Płacenie BLIKiem jako ulubiony sposób płatności w Polsce

Technologia

06.05.2022 14:03

Płatność BLIKIEM – ulubiony sposób płatności Polaków

Biznes Online
19
1
0
19
1

System płatności mobilnych BLIK został uruchomiony w 2015 roku. Od tego czasu znacznie zyskał na popularności i jest obecnie ulubioną metodą płatności Polaków za zakupy w internecie. Co zadecydowało o jego sukcesie? Sprawdź informacje i aktualne dane o BLIKU.

Zaledwie kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić, że powstanie szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób płatności niż karta. Wtedy jednak na rynku pojawił się BLIK. Przekonuje on do siebie coraz większą liczbę Polaków. Jak widać, z dużym powodzeniem, ponieważ obecnie z możliwości płacenia BLIKIEM aktywnie korzysta blisko ⅓ dorosłych Polaków. Co więcej, nie jest to jedyny wynik, który można rozpatrywać w kategoriach sukcesu.

Płatność BLIKIEM – wyniki z ostatniego roku

Miniony rok zdecydowanie potwierdza tezę, że płatności BLIKIEM stają się ulubionym sposobem płatności Polaków. Przez cały 2021 użytkownicy zrealizowali ponad 763 milionów transakcji, z czego ich wartość wyniosła 103,3 mld złotych. Aby podkreślić skalę wyników z ostatniego roku, warto podkreślić, że łącznie przez 7 lat (od początku uruchomienia systemu) wartość transakcji osiągnęła 207,5 mld zł.

Już sam wykres nie pozostawia wątpliwości, że ostatni rok był dla BLIKa ogromnym sukcesem | Źródło: mobirank.pl

Szczególnie udany okazał się pierwszy kwartał 2022 roku. W tym okresie użytkownicy BLIKA wykonali 247 milionów transakcji, co stanowi wynik o 62% większy w porównaniu do analogicznego okresu 2021. Największa różnica jest dostrzegalna w kategorii przelewów na numer telefonu BLIK, gdzie zainteresowanie tą usługą wzrosło aż o 136% w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku. Więcej na temat tej opcji przeczytasz w artykule: Przelew na telefon BLIK bez tajemnic.

Sprawdź też: Co to jest BLIK i jak z niego korzystać

Skoro już mowa o najbardziej rekordowych wynikach, to nie sposób wspomnieć o najlepszym dniu w historii BLIKA, jakim okazał się Black Friday 26 listopada 2021 roku. Odnotowano wtedy aż 3,7 mln transakcji za pomocą tej metody płatności mobilnej. Chcesz poznać szczegółowe podsumowanie wyników BLIKA w pierwszym kwartale 2022 roku? Firma na swoim profilu na YouTube zamieściła wideo z dokładnym omówieniem:

Płatność BLIKIEM popularniejsza od płatności kartami Visa i Mastercard?

BLIK jest powszechną metodą płacenia zarówno za zakupy online, jak i w sklepach stacjonarnych. Zastanawiasz się, gdzie dokładnie zrobisz zakupy z BLIKIEM? Sprawdzamy, w jakich sklepach można płacić BLIKIEM. Zgodnie z szacunkami Polskiego Standardu Płatności udział BLIKA we wszystkich płatnościach e-commerce na polskim rynku przekracza już 70%. Podobną tendencję można też zauważyć w terminalach płatniczych. W ostatnich latach dostrzegalny jest bardzo duży wzrost płatności BLIKIEM w punktach stacjonarnych (również metodą zbliżeniową, o czym możesz przeczytać we wpisie: BLIK zbliżeniowy – jak to działa) – zarówno w większych, jak i osiedlowych sklepach spożywczych.

Jak pokazują poniższe wykresy KANTAR POLSKA, na koniec 2021 roku BLIK jest najchętniej wybieraną opcją przy płatnościach. Tym samym wyprzedza takie marki jak Revolut, G-Pay, Apple Pay, a nawet Mastercard czy Visa. Wobec tego, jeśli dalej nie korzystasz z tej metody płatności, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik: Jak założyć BLIKA – aplikacje i rejestracja BLIK. Ponadto podpowiadamy, jak zmienić limit BLIK.

Jak widać, BLIK przoduje w rozpoznawalności jako marka płatnicza | Źródło: mobirank.pl

Warto podkreślić, że badania dotyczące porzucania koszyków zakupowych w sklepach internetowych pokazują, że większość klientów ostateczną decyzję o finalizacji zakupu podejmuje uzależniając ją od dostępności preferowanej metody płatności. Z racji, że użytkownicy w sieci coraz częściej korzystają z BLIKA, to coraz większa liczba e-sklepów wprowadza tę usługę. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego płacenie BLIKIEM staje się coraz bardziej wszechobecne.

Dlaczego płacenie BLIKIEM stało się tak popularne?

Z BLIKA korzysta blisko ⅓ dorosłych Polaków – to 10,5 mln użytkowników. Co spowodowało, że BLIK podbił ich serca? Płatność BLIKIEM jest prosta, wygodna i bezpieczna. O nieskomplikowanej i bezpiecznej obsłudze dowiesz się m.in. z artykułów: Przelew BLIK – zobacz, jakie to proste oraz Czy BLIK zapewnia anonimowość? Czy BLIK jest bezpieczny? System płatności mobilnych BLIK pozwala bezproblemowo wypłacać i wpłacać gotówkę w bankomacie, płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także przelewać pieniądze na numer telefonu odbiorcy. Od niedawna użytkownicy BLIKA mogą nim także płacić zbliżeniowo w sklepach stacjonarnych.

Sprawdź też: Czek BLIK – jak korzystać z czeku i które banki go obsługują?

Co decyduje o tak dużym powodzeniu BLIKA? Związane jest to m.in. z rosnącą popularnością zakupów w sieci, które szczególnie zyskały na znaczeniu w okresie pandemii. Zmieniły się także nawyki zakupowe Polaków. Obecnie e-konsumenci oczekują przede wszystkim wygodnych płatności, szybkich dostaw oraz dostępu do większego asortymentu produktów niż w sklepach stacjonarnych. Warto podkreślić, że współcześnie każda marka stara się spełnić oczekiwania klientów, dlatego coraz większa ilość sklepów internetowych udostępnia BLIKA.

Warto wspomnieć, że w Internecie można płacić również BLIKIEM bez kodu. Funkcjonalność one-click skraca proces płatności i zwiększa komfort zakupów. Z uwagi na bezpieczeństwo oraz dostępność niezależnie od urządzenia, płatności one-click wpływają na zwiększenie komfortu zakupów internetowych. Jeśli jednak wolisz korzystać z kodu BLIK, to zachęcamy do przeczytania wpisu: Kod BLIK – jak wygenerować kod BLIK i z niego korzystać?

Kto najczęściej korzysta z płatności BLIKIEM?

Najchętniej z metody płacenia BLIKIEM korzystają młodsi konsumenci, ale jego popularność rośnie również wśród starszych użytkowników. Poza wygodą, istotnym argumentem, który do nich przemawia jest szybkość oraz bezpieczeństwo transakcji. BLIK jest mniej skomplikowany w obsłudze niż karty kredytowe czy tradycyjne przelewy bankowe. Aby z niego skorzystać wystarczy podstawowa umiejętność obsługi smartfona i aplikacja mobilna banku (sprawdź, czy wszystkie banki obsługują BLIK), w której użytkownik posiada konto. Do płatności zbliżeniowych potrzebny też będzie telefon z systemem Android (min. Wersja 6.0) lub Huawei HMS oraz włączona funkcja NFC.

Sprawdź też: Czy BLIK jest darmowy? Korzystaj z BLIKA bez opłat

Płatność BLIKIEM jest równie popularna w większych miejscowościach, jak i w małych miasteczkach i wsiach. A czy Ty zaliczasz się już do grona, które aktywnie korzysta z usług, jakie dostarcza BLIK? Podziel się z nami swoimi wrażeniami, a także tym, która funkcjonalność jest dla Ciebie najbardziej użyteczna.

19
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *