współczynnik SAR. Wskazuje na to, chociażby ogromna popularność iPhone’ów oraz smartfonów marki Xiaomi.

Jak chronić się przed promieniowaniem telefonu?

Mimo, że wszystkie modele telefonów spełniają dopuszczalne normy wartości współczynnika SAR, warto pamiętać o tym, że rozsądne korzystanie z telefonu może Ci pomóc się uchronić przed ewentualnymi skutkami promieniowania. Nie wiadomo, jakie mogą być skutki długofalowego narażenia na promieniowanie SAR smartfonów, dlatego warto zachować ostrożność. Przede wszystkim starajmy się nie spędzać większości każdego dnia przed ekranem (pozwoli to uniknąć nadmiernej ekspozycji) i sprawdzajmy wartość współczynnika SAR interesującego nas modelu telefonu, zanim go kupimy.

Ponadto należy starać się nie korzystać z telefonu wtedy, gdy akurat jest podłączony do ładowania. Nie warto trzymać także telefonu w pobliżu głowy i ciała, w momentach, gdy z niego nie korzystasz. Wiele osób nosi smartfony w kieszeniach spodni. Większość ludzi ma ustawione tylko wibracje, które wyczują właśnie mając telefon w kieszeni. Najlepiej jest jednak nosić telefon w torebce zamiast przy ciele. Ponadto wiele osób nauczyło się także spać ze smartfonami – przeglądamy jeszcze internet przed snem, a pierwsze co robimy po przebudzeniu to sięgamy właśnie po telefon. Dodatkowo używamy go jako budzika czy zegarka. Starajmy się jednak trzymać go na szafce lub stoliku nocnym, a nie w łóżku obok poduszki.

Telefony z najmniejszym i największym współczynnikiem SAR

Wyniki podanych modeli telefonów komórkowych pochodzą z niemieckiego urzędu do spraw ochrony przed promieniowaniem. Urząd przetestował łącznie ponad 3 tysiące modeli smartfonów. Pełne raporty można znaleźć na stronie internetowej urzędu, natomiast tutaj podajemy modele o najmniejszych i najwyższych współczynnikach SAR.

Modele z najniższym współczynnikiem SAR

Do modeli, które mają najniższe wartości współczynnika promieniowania, należą:

  • Samsung Galaxy Note 8 – 0,17 W/kg
  • ZTE Axon Elite – 0,18 W/kg
  • LG G7 – 0,24 W/kg
  • Samsung Galaxy A8 – 0,24 W/kg
  • Samsung Galaxy S8+ – 0,26 W/kg
  • Samsung Galaxy S7 Edge – 0,26 W/kg
  • HTC U11 life – 0,28 W/kg
  • LG Q6/Q6+ – 0,28 W/kg
  • Samsung Galaxy S9+ – 0,29 W/kg
  • Motorola Moto G5 Plus – 0,30 W/kg
  • Motorola Moto Z – 0,30 W/kg

Smartfony posiadające najwyższą wartość SAR

Najwyższe wartości współczynnika promieniowania elektromagnetycznego SAR mają następujące smartfony:

  • Xiaomi Mi A1 – 1,75 W/kg
  • OnePlus 5T – 1,68 W/kg
  • Xiaomi Mi Max 3 – 1,58 W/kg
  • OnePlus 6T – 1,55 W/kg
  • HTC U12 life – 1,48 W/kg
  • Xiaomi Mi Mix 3 – 1,45 W/kg
  • Google Pixel 3 XL – 1,39 W/kg
  • OnePlus 5 – 1,39 W/kg
  • iPhone 7 – 1,38 W/kg
  • Sony Xperia XZ1 Compact – 1,36 W/kg
  • HTC Desire 12/12+ – 1,34 W/kg
  • Google Pixel 3 – 1,33 W/kg
  • OnePlus 6 – 1,33 W/kg
  • iPhone 8 – 1,32 W/kg

Jak widać, szczególnie wartości współczynnika SAR dla modeli telefonów komórkowych marki Xiaomi sięgają górnej granicy normy. Zaś norma obowiązująca w Stanach Zjednoczonych jest tutaj znacznie przekroczona. To jednak nie przeszkadza tej marce w święceniu triumfów i ogromnej popularności. Urządzenia marki Xiaomi odznaczają się niskimi cenami przy porównywalnej jakości do innych najlepszych marek.

Popularność więc absolutnie nie dziwi. Ogólnie, jeśli chodzi o wartości współczynnika SAR możesz czuć się bezpieczny. Wyniki testów laboratoryjnych też warto traktować trochę z przymrużeniem oka. Często bywają zawyżone, ponieważ wartość współczynnika promieniowania określa się dopiero po aktywowaniu najwyższego poziomu mocy telefonu. W rzeczywistości rzadko kiedy zdarza się, aby telefon komórkowy osiągał najwyższą moc podczas standardowego użytkowania przez człowieka.

Sprawdź też: Czym kierować się przy wyborze gamingowego smartfona – najważniejsze cechy jakie powinien posiadać smartfon do gier

15
1

Podziel się:

Komentarze (4)

Bardzo dziękuję za fachowy artykuł na ten temat. jest pan jedną z niewielu osób, które wiedzą o czym piszą. Pozdrawiam serdecznie. Życzę wielu czytelników

Tak, temat na czasie natomiast praktycznie nie znany, aż przykro jak ludzie ślepo patrzą w swoje ekrany.. Dziękuję! Ślę informacje dalej.

Świetnie opisane ,dodam że czuje to promieniowanie …niestety….dziękuję Panu za pochylenie się nad tematem -bardzo mi się przyda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *