1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Gadu-gadu – historia, gg online, użytkownicy – wszystko o komunikatorze Gadu gadu

Technologia

4 miesiące temu

Gadu-gadu – historia, gg online, użytkownicy – wszystko o komunikatorze Gadu gadu

Online
39
5
0
39
5

Gadu-gadu było kiedyś najpopularniejszym komunikatorem internetowym w Polsce. Na czym polegał fenomen Gadu-gadu? Kto korzysta z komunikatora? Czy warto obecnie korzystać z Gadu-gadu w przeglądarce? Czy gadu gadu bez instalowania wciąż działa? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Fenomen gadu gadu, czyli najbardziej znanego polskiego komunikatora

Nie wszyscy o tym pamiętają, ale kiedyś wiadomości tekstowe SMS były dość drogie. Szukano więc tańszej alternatywy do wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Skokowy wzrost ilości użytkowników komputerów z dostępem do sieci pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku otworzył nowe możliwości wykorzystania internetu do komunikacji. 

Komunikator Gadu gadu doskonale wpisał się w ten trend i wypełnił niszę na polskim rynku, zdobywając w krótkim czasie niesamowitą popularność. Charakterystyczny dźwięk gadu gadu informujący o przychodzącej wiadomości, emotki gadu gadu (emotikony gadu gadu), czyli tysiące charakterystycznych „buziek” powstałych z połączenia wybranych znaków na klawiaturze to znaki firmowe GG, na trwałe wpisane w polską popkulturę. 

Zobacz też: Najlepsze komunikatory internetowe w 2021. Zestawienie darmowych i bezpiecznych komunikatorów

“Gadu” było też pierwszym internetowym komunikatorem, który użyto w komunikacji na orbicie okołoziemskiej. Rozmowa użytkowników gadu i kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbyła się w czerwcu 2008 roku, w trzydziestą rocznicę lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego.

gadu gadu na euro
Źródło: https://gadu-gadu.pl/2021/05/17/tego-jeszcze-nie-bylo-pilkarze-na-euro-2020-zostali-powolani-przez-gadu-gadu/

Gadu-gadu to nie tylko sam komunikator, ale również wiele projektów pobocznych. Niektóre z nich osiągnęły duży sukces, inne zostały zapomniane. Open FM (dawniej Gadu Radio) to pierwsze polskie radio internetowe nadające na ponad 130 kanałach, którego właścicielem jest obecnie Wirtualna Polska. Pierwszymi kanałami Open FM były stacje: Po Polsku, Impreza oraz Classic.

GaduAIR to zapomniana już usługa wirtualnego operatora sieci komórkowej, która bazowała na stacjach operatora Plus (Polkomtel). Serwis nie zyskał rozgłosu i został zawieszony w 2011 roku. Gadu naGłos to innowacyjna usługa pre-paid umożliwiająca rozmowy głosowe między użytkownikami Gadu – ten projekt też został porzucony.

BLIP (Bardzo Lubię Informować Przyjaciół) to serwis mikroblogowy mający być polską odpowiedzią na amerykańskiego Twittera. Była to usługa całkiem popularna, jednak również nie przetrwała próby czasu.

Zobacz też: Telegram – najlepszy komunikator internetowy? Porównujemy z innymi aplikacjami

Historia gadu gadu w pigułce. Kto jest twórcą gg?

Założycielem Gadu-gadu jest Łukasz Foltyn – informatyk, który miał już za sobą sukcesy komercyjne współtworząc znany swego czasu program antywirusowy MKS_vir. Twórca Gadu gadu inspirował się innym komunikatorem, który zdobył popularność na całym świecie – ICQ. 

ICQ był pierwszym komunikatorem internetowym stworzonym przez izraelskich programistów w 1996 roku. Skrót ICQ to gra słów, które fonetycznie brzmą jak „I seek you” –  „szukam cię”. Komunikator ICQ szybko zaczął zyskiwać nowych użytkowników w wielu krajach. 

Rozwój technologii internetowych sprawił, że w sieci pojawiła się duża grupa konkurencyjnych programów. W tym polskie Gadu-gadu, które powstało w 2000 roku. Gadu-gadu, dostępne w dniu debiutu jedynie jako program do zainstalowania na komputerze, a nie jako Gadu-gadu web (Gadu-gadu w przeglądarce) zyskało niesamowitą popularność.

W 2011 roku Gadu miało już ponad 7 milionów aktywnych użytkowników. Komunikator w latach 2000-2008 był w rękach założycieli, spółki GG Network S.A., która była nawet przez rok notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Popularność serwisu zwróciła uwagę zagranicznych inwestorów. 

Południowoafrykańska spółka Naspers za pośrednictwem podmiotu zależnego – holenderskiej spółki MIH Poland Holdings B.V. przejęła 100% udziałów, płacąc za komunikator ponad 120% jego wyceny na GPW. Później prawa do komunikatora przechodziły na inne podmioty (m.in. fundusz inwestycyjny Xevin, grupę Allegro), które bezskutecznie starały się przełożyć niesamowitą popularność serwisu w wymierny wynik finansowy. 

Efektem tych działań było wprowadzenie wielu dodatkowych usług, które raczej nie wzbudziły entuzjazmu użytkowników. W zasadzie oprócz Open FM każdy komercyjny projekt poboczny w ramach GG został prędzej czy później wygaszony. Odpływ użytkowników do rosnących w popularność nowych serwisów (Skype, Facebook Messenger, polski komunikator Tlen) wciąż trwał. Nowy właściciel Fintecom Sp. z o.o. zdaje się wracać do korzeni, zachęcając użytkowników lekką aplikacją GG na smartfony i komputery stacjonarne, a także wersją na przeglądarkę internetową. 

Gadu gadu online – jak obecnie wygląda komunikator?

gadu gadu 2021
Źródło: https://www.gg.pl/

Komunikator Gadu-gadu przeszedł wiele zmian od 2000 roku. Zmiany te podyktowane były nie tylko wielokrotną zmianą właściciela komunikatora, ale też dalszym rozwojem technologii internetowych. Web gadu czy Gadu-gadu w formie aplikacji na urządzenia mobilne to kolejne etapy rozwoju komunikatora. 

Szczyt popularności GG przypada na lata 2008 i 2009, kiedy to została wydana dziesiąta wersja komunikatora. Niestety, spotkała się z powszechną krytyką ze względu na dużą ilość reklam i niepotrzebnych opcji. Właśnie ta edycja oprogramowania, w połączeniu z rozwojem alternatywnych komunikatorów (Skype, Facebook Chat, który przekształcił się w Facebook Messenger), spowodowała, że internauci zaczęli odchodzić od GG. 

Komunikator jednak przetrwał – obecnie w rękach Fintecom Sp. z o.o. (dawniej England.pl Sp. z o.o.). Firma prowadzi działalność o profilu całkowicie niezwiązanym z komunikacją w sieci (szybkie transfery pieniężne między Polską a Wielka Brytanią) i nie ma większej potrzeby, aby na gadu-gadu zarabiać. 

Narzędzie wróciło więc do korzeni – jest prostym, bezpiecznym komunikatorem dostępnym w przeglądarce, na komputery, tablety oraz jako aplikacja Gadu-gadu na smartfony. Z powodzeniem funkcjonuje jako alternatywa dla tak popularnych komunikatorów internetowych, jak WhatsApp, Messenger, Viber i wiele innych. 

Gadu gadu na komórkę, czyli wygodna aplikacja

gadu gadu iphone
Źródło: https://apps.apple.com/pl/app/gg/id308095268?l=pl#?platform=iphone

Obecnie komunikator dostępny jest zarówno na telefon, komputer, jak i w przeglądarce. Nowe Gadu gadu dostępne jest na system Android, iOS, ale także na AppGallery od Huawei. Aby ściągnąć GG na komórkę, wystarczy wejść w zakładkę gadu gadu pobierz i wybrać system operacyjny telefonu komórkowego, z którego korzystamy.  Dla tych, którzy chcą używać Gadu-gadu bez instalowania aplikacji na smartfonie, cały czas dostępna jest lekka wersja przeglądarkowa. ”Gadu logowanie” na stronie internetowej to miejsce, gdzie zalogujesz się na swój profil w przeglądarce.

Kto korzysta z gadu gadu? Czy warto?

Gadu-gadu wróciło w swej formie i funkcjonalności do tego, czym było na początku – prostym komunikatorem internetowym dostępnym dla każdego. Obecny postęp w rozwoju internetu wymaga, aby każdy program był dostępny przede wszystkim dla użytkowników mobilnych w formie wygodnej aplikacji. 

Zespół odpowiedzialny za rozwój GG udostępnia również wersję dla osób, które chcą korzystać z komunikatora w przeglądarce internetowej. To świetne, kompatybilne z każdym systemem operacyjnym, rozwiązanie. 

Warto też odnotować, że Gadu gadu staje się popularne wśród właścicieli małych firm. Komunikator ułatwia komunikację wewnątrz struktur firmy, a także na zewnątrz z klientami. Co najważniejsze – korzystanie z gadu-gadu komercyjnie, dla potrzeb firmowych, jest również bezpłatne. 

Gadu gadu w 2021 roku – najnowsze informacje

Obecni właściciele GG zapowiadają dalszy rozwój serwisu w kierunku poprawy bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Korzystając z GG w 2021 roku, nie uświadczymy nachalnych reklam, a nasze prywatne rozmowy nie są udostępniane zewnętrznym podmiotom w celach marketingowych.

Jaka przyszłość czeka gadu gadu?

Fintecom, obecny właściciel komunikatora otworzył nowy rozdział w historii GG. Komunikator ma być bezpieczny, darmowy (również jako komunikator firmowy w swej podstawowej funkcjonalności) i znów zaczyna zdobywać nowych użytkowników. 

Nie oszukujmy się – nie osiągnie on takiego sukcesu, jak pierwowzór w latach 2000-2010. Może jednak stanowić ciekawą alternatywę dla wszechobecnych międzynarodowych komunikatorów, takich jak Messenger, WhatsApp czy Viber.

Zobacz też: Messenger – zmiana zdjęcia. Jak zmienić zdjęcie na Messengerze

39
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.