Smartfon do gier obraz glowny

Poradniki

19.07.2021 13:22

Czym kierować się przy wyborze gamingowego smartfona – najważniejsze cechy jakie powinien posiadać smartfon do gier

Telefony i tablety
8
1
0
8
1

Co powinien oferować dobry smartfon przeznaczony do gamingu? Czym kierować się przy wyborze? Jakie parametry są najważniejsze? Pochylimy się nad tym zagadnieniem w niniejszym tekście.

Nie ukrywajmy: mobilny gaming w naszym kraju jest wciąż w powijakach. Ogrywanie tytułów AAA w stylu Call of Duty lub PUBG na smartfonie nie cieszy się taką popularnością, jak ma to miejsce np. w Azji. Nie należy jednak przedwcześnie skreślać tej formy rozrywki, której rozkwit dzieje się na naszych oczach.

CoD Mobile - smartfon do gier
CoD Mobile z pewnością zarobił na siebie, ale wcale nie jest grą, która przyniosła największe zyski w segmencie gier mobilnych / Źródło: twitter.com/playcodmobile

Niech zamiast słów przemówią liczby, a za przykład posłuży wspomniane Call of Duty Mobile. Premiera mobilnej odsłony CoD w 2019 r. wygenerowała niemal 500 milionów dolarów w pierwszym roku od startu gry. Fakt – to mocna marka, która przyciąga wielu graczy, jednak jej sukces z pewnością wpłynie na innych producentów, którzy chcą odkroić kawałek tortu dla siebie. Przejdźmy jednak do meritum i odpowiedzmy na pytanie czym kierować się przy wyborze smartfona, który pozwoli nam ogrywać wymagające tytuły w komfortowych warunkach?

Wydajność – procesor oraz pamięć RAM

To chyba najważniejszy aspekt, wszak nie będziemy w stanie ograć wymagającego tytułu, jeśli nasz telefon nie spełni wymagań stawianych przez grę. W przypadku smartfonów, rzecz ma się o tyle prościej (np. w porównaniu do składaniu gamingowego peceta, gdzie o wydajności decyduje więcej podzespołów), że o sile danego modelu decyduje procesor (wraz ze zintegrowanym GPU) oraz ilość pamięci RAM.

Pochylmy się nad procesorem. To element mający wpływ zarówno na rozgrywkę, ale również – co może wydawać się nieoczywiste – zarządzanie zasobami baterii. W jakie modele najlepiej celować pod granie? Dobrym wyborem będzie seria Snapdragon 7xx i 8xx. Te pierwsze będą, rzecz jasna, cenowo przystępniejsze. Alternatywą dla produktów Qualcomma będzie tajwańska linia procesorów Helio G9x lub G85. Przy wyborze pamiętajmy również, że ilość rdzeni nie jest najważniejsza – to technologia wykonania decyduje o sile CPU.

Jaki smartfon do gier?
Mobilne granie może sprawić, że długa i nudna podróż zleci w mgnieniu oka

Pamięć operacyjna? Najlepszym rozwiązaniem będzie 8GB, jednak jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, 6GB będzie również dobrym wyjściem. Jednak schodzenie poniżej tego pułapu jest odradzane – wymagające gry mogą dostać zbyt dużej “zadyszki”, co przełoży się na pogorszenie doznań płynących z rozgrywki.

Pojemna bateria i szybkie ładowanie

Gaming XXI wieku na każdej platformie jest zasobożerny – w przypadku smartfonów objawiać się to będzie szybszym drenażem zasobów baterii. Przy wyborze telefonu do grania, bardzo ważnym czynnikiem będzie zatem dobór modelu o odpowiedniej pojemności baterii.

W jaką pojemność należy więc celować? Myślę, że najniższym progiem będzie 4000 mAh. Wszystko powyżej tego kryterium będzie trafionym wyborem. Niemniej, nawet najpojemniejsza bateria będzie wymagała ładowania – i tu na plan pierwszy wychodzi szybkie ładowanie. Sprawdzi się w momencie w którym będziemy chcieli jak najprędzej uwolnić smartfona od kabla podpiętego do sieci.

Sprawdź: Jak schłodzić telefon? Przegrzany smartfon – poradnik

 Wyświetlacz

To z niego płyną wszelkie doznania, warto więc wybrać taki, który spełniać będzie kilka założeń. Pierwszym, powinien być rozmiar i obsługiwana rozdzielczość – im większa, tym lepiej. Niemniej, nie jest to czynnik decydujący, gdy mówimy o tym komponencie w przypadku gamingu. Większą wagę należy wiązać z częstotliwością odświeżania oraz częstotliwością próbkowania. Ta pierwsza wpłynie pozytywnie na płynność rozgrywki – im więcej tym lepiej. Standardem obecnie jest 60 Hz, jednak są już dostępne modele posiadające 144 Hz. Wartością będącą progiem od którego najlepiej zacząć poszukiwanie gamingowego modelu będzie 120 Hz.

Częstotliwość próbkowania informuje zaś o tym, jak szybko telefon zareaguje na dotknięcie ekranu. W grach mobilnych ma to ogromne znaczenie – niektóre z nich wymagają szybkich decyzji, podejmowanych w ułamku sekundy. Tutaj sprawa ma się podobnie jak wyżej, wyższa wartość zawsze wpłynie lepiej – wartość 180 Hz częstotliwości próbkowania powinna być uważana za granicę. Wszystko powyżej tej wartości będzie poprawiać rozrywkę.

Może Cię zainteresować: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

I wreszcie sam rodzaj ekranu – co wybrać? Tu wybór powinien ograniczyć się do dwóch rodzajów: AMOLED i IPS. AMOLED radzi sobie doskonale z odwzorowaniem kolorów i ich nasyceniem czy głębią czarnego koloru – jednak obecnie jest stosowany w najdroższych modelach. Alternatywą może być matryca IPS, która choć odrobinę gorsza – nie odstaje jakoś znacząco. No i jest tańszym wyborem.

Dodatki

Jakkolwiek nie są witalną częścią gamingowego telefonu, warto poświęcić im dłuższą chwilę podczas wyboru odpowiedniego modelu. Niech za przykład posłuży obecność wejścia audio jack 3,5mm. Takie słuchawki gamingowe sprawdzą się znacznie lepiej, niż bezprzewodowe – powodem jest brak jakiegokolwiek opóźnienia dźwięku, które byłoby zauważalne przy używaniu modelu łączącego się przez bluetooth.

Innymi dodatkami, które warto zawczasu sprawdzić, czy będą pasować do wybranego modelu są pady oraz uchwyty. Zdecydowana większość na rynku to modele uniwersalne, jednak należy pamiętać, że istnieją też sprzęty dedykowane danym urządzeniom (np. ROG Kunai gamepad).

Wybierając model, którego głównym przeznaczeniem będą gry, należy się kierować paroma istotnymi czynnikami. Mamy nadzieję, że nasze rady będą dla Was pomocne i dzięki nim dobierzecie sprzęt, który spełni oczekiwania.

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *