Opaska sportowa, czyli smartband, może stanowić ciekawą i tanią alternatywę dla smartwatcha. Który smartband jest najlepszy? Dowiesz się z rankingu opasek sportowych!
Opaska sportowa jest tym akcesorium ubieralnym do smartfona, po które sięgamy zdecydowanie najczęściej. To właśnie opaski sportowe stały się absolutnym hitem sprzedażowym, łącząc w sobie przydatne funkcje z atrakcyjną ceną. Którym smartbandom warto przyjrzeć się bliżej? Oto nasz ranking opasek sportowych do smartfona, jakie znajdziemy na półkach sklepowych w 2023 roku.
[AKTUALIZACJA] – Oryginalna wersja artykułu ukazała się w połowie 2022 roku. Specjalnie dla Was aktualizujemy materiał o najnowsze informacje.
Kiedy w sprzedaży pojawiły się pierwsze inteligentne zegarki (oczywiście nie mówię o tych, których inteligentne rozwiązania sprowadzały się do obecności kalkulatora), klienci podeszli do nich raczej nieufnie. Choć ich możliwości imponowały, wysoka cena sprawiała że trudno było im zdobyć serca i portfele zainteresowanych. Nie spowolniło to jednak tempa pojawiania się nowych konstrukcji, a kolejni producenci rzucili się do walki o jak największy kawałek z rodzącego się segmentu rynku.
Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 7 – opłacalny smartband dla każdego?
Ranking opasek sportowych – historia od smartwatchy do smartbandów
Dzięki temu, poza rozwiązaniami ukierunkowanymi na jak najgłębszą współpracę ze smartfonem i jak najdłuższą ilość funkcji, pojawiły się produkty dedykowane dla specyficznych grup klientów. Wśród nich, zegarki sportowe, charakteryzujące się mniejszą ilością funkcji inteligentnych i mniej spektakularnymi wyświetlaczami, za to z wyraźnie dłuższym czasem pracy na baterii i możliwością dokładnego monitorowania różnych aktywności fizycznych. Wciąż jednak daleko było do rewolucji – zegarki sportowe również były drogie.
Zwiastunem zmian było pojawienie się pierwszych opasek sportowych, których funkcjonalność została ograniczona do najbardziej podstawowych, ale też najpopularniejszych funkcji zegarków inteligentnych i zegarków dla sportowców. W bardzo niewielkich urządzeniach, ledwo widocznych na nadgarstku z większej odległości, producentom elektroniki udało się zmieścić wyświetlacz prezentujący najważniejsze informacje, imponujący zestaw czujników i baterię.
Jako że elektroniki jest sporo, ale wciąż zdecydowanie mniej niż w typowym, inteligentnym zegarku, w opaskach udało się mocno wydłużyć czas pracy na baterii. Ten, w zależności od modelu, może sięgać nawet dwóch tygodni. Jeśli do tych atutów dodamy niską cenę, bardzo często w granicach 100 – 200 złotych, otrzymamy przepis na absolutny hit sprzedażowy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie inteligentnej opaski? Którzy producenci są godni uwagi? Jaki konkretnie model wybrać? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Opaska sportowa 2023 – czego wymagać?
Od wydarzeń, które opisałem we wstępie, minęło już wiele długich lat. Przez ten czas opaski sportowe przeszły długą i krętą drogę ewolucji, stając się produktami dopracowanymi, sprawdzonymi i wybieranymi przez klientów niezwykle często. Wystarczy rzut oka na to, co ludzie spotykani w sklepach czy komunikacji publicznej noszą na nadgarstkach, by przekonać się osobiście, jak wielki sukces sprzedażowy odniosły smartbandy. Co się stało, że doszło do takiej eksplozji popularności? Dalszy wzrost możliwości przy jednoczesnym spadku cen, a także dodawanie ich jako gratisy do popularnych smartfonów to główne przyczyny.
Sprawdź też: Amazfit T-Rex 2 – test smartwatcha. Idealny w tej cenie?
Choć konkurencja na rynku jest coraz większa, wcale nie oznacza to, że każda opaska będzie równie dobrym wyborem. Przed zdecydowaniem się na konkretny model należy zapoznać się z jego specyfikacją techniczną i oferowanymi możliwościami. Tylko wtedy będziemy pewni, że udało się wybrać tą właściwą, najlepiej dopasowaną do naszych preferencji. Na co zatem zwrócić uwagę?
W mojej opinii przede wszystkim na to, w jakim zakresie opaska współpracuje ze sparowanym smartfonem. Warto upewnić się, że wybrany model będzie w stanie prezentować informacje o przychodzących powiadomieniach, wyświetli informację o bieżących warunkach meteorologicznych czy pozwoli na sterowanie odtwarzaczem multimediów. To niezbędne funkcje, by cieszyć się integracją ze smartfonem.
Następny krok w kierunku podjęcia właściwej decyzji zakupowej to wybór modelu z odpowiednim wyświetlaczem i baterią. Nie wszystkie opaski oferują kolorowe ekrany. Te wyposażone w monochromatyczne, choć wyróżniają się bardzo długim czasem pracy na baterii, nie są tak przyjemne w obsłudze i miłe dla oka jak te z kolorowymi wyświetlaczami, zwłaszcza wykonanymi w technologii AMOLED.
Bateria jest bardzo istotna
Opaska sportowa, co do zasady, powinna wytrzymać na pojedynczym ładowaniu baterii przez kilka do kilkunastu dni, w zależności od tego, z jakich funkcji korzystamy. Niektóre modele oferują tryb zawsze włączonego wyświetlacza czy ciągłego monitorowania tętna, co znacząco skraca czas między kolejnymi kontaktami z ładowarką. Choć dla zdecydowanej większości opasek, nawet tych tańszych, długi czas pracy na baterii jest standardem, warto upewnić się, że wybrany model będzie w stanie zapewnić minimum 5-7 dni czasu pracy na baterii. Oczywiście mowa tu o standardowym użytkowaniu, kiedy opcje dodatkowe, jak wspomniany AoD czy monitorowanie pulsu bez przerwy pozostają wyłączone.
Sprawdź też: Najlepsze aplikacje do biegania
Kolejnym, bardzo istotnym aspektem do rozważenia są funkcje zdrowotne. O ile zdecydowana większość opasek oferuje podstawowe monitorowanie tętna, tak warto rozejrzeć się za urządzeniem z bardziej rozbudowanymi narzędziami zbierającymi informacje o naszym ciele. Z uwagi na obecne zagrożenia zdrowotne, coraz więcej osób chce monitorować saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. Służy do tego pulsoksymetr, który znalazł się na wyposażeniu wielu opasek. Warto upewnić się, że znajdzie się również w tej, którą planujemy kupić. Co poza pulsometrem? Dla niektórych przydatną funkcją może okazać się śledzenie snu oraz statystyki dotyczące aktywności fizycznej.
W zdrowym ciele – zdrowy duch!
Od funkcji zdrowotnych płynnie przechodzimy do funkcji sportowych. Krokomierz to absolutna podstawa opaski sportowej. Przydałoby się jednak rozszerzenie jego możliwości o kolejne funkcje, zarówno od strony sprzętu jak i oprogramowania. Przyzwoita opaska sportowa powinna rozróżniać i pozwalać na monitorowanie przynajmniej kilku, najpopularniejszych rodzajów aktywności fizycznej. Dodatkowo, wszyscy ci, którzy planują wykorzystywać opaskę do treningów na rowerze czy biegania w plenerze, powinni zdecydować, czy opaska ma posiadać wbudowany GPS, umożliwiający śledzenie pokonanej trasy bez konieczności zabierania ze sobą smartfona.
Warto także zwrócić uwagę na wizualny aspekt inteligentnej opaski, a konkretnie możliwość wymiany pasków i ich dostępność. Najpopularniejsze modele na rynku oferowane są w formie pastylki, którą można włożyć do właściwie dowolnej opaski, przeznaczonej dla tego, konkretnego modelu. W sklepach można znaleźć zarówno proste, jednokolorowe, silikonowe paski, jak i bransolety czy paski wykonane ze skóry. Im popularniejszy model, tym większe pole wyboru co do tego, jak będzie wyglądał na naszym nadgarstku.
Najwięksi producenci opasek sportowych
Na listach najpopularniejszych modeli opasek sportowych w sklepach internetowych zdecydowanie dominuje jedna marka – Xiaomi. To właśnie po opaski z serii Mi Band klienci w Polsce sięgają zdecydowanie najczęściej. Powód takich decyzji zakupowych jest identyczny co w przypadku zdecydowanej większości produktów tej chińskiej firmy – opłacalność. Każda kolejna generacja opasek Xiaomi coraz dalej przesuwa granicę tego, co można zmieścić w opasce sportowej kosztującej około 100 złotych. Dość powiedzieć, że w ofercie producenta znalazł się model, który w cenie oscylującej wokół 200 złotych oferuje wszystko to, czego możemy spodziewać się po smartbandzie, a także jedną, unikalną w tym segmencie funkcję – płatności zbliżeniowe. Niemożliwe? Nie dla Xiaomi.
Sprawdź też: OPPO Watch Free – recenzja. Tani smartwatch może być dobry
Obok Xiaomi, bardzo wysoką popularnością cieszą się produkty innej firmy rodem z Państwa Środka – Huawei. To już produkty o uznanej, rynkowej marce, cechujące się wyjątkowo rozbudowanymi funkcjami zdrowotnymi. Imponują również stosowane przez Huawei wyświetlacze.
Wśród producentów opasek sportowych warto wymienić również Samsunga, oferującego opaskę zgodną z jego bardzo rozbudowanym oprogramowaniem Samsung Health, hegemona branży elektroniki ubieralnej dla sportowców – firmę Garmin czy mocno stawiającego na monitoring zdrowia, należącego do Google Fitbita.
Opaska sportowa z płatnościami mobilnymi – jeszcze większa wygoda
Jak wspomniałem wyżej, wśród dostępnych opasek sportowych pojawił się również model oferujący płatności mobilne. W mojej opinii płatności mobilne w opasce sportowej to funkcja, której już teraz warto przyjrzeć się bliżej i dopłacić do urządzenia, które je oferuje. Za zaledwie kilkadziesiąt złotych można zyskać bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające płacić w sklepach stacjonarnych bez konieczności sięgania po smartfon czy fizyczną kartę płatniczą.
Na ile to przydatne? Warto sobie wyobrazić sytuację, kiedy to postanowimy wybrać się na rower czy trening biegowy. Zostawiamy wszystko, co niepotrzebne i może przeszkadzać – również smartfon i portfel. Dzięki opasce na nadgarstku bez problemu zapłacimy w sklepie, jeśli akurat podczas treningu zapragniemy napić się wody czy napoju izotonicznego.
Płatności mobilne to świetne rozwiązanie także dla tych, którzy noszą smartfon i portfel w torebce, w której dziwnym zbiegiem okoliczności zawsze coś ginie akurat wtedy, gdy jest potrzebne. Opaska cały czas pozostaje na ręce, umożliwiając szybką płatność.
Warto pamiętać także o tym, że dotychczas płatności mobilne dostępne były w zdecydowanie droższych urządzeniach ubieralnych. Możliwość skorzystania z nich przy pomocy taniej opaski to rewolucja, której śladem warto podążyć dla własnej wygody.
Ranking opasek sportowych 2023
Poniżej znajdziesz 10 najlepszych naszym zdaniem smartbandów. Sprawdź, które opaski sportowe najlepiej kupić!
Xiaomi Mi Band 7
Czy na pierwszym miejscu tego zestawienia mogła znaleźć się jakakolwiek inna opaska sportowa? Przyznam szczerze, nie widziałbym tego. To właśnie Xiaomi Mi Band 7 przesuwa granice tego, co można dostać za tak niewielką cenę. Kosztując nieco ponad 200 złotych oferuje swojemu nabywcy wszystko to, czego ten mógłby oczekiwać od opaski sportowej.
Jej kluczowe atuty to wyświetlacz AMOLED o sporej, jak na tę kategorię sprzętu, przekątnej 1,62 cala, z funkcją Always On Display, pulsoksymetr, 120 trybów sportowych i czas pracy na baterii sięgający nawet kilkanaście dni. Tak wiele za tak niewiele? To potrafi tylko Xiaomi.
Xiaomi Mi Band 6 NFC
Kolejne miejsce w zestawieniu najlepszych opasek sportowych 2022 zajmuje wcześniejsza odsłona Xiaomi Mi Band, czyli model oznaczony cyferką 6. Smartband ustępuje w zasadzie jedynie swojemu młodszemu koledze. Warto dodać, że możemy tą opaskę kupić w dwóch wersjach, jedna wyposażona została w moduł płatności zbliżeniowych. Xiaomi Mi Band 6 NFC, poza wszystkimi atutami nieco mniejszego modelu, pozwala na płatności w sklepach stacjonarnych, o ile tylko bank, z którego usług korzystamy, udostępnia taką funkcję właśnie posiadaczom urządzeń Xiaomi.
Choć oferuje spore udogodnienie, jej cena jest wyższa od podstawowej wersji tylko o kilkadziesiąt złotych. Warto dopłacić? Jeśli tylko chcemy korzystać z tej formy płatności, moim zdaniem bezdyskusyjnie.
Huawei Band 6
Na pierwszy rzut oka, Huawei Band 6 wygląda jak zegarek, a nie typowa opaska sportowa. Dzieje się tak za sprawą wyświetlacza, w jaki została wyposażona. Wykonany w technologii AMOLED panel ma przekątną 1,47 cala, który czyni z tego modelu nie tylko bardzo dobrą opaskę sportową, ale też ciekawy zamiennik dla zegarka, którym powinni zainteresować się wszyscy ci, szukający czegoś mniejszego niż typowy smartwatch.
Poza ekranem, opaska oferuje rozbudowane funkcje zdrowotne, na czele z pulsoksymetrem, analizą poziomu stresu i śledzeniem snu, a także możliwością rejestrowania aż 96 różnych aktywności fizycznych. Mimo takiego zaawansowania technologicznego, wytrzymuje na baterii nawet 14 dni. Pod względem mnogości funkcji i zainstalowanego oprogramowania, to zdecydowany numer jeden w zestawieniu.
Maxcom FW20
Przyszła pora na absolutnie budżetowy model, czyli Maxcom FW20, którego cena to mniej niż 50 złotych. Choć to jedna z najtańszych opasek na rynku, nie można nie docenić jej funkcji. Opaska Maxcom FW20 bez trudu wyświetli powiadomienia ze smartfona, pomoże zmierzyć ilość kroków czy przedstawi informacje o aktualnym tętnie użytkownika. Cena wymusiła jednak pewne kompromisy – nie znajdziemy tu ekranu AMOLED. Czas pracy na baterii również nie imponuje. 5 dni to, na tle konkurencji, niewiele, jednak w pełni adekwatnie do kwoty produktu.
Amazfit Band 5
Choć nazwa Amazfit, na pierwszy rzut oka, nie przynosi większych skojarzeń, tak słowo wyjaśnienia wystarczy by zrozumieć, z jak dużym graczem mamy do czynienia. To właśnie Amazfit odpowiedzialny jest za produkcję opasek Xiaomi Mi Band, co bezdyskusyjnie oznacza, że zna się na rzeczy.
Fakt dostarczania na rynek urządzeń pod marką Xiaomi nie oznacza jednak, że Amazfit nie walczy o siebie, a coś wręcz przeciwnego. Uzupełnia ofertę autorskimi propozycjami o świetnym stosunku ceny do oferowanych możliwości. Amazfit Band 5 nie jest tu wyjątkiem. Na jego wyposażeniu znalazł się pulsometr z pulsoksymetrem, wyświetlacz AMOLED i bateria pozwalająca na pracę nawet przez 12 dni.
Fitbit Inspire 2
Opaska Fitbit Inspire 2, w porównaniu do poprzednich produktów w rankingu, przynależy do wyższego pułapu cenowego. Trafiła tam, przede wszystkim, za sprawą autorskiego oprogramowania Fitbit, skupionego wokół zdrowia użytkownika. Dane zbierane przez opaskę Fitbit Inspire 2 mogą być przetwarzane i analizowane w ramach usługi Fitbit Premium, do której dostęp, na pełne 12 miesięcy, wliczony jest w koszt opaski.
Dla wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu, wprowadzić zdrowsze nawyki, zwłaszcza w kwestii aktywności fizycznej, długości i jakości snu, to jeden z najlepszych wyborów.
Fitbit Charge 4
To opaska sportowa dedykowana wszystkim tym, dla których aktywny tryb życia i dbanie o kondycję organizmu to codzienność. Dzięki zaawansowanemu czujnikowi tętna, a także możliwości rejestrowania 20 rodzajów aktywności fizycznej to świetny kompan nie tylko dla amatorów biegania, ale też sportowców, którzy chcieliby dokładniej poznać swój organizm.
Na wyposażeniu modelu Fitbit Charge 4 znalazł się GPS, co oznacza, że opaska może samodzielnie rejestrować trasę treningu, nawet wtedy, gdy smartfon spoczywa w domu. Zbierane przez opaskę dane umożliwiają dokładne zaplanowanie kolejnych aktywności i wyciągnięcie wniosków dotyczących obecnej kondycji.
Huawei TalkBand B6
Huawei TalkBand B6 to nie tylko jeden z najciekawszych modeli opasek sportowych w niniejszym zestawieniu, ale też jedna z najciekawszych opasek w ogóle. Dlaczego akurat o niej wypowiadam się w ten sposób? Z uwagi na pewną, unikalną funkcję, której próżno szukać w modelach konkurencyjnych. Wystarczy bowiem wypiąć TalkBand B6 z opaski, by stała się pełnoprawną słuchawką Bluetooth, do wygodnego prowadzenia rozmów telefonicznych.
Takie urządzenie 2 w 1 przyda się przede wszystkim tym, którzy spędzają dużo czasu na rozmowach telefonicznych. Dzięki opasce, słuchawkę Bluetooth mają zawsze tam, gdzie najłatwiej po nią sięgnąć – na ręce.
Xiaomi Mi Band 4
To prawdziwa klasyka gatunku – jeden ze zdecydowanie najpopularniejszych modeli opasek sportowych w Polsce. W porównaniu do swoich następców posiada zdecydowanie mniejszy wyświetlacz, co z jednej strony nie pozwala na prezentację tak mnogiej ilości danych (jak na opaskę sportową), a z drugiej wydatnie przyczynia się do poprawy czasu pracy na baterii. Dla tej opaski długich kilkanaście dni z dala od ładowarki to chleb powszedni.
Poza baterią to opaska o podstawowej, przydatnej funkcjonalności – Xiaomi Mi Band 4 ma kilka trybów śledzenia aktywności fizycznej, pulsometr i wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED.
Xiaomi Mi Band 5
Następca modelu Xiaomi Mi Band 4 przyniósł sporą zmianę względem poprzednika – zastosowano w nim znacznie większy wyświetlacz, co uczyniło korzystanie z opaski przyjemniejszym i wygodniejszym. Niestety, zawsze coś kosztem czegoś – większy wyświetlacz to większe zapotrzebowanie na energię, przez co Xiaomi Mi Band 5 oferuje krótszy czas pracy.
Poza większym wyświetlaczem, największym atutem względem poprzedniego modelu jest możliwość śledzenia snu i dodatkowe tryby treningowe. Nie można zapomnieć o mnogości akcesoriów – wymiennych pasków jest mnóstwo, a ich cena to często zaledwie kilka złotych.
Sprawdź też: OPPO Watch Free – recenzja. Tani smartwatch może być dobry
90% to stare opaski z przed dwóch ,trzech lat