Endorfy Arx 500 Air

Recenzje

14.07.2023 11:35

Endorfy Arx 500 Air — recenzja obudowy 

Komputery Podzespoły
7
0
0
7
0

Testujemy Endorfy Arx 500 Air, nową obudowę uznanego producenta. Od razu widać, że Endorfy Arx 500 Air jest mniejsza, ale nadal funkcjonalna!

Jakiś czas temu sprawdziliśmy, jak w rzeczywistych scenariuszach poradziła sobie najnowsza obudowa znanej marki Endorfy. Dziś na warsztat trafiła jej niewiele mniejsza siostra, która na szansę namieszać w średnim segmencie. Sprawdźmy, jak radzi sobie Arx 500 Air!

Sprawdź też: Obudowa MasterCase H500P Mesh White ARGB – recenzja. Świetna wentylacja i cieszący oko wygląd

O Endorfy powiedzieliśmy już chyba wszystko, dlatego przejdźmy od razu do konkretów. Arx 500 Air różni się od Arx 700 Air przede wszystkim głębokością i maksymalną wspieraną długością karty graficznej. W przeciwieństwie do 700 Air, w Arx 500 Air na topie zamontujemy „jedynie” radiator chłodzenia wodnego 280 mm, a do środka zmieści się GPU o długości do 350 mm.

Nadal zatem mamy do czynienia z pięcioma, fabrycznie zamontowanymi wentylatorami Endorfy Stratus PWM 140 mm oraz nowoczesne wyposażenie w postaci USB-C na panelu górnym (są jeszcze dwa złącza USB-A oczywiście). Oprócz tego wszystko pozostało bez zmian. Są dobrze rozmieszczone elementy montażowe, gruba, sztywna blacha, strategicznie rozmieszczone filtry przeciw kurzowi oraz to, czego oczekują twoje podzespoły – bezkompromisowy przepływ powietrza.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Endorfy Arx 700 Air – specyfikacja

  • Wymiary: 486 x 228 x 429 mm
  • Waga: 7,6 kg
  • Liczba zatok: 7x 2,5” lub 6x 2,5” + 1x 3,5”
  • Gniazda rozszerzeń: 7
  • GPU: 350 mm
  • CPU: 179 mm
  • Chłodzenie: 3x 140 mm (front), 1x 140 mm (tył), 1x 140 mm (góra)
  • Panel przedni: 2x USB 3.0, 1x USB-C, 1x audio jack
  • Kontroler: Tak, HUB dla wentylatorów
  • Cena: ok. 469 zł

Budowa i jakość wykonania

Jak już wspomnieliśmy, względem 700 Air, 500 Air różni się przede wszystkim wymiarami. Skrzynka ma dokładnie 486 x 228 x 429 mm i choć jest wyraźnie węższa od swojej większej siostry, nadal mowa o wysokiej funkcjonalności związanej z chłodzeniem. Nadal bowiem otrzymujemy możliwość zainstalowania wentylatorów 140 mm (nawet na tylnym panelu), więc oczekujemy mniej więcej takiego samego poziomu w kwestii przepływu powietrza.

Arx 700 Air vs. Arx 500 Air
Arx 700 Air vs. Arx 500 Air

Frontowy panel to siatka mesh, bez dodatkowego zabezpieczenia przeciw kurzowi, ale tutaj nie trzeba się martwić, bo oczko ma „średnicę” zaledwie ok. 1mm i taki sam system wykorzystywany jest z powodzeniem w obudowach Phanteks. Filtrem jest po prostu sama siatka. Panel przedni można bardzo łatwo zdemontować i wrzucić pod prysznic w celu dokładnego wyczyszczenia z każdej drobiny kurzu. Frontowa siatka zasłania trzy fabrycznie zainstalowane wentylatory Endorfy Stratus 140 PWM.

Na spodzie, tak jak w przypadku 700 Air, znajdziemy wydzieloną sekcję z piwnicą na zasilacz, która nie otrzymała dodatkowego wycięcia. Nawet jeśli zakupisz zasilacz z RGB i tak nie zauważysz światełek. Cieszy natomiast fakt, że w przypadku mniejszej wersji Air, producent nie zrezygnował z funkcjonalnych sanek na filtr przeciwkurzowy. Ten łatwo się demontuje.

Panel ze szkła hartowanego w Arx 500 Air
W obudowie od Endorfy możemy znaleźć panel, który jest wykonany ze szkła hartowanego

Na panelu frontowym znaleźć można 2x USB 3.2 Gen 1, USB-C oraz 2x 3.5mm minijack. Boczny panel to hartowane szkło (po lewej) oraz blacha (po prawej). Blacha ma w tym wypadku 0,75 mm grubości, a zatem przeciętnie, ale dzięki licznym przetłoczeniom, szczególnie w środku, nie ugina się pod większym naciskiem. Na górze znajdziemy zaś siatkę wentylacyjną typu mesh, ale nie ma się czego obawiać, bo top jest całkowicie demontowalny. Można go zabrać pod prysznic razem z resztą siatek i filtrów.

Wnętrze

Endorfy Arx 500 Air to obudowa dwukomorowa, z ewidentnie wydzieloną sekcją na zasilacz i korytka na przewody z tyłu. Dzięki pogrubionej konstrukcji względem typowych obudów Mid Tower, możemy zmieścić tam zarówno 140-milimetrowe wentylatory, jak i grube przewody.

Tylni panel obudowy
Cable management w tej obudowie można jak najbardziej zastosować!

Pionowe przepusty w środku są ustawione pod kątem, co pozwala na wygodniejsze zarządzanie okablowaniem. Nie dość, że takie rozwiązanie daje poczucie estetyki w środku, dodatkowo zwiększane przy pomocy gumowych osłon, to jeszcze powoduje znaczące powiększenie miejsca z tyłu, umożliwiając lepszą aranżację kabli.

Oprócz różnic w głębokości nie ma tu tak naprawdę niczego nowego, jeśli porównać do Endorfy Arx 700 Air. Wszystkie elementy są spasowane dobrze.

Obudowa Endorfy 3 wentylatorowa
O wysoką klasę wentylatorów z pewnością nie musimy się martwić!

Sprawdź też: NZXT H710i – recenzja. Elegancka i cicha obudowa dla mocnego PC

Testy wydajnościowe

Złożony w obudowie Endorfy Arx 500 Air składa się z procesora Intel Core i7-7700K, płyty głównej MSI Z270 Gaming M7, pamięci RAM 2x 8 GB Patriot Viper Steel DDR4-3600 CL16, karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2060 Super Gamer oraz zasilacza ASUS ROG Strix 750W. Za chłodzenie procesora odpowiadała natomiast jednostka SilentiumPC Fortis 3.

Wykresy wydajności Endorfy
Wykresy wydajności EndorfyWykresy wydajności Endorfy Arx 500 Air

Podsumowanie

Jak widać wiele się względem poprzedniczki nie zmieniło. Arx 500 Air jest wyraźnie mniejsza (na głębokość) i różnica wynosi w tym wypadku 43 mm. Niby niewiele, ale jak pokazują wykresy to wystarczyło, by spowodować lepsze warunki termiczne dla karty graficznej. Wentylatory zamontowane na froncie są po prostu bliżej GPU niż w Arx 700 Air i stąd różnica w wydajności ogólnej.

W Arx 700 Air na topie zamontować można chłodnicę 360 mm, ale w Arx 500 Air, czyli dziś testowanej, jedynie 280 mm i o tym trzeba po prostu pamiętać. Jeśli koniecznie potrzebujesz większego radiatora, który z jakiegoś powodu nie może zostać zamontowany z przodu (obie obudowy są kompatybilne), sięgnij po 700 Air.

obudowa z filtrem antykurzowym

Tak czy inaczej, 500 Air to nieco tańszy odpowiednik. Oszczędności wynikające z mniejszej funkcjonalności nie są jednak wysokie, bo sprowadzają się do zaledwie 50 zł, ale na tak nasyconym rynku, każda oszczędność jest na wagę złota – nie tyle dla konsumentów, co dla producentów. 50 zł to być albo nie być, jeśli chodzi o opłacalność, którą przy wyborze nowego urządzenia, powinni kierować się wszyscy.

Endorfy Arx 500 Air to zatem bardzo dobra skrzynka. Wydajne chłodzenie, sztywność konstrukcji, design, nowoczesne wyposażenie, pięć wentylatorów 140 mm w zestawie zdolne do pracy w trybie półpasywnym, kompatybilność z chłodzeniem wodnym z nieco grubszymi radiatorami, filtry przeciwkurzowe i szerokie możliwości aranżacji okablowania to po prostu same zalety. Brakuje może możliwości montażu kart graficznej w pionie, ale tu już się czepiamy na siłę. Głównym konkurentem dla Endorfy Arx 500 Air jest aktualnie be quiet! Pure Base 500DX, czyli droższa obudowa z nie pięcioma, ale trzema fabrycznie zainstalowanymi wentylatorami 140 mm. Zakładamy, że z trzema wentylatorami, Arx 500 Air kosztowałaby już ok. 410-420 zł.

Sprawdź też: Endorfy ARX 700 Air – test obudowy znanego producenta

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *