gg gadu gadu

Technologia

25.01.2022 08:39

Wszystko o GG. Czy Gadu-Gadu żyje w 2022 roku?

Online Programy i aplikacje
56
7
9
56
7

GG było kiedyś najpopularniejszym komunikatorem internetowym w Polsce. Na czym polegał fenomen Gadu-Gadu? Kto korzysta z komunikatora? Czy warto obecnie korzystać z Gadu-gadu? Czy GG bez instalowania wciąż działa? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Nie wszyscy o tym pamiętają, ale kiedyś wiadomości tekstowe SMS były dość drogie. Szukano więc tańszej alternatywy do wysyłania krótkich wiadomości tekstowych – Gadu-Gadu sprawdziło się w tym idealnie. Skokowy wzrost ilości użytkowników komputerów z dostępem do sieci pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku otworzył nowe możliwości wykorzystania internetu do komunikacji.

Gadu-Gadu, czyli fenomen najbardziej znanego polskiego komunikatora

Komunikator GG doskonale wpisał się w ten trend i wypełnił niszę na polskim rynku, zdobywając w krótkim czasie niesamowitą popularność. Charakterystyczny dźwięk Gadu-Gadu informujący o przychodzącej wiadomości, emotki Gadu-Gadu (emotikony Gadu-Gadu), czyli tysiące charakterystycznych „buziek” powstałych z połączenia wybranych znaków na klawiaturze to znaki firmowe GG, na trwałe wpisane w polską popkulturę. 

Sprawdź też: Komunikator Signal – jak działa? Czy Signal jest lepszy niż Messenger i WhatsApp?

“Gadu” było też pierwszym internetowym komunikatorem, który użyto w komunikacji na orbicie okołoziemskiej. Rozmowa użytkowników GG i kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyła się w czerwcu 2008 roku, w trzydziestą rocznicę lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego.

gadu gadu na euro
A Ty jak wspominasz GG? | źródło: gadu-gadu.pl

Gadu-Gadu to nie tylko sam komunikator, ale również wiele projektów pobocznych. Niektóre z nich osiągnęły duży sukces, inne zostały zapomniane. Open FM (dawniej Gadu Radio) to pierwsze polskie radio internetowe nadające na ponad 130 kanałach, którego właścicielem jest obecnie Wirtualna Polska. Pierwszymi kanałami Open FM były stacje: Po Polsku, Impreza oraz Classic.

GaduAIR to zapomniana już usługa wirtualnego operatora sieci komórkowej, która bazowała na stacjach operatora Plus (Polkomtel). Serwis nie zyskał rozgłosu i został zawieszony w 2011 roku. Gadu naGłos to innowacyjna usługa pre-paid umożliwiająca rozmowy głosowe między użytkownikami Gadu – ten projekt też został porzucony. BLIP (Bardzo Lubię Informować Przyjaciół) to serwis mikroblogowy mający być polską odpowiedzią na amerykańskiego Twittera. Była to usługa całkiem popularna, jednak również nie przetrwała próby czasu.

Zobacz też: Telegram – najlepszy komunikator internetowy? Porównujemy z innymi aplikacjami

Historia GG w pigułce. Kto jest twórcą Gadu-Gadu?

Założycielem Gadu-Gadu jest Łukasz Foltyn – informatyk, który miał już za sobą sukcesy komercyjne współtworząc znany swego czasu program antywirusowy MKS_vir. Twórca GG inspirował się innym komunikatorem, który zdobył popularność na całym świecie – ICQ. 

ICQ był pierwszym komunikatorem internetowym stworzonym przez izraelskich programistów w 1996 roku. Skrót ICQ to gra słów, które fonetycznie brzmą jak „I seek you” –  „szukam cię”. Komunikator ICQ szybko zaczął zyskiwać nowych użytkowników w wielu krajach. 

Rozwój technologii internetowych sprawił, że w sieci pojawiła się duża grupa konkurencyjnych programów. W tym polskie Gadu-Gadu, które powstało w 2000 roku. GG, dostępne w dniu debiutu jedynie jako program do zainstalowania na komputerze, a nie jako GG Web (Gadu-Gadu w przeglądarce) zyskało niesamowitą popularność.

W 2011 roku Gadu miało już ponad 7 milionów aktywnych użytkowników. Komunikator w latach 2000-2008 był w rękach założycieli, spółki GG Network S.A., która była nawet przez rok notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Popularność serwisu zwróciła uwagę zagranicznych inwestorów. 

Południowoafrykańska spółka Naspers za pośrednictwem podmiotu zależnego – holenderskiej spółki MIH Poland Holdings B.V. przejęła 100% udziałów, płacąc za komunikator ponad 120% jego wyceny na GPW. Później prawa do komunikatora przechodziły na inne podmioty (m.in. fundusz inwestycyjny Xevin, grupę Allegro), które bezskutecznie starały się przełożyć niesamowitą popularność serwisu w wymierny wynik finansowy. 

Efektem tych działań było wprowadzenie wielu dodatkowych usług, które raczej nie wzbudziły entuzjazmu użytkowników. W zasadzie oprócz Open FM każdy komercyjny projekt poboczny w ramach GG został prędzej czy później wygaszony. Odpływ użytkowników do rosnących w popularność nowych serwisów (Skype, Facebook Messenger, polski komunikator Tlen) wciąż trwał. Nowy właściciel Fintecom Sp. z o.o. zdaje się wracać do korzeni, zachęcając użytkowników lekką aplikacją GG na smartfony i komputery stacjonarne, a także wersją na przeglądarkę internetową.

Gadu gadu online – jak obecnie wygląda komunikator?

gadu gadu 2022
Gadu-Gadu na przełomie kilkunastu lat znacznie się zmieniło | źródło: gg.pl

Komunikator GG przeszedł wiele zmian od 2000 roku. Zmiany te podyktowane były nie tylko wielokrotną zmianą właściciela komunikatora, ale też dalszym rozwojem technologii internetowych. Web Gadu czy Gadu-Gadu w formie aplikacji na urządzenia mobilne to kolejne etapy rozwoju komunikatora. 

Szczyt popularności GG przypada na lata 2008 i 2009, kiedy to została wydana dziesiąta wersja komunikatora. Niestety, spotkała się z powszechną krytyką ze względu na dużą ilość reklam i niepotrzebnych opcji. Właśnie ta edycja oprogramowania, w połączeniu z rozwojem alternatywnych komunikatorów (Skype, Facebook Chat, który przekształcił się w Facebook Messenger), spowodowała, że internauci zaczęli odchodzić od GG. 

Komunikator jednak przetrwał – obecnie w rękach Fintecom Sp. z o.o. (dawniej England.pl Sp. z o.o.). Firma prowadzi działalność o profilu całkowicie niezwiązanym z komunikacją w sieci (szybkie transfery pieniężne między Polską a Wielka Brytanią) i nie ma większej potrzeby, aby na Gadu-Gadu zarabiać. 

Narzędzie wróciło więc do korzeni – jest prostym, bezpiecznym komunikatorem dostępnym w przeglądarce, na komputery, tablety oraz jako aplikacja Gadu-Gadu na smartfony. Z powodzeniem funkcjonuje jako alternatywa dla tak popularnych komunikatorów internetowych, jak WhatsApp, Messenger, Viber i wiele innych. 

Gadu gadu na komórkę, czyli wygodna aplikacja

gadu gadu iphone
GG na iPhone’y także jest możliwe do pobrania | źródło: apple.com

Obecnie komunikator dostępny jest zarówno na telefon, komputer, jak i w przeglądarce. Nowe Gadu-Gadu dostępne jest na system Android czy iOS. Jeżeli chcesz powrócić wspomnieniami do tego kultowego komunikatora na Androidzie, to możesz to zrobić stosując się do poniższej instrukcji.

  1. Wejdź na Sklep Play w swoim telefonie i wybierz aplikację
  2. Kliknij przycisk Zainstaluj
  3. Wyraź niezbędne zgody i zainstaluj aplikację na smartfonie
  4. Załóż konto lub zaloguj się na istniejące

Jeżeli posiadasz iPhone i chciałbyś pobrać GG na swój telefon z jabłkiem, instrukcja jest następująca:

  1. Wejdź na App Store na swoim iPhone i wybierz aplikację
  2. Kliknij przycisk Pobierz
  3. Zweryfikuj swoją osobę poprzez odcisk palca lub FaceID
  4. Załóż konto lub zaloguj się na istniejące

To wszystko, dziecinnie proste, prawda? Warto dodać, przy zakładaniu nowego konta, komunikator poprosi Cię o podanie numeru telefonu w celu weryfikacji profilu. Dla tych, którzy chcą używać Gadu-Gadu bez instalowania aplikacji na smartfonie, cały czas dostępna jest lekka wersja przeglądarkowa. ”Zaloguj się” na stronie internetowej to miejsce, gdzie zalogujesz się na swój profil w przeglądarce.

Kto korzysta z Gadu-Gadu w 2022 roku? Czym jest web GG?

Gadu-Gadu wróciło w swej formie i funkcjonalności do tego, czym było na początku – prostym komunikatorem internetowym dostępnym dla każdego. Obecny postęp w rozwoju internetu wymaga, aby każdy program był dostępny przede wszystkim dla użytkowników mobilnych w formie wygodnej aplikacji. 

Zespół odpowiedzialny za rozwój GG udostępnia również wersję dla osób, które chcą korzystać z komunikatora w przeglądarce internetowej – czyli web GG. Jest to świetny sposób na rozmawianie ze znajomymi nawet z poziomu wielu komputerów, na licznych systemach. Web GG dzięki swojej uniwersalności pozwala na rozmawianie, przy użyciu komputera z systemem Linux – jedynie czego potrzebujesz to przeglądarka.

Warto też odnotować, że GG staje się popularne wśród właścicieli małych firm. Komunikator ułatwia komunikację wewnątrz struktur firmy, a także na zewnątrz z klientami. Co najważniejsze – korzystanie z GG komercyjnie, dla potrzeb firmowych, jest również bezpłatne.

Gadu-Gadu w 2022 roku – czy warto skorzystać dziś z GG?

Obecni właściciele GG zapowiadają dalszy rozwój serwisu w kierunku poprawy bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Mimo to komunikator GG w 2022 roku wydaje się już lekko nie na czasie. Oczywiście szata graficzna i sama funkcjonalność aplikacji pozostaje na przyzwoitym poziomie, wszystko działa poprawnie. Kwestie, które podważają sens korzystania z GG to obecne reklamy, od czasu do czasu wręcz narzucające się. Wiele alternatywnych komunikatorów, promowanych treści praktycznie nie wyświetla, lub robi to dość dyskretnie. Niestety, w przypadku GG, reklam pojawia się całkiem sporo.

Sprawdź też: Aplikacja 6obcy — co to jest? Jak jej używać?

Drugim, ważniejszym powodem, który w 2022 roku zniechęca do korzystania z aplikacji jest sama społeczność. Kluczowe lata, Gadu-Gadu ma już za sobą. Obecnie większość naszych znajomych tam nie spotkamy, to nic dziwnego – pojawiły się znacznie korzystniejsze alternatywy. GG może posłużyć jako komunikator, gdy pragniemy poznać nową osobę w Internecie. Aplikacja ma nawet wbudowaną funkcję losowania nieznajomych, coś na wzór tego, co znajdziemy w Tinderze. 

Niestety, osoby dostępne na GG to często starsi faceci lub młodzież, która w swoich opisach często umieszcza czego poszukuje – nietrudno się domyśleć, że większość dotyczy ofert matrymonialnych. Reklamy i dość specyficzna społeczność aplikacji, powoduje, że GG nie wygląda na dobre miejsce do porozmawiania z nieznajomymi. Na plus możemy zaliczyć, że nasze prywatne rozmowy nie są udostępniane zewnętrznym podmiotom w celach marketingowych.

Jaka przyszłość czeka Gadu-Gadu?

Fintecom, obecny właściciel komunikatora otworzył nowy rozdział w historii GG. Komunikator ma być bezpieczny, darmowy (również jako komunikator firmowy w swej podstawowej funkcjonalności) i znów zaczyna zdobywać nowych użytkowników. 

Zobacz też: Messenger – zmiana zdjęcia. Jak zmienić zdjęcie na Messengerze

Nie oszukujmy się – nie osiągnie on takiego sukcesu, jak pierwowzór w latach 2000-2010. Co więcej, społeczność jaka obecnie korzysta z komunikatora to starsi faceci lub młodzież szerząca często mocno skrajne poglądy. Ciężko jest traktować GG na równi z np. Messengerem, ponieważ aplikacja od Marka Zuckerberga sprawia wrażenie znacznie bezpieczniejszej i przyjemniejszej. 

Gadu-Gadu w bibliotece aplikacji także nie może pochwalić się wysokim współczynnikiem opinii, wynosi ona zaledwie 3,0 (na początku 2022 roku). Wielu użytkowników narzeka, że wypisują do nich nieproszone osoby w tematyce seksualnej lub matrymonialnej. Korzystającym nie podobają się także surowe działania administracji, która rzekomo blokuje konta bez wyraźnego powodu. Swoje „pięć minut” komunikator miał kilkanaście lat temu, obecnie sprawia on wrażenie znajdującego się na uboczu wśród innych aplikacji służących do rozmów. 

Jak usunąć konto na GG?

Usunięcie konta na Gadu-Gadu nie powinno sprawić nikomu żadnego kłopotu – generalnie jest to prostsza czynność niż założenie konta. Po wejściu w komunikator, po lewej stronie rozwijamy menu i następnie wchodzimy w „Ustawienia”. Gdy otworzy nam się nowe okno, klikamy na górze „Edytuj profil”. Następnie przesuwamy ekran na dół i po prawej stronie znajduje się czerwony przycisk z napisem „Usuń konto”. Ostatnim krokiem będzie wpisanie numeru naszego konta wraz z hasłem, aby potwierdzić swoją decyzję.

gg emotki
Jakie emotki były Twoimi ulubionymi?

Po usunięciu konta otrzymujemy okres 7 dni na ewentualną zmianę decyzji. W praktyce oznacza to, że przez tydzień, jeśli rozmyślimy się i nie będziemy chcieli usunąć naszego konta – możemy zalogować się ponownie i wycofać swoje żądanie. Po upływie 7 dni nasz profil przestaje istnieć.

Kontakty z GG zniknęły? Oto powód

Zalogowałeś się na swoje konto na Gadu-Gadu, a tam totalne pustki w kontaktach? Jest to dosyć znana przypadłość. Powodem usunięcia kontaktów z GG jest brak akceptacji zgód dotyczących prywatności w podanym przez twórców terminie.  Usunięcie kontaktów było wymuszone poprzez zmiany w prawie, wynikających z wprowadzenia ustawy RODO. Wszystkie konta pozostawione bez odświeżonych zgód, zostały wyczyszczone z zapisanych adresów. W przypadku dalszych wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z administracją GG poprzez ten formularz.

Alternatywne komunikatory dla Gadu-Gadu

Rozwijający się rynek spowodował, że obecnie pojawiło się wiele alternatyw (znacznie lepszych) od GG. Najpotężniejszym gigantem, któremu warto się przyjrzeć jest Messenger oferujący wiele rozmaitych funkcji. Jest to najpopularniejszy komunikator, z którego korzysta zdecydowanie najwięcej osób. Oferuje min. rozmowy wideo, ale także wysyłanie wiadomości przy użyciu GIFów, naklejek i tysiąca emotek. Istnieje także oprogramowanie na komputery PC do pobrania, w przypadku Messengera.

WhatsApp to także godny uwagi komunikator, jest znacznie prostszy i czytelniejszy niż Messenger, ale nie pozbawiony dodatkowej zawartości. Jego popularność także przebija znane polakom Gadu-Gadu. Jeżeli jednak te dwa, najsilniejsze komunikatory nie przypadły Ci do gustu, możesz rozważyć:

Niemniej jednak, Messenger wraz z WhatsAppem wiodą prym wśród aplikacji do prowadzenia konwersacji. Czy korzystałeś z GG? Napisz jakie wspomnienia przychodzą Ci na głos po usłyszeniu słów Gadu-Gadu.

56
7

Podziel się:

Komentarze (9)

Używam Gadu Gadu od 15lat i jak dla mnie jest OK !! który na owe czas kiedy zaczął istnieć był świetną alternatywą komunikowania się i dziś też jak dla mnie spełnia tą samą funkcję. Dopóki będzie istniał, to konta nie usunę. Powodzenia GG życzę, oby tak dalej ?‍♀️

Oj kiedyś to gadu było najważniejszym programem na komputerze, ile ja dzięki niemu poznałem znajomych. Jakiś czas temu znów je zainstalowałem, ale nie mogę się już przekonać, mam w umyśle, że to relikt przeszlości i tamte czasy odeszły. Nawet jak to teraz odnawiają i unowocześniają to nie mogę, dla mnie to jest po prostu przestarzałe i większość znajomych używa zagranicznych komunikatorów to z kim ja tam pogadam. Ale mam znajomego, który wciąż korzysta z gadu, tak samo wchodzi na czaterie bo ma sentyment do marki i poznaje tam ludzi i rozmawia

Jakub Hertel w niewielkim stopniu są pewne racje i fakty, ale nie do końca masz rację odnośnie komunikatora GG. Napisałeś że „Ciężko jest traktować GG na równi z np. Messengerem, ponieważ aplikacja od Marka Zuckerberga sprawia wrażenie znacznie bezpieczniejszej i przyjemniejszej”. No to pozwól że o czymś ciebie uświadomię. Facebook, Twitter, Instagram, Messenger, WhatsApp, Skype itp portale społecznościowe jak i komunikatory są tak naprawdę bardzo inteligentnymi i zarazem jednymi z najniebezpieczniejszych machin jakie podlegają ogromnym korporacją. Te machiny zdobywają w sprytny sposób więcej danych o tobie, których nawet nie zamieszczasz na swoich profilach. Potem takie dane każdego są wykorzystywane w celach marketingowych, dzięki czemu takie pozyskane dane (telefon, mail, dane personalne itp) o każdym są udostępniane różnych firmom i podniotom trzecim, przez co udostępniający z korporacji czyjeś dane otrzymuje za to duże miliony dolarów. A podpowiem że od 2018 roku taki Facebook, Twitter czy Instagram są już na takim etapie że wiedzą o tym, kto i jakie środki ma na koncie, gdzie i jakie przelewy się robi, i dodatkowo żeby było ciekawie takie korporacje pozyskują i dysponują dokładnie takie same dane o każdym co urzędy miasta. I nie jest to żaden żart, lecz rzeczywista prawda. Lecz zbyt wiele osób nawet o tym nie wie, lub nie chcą wiedzieć i nie zwarzają na to ani na swoje bezpieczeństwo. Jeśli taki Facebook pozyska sobie każdego pesel i wykorzysta w nieodpowiednim celu, to można sobie wyobrazić jakie niewyobrażalne konsekwencje w rzeczywistości będą ponosić tacy naiwniacy co dali się pochłonąć takim niebezpiecznym portalom i komunikatorom. Całe szczęście i dobrze że komunikator GG nie jest taki, bo jako jedyny na świecie dba o bezpieczeństwo oraz posiada rozmowy szyfrowane, jak żaden inny komunikator na świecie!
Radzę wszystkim aby bardzo dokładnie poczytali i zapoznali się z prawdziwą biografią Marka Zuckerberga założyciela Facebooka, kim był i co robił, zanim stworzył fb, bo w późniejszym czasie pomysł stworzenie przez niego Facebooka posłużyło tylko do jednego celu – pozyskiwania i wykradania danych użytkowników, nie zwarzając na ich bezpieczeństwo. A trzeba pamiętać że Zuckerberg to były haker i zarazem niebezpieczny człowiek.
Powodzenia wszystkim naiwnym i zaślepionym, którzy naiwnie dali się zwieść niebezpiecznym machinom jak amerykańskie portale społecznościowe czy ich komunikatory. Nie zdziwi mnie jeśli potem ludzie zaczną ponosić różne konsekwencje w rzeczywistości, bo wiadomo że nie w sieci.

Sposób płatności za premium jest daremny,raczej zalatuje chęcią posiadania dokładniejszych danych użytkownika,niż tych nie wielkich wpłat,a to raczej odpycha

GG nadal jest mi bardzo przydatny. Mam wielu znajomych z niego korzystających. Również w firmie przesyłamy sobie informacje za jego pomocą. Mimo reklam nadal jest SUPER !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *