Cooler Master ML280 Mirror RGB – recenzja

Recenzje

30.01.2023 16:05

Cooler Master ML280 Mirror RGB – recenzja efektownego chłodzenia AiO

Komputery Podzespoły
28
1
0
28
1

Cooler Master ML280 Mirror RGB to chłodzenie AiO do komputera, które łączy efektywne działanie i efektowny wygląd. Dlaczego warto je kupić? Dowiesz się z recenzji Cooler Master ML280 Mirror RGB!

Cooler Master ML280 Mirror to chłodzenie procesora, które posiada dwa 140 mm wentylatory. Lustrzane wykończenie blokopompy dodaje eleganckiego, nowoczesnego wyglądu każdego komputera. Jak ten zestaw sprawdza się w praktyce? Odpowiedź poniżej!

Cooler Master ML280 Mirror RGB – czyli po co mi AiO w komputerze

Większości użytkowników komputerów (również tych do gier) powinno wystarczyć do chłodzenia procesora zwykły radiator z wentylatorem. To jest fakt, jednak tradycyjnie znajdzie się parę „ale”. Panująca obecnie moda na przeszklone obudowy pociągnęła za sobą znacznie większe możliwości upiększania wnętrza domowych pecetów, czego naturalną konsekwencją jest powstanie właśnie takich efektownych gadżetów jak Cooler Master ML280 Mirror RGB. 

Sprawdź też: Cooler Master MasterAir MA610P RGB – recenzja chłodzenia

Gdyby pominąć walające się w obudowie kable (dla tych co nie potrafią w cable management), to właśnie wielki blok radiatora chłodzącego procesor jest prawdopodobnie najbardziej szpecącym elementem wnętrza komputera. Nie dziwię się zatem, że tak wiele osób decyduje się na zakup efektownych zestawów AiO, takich jak Cooler Master ML280 Mirror RGB. Pozbywamy się w ten sposób radiatora (albo raczej wywalamy go na górę lub front obudowy, przez co staje się on praktycznie niewidoczny), zastępując go blokopomką, którą można udekorować na bardzo wiele sposobów. 

Pompa spoczywająca na CPU w przypadku recenzowanego AiO jest okraszona… lustrem, oczywiście połączonym z podświetleniem RGB. Wiem, że to moja praca, ale bardzo trudno jest to opisać słowami; mam jedynie nadzieję, że zdjęcia oddadzą efekt. Specjalny układ szkiełek oraz diod LED sprawia, że świecące logo producenta wygląda tutaj jak zamknięte w lusterku. 

Cooler Master ML280 Mirror RGB w obudowie
Prostota i elegancja – do niewielu sprzętów te słowa pasują tak dobrze jak do Cooler Master ML280 Mirror RGB

Będę szczery, taki nietypowy efekt może robić wrażenie i jest tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy przy kontakcie z recenzowanym sprzętem. Obstawiam, że zdecydowana większość potencjalnych klientów Cooler Master ML280 Mirror RGB będzie kierowała się właśnie wyglądem, a niekoniecznie właściwościami „chłodniczymi” urządzenia. No, chyba że to AiO okaże się beznadziejne w wykonywaniu swojej pracy. O tym przekonasz się z dalszej części tekstu. 

Specyfikacja Cooler Master ML280 Mirror RGB

Czy ML280 Mirror RGB to atrakcyjny wybór dla tych, którzy cenią sobie estetykę jak i wydajność? Zanim przejdziemy do konkretnych testów, pewną podpowiedź może dać nam chociażby rzut oka na specyfikację urządzenia. 

Sprawdź też: NZXT Kraken Z63 RGB White – recenzja. Skuteczność, elegancja i … gify!

Cooler Master ML280 Mirror RGB – specyfikacja:

  • Kompatybilność z procesorami Intel: LGA 1356, LGA 775, LGA 1366, LGA 2011/2011-3, LGA 2066, LGA 1150/1151/1155/1156/1200
  • Kompatybilność z procesorami AMD: AM3(+)/AM2(+)/FM2(+)/FM1, AM4/AM5
  • Podświetlenie: ARGB
  • Rozmiar chłodnicy: 280 mm
  • Długość chłodnicy [mm]: 318
  • Szerokość chłodnicy [mm]: 140
  • Wysokość chłodnicy [mm]: 27.2
  • Liczba wentylatorów: 2
  • Średnica wentylatora: 140 mm
  • Maksymalna prędkość obrotowa: 1400 obr./min.
  • Regulacja obrotów PWM: Tak
  • Maksymalny przepływ powietrza: 62 CFM
  • Maksymalny poziom hałasu: 27 dBA
  • Złącze wentylatora: 4-pin PWM
  • Złącze pompy: 3-pin
  • Złącze podświetlenia LED: 3-pin ARGB

Chłodzenie Cooler Mastera testowaliśmy na komputerze:

  • Procesor: AMD Ryzen 7 5800X,
  • Grafika: GeForce RTX 3080,
  • Pamięć: Patriot Viper Steel 16 GB DDR4 3600 MHz,
  • Płyta główna: Gigabyte B550 AOURUS Elite AX V2,
  • Dysk: WD_Black SN750 SE NVMe SSD 1TB,
  • Obudowa: NZXT H7 Flow,
  • Zasilacz: Cooler Master XG650 Plus Platinum.
Montaż Cooler Master ML280 Mirror RGB
Montaż Cooler Master ML280 Mirror RGB we wnętrzu komputera nie powinien nikomu sprawić kłopotów

Montaż

Proces instalacji ML280 Mirror jest prosty, z przejrzystą instrukcją i wysokiej jakości sprzętem montażowym w zestawie. Chłodnica jest dość spora (jednak nie do przesady), ale nie powinno być problemu z jej umieszczeniem nawet w stosunkowo niewielkich obudowach. Wentylatory są łatwe do zainstalowania, a głowica pompy posiada prosty system montażu, który pozwala na zainstalowanie jej na większości popularnych gniazdach procesora.

Sprawdź też: Endorfy Navis F360 – recenzja chłodzenia wodnego polskiej marki

W zestawie znajduje się oczywiście pasta termoprzewodząca Mastergel Pro od Cooler Master. Podczas instalacji z pewnością nie natrafimy na żadne przykre niespodzianki, proces jest tutaj bowiem w zupełności standardowy. Znacznym ułatwieniem jest fakt, że kompaktowa bloko-pompka bez problemu zmieści się nawet w przypadku ciasnych konstrukcji, z małą płytą główną i sporymi pamięciami RAM. 

Skuteczność Cooler Master ML280 Mirror RGB

Jedną z wyróżniających się cech ML280 Mirror jest głowica pompy, wyposażona w ceramiczne łożysko, które zmniejsza hałas i zwiększa żywotność chłodzenia. Posiada również regulację prędkości, dzięki czemu można dostosować natężenie pracy pompy i wentylatorów do swoich potrzeb (a raczej potrzeb naszego komputera).

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdź też: MSI MEG Coreliquid S360 – recenzja AiO dla najbardziej wymagających

Za przepływ powietrza odpowiedzialne są dwa wentylatory 140 mm SickleFlow 140, potrafiące obracać się z maksymalną prędkością 1400 RPM. Nie zostały one wyposażone w podświetlenie RGB, co docenią fani prostoty (ale za rozczarowani będą zwolennicy diodek w każdym możliwym podzespole). 

Pod względem wydajności ML280 Mirror radzi sobie wyjątkowo dobrze, nawet przy dużym obciążeniu. W moich testach zaobserwowałem bardzo podobne temperatury, co przy kosztującym dwa razy tyle chłodzeniu NZXT Kraken Z63 RGB! Robotę robią tutaj wspomniane wcześniej, słusznych rozmiarów wentylatory SickleFlow 140.

Nieźle jest także jeśli wziąć pod uwagę kulturę pracy. Wentylatory są również stosunkowo ciche, a maksymalny poziom hałasu wynosi nieco ponad 35 dB. Nie jest to z pewnością najcichsza opcja na rynku, bowiem zaczyna się robić głośno przy wyższych prędkościach. Na plusik zasługuje jednak blokopomka, która pracuje niemal bezdźwięcznie nawet przy dużych obciążeniach

Komputer z Cooler Master ML280 Mirror RGB
Mimo sporego radiatora, Cooler Master ML280 Mirror RGB zmieści się także w mniejszych obudowach

Wygląd to podstawa? 

Cooler Master ML280 Mirror RGB zapewnia solidne chłodzenie w dobrej cenie, ale to wcale nie koniec atrakcji. Wygląd będzie dla jednych gwoździem programu, dla innych jedynie wisienką na torcie, co nie zmienia faktu, że ozdobiona lustrem i subtelnym podświetleniem blokopomka wygląda wewnątrz obudowy po prostu fenomenalnie. Twórcom tego cudeńka udało się moim zdaniem znaleźć idealny kompromis pomiędzy elegancją a efekciarstwem. 

Podświetleniem ARGB można sterować za pomocą kompatybilnej płyty głównej lub kontrolera LED RGB. W zależności od wybranych przez nas ustawień, Cooler Master ML280 Mirror RGB może stanowić prosty i subtelny ozdobnik wnętrza naszego komputera lub też jego główną atrakcję. W obu przypadkach pompka zakrywająca procesor przykuwa wzrok.

Ogólnie rzecz biorąc, Cooler Master ML280 Mirror to wysokiej jakości zestaw AiO, który oferuje świetną wydajność chłodzenia i stylowy wygląd. Głowica pompy z łożyskiem ceramicznym i regulowana prędkością sprawiają, że jest to wszechstronny wybór dla tych, którzy chcą zapewnić chłodną i cichą pracę procesora.

Montaż Cooler Master ML280 Mirror RGB pasta termoprzewodząca
Do zestawu montażowego dołączona została także pasta termoprzewodząca Mastergel Pro

Sprawdź też: Endorfy Navis F280 – recenzja chłodzenia. Wydajne AiO „nowej” marki

28
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *