1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Ułatwienie przy instalacji programów – Ninite. Zainstaluj wszystko za jednym zamachem

Technologia

25.10.2021 10:02

Ułatwienie przy instalacji programów – Ninite. Zainstaluj wszystko za jednym zamachem

Programy i aplikacje
7
1
0
7
1

Świeżo zainstalowany system Windows wymaga programów codziennego użytku. A co, jeśli istnieje program, który pobierze i zainstaluje wszystko, czego potrzebujesz za Ciebie? Przed Tobą Ninite, który oferuje takie ułatwienie.

Co oferuje Ninite?

Jeżeli chcesz uniknąć żmudnej ręcznej instalacji programów na nowym komputerze, wypróbuj Ninite. Co to jest i w jaki sposób usprawnia pracę ze świeżym systemem? Ninite to nieduży, rozwijany już od wielu lat program, który służy do masowej instalacji i aktualizacji najpopularniejszych przeglądarek internetowych, pakietów bezpieczeństwa czy odtwarzaczy multimedialnych. Dzięki stale aktualizowanej liście wersji poszczególnych programów Ninite ma dostęp do ich najnowszych wersji, co ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo i wygodę pracy.

Założenia stojące za programem są wyjątkowo proste. Wielu użytkowników komputerów korzysta z bardzo zbliżonych zestawów oprogramowania. Ich instalacja stała się już swego rodzaju rytuałem odprawianym zawsze, gdy kupujesz nowy komputer lub formatujesz dysk starego. Ninite pozwala przyspieszyć i zautomatyzować ten proces poprzez proste zaznaczenie na liście interesujących Cię programów. Wówczas zostaje przygotowany zestaw instrukcji, który bez Twojej ingerencji pobiera i instaluje oprogramowanie.

Co ważne Ninite automatycznie rozpoznaje domyślny język systemu, jego architekturę (32 lub 64 bity) oraz pomija pułapki, które czyhają w wielu instalatorach na mniej obytych użytkowników. Oznacza to, że nie musisz się obawiać doinstalowania do przeglądarki dziesiątek śmieciowych pasków narzędzi, pojawienia się w systemie podejrzanego oprogramowania czy spowolnienia działania maszyny przez jakieś aplikacje uparcie działające w tle.

ninite lista aplikacji
Lista aplikacji obsługiwanych przez Ninite jest całkiem spora i ciągle się powiększa

Jak skorzystać?

Korzystanie z podstawowej wersji instalatora jest niezwykle intuicyjne. Wystarczy, że wejdziesz na stronę ninite.com i z listy prawie stu programów, bibliotek oraz narzędzi wybierzesz te, które Cię interesują. Wśród nich znajdziesz przeglądarki internetowe, odtwarzacze multimedialne takie jak VLC czy Winamp, programy do obróbki grafiki, w tym GIMP, Blender i IrfanView czy programistyczne biblioteki Pythona. Po zaznaczeniu odpowiednich produktów klikasz przycisk „Get Your Ninite” i strona automatycznie przenosi Cię do pobierania instalatora.

Działa on w kilku prostych krokach, które nie wymagają Twojej ingerencji. Na początek pobiera najnowsze wersje wszystkich wybranych przez Ciebie programów. Następnie sprawdza, czy są one już zainstalowane na komputerze. W przypadku, gdy istnieje starsza wersja lub programu nie ma, Ninite instaluje najnowszą edycję. Jeżeli taką już masz, zostaje ona po prostu pominięta. W momencie, gdy transfer i instalacja zostaną zakończone, przy każdym programie w okienku instalatora pojawia się status „OK”. Klikając „Close” zamykasz Ninite.

Program zainstalowany z jego pomocą jest dostępny już w momencie zamknięcia okna. Dodatkową funkcjonalnością oferowaną przez Ninite jest aktualizacja obsługiwanych przez niego programów. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową i ponownie wygenerujesz sobie instalator. Po uruchomieniu automatycznie rozpoznaje on, dla których programów spośród zaznaczonych wydano nowsze wersje i instaluje je automatycznie z domyślnymi opcjami.

Choć sama strona internetowa projektu działa tylko po angielsku, jej obsługa jest niezwykle intuicyjna i nie ogranicza ogromnej zalety Ninite. Za darmo pobiera on wszystkie programy w polskiej wersji językowej, jeżeli tylko istnieje taka opcja. Dzieje się tak dlatego, że system wykrywa domyślny język, a w bibliotece narzędzi znajduje się praktycznie wyłącznie oprogramowanie na bezpłatnych licencjach. Niestety, w niektórych przypadkach jest to tylko limitowany czasem trial.

Jeżeli uważasz, że na liście Ninite brakuje jakiegoś istotnego programu, możesz wypełnić niezwykle prosty formularz. Podajesz w nim nazwę oprogramowania i opcjonalnie swój adres e-mail. Ponieważ lista jest regularnie aktualizowana, może się okazać, że Twoja prośba zostanie spełniona. Niestety, gorzej wygląda usuwanie programów z Ninite. Wciąż dostępne są tam stare pakiety, które mogą stanowić furtkę dla hakerów, jak porzucony już antywirus Microsoft Security Essentials, kodeki CCCP czy przywracający tradycyjny wygląd menu Start — Classic Start. 

Ninite Pro – co oferuje i ile kosztuje?

Ninite Pro to bardziej rozbudowana wersja instalatora dedykowana organizacjom i użytkownikom profesjonalnym. Najistotniejszą zmianą jest możliwość zarządzania wieloma maszynami naraz poprzez intuicyjną tabelę w przeglądarce oraz zainstalowanego agenta połączonego z kontem na stronie. Ninite Pro korzysta z tej samej listy aplikacji co wersja podstawowa, ale ułatwia zarządzanie i aktualizację programów na wielu urządzeniach.

Dodatkowe opcje, które daje rozbudowana, płatna wersja instalatora obejmują między innymi tradycyjny interfejs dla użytkowników do niego przyzwyczajonych oraz możliwość sterowania z poziomu wiersza poleceń, co pozwala na tworzenie bashowych skryptów oraz automatyzację niektórych procesów. Ciekawym dodatkiem są ponadto statystyki wskazujące, które programy czy komputery wymagają ingerencji administratora i wymuszenia aktualizacji (może ona też odbywać się automatycznie).

Sprawdź też: Wszystko o DuckDuckGo – co to jest i czy jest bezpieczne?

Licencja Ninite Pro to stosunkowo nieduży koszt, a jej cenę można łatwo obliczyć samemu bądź za pośrednictwem formularza na stronie internetowej projektu. Dla pierwszych 20 komputerów licencja kosztuje 1 dolara miesięcznie na stanowisko. Kolejne 400 maszyn to 50 centów, a każda następna ponad tę liczbę kosztuje na miesiąc 25 centów. Przykładowo, dla 50 komputerów koszt miesięczny wynosi 35 dolarów, a dla 20000 maszyn 5115 dolarów. Dostępny jest ponadto darmowy, czternastodniowy trial wersji Pro.

Jeżeli chcesz ułatwić sobie instalację najpotrzebniejszych programów na świeżym systemie Windows, zwróć uwagę na Ninite. Opinie użytkowników o tej niezwykle dogodnej usłudze są naprawdę pozytywne. Nie dość, że oszczędzasz czas na ręcznym wyszukiwaniu i instalacji programów, to jeszcze otrzymujesz zawsze aktualną wersję w języku zgodnym z systemem, a także nie ponosisz ryzyka związanego z pojawieniem się w systemie niepożądanych dodatkowych narzędzi.

Użytkownicy zarządzający grupami komputerów w szkole, na uczelni czy w dużej firmie docenią z kolei wersję Ninite Pro, dzięki której niezwykle łatwo można masowo instalować, aktualizować i usuwać programy na wielu komputerach naraz lub pojedynczo. Właśnie ogromna wygoda sprawia, że tak wielu użytkowników korzysta z usługi. Dzięki dopracowanemu, intuicyjnemu interfejsowi i dużej automatyzacji, Ninite to oprogramowanie, które musisz wypróbować przy najbliższej okazji.

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.