klawiatura PREYON Brown All Claw

Recenzje

31.10.2022 14:55

PREYON Brown All Claw – recenzja bezprzewodowej klawiatury 60%

Komputery Peryferia Zakupy
26
0
0
26
0

PREYON Brown All Claw to klawiatura mechaniczna 60%, której największym atutem są aż trzy sposoby łączności. Co jeszcze potrafi? Dowiesz się z recenzji PREYON Brown All Claw.

Klawiatury mechaniczne w rozmiarze 60% dosłownie szturmują rynek, więc nic dziwnego, że debiutujący dopiero na rynku polski producent PREYON również ma je w swojej ofercie. Brown All Claw jest nie tylko bardzo mała i poręczna, umożliwia także bezprzewodową łączność z kilkoma urządzeniami. A przy tym wszystkim, kosztuje całkiem niewiele!

PREYON Brown All Claw to uniwersalny i kompaktowy sprzęt dla wszystkich tych, którzy szukają klawiatury gotowej sprawdzić się zarówno w grach, jak i podczas codziennej pracy z komputerem. Ja pokochałem ją za trzy różne sposoby łączności oraz bardzo przyjemnie działające przełączniki mechaniczne Gateron Brown. PREYON ma tutaj jednak jeszcze kilka asów w rękawie, o których opowiem w niniejszej recenzji. 

Sprawdź też: PREYON Red All Claw – recenzja klawiatury. Mistrzyni łączności

Dla kogo klawiatura 60%?

Klawiatury w rozmiarze 60% są nadal stosunkowo świeżym trendem, jeśli chodzi o peryferia komputerowe. Tego typu modele skierowane są przede wszystkim dla graczy (i to nie wszystkich!), ponieważ brak bloku numerycznego oraz pełnowymiarowych strzałek sprawiają, że niektórzy mogą poczuć się tutaj mocno… ograniczeni. Z drugiej jednak strony, w kwestii kompaktowości i mobilności, urządzenia typu PREYON Brown All Claw absolutnie nie mają sobie równych. 

Jest też jeden argument przemawiający właśnie za modelami 60%. Choć może się to wydawać mega głupie, to po prostu uwielbiam ich… wygląd! Dobrym przykładem jest właśnie PREYON Brown All Claw, która jest po prostu przeurocza. To taka jakby „baby klawiatura” i patrzenie na nią wzbudza we mnie jakieś nieodkryte wcześniej ojcowskie uczucia. 

PREYON Brown All Claw czcionka na klawiszach
PREYON Brown All Claw posiada nietypową czcionkę nadrukowaną na klawisze

Sprawdź też: PREYON Long Claw Alpha – recenzja taniej klawiatury dla graczy

Ok, patrzenie na klawiaturę 60% uruchamia w moim mózgu te same obszary, które u normalnych ludzi aktywuje obraz szczeniaczka albo małego kotka. Choć bardzo bym tego chciał, zakładam, że niekoniecznie jest to pretekst do zakupu np. recenzowanego PREYON Brown All Claw. Na szczęście polski producent ma kilka mocniejszych argumentów, które mogą Was do tego sprzętu przekonać. 

Klawiatury mechaniczne 60% są wybornym rozwiązaniem dla graczy (i nie tylko), którzy mają małe biurko lub potrzebują więcej przestrzeni np. na bardziej zamaszyste ruchy myszką. Warto również pamiętać, że nawet nieco większe klawiatury TKL nazywano nieraz „turniejowymi”. Maleństwo, takie jak PREYON Brown All Claw, bez problemu wrzucimy do plecaka i zabierzemy ze sobą na turniej czy jakikolwiek inny wypad z komputerem. 

Sprawdź też: PREYON Blue Blitz Claw – recenzja klawiatury do pracy i zabawy

Specyfikacja PREYON Brown All Claw

Zanim na dobre zabieramy się za testowanie klawiatury polskiego producenta, warto poświęcić chwilę na rzut oka na specyfikację urządzenia. Pokazuje ona wyraźnie, że w tej cenie Brown All Claw powinien stać się prawdziwym hitem. Zasadniczo najtańsze klawiatury posiadające kilka metod łączności oraz tak wytrzymałą baterią kosztują mniej więcej jeszcze raz tyle

Oznacza to, że nowy nomen omen gracz na rynku, może sporo namieszać w gamingowym światku. Zresztą bardzo na to liczę, gdyż odnoszę ostatnio wrażenie pewnej stagnacji w segmencie peryferiów komputerowych. Świeża krew może nieco podsycić ogień rywalizacji między producentami, na czym skorzystamy my, konsumenci. 

PREYON Brown All Claw cała klawiatura od góry
To maleństwo prezentuje się naprawdę elegancko!

PREYON Brown All Claw – specyfikacja:

 • Typ: klawiatura mechaniczna,
 • Rozmiar: 60%,
 • Liczba klawiszy: 61,
 • Przełączniki: Gateron Red,
 • Bateria: 2500 mAh (do 200 godzin – deklaracja producenta),
 • Podświetlenie: tak, LED RGB,
 • Łączność przewodowa: tak, odpinany przewód USB,
 • Łączność bezprzewodowa: 3x Bluetooth, odbiornik 2.4 GHz,
 • Dodatkowe: funkcja makr, oprogramowanie towarzyszące,
 • Zawartość opakowania: klawiatura, przewód USB-C – USB-A, odbiornik 2.4 GHz, instrukcja obsługi,
 • Cena: 299 złotych.

Sprawdź też: PREYON Falcon Gaming – recenzja myszki gamingowej. Leć z sokołem w grze!

2,4 GHz vs Bluetooth vs kabel

Osobiście już od ładnych paru lat przerzuciłem się na urządzenia pozbawione kabla, ze względu na gigantyczny komfort korzystania z bezprzewodowej klawiatury, myszy czy słuchawek. Dlatego zawsze z pewnym niesmakiem testuje peryferia z plączącym się w pudełku „drutem”. Na szczęście w przypadku PREYON Brown All Claw będziemy używać kabla głównie do ładowania – łączność przewodowa jest tu jedynie jednym z trzech wariantów i traktować ją powinniśmy jako opcję rezerwową. 

W zestawie z klawiaturą znajdziemy specjalnego dongla podłączanego do portu USB. Zapewnia on stabilne i szybkie połączenie 2,4 GHz PREYON Brown All Claw z komputerem. Tego malutkiego mechanika sparujemy również za pomocą Bluetooth aż z trzema różnymi urządzeniami równocześnie, przy zachowaniu możliwości płynnego przełączania między nimi.  

PREYON Brown All Claw logo producenta
Logo producenta jest tutaj delikatnie ukryte – patrząc na klawiaturę z góry, w ogóle go nie widać

Żeby uzmysłowić Wam, jakie to jest genialne, podam przykład z moich testów. Siadam sobie na kanapie w salonie, przede mną leży służbowy laptop i tablet, na telewizorze odpalony YouTube. Przełączając się między tymi urządzeniami krótką kombinacją klawiszy, mogę bez ruszania tyłka odpisać na maila, wysłać wiadomość na prywatnym czacie i wyszukać konkretny film z kanału moreleTV. A w pokoju obok czeka w gotowości do odpalenia jakiejś gierki komputer prywatny, połączony z PREYON Brown All Claw za pomocą dongla 2.4 GHz. Jak dla mnie – absolutny sztos. 

Sprawdź też: PREYON Owl – raSOWA mysz gamingowa?

Przełączanie się między sparowanymi sprzętami odbywa się błyskawicznie i ani razu nie miałem problemów z połączeniem. Bluetooth nie jest technologią doskonałą, więc cierpi na nieznaczne opóźnienia – dlatego do grania polecam świetnie działającą tutaj łączność 2.4 GHz lub kabelek. Zastosowanie takich rozwiązań dotyczących kompatybilności zasługuje na aplauz, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę relatywnie niską cenę PREYON Brown All Claw.

Oprogramowanie, bateria i podświetlenie RGB

Jak już wspominałem, nie jestem fanem kabli. Ale w przypadku PREYON Brown All Claw warto choć na chwilę przełączyć się w tryb przewodowy. Wszystko po to, by skorzystać z dedykowanego oprogramowania i jeszcze lepiej dopasować klawiaturę do własnych potrzeb. 

PREYON Brown All Claw wyłącozne podświetlenie
Podświetlenie możemy zawsze wyłączyć, wtedy PREYON Brown All Claw dłużej wytrzymuje na jednym ładowaniu

Aplikacja na komputery PC oferowana przez PREYON pozwala między innymi na rejestrację makr czy skorzystanie z dodatkowych efektów podświetlenia. Diody RGB wyglądają bardzo efektownie i częścią ich funkcji możemy sterować za pomocą klawiaturowych skrótów. Można je także zupełnie wyłączyć, czego pewnie normalnie bym nie polecał – jednak zapewne pozwoli to znacznie wydłużyć czas pracy Brown All Claw na jednym ładowaniu.

Sprawdź też: PREYON Hurricane Fly – recenzja słuchawek bezprzewodowych. Prawdziwy odlot?

A skoro już przy baterii jesteśmy. Zamontowane tutaj ogniwo o pojemności 2500 mAh ma według zapewnień producenta wystarczyć na 200 godzin użytkowania. Nie mam wyboru i muszę w te zapewnienia uwierzyć, ponieważ w ciągu 2 tygodni testów… nie udało mi się ani razu rozładować akumulatora PREYON Brown All Claw! To jest kapitalny wynik i ostateczne obalenie argumentu, że urządzenia bezprzewodowe są kłopotliwe w eksploatacji przez konieczność częstego ładowania. 

Przełączniki Gateron Brown

Za kluczowy w przypadku klawiatur mechanicznych komfort i „feeling” korzystania z klawiszy odpowiadają w PREYON Brown All Claw przełączniki Gateron Brown. Stanowią one w pewien sposób brakujące ogniwo między liniowymi czerwonymi (te najlepiej sprawdzają się w grach, dlatego warto rozważyć też zakup PREYON Red All Claw), a głośno klikającymi switchami niebieskimi. Gateron Brown to więc przełączniki o uniwersalnym charakterze, zapewniające wygodę użytkowania niezależnie od tego, czy klawiaturę wykorzystujemy do grania, czy pracy biurowej. 

PREYON Brown All Claw fioletowe podświetlenie
Do wyboru jest oczywiście kilka trybów podświetlenia

Pod tym względem nie można więc nic zarzucić w kwestii jakości PREYON Brown All Claw. Korzystanie z niej sprawiało mi dużo przyjemności (mimo iż w moim odczuciu klawiatury 60% są jednak nieco mniej funkcjonalne niż modele pełnowymiarowe) i rozstanie z nią po zakończonych testach było dla mnie zaskakująco smutnym przeżyciem. 

Sprawdź też: PREYON Storm Fly – recenzja słuchawek gamingowych

Czy warto kupić PREYON Brown All Claw

Choć polska marka PREYON dopiero wchodzi na rynek, widać po jej produktach doskonałe rozeznanie w zawiłościach segmentu gamingowego. Brown All Claw oferuje możliwości i jakość wykonania na poziomie klawiatur znacznie droższych, co czyni zeń świetny obiekt polowań dla łowców okazji. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że producent nie stwierdzi, że jest „za tanio”! 

PREYON Brown All Claw mogę w zasadzie polecić każdemu. Za tą cenę praktycznie nie ma konkurencji, a brązowe przełączniki, trzy tryby łączności i możliwość programowania makr oraz mocna bateria sprawiają, że jest to urządzenie bardzo uniwersalne. Za taki pakiet byłbym w stanie przyzwyczaić się nawet do pewnych ograniczeń wynikających z charakterystycznej konstrukcji klawiatur w rozmiarze 60%. 

PREYON Brown All Claw mklawisze strzałek
Brak strzałek może w klawiaturach 60% trochę brakować
KODY RABATOWE MORELE

Sprawdź też: PREYON Breeze Fly – recenzja słuchawek gamingowych

26
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *