jak działa chłodzenie wodne

Poradniki

31.01.2023 12:33

Jak działa chłodzenie wodne? Wszystko o chłodzeniu AiO

Komputery Podzespoły Zakupy
3
0
0
3
0

Chcesz wiedzieć, jak działa chłodzenie wodne? Mamy coś dla Ciebie. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis całego procesu. Dowiesz się też jakie podzespoły możesz chłodzić cieczą!

Obecnie komputery zyskują coraz nowsze i bardziej wydajne podzespoły. Zwiększona moc i wydajność sprawia, że komputery generują więcej ciepła, którego trzeba się pozbyć z wnętrza obudowy. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniu podzespołów oraz usprawnisz pracę całego systemu. Jednym z najlepszych systemów chłodzenia jest chłodzenie wodne. W tym artykule skupimy się właśnie na tym rozwiązaniu. Dowiesz się, jak działa taki system, czy należy go konserwować oraz poznasz podzespoły, które mogą być schładzane z użyciem tego rozwiązania.  

Co to jest chłodzenie wodne?

Chłodzenie do komputera zwane wodnym to wyjątkowo skuteczna metoda odprowadzania ciepła z podzespołów, które to ciepło intensywnie generują. Jest ona również nazywana jest też metodą chłodzenia cieczą. Z racji tego, że pozwala ona na precyzyjne kontrolowanie temperatury, to jest to system używany często do bardziej wymagających jednostek. Jest to metoda zdecydowanie bardziej efektywna niż „tradycyjne” chłodzenie powietrzem. Ze względu na fakt, że ciecz jest lepszym nośnikiem ciepła niż powietrze, jest to rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w przypadku overclockingu. 

Jak działa chłodzenie wodne – mechanika działania AiO

Chłodzenie wodne PC wbrew pozorom jest proste w swoim działaniu. W tej metodzie ciecz jest transportowana przez specjalny system rur zamontowanych wokół procesora lub karty graficznej. Ciecz absorbuje ciepło i trafia do chłodnicy, gdzie jest na nowo schładzana. Chłodzenie procesora odbywa się tu bardzo szybko, z dużą skutecznością. Wspomniana chłodnica może być wyposażona w radiator (schładzanie powietrzem) lub instalację z wodą zewnętrzną. W przypadku rozwiązania, jakim chłodzenie AiO mówimy o zintegrowanej jednostce, w skład której wchodzą:

  • blokopompa – połączenie bloku cieplnego oraz pompy. Umieszcza się ją bezpośrednio na procesorze;
  • radiatory – odpowiadają za obniżenie temperatury cieczy;
  • wentylatory – schładzają radiatory powietrzem;
  • zbiornik na ciecz;
  • wymiennik ciepła – inaczej chłodnica. Odpowiada za wyprowadzenie ciepła z systemu.
jak działa chłodzenie wodne
Komputer chłodzony wodą wygląda ładniej

Chłodzenie AiO jest kompaktowym rozwiązaniem. Dużą zaletą takiego układu wodnego jest to, że nie ma tutaj konieczności częstej konserwacji. 

Jakie podzespoły można chodzić wodą?

Omawiane tutaj chłodzenie do procesora, nie musi się ograniczać jedynie do tej jednostki obliczeniowej. Przedstawiony system pozwala na:

Sprawdź też: Chłodzenie wodne czy powietrzne – które lepiej wybrać do komputera?

Generalnie najwięcej ciepła generuje CPU i GPU – dlatego to do nich najczęściej wykorzystuje się przedstawione rozwiązanie. Inne przypadki stosowań chłodzeń wodnych to prawdziwa rzadkość.

Czy montaż systemu chłodzącego AiO jest skomplikowany?

Przedstawiony tutaj nowoczesny system jest bardzo prosty w montażu. Producenci, jak i sami użytkownicy tych rozwiązań zgodnie twierdzą, że montaż jest łatwiejszy niż w przypadku tradycyjnego systemu wodnego schładzania podzespołów komputera. Przy procesie montażu należy oczywiście zachować dużą ostrożność. Jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia i wiedzy z zakresu obchodzenia się z różnymi podzespołami komputera, zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistów. 

jak działa chłodzenie wodne
Niekoniecznie takie chłodzenie wodą mamy na myśli…

Czy należy samemu zmieniać płyn w chłodzeniu wodnym?

W przypadku niektórych modeli jest to wręcz konieczne. Producenci dostarczają jednak szczegółowo opisaną instrukcję dotyczącą całej procedury wymiany cieczy w systemie. Warto dodać, że są jednak takie modele, które nie wymuszają na użytkowniku samodzielnej wymiany czynnika chłodzącego. Istnieje wiele modeli systemów chłodzących AiO, które posiadają zautomatyzowany system dozowania płynu. Dochodzi tutaj do automatycznego uzupełniania poziomu płynu.

Na użytkowniku ciąży jedynie obowiązek sprawdzania poziomu płynu, który po jakimś czasie traci swoje właściwości. W sprzedaży dostępne są już płyny określane jako „long life” lub „extended life”. Te rodzaje cechuje wolniejsza utrata właściwości termoprzewodzących. Jeśli masz obawy przed samodzielną wymianą czynnika chłodzącego, skorzystaj z pomocy serwisantów.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *