blik

Technologia

06.05.2022 07:10

Czy BLIK jest darmowy? Korzystaj z BLIKA bez opłat

Biznes Online Zakupy
17
0
1
17
0

Czy BLIK jest darmowy we wszystkich bankach? Czy istnieją rodzaje transakcji, za które BLIK naliczy prowizję? Dowiedz się wszystkiego o opłatach naliczanych przez banki podczas płatności BLIKIEM.

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz skorzystał z usługi banku, za którą pobierana była prowizja. Zatem nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się: czy transakcje BLIKIEM są darmowe? Aplikacja mobilna banku z usługą BLIK niezwykle ułatwia wykonywanie transakcji. Dokładniej BLIK umożliwia:

  • płatności w sklepach stacjonarnych – z kodem i zbliżeniowo,
  • płatności w Internecie – z kodem i bez kodu
  • wypłatę i wpłatę gotówki w bankomatach/wpłatomatach,
  • przelewy natychmiastowe na telefon BLIK (możliwe także pomiędzy użytkownikami różnych banków, które taką usługę udostępniają) i przesyłanie prośby o przelew (jedynie w niektórych bankach).

Sprawdź też: Co to jest BLIK i jak z niego korzystać

Płatność BLIKIEM jest na tyle wygodna, bezpieczna i szybka, że z tego sposobu płatności korzysta już ponad 10,5 milionów użytkowników. Jak bardzo jest to nieskomplikowane mówi m.in. nasz artykuł: Przelew BLIK – zobacz, jakie to proste. Popularność tej metody potwierdza natomiast wpis Płatność BLIKIEM – ulubiony sposób płatności Polaków. Pozostaje jednak pytanie, czy wszystkie wymienione funkcjonalności BLIKA są całkowicie darmowe?

BLIK – opłaty w bankach obsługujących płatności mobilne

Jakie są opłaty za korzystanie z BLIKA? Jak oficjalnie podaje na stronie Polski Standard Płatności (czyli operator systemu BLIK), ceny za korzystanie z usług mogą być zależne od banku i używanej aplikacji bankowej. W związku z tym każdy użytkownik powinien zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, jakie obowiązują w wybranym przez niego banku.

Sprawdź też: Przelew na telefon BLIK bez tajemnic

Czy wszystkie banki obsługują BLIK? Obecnie BLIK w ramach bankowych aplikacji mobilnych jest już obsługiwany przez 18 banków. Są to:

  • Alior Bank,
  • ING Bank Śląski,
  • Bank Millennium,
  • mBank,
  • Santander Bank Polski,
  • PKO Bank Polski,
  • Getin Bank,
  • Credit Agricole,
  • Noble Bank,
  • BNP Paribas,
  • Bank Pekao,
  • Banki Spółdzielcze SGB,
  • Grupa BPS,
  • Nest Bank,
  • Bank Pocztowy,
  • BS Brodnica,
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
  • Citi Handlowy.

Klienci tych banków z reguły nie muszą liczyć się z ponoszeniem dodatkowych kosztów za płatności realizowane BLIKIEM. Przelewy na telefon BLIK, zakupy w sklepach stacjonarnych lub przez Internet są bezpłatne. Należy jednak dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji każdego banku, ponieważ zasady korzystania z BLIKA mogą być różne, nawet w zależności od posiadanego konta. Zastanawiasz się, w jakich dokładnie miejscach można realizować takie płatności? My sprawdzamy, w jakich sklepach można płacić BLIKIEM.

Sprawdź też: Czek BLIK – jak korzystać z czeku i które banki go obsługują?

Dodatkowo warto wspomnieć o płatnościach zbliżeniowych. BLIK zbliżeniowy – jak to działa? Jest to usługa, która również jest bezpłatna. Obecnie udostępniona jest przez 6 polskich banków: Alior Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polski, Bank Millennium oraz ING Bank Śląski. Aby móc korzystać z tej opcji, konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej banku na telefonie z systemem Android (min. 6.0) lub Huawei HMS oraz włączoną funkcję NFC. Artykuł Jak założyć BLIKA – aplikacje i rejestracja BLIK przysłuży Ci się, jeśli dopiero planujesz skorzystać z tej innowacyjnej metody płatności. Jednocześnie pomoc może się przydać w tym, jak zmienić limit BLIK.

BLIK – prowizja przy wypłacie z bankomatu

Wypłacając gotówkę z bankomatu przy pomocy kodu BLIK, bank może naliczyć prowizję. Większość banków ustala bowiem podobne zasady przy korzystaniu z tej metody jak przy klasycznej wypłacie za pomocą karty, tzn. opłata dodatkowa naliczana jest w momencie wypłaty z bankomatu z maszyn nie należących do danej instytucji finansowej. Dla przykładu: ING Bank Śląski umożliwia darmową wypłatę z bankomatów z użyciem kodów BLIK w bankomatach ich sieci, a także z sieci Planet Cash, natomiast przy pozostałych może obowiązywać prowizja 2,50 zł za każdą realizację (w zależności od rodzaju konta). Warto przy tym dodać, że w niektórych bankach wypłaty gotówki BLIKIEM są tańsze, niż przy pomocy karty. Więcej na temat wypłat możesz dowiedzieć się z artykułu: BLIK i bankomat – wypłata BLIKIEM z bankomatu. Ponadto sprawdź koniecznie, czy BLIK działa w innych krajach. Przeczytać możesz o tym we wpisie BLIK za granicą – czy BLIK działa tylko w Polsce?

Ewentualna prowizja może pojawić się w momencie wypłacania gotówki z bankomatu. W związku z tym koniecznie sprawdź tabelę opłat i prowizji w swoim banku

Podsumowując – BLIK jest nie tylko bardzo wygodnym sposobem płatności, ale także bezpiecznym. Potwierdza to jeden z naszych wpisów: Czy BLIK zapewnia anonimowość? Czy BLIK jest bezpieczny? Wyjątki w postaci opłat zdarzają się w zależności od indywidualnych ustaleń banków – zwłaszcza w przypadku wypłat z bankomatu, które mimo to są najczęściej tej samej wysokości (lub nawet niższej), jak przy użyciu karty. W związku z tym ważne jest, aby przedtem sprawdzić tabelę opłat i prowizji, jakie obowiązują w instytucji finansowej, z której korzystasz.

Wiesz już, że nie musisz płacić, aby korzystać z BLIKA. Całkowicie za darmo możesz też obserwować nas na Facebooku i Instagramie. Śledź regularnie nasz blog i profile społecznościowe, by być na bieżąco ze wszystkimi technologicznymi nowinkami!

17
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Przyznam, że byłem trochę zaskoczony, kiedy, przy opłacaniu rachunku za gaz, system naliczył opłatę, niewielką – 40 pare groszy – ale jednak. Dotychczas myślałem, że wszystkie operacje wykonywane w rym systemie są bezprowizyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *